ناگفته‌هایی از عزل وزیر صمت به روایت مدیر موسسه دیدبان توسعه

12/05/2020 06:47:00 ق.ظ

فریدون رضوی، گفت: «رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمرا, و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود.»

ناگفته‌هایی از عزل وزیر صمت به روایت مدیر موسسه دیدبان توسعه: «رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمرا و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود.»

فریدون رضوی، گفت: «رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمرا, و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود.»

رضوی افزود: آقای روحانی، بویژه از آغاز دولت دوم خود بنا بر ملاحظاتی تفکیک وزارتخانه صمت را در دستور کار داشته و آن را برای مدیریت مطلوب‌ کشور در شرایط تحریمی پس از خروج آمریکا از برجام ضروری دانسته است. همین امر سبب شد که در جریان مذاکرات اولیه برای انتخاب جایگزین آقای شریعتمداری، پذیرش و میزان همراهی گزینه‌ها با برنامه تفکیک، یکی از پیش‌شرط‌های اصلی در انتخاب گزینه نهایی باشد.

وی افزود: به رغم این مهم، به نظر می‌رسد آقای رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمر ایشان و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود.مدیر موسسه دیدبان توسعه با اشاره به برخی مفاد نامه منتشره از سوی وزیر معزول صمت افزود: با عنایت به سوابق امر اینکه در آن نامه گفته شده که به ایشان تاکید شده در حمایت از تفکیک با نمایندگان لابی کند، قطعا نمی‌تواند درست باشد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

دفاع پمپئو از سیاست ترامپ در دومین سالگرد خروج از برجام | DW | 10.05.2020از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران دو سال می‌گذرد. سیاستمداران نزدیک به دولت آمریکا همچنان بر درستی این سیاست تاکید دارند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مدعی شده که این تصمیم، صلح در خاورمیانه را تقویت کرده است. صلح وقتی در خاورمیانه استقرار می یابد که رژیم جعلی،بی ریشه و متجاوز اسرائیل از خاور میانه محو شود و مردم فلسطین در انتخاباتی فراگیر،حکومت دلخواه خود را تعیین کنند اسرائیل_غدّه_سرطانی_در_قلب_جهان_اسلام اسرائیل_رژیم_جعلی روزِ_قدس_گرامی_باد روز_قدس تا زمانى كه حكومت فاسد جمهورى اسلامى در ايران مستقر باشد، صلح در خاورميانه شكل نخواهد گرفت قماربازه تقریبا همه چیشو باخته بود شب سختی گدرونده بود روی آخرین داراییش شرط بندی کرد و اون رو هم باخت همین که پاشد بره گفت به اونجام رندی گفت اگه اینم نگی که میترکی ابرقدرت جهانی شماهاست چی بیاد بگه؟ بگه شکر خورم که قیمت جهانی شکر سر به فلک میکشه

زندان و محرومیت از شغل؛ سهم وکلا از عدالت در دستگاه قضایی

پاسخ پزشکیان به جنتی: شکایت از کسانی که گزارش نادرست می‌دهند حق کاندیداهاست

دولت لیبی می‌گوید که در بمباران فرودگاه طرابلس مخازن سوخت و هواپیماهای مسافری آسیب دیده‌اند🔺دولت لیبی می‌گوید که در بمباران فرودگاه طرابلس مخازن سوخت و هواپیماهای مسافری آسیب دیده‌اند ⚡️وزارت حمل و نقل لیبی می‌گوید بمباران فرودگاه المعیتیقه طرابلس در روز شنبه، که به مخازن سوخت اصابت کرده است، بخشی از گلوله‌باران پایتخت در روزهای اخیر بود.

ابراز نگرانی جاستین ترودو از بازگشایی مدارس در استان کبک و شیوع کرونانخست وزیر کانادا می‌گوید هرنوع شتاب‌زدگی در بازگشایی زودهنگام کسب و کارها می‌تواند باعث شدت بخشیدن به روند شیوع ویروس کرونا در این کشور شود.

شمار قربانیان کرونا در برزیل از مرز 10 هزار نفر گذشت

مدیر موسسه دیدبان توسعه در گفت‌وگو با  ایسنا افزود: ماجرای عزل آقای رحمانی را از دو منظر باید بررسی کرد.به‌رغم تلاش کشورهای اروپایی ذیربط در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران و همچنین اصرار روسیه و چین به حفظ برجام، آمریکا سیاست خروج از این توافق را همچنان سیاستی صحیح می‌داند.صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان کرج آمده پیام درفشان «اهانت نسبت به ساحت مقدس ولی امر مسلمین جهان و خار چشم استکبار جهانی با توجه به گزارش اداره کل اطلاعات استان البرز اسناد و مدارک موجود و مندرج در پرونده دفاعیات بلاوجه متهم» او به حکم دو سال حبس و دو سال ممنوعیت از اشتغال به امر وکالت محکوم شده است.مسعود پزشکیان نایب‌رییس اول مجلس شورای اسلامی شکایت از افرادی که گزارش نادرست علیه کاندیداها می‌دهند حق نامزدان انتخابات دانست و گفت: «نمایندگان به دنبال بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان نیستند بلکه نمایندگان تاکید داشتند اگر کسی به داوطلبی اتهامی زد، فرد باید بتواند موضوع را در دادگاه پیگیری کند.

یکی از منظر سطح هماهنگی ایشان به عنوان یک وزیر با رییس دولت و دیگری از منظر عملکردی. رضوی افزود: آقای روحانی، بویژه از آغاز دولت دوم خود بنا بر ملاحظاتی تفکیک وزارتخانه صمت را در دستور کار داشته و آن را برای مدیریت مطلوب‌ کشور در شرایط تحریمی پس از خروج آمریکا از برجام ضروری دانسته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کارزار انتخاباتی خود بارها از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان یک"توافق بد" یاد کرده بود. همین امر سبب شد که در جریان مذاکرات اولیه برای انتخاب جایگزین آقای شریعتمداری، پذیرش و میزان همراهی گزینه‌ها با برنامه تفکیک، یکی از پیش‌شرط‌های اصلی در انتخاب گزینه نهایی باشد. «نعمت احمدی»، وکیل دادگستری یک روز پس از انتشار حکم محرومیت وکالت پیام درفشان به ایران‌وایر گفت کانون وکلا چنین محرومیتی را نمی‌پذیرد به دلیل اینکه این احکام خلاف مصوبات قانونی کانون وکلا صادر شده است. وی افزود: به رغم این مهم، به نظر می‌رسد آقای رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمر ایشان و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود. تهدیدی که در ماه مه سال ۲۰۱۸ به آن عمل کرد. مدیر موسسه دیدبان توسعه با اشاره به برخی مفاد نامه منتشره از سوی وزیر معزول صمت افزود: با عنایت به سوابق امر اینکه در آن نامه گفته شده که به ایشان تاکید شده در حمایت از تفکیک با نمایندگان لابی کند، قطعا نمی‌تواند درست باشد. شورای نگهبان این مصوبه را خلاف شرع و قانون اساسی دانست و به مجلس بازگرداند، هنوز روشن نیست کدام بند این مصوبه و با چه استدلالی در تناقض به شرع و قانون اساسی تشخیص داده شده است.

رضوی افزود: اگر هم تماسی بوده باشد طبعا تذکری به ایشان بوده تا به لابی‌هایی که از روز اول تصدی وزارت صمت، خلاف نظر دولت برای عدم تفکیک به راه انداخته بودند پایان دهند. به‌رغم تلاش کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه برای نجات برجام و ایجاد سامانه مالی اینستکس، حجم مبادلات بازرگانی ایران با دیگر نقاط جهان به‌شدت کاهش یافته و صادرات نفت ایران به دیگر کشورها نیز بسیار دشوارتر شده است. چون او تخلف صنفی انجام نداده که محروم از وکالت شود. وی در عین حال تاکید کرد: شاید این روایت نادرست از مراودات روزهای اخیر، همچون نامه بدون تاریخ و شماره‌ای که از ایشان منتشر شده ناشی از لغزش قلم و متاثر از شتابزدگی در نگارش متن نامه بوده باشد. مدیر موسسه دیدبان توسعه افزود: بحث تفکیک یا ادغام وزارتخانه‌ها، امری مسبوق به سابقه است و دولت‌ها از آن به عنوان ابزاری برای اداره کشور در شرایط مختلف استفاده می‌کنند. دفاع از سیاست ترامپ مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با انتشار یک پست توییتری به مناسبت دومین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای پنج به اضافه یک با ایران، سیاست دونالد ترامپ را تحسین کرده است. آقای رحمانی هم با عنایت به سوابقی که در حوزه صنعت و دوره نمایندگی مجلس دارند، طبعا می‌توانند نظر کارشناسی خاص خود را داشته باشند.» این وکیل دادگستری ادامه داد: «طبق این قانون، افراد در جامعه پس از سن قانونی، با مدرک تحصیلی مشخص و پس از اخذ امتحان وکالت، کسب نمره خوب از این امتحان، ۱۸ ماه کارورزی و نهایتا دادن امتحان اختبار، قادر به حق وکالت هستند. اما نمی‌شود که این رای، یک روز قبل از تصدی پست وزارت با فردای تصدی این پست تا به این حد متفاوت باشد. تصمیمی که هدف حفاظت از جهان در برابر خشونت ایران و تهدیدهای اتمی این کشور را دنبال می‌کرد.» پزشکیان یادآور شد: «داوطلبان انتخابات باید حق پیگیری و شکایت داشته باشند تا کسی نتواند به راحتی به آنها تهمت بزند.

رضوی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به عملکرد وزارت صمت بویژه در ۶ ماه گذشته اشاره کرد و گفت: اوج‌گیری تحریم‌های ظالمانه دولت ترامپ علیه ایران، شرایط ویژه‌ای در دو بخش تولید و توزیع ایجاد کرده است. طبعا انتظار این بوده و هست که وزارت صمت، نقش فعال‌تری در تنظیم بازار و رونق تولید ایفا کند.» به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید از سوی دیگر، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با انتشار یک پست توییتری از سیاست ترامپ مبنی بر خروج این کشور از توافق هسته‌ای دفاع کرده و در عین حال تاکید کرده است که آمریکا مانع از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای خواهد شد.» از سال ۱۳۸۹ تاکنون حداقل شش وکیل در جریانی غیرقانونی و بدون در نظر گرفتن استقلال کانون وکلا از سوی دادگاه‌های انقلاب و تجدیدنظر از امر وکالت محروم شده‌اند. اما نوسانات شدید قیمتی بویژه در یک ماه اخیر از جمله در بازارهایی همچون خودرو، نشان داده که این وزارتخانه نتوانسته در این زمینه انتظارات را برآورد کند. مدیر موسسه دیدبان توسعه تاکید کرد: در چنین شرایطی، تغییر مدیریتی می‌تواند به ایجاد شوک مثبت در بدنه تصمیم‌گیری و اجرایی در وزارت صمت کمک کند و از سوی دیگر پاسخی به مطالبات به حق افکار عمومی باشد. ما از همه گزینه‌های دیپلماتیک خود بهره خواهیم گرفت تا تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی سازمان ملل متحد تمدید شود. لذا از این منظر بایستی توجه داشت که برخی تلاش‌ها برای تقلیل دلایل عزل آقای رحمانی صرفا به موضوع تفکیک، به نوعی جفا در حق فعالان اقتصادی و عموم مردم است. خانم ستوده پس از آزادی از زندان در سال ۱۳۹۲، در مقابل کانون وکلا در اعتراض به حکمش ت کر د.

وی ابراز امیدواری کرد که وزارت صمت در دوره مدیریت جدید بتواند به تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری، ضمن هماهنگی کامل با رییس دولت، اهتمام ویژه‌ای برای جهش تولید و تنظیم بازارها صورت دهد.» در همین زمینه:. انتهای پیام .