نامه جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی سابق در مورد سرکوب در خوزستان

02/08/2021 10:10:00 ق.ظ

زندانیان_سیاسی_و_عقیدتی, اعتراض‌های_خوزستان

جمعی از زندانیان_سیاسی_و_عقیدتی سابق با انتشار نامه‌ای، به سرکوب اعتراض‌های_خوزستان واکنش نشان دادند. امضاکنندگان با قید این که بازداشت و زندان پاسخ مناسبی به خواسته‌های مردم نیست، خواستار آزادی بازداشت‌شدگان و توجه به راهکارها برای حل معضل کم‌آبی شدند

متن این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، در زیر می‌آید:«در چند هفته‌ی اخیر همه ما راجع به آنچه که در این روزها در خوزستان می‌گذرد، بسیار شنیده‌ایم. مسائل، مشکلات و رنج‌هایی که چندین نسل از مردمان سختکوش و فداکار این استان حاصلخیز کشور عزیزمان ایران در همه‌ی این سالها با آنها روبرو بوده و بدون چشمداشتی متحمل شده‌اند، قلب هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد.

در پی همراهی و حل این مشکلات، در این مدت بسیاری از کارشناسان و متخصصان سعی نموده‌اند، ریشه‌های مطالبات اخیر و به حق آنها را بررسی و راه‌حل‌هایی ارائه نمایند. همچنین اقشار مختلف مردم از جمله هنرمندان، ورزشکاران، کارگران، فعالین مدنی و اجتماعی تلاش کرده‌اند تا  شاید بتوانند با همدلی و همراهی‌هایشان به روش‌های مختلف مرهمی بر زخم‌های مردم این استان زرخیز و مردمان خونگرم آن نهند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

مثلا قاتلا و دزدا؟

دونده اهل بلاروس پس از مراجعه به پلیس ژاپن به دنبال «پناهندگی به سفارت اتریش» استکریستینا تیمانوسکایا در فرودگاه توکیو به پلیس ژاپن مراجعه کرده بود. او حاضر نشده بود سوار هواپیمایی شود که قرار بود او را به استانبول ببرد. وی پس از آن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که در مقر پلیس توکیو و «در امنیت» به سر می‌برد. طرح مالیات بر خانه‌های خالی پر از اشکالات و ایرادات فراوان و غیر اجرایی و غیر منطقی است و موارد موجه را معاف نکرده. اصلاحش کنید دوباره.

نفتالی بنت: به شیوه خودمان به «اشتباه بزرگ» ایران در حمله به نفتکش، پاسخ می‌دهیموزرای خارجه ایالات متحده و آمریکا توافق کردند به همکاری‌های بین‌المللی در خصوص حادثه حمله به نفتکش مرسر استریت که در سواحل عمان مورد حمله پهپادی قرار گرفت ادامه دهند. فقط حرف میزنه بی بی تا حالا یه نفتکشو فرستاده بود ته اب بیااااااااااااا👍👍👍👍 بعد ماهم باز به شیوه خودمان جواب میدهیم.بچرخ تا بچرخیم

روحانی در آخرین جلسه هیات دولت: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیمرئیس جمهوری ایران در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم گفت بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم چون نمی‌شد و مفید نبود؛ می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند. - خبرگزاری آناتولی

درخواست سفارت ایران از اتباع این کشور: به افغانستان سفر نکنیدسفارت ایران در افغانستان از اتباع این کشور خواست به افغانستان سفر نکنند و خاک آن را ترک کنند. - خبرگزاری آناتولی ولی ترکیه برید، حالا چار تا آتش ‌سوزیه دیگه، نه آناتولی؟

روز هشتم مسابقات المپیک توکیو؛ خدمتی و کرم‌زاده از راهیابی به فینال باز ماندنددر پایان مرحله مقدماتی تیراندازی با تفنگ ۵۰ متر سه وضعیت زنان، نجمه خدمتی و فاطمه کرم‌زاده به ترتیب در جایگاه‌های هجدهم و بیست و دوم قرار گرفتند.

گذار تونس به مرحله پس از اسلام‌گراهاپس از تعلیق یک ماهه فعالیت پارلمان، منحل کردن کابینه و برعهده گرفتن ریاست قوه مجریه توسط قیس سعید، رئیس‌جمهوری تونس، این کشور شاهد گذاری استثنایی پس از

جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی سابق با انتشار نامه‌ای، به سرکوب اعتراض‌های خوزستان واکنش نشان دادند.Aa کریستینا تیمانوسکایا، دونده اهل بلاروس مسئولان کاروان ورزشی بلاروس در مسابقات المپیک توکیو را به تلاش برای بازگرداندن اجباری او به کشورش به دلیل انتقاد از فدراسیون دوومیدانی بلاروس متهم کرد.Aa نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل روی یکشنبه اعلام کرد که ایران با حمله به کشتی مرسر استریت اشتباه بزرگی را مرتکب شد و پاسخ آن را دریافت خواهد کرد.رئیس جمهوری ایران در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم گفت بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم چون نمی‌شد و مفید نبود؛ می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند.

امضاکنندگان با قید این که بازداشت و زندان پاسخ مناسبی به خواسته‌های مردم نیست، خواستار آزادی بازداشت‌شدگان و توجه به راهکارهای متخصصان برای حل معضل کم‌آبی شدند. متن این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، در زیر می‌آید: «در چند هفته‌ی اخیر همه ما راجع به آنچه که در این روزها در خوزستان می‌گذرد، بسیار شنیده‌ایم. کریستینا تیمانوسکایا، ۲۴ ساله پیش از این گفته بود که مسئولان کاروان ورزشی بلاروس او را مجبور به کناره گیری از رقابت ها کرده اند. مسائل، مشکلات و رنج‌هایی که چندین نسل از مردمان سختکوش و فداکار این استان حاصلخیز کشور عزیزمان ایران در همه‌ی این سالها با آنها روبرو بوده و بدون چشمداشتی متحمل شده‌اند، قلب هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد.» بنت البته در ادامه ایران را تهدید کرد و افزود: «البته ما که می‌دانیم در هر صورت چگونه پیام را به شیوه خود به ایران ارسال کنیم. در پی همراهی و حل این مشکلات، در این مدت بسیاری از کارشناسان و متخصصان سعی نموده‌اند، ریشه‌های مطالبات اخیر و به حق آنها را بررسی و راه‌حل‌هایی ارائه نمایند. به گفته این گروه کریستینا تیمانوسکایا بر این باور است که جانش در خطر است. همچنین اقشار مختلف مردم از جمله هنرمندان، ورزشکاران، کارگران، فعالین مدنی و اجتماعی تلاش کرده‌اند تا  شاید بتوانند با همدلی و همراهی‌هایشان به روش‌های مختلف مرهمی بر زخم‌های مردم این استان زرخیز و مردمان خونگرم آن نهند. می‌ترسیدم این در گرانبها صدمه ببیند.

اما در نهایت متاسفانه باز هم شاهد آن هستیم که در جریان این حوادث هم تعدادی از مردم، بازداشت و دستگیر شده‌اند و در زندان های مختلف این استان به سر می برند که بر طبق شنیده ها با وجود شرایط حاکم و گرمای شدید هوا و نبود امکانات و ازدیاد و تراکم جمعیت، این وضعیت، اوضاعی  بسیار وخیم و سخت را برای بازداشت‌شدگان ایجاد نموده است و این نگرانی را برای امضا‌کنندگان این نامه به وجود آورده که مبادا بار دیگر شاهد بروز فجایعی باشیم که پیش‌تر در مورد بازداشت‌شدگان شاهد آن بوده‌ایم. کریستینا تیمانوسکایا در فرودگاه توکیو به پلیس ژاپن مراجعه کرده بود. کشتی که با پرچم لیبریا و متعلق به ژاپن که توسط شرکت اسرائيلی زودیاک اداره می‌شود مورد حمله قرار گرفت. ضمن اینکه نتیجه‌ی اینگونه برخوردها و بازداشتها از جانب دستگاههای حکومتی چیزی جز ایجاد و افزایش خشم مردمی که به دنبال بیان مطالباتی مسالمت‌آمیز هستند، نمی‌باشد. ما امضاکنندگان این نامه که خود طعم زندان و بازداشت را به خاطر فعالیت‌های مدنی و اجتماعی، باورها و عقاید خویش چشیده‌ایم و می‌دانیم که بازداشت و زندان پاسخ مناسبی در مقابل این گونه فعالیت‌ها و خواسته‌ها نمی‌باشد، خواستار آن هستیم که هر چه سریع‌تر موجبات آزادی زندانیان و بازداشت‌شدگان این حوادث فراهم گردد و به جای آن، راهکارهای ارائه شده توسط خیراندیشان این آب و خاک و دلسوزان ملت ایران، متخصصان مسائل آب و کشاورزی و کارشناسان امور اجتماعی به مرحله اجرا درآید. وی پس از آن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که در مقر پلیس توکیو و «در امنیت» به سر می برد.» اسامی امضا کنندگان . همچنین دو طرف توافق کردند که بریتانیا، رومانی و سایر شرکای بین‌المللی برای بررسی حقایق ارائه پشتیبانی و همچنین پیگیری موضوع در مراحل بعدی با یکدیگر همکاری کنند.