نامه فعالان سیاسی کرد ایرانی به اردوغان: قطع جنگ با کردها و آزادی اوجالان | DW | 10.08.2019

10/08/2019 09:54:00 ب.ظ

تعدادی از شخصیت‌ها و فعالین سیاسی و مذهبی کرد ایرانی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری ترکیه خواستار قطع جنگ و آزادی عبدالله اوجالان شدند. این نامه را از جمله عبدالله رمضان‌زاده، حسن امینی و صلاح‌الدین خدیو امضاء کردند.

نامه کردهای ایران به اردوغان, عبدالله اوجالان

تعدادی از شخصیت‌ها و فعالین سیاسی و مذهبی کرد ایرانی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری ترکیه خواستار قطع جنگ و آزادی عبدالله اوجالان شدند. این نامه را از جمله عبدالله رمضان‌زاده، حسن امینی و صلاح‌الدین خدیو امضاء کردند.

تعدادی از شخصیت‌ها و فعالین سیاسی و مذهبی کرد ایرانی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری ترکیه خواستار قطع جنگ و آزادی عبدالله اوجالان شدند. این نامه را از جمله عبدالله رمضان‌زاده، حسن امینی و صلاح‌الدین خدیو امضاء کردند.

امضاءکنندگان نامه خطاب به اردوغان تاکید کردند: «با توجه به سابقه مبارزاتی‌تان که توأم با رنج زندان و محرومیت‌های اجتماعی بوده است، امکان گفت‌وگو و حل مسئله از طریق شما بیشتر و بهتر ممکن و میسر است.»به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نامه سرگشاده در شرایطی نوشته شده است که جنگ بین ارتش ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق در روزهای اخیر تشدید پیدا کرده است. رسانه‌های ترکیه تقریبا هر روز از عملیات ارتش این کشور علیه شبه نظامیان پ‌ک‌ک در شمال عراق خبر می‌دهند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

هميشه در تركيه مانند ايران به كردها ظلم شده، اما در زمان اردوغان اين ظلم به بيشترين مقدار رسيده

بحران سیاسی در ایتالیا؛ سالوینی از انتخابات زودهنگام سخن گفتجوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا روز پنجشنبه خطاب به ماتئو سالوینی، وزیر کشور و رهبر حزب لیگچ گفت كه باید برای ایتالیایی‌ها توضیح دهد كه چرا به دنبال سقوط دولت ائتلافی این کشور است. 🔷بحران سیاسی در ایتالیا؛ حزب لیگ به دنبال رای عدم اعتماد به دولت است جزئیات بیشتر◀️

آغاز بحران سیاسی و تقاضای انتخابات زودهنگام در ایتالیا | DW | 09.08.2019در ایتالیا وزیر کشور راست‌گرا خواهان انتخابات زودرس شده است. هدف اصلی او آن است که با انحلال دولت ائتلافی، به همکاری با 'جنبش پنج ستاره' پایان دهد و به تنهایی حکومت کند.

احزاب سیاسی ترکیه خواستار استرداد فوری گولن از آمریکا شدنداحزاب سیاسی ترکیه خواستار استرداد فوری گولن از آمریکا شدند

توضیحات موسی‌پور درباره ساختار جدید جامعه روحانیت در تهران و شهرستان‌ها- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimتوضیحات موسی‌پور درباره ساختار جدید جامعه_روحانیت در تهران و شهرستان‌ها عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز کشور: رویکرد جدید جامعه روحانیت توجه به مسائل اجتماعی، فرهنگی و صنفی است و در مسائل سیاسی نقش راهبردی و هدایت داشته و عملکرد حزبی نخواهد داشت.

سرلشکر سلامی: امنیت اولین خواسته بلاواسطه ملت است- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimسرلشکر سلامی: امنیت اولین خواسته بلاواسطه ملت است فرمانده کل سپاه پاسداران: امنیت اولین خواسته بلاواسطه ملت است و مردم ما به رغم مشکلات و چالش‌های ناشی از جنگ و فتنه اقتصادی دشمن در سال‌های اخیر هیچگاه پژواک صدای بیگانگان نشده‌اند 1/اجازه نخواهیم داد افول و نزولی در نسبت مردم با سپاه در نقاط دور دست کشور حادث شود.

سامانه راداری "فلق" اورهال شد- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim🎥 سامانه راداری 'فلق' اورهال شد سامانه راداری پیشرفته فلق اورهال و تحویل نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد ارتش جمبوری عسلامی ایران نداره دیگه🤚

در ابتدای نامه‌ ۳۶ تن از شخصیت‌ها و فعالین سیاسی کرد ایرانی که خطاب به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نوشته شده آمده است که نویسندگان این نامه"هدفی جز خیرخواهی و تلاش برای بهبود اوضاع اجتماعی و سیاسی منطقه ندارند و خواهان گسترش آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام و گروه‌های مختلف هستند".Aa جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه (۸ اوت) خطاب به ماتئو سالوینی، وزیر کشور (رهبر حزب لیگ) گفت كه باید برای ایتالیایی‌ها توضیح دهد كه چرا به دنبال سقوط دولت ائتلافی این کشور است.جهان آغاز بحران سیاسی و تقاضای انتخابات زودهنگام در ایتالیا در ایتالیا وزیر کشور راست‌گرا خواهان انتخابات زودرس شده است.09.

امضاءکنندگان نامه خطاب به اردوغان تاکید کردند: «با توجه به سابقه مبارزاتی‌تان که توأم با رنج زندان و محرومیت‌های اجتماعی بوده است، امکان گفت‌وگو و حل مسئله از طریق شما بیشتر و بهتر ممکن و میسر است.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید نامه سرگشاده در شرایطی نوشته شده است که جنگ بین ارتش ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق در روزهای اخیر تشدید پیدا کرده است. تداوم اختلاف در دولت ائتلافی ایتالیا و تنش میان رهبران دو حزب، بحران سیاسی کنونی را برای دولت این کشور رقم زده است. رسانه‌های ترکیه تقریبا هر روز از عملیات ارتش این کشور علیه شبه نظامیان پ‌ک‌ک در شمال عراق خبر می‌دهند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید جوزپه کونته، نخست‌وزیر، سالوینی را به بهره‌برداری از جو سیاسی موجود متهم کرده است. روز شنبه دهم اوت (نوزدهم مرداد) وزارت دفاع ملی ترکیه خبر داد که در مناطق حفتنین و گارا واقع در شمال عراق جنگنده های ارتش ترکیه محل استقرار نیروهای پ‌ک‌ک را بمباران کرده‌اند و در نتیجه این بمباران شش تن از اعضای پ‌ک‌ک کشته شدند. بیشتر بخوانید: اختلاف دولت ائتلافی ایتالیا بر سر رئیس جدید کمیسیون اروپا و کمک مالی روسیه آقای كونته در این باره گفت: «این مسئولیت وزیر کشور نیست که در پارلمان جلسه تشکیل دهد یا برای حل بحران سیاسی دستورالعمل ارائه کند. عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ۱۹ سال در زندان امرالی محبوس است اوجالان حل سریع کشمکش کردها را ممکن می‌داند از طرفی عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که در زندان به سر می‌برد، در رابطه با کشمکش ۳۰ ساله بر سر مسئله کردها در ترکیه اعلام کرد که او می‌تواند به دعوای میان دولت ترکیه و رزمندگان کرد در عرض یک هفته خاتمه دهد. عدم واکنش مقامات واشنگتن به این گروه، تاثیر منفی بر اعتماد دوجانبه ترکیه-آمریکا دارد.

او همچنین گفت که آماده برای چنین راه حلی است.» آقای کونته که به جنبش پنج ستاره نزدیک است در بیانیه کوتاهی اعلام کرد که دیگر حملات سالوینی علیه دولت ائتلافی را نمی‌پذیرد و وی را به «شعار دادن برای جلب حمایت» متهم کرد.  سالوینی از مخالفت جنبش پنج ستاره با لایحه‌ای که حزب او به مجلس سنا طرح کرده بود، به خشم آمد و اعلام کرد که برای ادامه کار دولت ائتلاف شانسی نمی‌بیند. به گفته اوجالان، کردها برای پایان بخشیدن به کشمکش نیازی به حکومت خودشان ندارند. رهبر پ‌ک‌ک از سال ۱۹۹۹ در زندان است. هم‌رسانی این مطلب:. فعالان کرد ایرانی هم در ادامه نامه خود به اردوغان گفته‌اند که آنها خواهان"گسترش آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام و گروه‌های مختلف هستند". از آنجا که پارلمان تعطیلات تابستانی را می‌گذراند، هنوز روشن نیست که انتخابات کی برگزار خواهد شد. آنها در ادامه نامه سرگشاده خود به اردوغان خاطرنشان کردند: «جنابعالی نیک می‌دانید کردها در منطقه در شرایط و وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌برند و از حقوق دینی و انسانی خود بی‌بهره هستند..

این رفتارها و برخوردها با ملتی که از تمدن و فرهنگ درخشان برخوردار ومشاهیر و ناموران بزرگی را تقدیم جامعه بشری نموده است، برخلاف آموزه‌های دینی و موازین حقوق بشری است.» نویسندگان نامه در قسمت دیگری از نامه خود به‌کارگیری"ابزارهای خشن برای حل مسئله کرد را آزار‌دهنده" دانستند و گفتند که سرکوب و خشونت نتیجه‌ای ندارد. اکنون او قصد دارد از این موقعیت برای تحکیم موقعیت خود استفاده کند. آنها پیشنهاد کردند"با توجه به اوضاع بحرانی خاورمیانه که هزینه‌های غیر قابل جبرانی به بار آورده مخاصمه در بین دولت ترکیه و کردها متوقف شود". نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند: «مصالحه و صلح وآشتی بدون برداشتن قدم‌های مثبت از سوی جنابعالی ممکن نیست. تردیدی نیست در این مسیر قدم آغازین، آزادی عبدالله اوجالان است که سال‌هاست در زندان، تبعید و محروم از آزادی وفعالیت سیاسی و اجتماعی به‌سر می‌برد. سالوینی در ماه‌های اخیر چند بار شریک ائتلافی خود، حزب پنج ستاره، را به عدم همکاری با دولت متهم کرده است.

» نامه سرگشاده فعالین کرد ایرانی به اردوغان را از جمله عبدالله رمضانزاده، خالد توکلی، جلال جلالیزاده، صلاح‌الدین خدیو، کاک حسن امینی، لطیف صفری، قطب‌الدین صادقی، داریوش قنبری، سوسن سوسنی، ابراهیم مردوخی، معروف صمدی، فرخ لقا معتمد وزیری، عثمان عزیزی، حاصل داسه و معروف صمدی امضا کرده‌اند. در میان فعالان سیاسی کرد ایرانی نامه به اردوغان با برخی انتقادها نیز مواجه شده و منتقدان، نویسندگان این نامه سرگشاده را"امت‌گرایان کرد" توصیف کرده‌اند و"نگاه امت گرا" به مسئله کردها را به نقد کشیده‌اند. در همین زمینه: .