ناشنوایان ایرانی؛ از باغچه اطفال تا کنگره‌های جهانی | DW | 05.10.2019

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

۹۵ سال از تاسیس اولین مدرسه ناشنوایان می‌گذرد. حالا این اقلیت زبانی، جامعه‌ای آگاه و متشکل است که در مناسبت‌های مختلف داخلی و خارجی، حقوق انسانی و اجتماعی خود از جمله دسترسی فراگیر به رابط و زبان اشاره را مطالبه می‌کند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

وقتی جبار باغچه‌بان اولین دبستان ناشنوایان را دایر کرد، از واژه"کر و لال" به جای ناشنوا استفاده می‌شد. روی تابلوی مدرسه هم نوشته شده بود دبستان کرولال‌ها. اینجا خانه‌ محقری بود در چهارراه حسن آباد تهران با کلاسی کهنه و چند میز و نیمکت شکسته که شش دانش آموز با سنین مختلف در آن درس می‌خواندند.

پیش‌کسوت جامعه ناشنوا که قبل از دو سالگی و در پی ابتلا به مننژیت شنوایی خود را از دست داده بود، در بهار ۱۳۹۶ بدرود زندگی گفت. خاطرات او که به نسل اول شاگردان باغچه‌بان تعلق دارد به صورت کتاب منتشر شده است. شهیدی بعدها و پس از بازنشستگی از وزارت صنایع، عمر خود را در خدمت به جامعه ناشنوایان سپری کرد.

مواد ۱۹۲ و ۱۹۴ قانون مدنی ایران که در سال ۱۳۰۷ تصویب شده، اشاره را به عنوان وسیله تفهیم و تفاهم به رسمیت شناخته‌اند. ماده ۶۴ قانون ثبت اسناد رسمی، استفاده از زبان اشاره را به مثابه یک وسیله ارتباطی با ناشنوایان پذیرفته است و ناشنوایان برای معاملات، تحقیقات قضائی، تنظیم اسناد و... باید رابط یا مترجم به همراه داشته باشند. ناشنوایان یک اقلیت زبانی و فرهنگی محسوب می‌شوند.

ناشنوایان با کارت بهزیستی می‌توانند بلیط اتوبوس و مترو نیم بها یا رایگان دریافت کنند اما بیمه و تامین اجتماعی آنها با افراد شنوا فرقی ندارد. یک گلایه دیگر جامعه ناشنوایان، عدم رعایت سهیمه سه درصدی استخدام افراد دارای معلولیت در سازمان‌ها و ادارات دولتی است. شیدا شهیدی در بسیاری از نشست‌های جامعه ناشنوایان شرکت کرده و گردآورنده مجموعه مقالات بین‌المللی مربوط به ناشنوایان و مجموعه مقالات ناشنوایان در کنفرانس‌ها و کنگره‌های جهانی نیز هست.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

داداش!! این مترجم‌های در پیت که کودکستان را باغچه اطفال ترجمه می‌کنن از کجا دزدیدید؟؟ خیلی کارشون درسته!! تا به حال نمیدونستیم اطفال مثل بادمجان جزء صیفی‌جات محسوب میشن!!

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

از 'ایوب امینی' هیچ نشانی باقی نماند، نگرانی ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی از رکود ادامه‌دار ساخت‌وساز
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

نگرانی کشورها از سرکوب اعتراضات عراق با زور نیروهای امنیتیاعتراضات در عراق به عملکرد اقتصادی دولت، تا کنون دست‌کم ۶۵ کشته برجای گذاشته است. این اعتراضات بزرگترین تظاهرات ضددولتی از زمان آغاز نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی محسوب می‌شود. با نیروهای سپاه قدس و حشد الشعبی سرکوب میشن!! IslamicRegimeMustGo سرکوب توسط نیروهای جمهوری اسلامی ریدم به یورونیوز با کارکنان پفیوزش با زور حشدالشعبی و سپاه. نیروهای امنیتی عراق آدم نکشتن تا الان
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

برنی سندرز یکی از نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا در بیمارستان بستری شد🔺برنی سندرز یکی از نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا در بیمارستان بستری شد ⚡️کارزار انتخاباتی برنی سندرز یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات آمریکا روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه اعلام کرد که آقای سندرز در بیمارستان بستری شده است. این میخاس جلو ترامپ وایسه البته باید بره تیمارستان برنی خله
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

وجود ۱۰۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان/ ایران از برجام عقب‌نشینی نکرده است/ طرح افزایش سن ازدواج در مجلس پذیرفته نشدرئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه والدینی که با وجود توانایی مالی اجازه تحصیل به فرزندان‌شان را نمی‌دهند مرتکب جرم شده اند، گفت: در حال حاضر شاهد تعداد قابل توجهی کودک بازمانده از تحصیل در شهرهای کشور هستیم بطوریکه حدود ۱۰۰ هزار دانش ‌آموز بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان وجود دارد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

نعمت احمدی: جداسازی سازمان زندان‌ها از قوه قضاییه آن را در مقابل مجلس پاسخگو می‌کندنعمت احمدی‌، وکیل پایه‌یک دادگستری، گفت: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین شیوه اداره این است که دادستانی زیرمجموعه قوه مجریه باشد. حالا تا دادستانی ما جزو قوه مجریه شود، راه طولانی در پیش داریم. اما بهتر است که سازمان زندان‌ها زیر مجموعه قوه مجریه باشد.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

پاکستان؛ طالبان خواستار از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکاستوزارت خارجه پاکستان پس از دیدار محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با هیات نمایندگی طالبان، در بیانیه‌ای گفته است:«هر دو طرف در مورد لزوم آغاز سریع از سرگیری مذاکرات صلح توافق کردند.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »