نامه حجاریان به شجریان: شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید

01/08/1399 08:35 ب.ظ

حجاریان خطاب به همايون_شجريان: «شناساندن هرچه بیشتر استاد به مردم عادی این کشورها -که اگر رها شوند، به سمت موسیقی‌های تُنُک‌مایه روی می‌آورندـ شاید وظیفه دیگری باشد که بر عهده شما است.» خبرنگاری_جرم_نیست اطلاع_رسانی حزییات بیشتر را اینجا بخوانید👇

حجاریان در این نامه که در شماره روز پنج‌شنبه اول آبان ۱۳۹۹«» منتشر شده است، خطاب به همایون شجریان نوشته است: «استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان...

حجاریان در این نامه که در شماره روز پنج‌شنبه اول آبان ۱۳۹۹«» منتشر شده است، خطاب به همایون شجریان نوشته است: «استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند "من صدای خس‌وخاشاکم". به گمانم شما نیز به مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد! با این وصف، اگر هم‌چون پدر، عنصر سیاست را نیز به نگاه موسیقیایی‌تان بیفزایید، مساله دوچندان بغرنج می‌شود!»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب هدف از انتشار این نامه که در پنج بند نوشته شده را متذکر شدن نکاتی که جامعه هنری از پسر محمدرضا شجریان انتظار دارد، عنوان کرده است. او در این نامه به زندگی پربار شجریان ِ پدر و همکاری او با بزرگان آواز و آهنگ‌سازی اشاره کرده است. حجاریان از همایون می‌خواهد «شاگردپروری سینه به سینه» ادامه دهد تا این سلسله قطع نشود.

ادامه مطلب:
iranwire »

اینفوگرافی| آخرین نظرسنجی‌ها از انتخابات آمریکا - 21 اکتبرنسبت به دو روز پیش بایدن نسبت به ترامپ موفق‌تر بود. هم پیش‌بینی آرای الکترال بیشتری داشت و هم سه دهم درصد محبوب‌تر شد.

ظریف: ایران قصد مسابقه تسلیحاتی نداردوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از آمریکا به عنوان بزرگترین فروشنده سلاح به منطقه که قصد کشتن برجام را هم داشت، گفت ایران قصد راه‌اندازی مسابقه تسلیحاتی ندارد. ننگ ابدی بر این دولت معلومه نداری چون نه پولشو دارید نه کونشو داری

کاریکاتور/ همه ناشاد از شاد !- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnim«شاد» معلمان و دانش‌آموزان را خسته کرده است / نامه عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به وزیر آموزش و پرورش: سامانه شاد در حالی در ایران به کار گرفته شد که زیرساختهای سخت افزاری لازم نه در زمینه دستگاه‌های الکترونیکی مورد نیاز خانواده‌ها، نه اینترنت و نه سرعت آن فراهم نبوده و نیست. شایسته و به‌جاست بدانید عموم مدارس خصوصی هرگز این سامانه را به کار نگرفتند و بسترهای مختلفی را جایگزین کردند و بسیاری از مدارس دولتی هم به سراغ شبکه‌های اجتماعیِ داخلی و خارجی رفتند.

چرا قیمت سکه و ارز ریخت؟قیمت_سکه در دو روز بیش از دو میلیون تومان ارزان شده و ارز هم به زیر سی هزار تومان بازگشت | اما این تغییرات چرا اتفاق افتاد؟ در گزارش طاهره رضایت ببینید والله تعجب نمیکنم اگه نوسان گیری دولت از ملت باشه کودتای اقتصادی😏👌 کدوم رضایت چیزی نشده دلار مگه چند بود

ظریف: ایران قصد ورود به مسابقه تسلیحاتی نداردنیویورک- ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از آمریکا به عنوان بزرگترین فروشنده سلاح به منطقه که قصد کشتن برجام را هم داشت، گفت ایران قصد ورود به مسابقه تسلیحاتی موجود در منطقه ندارد. ظریف با اشاره به ابتکار صلح هرمز که سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط رئیس جمهوری ایران مطرح شد، اشاره کرد و ایالات متحده را بزرگترین ارسال کننده سلاح نظامی به منطقه دانست. قصد کشتن برجام را هم داشت؟؟؟؟؟ همین خود چند پدر خبرگزاریهاتون نبودید چند سال دارید نوشخوار میکنید که برجام تموم شده؟؟؟ وقتی میگم چند پدر، یکی از پدراتون خود من ، محسوب میشم

موسیقی ایرانی بعد از انقلاب دچار یک گپ تاریخی شدامیر اثنی‌عشری گفت: ما بعد از انقلاب دچار یک گپ تاریخی شدیم. هنرمندان اصیلی که نسبت به موسیقی ایرانی شناخت داشتند به نوعی ممنوع‌الکار شدند یا مهاجرت کردند. در موسیقی پاپ شاید اگر این ارتباط قطع نمی‌شد، موسیقی‌ای‌ که الان تحت عنوان موسیقی پاپ داریم به شکلی رشد می‌کرد و ادامه مسیر منطقی موسیقی ایرانی را می‌رفت نه مانند حالا که ملغمه‌ای است از موسیقی کشورهای مختلف. حالا اون گفت گپ، شما چرا تیتر رو از همین انتخاب کردین؟

«سعید حجاریان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با نگارش نامه‌ای به «همایون شجریان»، به او هشدار داد که ممکن است در ادامه فعالیت هنری خود دچار مصائب استاد «محمدرضا شجریان» شود.

حجاریان در این نامه که در شماره روز پنج‌شنبه اول آبان ۱۳۹۹«» منتشر شده است، خطاب به همایون شجریان نوشته است: «استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند "من صدای خس‌وخاشاکم". به گمانم شما نیز به مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد! با این وصف، اگر هم‌چون پدر، عنصر سیاست را نیز به نگاه موسیقیایی‌تان بیفزایید، مساله دوچندان بغرنج می‌شود!»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب هدف از انتشار این نامه که در پنج بند نوشته شده را متذکر شدن نکاتی که جامعه هنری از پسر محمدرضا شجریان انتظار دارد، عنوان کرده است.

او در این نامه به زندگی پربار شجریان ِ پدر و همکاری او با بزرگان آواز و آهنگ‌سازی اشاره کرده است. حجاریان از همایون می‌خواهد «شاگردپروری سینه به سینه» ادامه دهد تا این سلسله قطع نشود.

او شجریانِ پسر را به «راه را آهسته و پیوسته رفتن» توصیه کرده و آورده است: «چنان‌که می‌دانیم، مرحوم استاد در آغاز راه و به دلیل نگاه‌های سنتی حاکم، از نام خود گذشتند! البته زمانه متفاوت شده است و نمی‌گویم به قول شاملو، عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد… که خود نسبت به ظرایف امر آگاه هستید!»

حجاریان در این نامه با اشاره به این که صدای محمدرضا شجریان به گوش مردم کشورهای همسایه، از جمله افغان‌زبان‌ها، ترک زبان‌ها و عرب زبان‌ها نیز رسیده است، او را نماینده فرهنگی سراسر منطقه می‌داند: «بر این اساس، شناساندن هرچه بیشتر استاد به مردم عادی این کشورها -که اگر رها شوند، به سمت موسیقی‌های تُنُک‌مایه روی می‌آورند- شاید وظیفه دیگری باشد که بر عهده شما است.»

در بخشی از این نامه آمده است: «یکی از کارهایی که شاید در زمان زندگانی استاد باید انجام می‌گرفت و نشد، تهیه مستندی بلند و جامع‌الاطراف از زندگی ایشان بود که من نیز به ایشان پیشنهاد دادم و استقبال هم کردند و کار را به آقای مشکاتیان محول کردند. شاهد من هم مژگان خانم هستند. اما نمی‌دانم چرا کار رها شد. اکنون جای چنین مستندی خالی و ضروری است. باید کار را به اهل فن واگذار کرد و "راش‌" های نادیده زندگی ایشان را به وی سپرد تا چنین کاری صورت بگیرد.»

حجاریان هم‌چنین در این نامه آورده است که به سبک آواز محمدرضا شجریان تمایل بیشتری نسبت به صدای همایون دارد. هر چند این فعال سیاسی تاکید کرده است همایون به دلیل امروزی کردن موسیقی سنتی، قابلیت جذب جوانان را دارد که این موضوع می‌تواند در زنده نگه داشتن موسیقی سنتی تاثیرگذار باشد: «زمانی شنیدم مرحوم پدر درباره سنت‌شکنی‌ها و بی‌پروایی‌های آوازی شما نکاتی را متذکر شده بودند که حکایت از ورودتان به شیوه‌های آوازی متفاوت داشت. اما گمان دارم همین بی‌پروایی‌ها و شادابی‌ها باعث جذب جوانان می‌شود تا بعدها از طریق شما به سنت آواز سنتی ما تمایل پیدا کنند. از این‌رو، گمان دارم ضروری است شما و بعضی شاگردان ایشان همین راه نوآورانه را ادامه دهید و بی‌آن که از سنت سَلَف تخطی کنید، ابتکاراتی جدید در آثار آینده به وجود آورید. برای مثال، خواندن شاهنامه از سوی شما، کاری بود سترگ که فقط از عهده شما برمی‌آمد و تحسین پدر را نیز برانگیخت.»

حجاریان در پایان این نامه با آوردن بیتی از غزل معروف «صفای اصفهانی» نوشت: «تا به این‌جا به خود جرات داده‌ام و تکالیفی را بر شما بار کرده‌ام اما مرحوم شجریان توانایی‌هایی دیگر نیز داشتند؛ خطاطی، ساختن ساز و حتی گل‌آرایی که نمی‌دانم آن‌ها را هم بر شما بار کنم یا نه… که شاعر می‌گوید: بار غم عشق او را گردون نیارد تحمل / چون می‌تواند کشیدن این پیکر لاغر من.»

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت