ناسا, Newsletter, سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا, ناسا, پروژه, آرتمیس, فاز یک, فضانورد زن‌, کره ماه

ناسا, Newsletter

ناسا جزئیات تازه‌ای از برنامه اعزام نخستین فضانورد زن به کره ماه را منتشر کرد

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

24/09/2020 07:12:00 ب.ظ

ناسا جزئیات تازه‌ای از برنامه اعزام نخستین فضانورد زن به کره ماه را منتشر کرد اعزام دوباره انسان به ماه چالش بزرگی برای سازمان ملی هوانوردی و فضایی محسوب می‌شود. این سازمان آخرین مأموریت اکتشافی خود در این کره را در سال ۱۹۷۲ با موفقیت انجام داده بود.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» جزئیات تازه‌ای از پروژه «آرتمیس» را منتشر کرد که شامل برنامه‌های مختلف فاز یک برای فرود نخستین فضانورد زن‌، و فضانورد مرد بعدی بر کره ماه در سال ۲۰۲۴ است.این جزئیات، که در تارنمای «ناسا» منتشر شده است، شامل بخش‌های گوناگونی است ‌و آگاهی‌های ارزشمندی را در اختیار دوستداران اکتشافات فضایی قرار می‌دهد.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم اسرائیل خواستار «لغو فوری» حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی شد روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021

ناسا در ۱۸ ماه گذشته به برنامه‌های ۴ ساله کاوشگری خود برای ایجاد بستری برای حضور در سطح کره ماه تا پایان دهه کنونی سرعت بخشیده است.اعزام دوباره انسان به ماه چالش بزرگی برای سازمان ملی هوانوردی و فضایی محسوب می‌شود. این سازمان آخرین مأموریت اکتشافی خود در این کره را در سال ۱۹۷۲ با موفقیت انجام داده بود.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، ضمن قدردانی از حمایت هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از برنامه‌های این سازمان، از چگونگی پیشرفت پروژه حضور آمریکا در ماه در قرن ۲۱ ابراز رضایت کرد.جیم برایدنستاینبه گفته جیم برایدنستاین، ناسا علاوه بر تقویت برنامه‌های اکتشافی خود، در حال اصلاح بودجه و ساختار این سازمان است، و فرود بر کره ماه با هدف اکتشافات علمی، مزایای اقتصادی، و الهام بخشی به نسل جدیدی از کاوشگران صورت می‌گیرد، و در عین حال نخستین گام‌های بشر در مسیر سیاره سرخ خواهد بود. headtopics.com

جزئیاتی از پروژه آرتمیسناسا در بخش‌های دیگری از گزارش رسمی خود، چگونگی پیشرفت پروژه «آرتمیس» را بیان می‌کند و به تشریح مهم‌ترین نکات علمی فناوری، مأموریت‌های انسانی، و همچنین مشارکت‌ها با بخش خصوصی و بین‌المللی می‌پردازد. به گفته ناسا این مشارکت‌ها به این سازمان اطمینان می‌دهد که در اکتشافات و دست‌یابی به هدف بلندپروازانه خود، یعنی فرود دوباره فضانوردان بر روی کره ماه، در مسیر درستی قرار دارد.

موشک قدرتمند جدید ناسا، سیستم پرتاب فضایی «اس‌ال‌اس»، و فضاپیمای «اوریون» بیش از هر زمان دیگری به نخستین پرتاب یک‌پارچه خود نزدیک هستند.ساخت فضاپیمای اوریون اخیراً به پایان رسیده است و پژوهشگران در حال آزمایش موتور مرحله اصلی، و چهار موتور متصل به آن هستند.

آرتمیس۲ با سرنشیناین آزمایش‌ها از اهمیت زیادی در این پروژه اکتشافی برخوردار است و در صورت موفقیت یکی از مهمترین قسمت‌های این فرآیند آزمایشی، که «آتش داغ» نام دارد، موتور مرحله اصلی برای نصب شدن در فضاپیما به مرکز کندی در ایالت فلوریدا فرستاده می‌شود.

ناسا برای بررسی وضعیت عملکرد، کیفیت پشتیبانی، و قابلیت‌های ارتباطی، یک موشک «اس‌ال‌اس» و یک فضاپیمای اوریون را به صورت همزمان، در دو مرحله آزمایشی به اطراف کره ماه خواهد فرستاد.نخستین مأموریت آرتمیس در سال ۲۰۲۱ با فضاپیمای بدون سرنشین است؛ ولی «آرتمیس۲» که در سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود، با خدمه خواهد بود. headtopics.com

بازداشت‌شدگان خوزستان؛ نگهداری غیرقانونی در شرایط غیرمجاز محمدعلی گرایی از بازداشت مخفیانه برای نوید افکاری تا تلاش برای سکوی المپیک اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

در طرح فاز یک، ناسا به جزئیات بیشتری درباره آزمایش جدید عملیات گردش در اطراف کره ماه در جریان مأموریت «آرتمیس ۲» می‌پردازد.مقدمه‌سازی برای آرتمیس ۳به گفته ناسا، پس ار جدایی فضاپیمای اوریون از مرحله پیش‌رانش سرمایشی موقت یا «آی‌سی‌پی‌اس»، خدمه، فضاپیما را از وضعیت خودکار خارج کرده و هدایت آن را در دست می‌گیرند.

این آزمایش، برای سنجش شرایط و کیفیت تحرک (جابجایی) اوریون، و سخت‌افزار و نرم‌افزار مربوطه انجام می‌شود و به پژوهشگران امکان می‌دهد که داده‌های میدانی، و تجربی عملیاتی را که به آسانی در زمین قابل اجرا نیست، ارزیابی کنند.این آزمایش‌ها برای مأموریت «آرتمیس ۳» یعنی حضور فضانوردان در کره ماه ضروری است و شامل مراحل مختلفی مانند نزدیکی، اتصال، فرود، لنگر انداختن، و جدایی می‌شود.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا ضمن آماده‌سازی و انجام این مراحل آزمایشی پروازی، مأموریت‌های رباتیک خود را از سال ۲۰۲۱ آغاز می‌کند و ۲ بار در سال، ابزار و وسایل مورد نیاز خود را از طریق فضاپیماهای شرکت‌های خصوصی به کره ماه ارسال می‌کند.براساس برنامه کنونی، مأموریت «آرتمیس ۳» و‌‌ بازگشت انسان به ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود و فضانوردان در قطب جنوبی این کره فرود خواهند آمد.

به گفته ناسا، فضانوردان با موشک «اس‌ال‌اس» به فضا می‌روند و پس از طی ۲۴۰ هزار مایل (حدود ۳۹۰ هزار کیلومتر)، با فضاپیمای اوریون به مدار ماه می‌رسند.آنها سپس سوار بر یکی از سامانه‌های فرود، که توسط شرکت‌های خصوصی ساخته شده است، بر سطح ماه فرود می‌آیند. headtopics.com

لباس‌های جدید و مدرنالبته این احتمال نیز وجود دارد که آنها ابتدا راهی ایستگاه مداری «گیت‌وی» در مدار کره ماه شوند تا پیش از سوار شدن بر سامانه فرود، تجهیزات و وسایل مورد نیاز خود را که در این مرکز انبار شده است، جمع‌آوری کنند.ایستگاه مداری «گیت وی»

لباس‌های جدید و مدرن که نسبت به مدل‌های پیشین انعطاف‌پذیری بیشتری دارد، به فضانوردان توانایی بیشتری می‌دهد و آنها بهتر روی سطح ماه حرکت می‌کنند.این فضانوردان پس از فرود بر ماه، نمونه‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند و در مدت نزدیک به ۷ روز، به انجام طیف وسیعی از آزمایش‌های علمی در این کره می‌پردازند.

خامنه‌ای: ستاد ملی کرونا تعطیلی دو هفته‌ای کشور را بررسی کند | DW | 02.08.2021 «کشتار در سپین بولدک»؛ نگرانی اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا از تهدیدات روزافزون طالبان وزیر خارجه آمریکا: حمله ایران به کشتی مرسر استریت با پاسخ جمعی مواجه می‌شود

آنها پس از پایان تحقیقات خود با استفاده از سامانه فرود به مدار ماه بازمی‌گردند و سوار بر فضاپیمای اوریون راهی زمین می‌شوند.مراحل ساخت ایستگاه مداری «گیت وی» که قرار است در مدار کره ماه باشد، به سرعت در حال انجام است. ناسا برای این پروژه بر دو محور اصلی‌ تمرکز دارد که شامل نیرو و پیش‌رانش‌ برای پرتاب، و سکونت و تدارکات در مدار ماه است.

ساختار این ایستگاه به گونه‌ای است که حتی قادر خواهد بود به صورت مستقل و بدون حضور فضانوردان نیز عمل کند.آرتمیس ۴ برای استقرار ۲ فضانورد در ایستگاه مداریسازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، پیش از اعزام فضانوردان به ماه، دو مجموعه ابزار علمی را برای پژوهش‌های مقدماتی خود در در نظر گرفته است تا به بررسی وضعیت آب و هوایی مدار این کره بپردازد.

در حالی که ناسا هنوز برای استفاده از ایستگاه مداری «گیت وی» در مأموریت «آرتمیس ۳» تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است، ولی در «آرتمیس ۴» و مأموریت‌های بعدی، فضاپیمای اوریون خدمه را به این ایستگاه خواهند برد.هنگامی که اوریون به «گیت وی» می‌رسد، ۲ نفر از فضانوردان در این ایستگاه خواهند بود، و دو نفر دیگر توسط سامانه فرود به سطح ماه می‌روند.

این ایستگاه مداری به تدریج و با همکاری شرکای بین‌المللی تکمیل می‌شود و به فضانوردان امکان می‌دهد تا در آینده مأموریت‌های طولانی‌تری را در ماه انجام دهند.حضور پایدار در سطح ماهناسا در اوایل سال میلادی جاری، جزئیاتی از طرح مفهومی خود برای حضور پایدار در سطح ماه را منتشر کرده بود که بر ایجاد زیرساخت‌هایی برای ایجاد پایگاهی در این کره برای ‌انجام پروژه‌های تحقیقاتی متمرکز است.

این طرح شامل پایگاه آرتمیس، کاوشگر‌های جدید، سیستم‌های تأمین نیرو، زیستگاه‌ها و موارد دیگری در سطح کره ماه است که برای عملیات اکتشافی طولانی در آینده ضروری است.در جریان برنامه آرتمیس، روبات‌ها و انسان‌، به جستجو و استخراج منابعی مانند آب می پردازند که می‌توانند به سایر منابع قابل استفاده از جمله اکسیژن و سوخت تبدیل شوند.

از طرفی با تنظیم دقیق ‌و همچنین ایجاد قابلیت‌های جدید برای اعزام و حرکت فضانوردان، آنها مسافت بیشتری را در این کره طی کرده و مناطق جدیدی از ماه را کشف خواهند کرد. ادامه مطلب: VOA Farsi »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

آیا ایران توانایی مراقبت از مراکز حساس هسته ‌ای و نظامی‌اش را دارد؟ - BBC News فارسیسخنگوی دولت ایران می‌گوید انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز ممکن است کار افرادی در داخل بوده باشد. اول قیمت تخم مرغ رو تثبیت کنن، نگهداری از تأسیسات پیشکش. ایران از برهه ی حساس کنونی هم نتونست مراقبت کنه بله کسی که موشک با سوخت جامد داره توانایی نگهداری و علم این کار داره

آمریکا نه می‌تواند مذاکره را بر ما تحمیل کند و نه جنگ رارئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا نه می‌تواند مذاکره را بر ما تحمیل کند و نه جنگ را، تاکید کرد که برای جهان نیز امروز زمان نه گفتن به زورگویی و قلدرمآبی است. دوران سلطه و هژمونی به سرآمده است و ملت‌ها و فرزندان ما سزاوار دنیایی بهتر، امن‌تر و قانون‌ مدارترند. امروز زمان تصمیمِ صحیح و درست است. چون يه مشت اخوند و پاسدار بيوجود نه جرات جنگ دارن و نه صلح،عربده كشى رو خوب بلدن ایشون پسر همون سرداره که پشم میکَنه خاک تو سر اونهایی که از این رژیم دفاع میکنن و فکر میکنن به قول خودشون بصیرت دارن جوانان عاشق ایران ساکن در مملکت اباد و ازاد غیاث اباد حضرت اسپیران غیاث ابادی رهبر محبوب انقلاب مملکت غیاث اباد قول داده اند به زودی به ولایت خود برگردید جاویدشاه

چرا چین در آستانه انتخابات۲۰۲۰ خرید نفت از آمریکا و روسیه را بالا برد؟چین همزمان با آغاز فرآوری نفت وارداتی از روسیه، سیر صعودی خرید نفت آمریکا را نیز تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه می‌دهد.

AFC الهلال را از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشتدیدار الهلال عربستان برابر الشباب امارات به خاطر حاضر نشدن تیم عربستانی در میدان لغو شد و AFC تصمیم گرفت که مدافع عنوان قهرمانی را از جام کنار بگذارد.

اسکای نیوز: واشنگتن معافیت بغداد از تحریم‌های ایران را تمدید کردشبکه اسکای نیوز اعلام کرد که آمریکا معافیت‌های عراق از تحریم‌های ایران را به مدت ۶۰ روز دیگر تمدید کرد. راه دیگه ای ندارن! البت پولشم نمیدن ظاهرن. چیزی ام ک دو ماه دوماه تمدید بشه بلاتکلیفه و نمیشه روش برنامه ریخت. خاک بر سر دو همسایه قدیمی ک معطل تعیین تکلیف مراوداتشون از اون سر دنیا ن. این ینی ک ما زبون همو نمیفهمیم یا اینکه بلد نیستیم با هم حرف بزنیم.

موضع آمریکا پس از ادای سوگند لوکاشنکو: او را به رسمیت نمی‌شناسیم\u0648\u0632\u0627\u0631\u062a \u0627\u0645\u0648\u0631 \u062e\u0627\u0631\u062c\u0647 \u0622\u0645\u0631\u06cc\u06a9\u0627 \u0631\u0648\u0632 \u0686\u0647\u0627\u0631\u0634\u0646\u0628\u0647 \u06f2\u06f3 \u0633\u067e\u062a\u0627\u0645\u0628\u0631 (\u06f2 \u0645\u0647\u0631) \u067e\u0633 \u0627\u0632 \u0645\u0631\u0627\u0633\u0645 \u0627\u062f\u0627\u06cc \u0633\u0648\u06af\u0646\u062f \u0627\u0644\u06a9\u0633\u0627\u0646\u062f\u0631 \u0644\u0648\u06a9\u0627\u0634\u0646\u06a9\u0648 \u0628\u0631\u0627\u06cc \u0628\u0627\u0631 \u0634\u0634\u0645 \u0627\u0639\u0644\u0627\u0645 \u06a9\u0631\u062f \u06a9\u0647 \u0627\u06cc\u0627\u0644\u0627\u062a \u0645\u062a\u062d\u062f\u0647 \u00ab\u0646\u0645\u06cc\u200c\u062a\u0648\u0627\u0646\u062f \u0644\u0648\u06a9\u0627\u0634\u0646\u06a9\u0648 \u0631\u0627 \u0628\u0647\u200c\u0639\u0646\u0648\u0627\u0646 \u0631\u0626\u06cc\u0633 \u062c\u0645\u0647\u0648\u0631 \u0645\u0646\u062a\u062e\u0628 \u0628\u0644\u0627\u0631\u0648\u0633 \u0628\u0647 \u0631\u0633\u0645\u06cc\u062a \u0628\u0634\u0646\u0627\u0633\u062f.\u00bb\n کسیکه در میان مردمش مشروعیت نداره باید از طرف جامعه جهانی هم طرد شود ، اما از آنجائیکه اروپائیا چنین درایتی ندارند، همیشه در راستای حمایت از جنایتکارا دزدا حرکت میکنند تا منافع شان تامین شود .