ناتینگ‌هیل؛ جشن خیابانی که بریتانیا را متحول کرد - BBC News فارسی

10/06/1399 11:37 ق.ظ

ناتینگ‌هیل؛ جشن خیابانی که انگلستان را متحول کرد

به نظر مورخ و سفیر کارناوال ناتینگ‌هیل، فيونا کامپتون، منشاء کارناوال‌ها، انقلاب است. تاریخ آن‌ها به قرن هفدهم برمی‌گردد وقتی که استعمارگران اروپایی‌ بالماسکه برگزار می‌کردند و بردگان آفریقایی هم برای خودشان جشن می‌گرفتند. اما همان‌طور که کامپتون اشاره می‌کند، اين جشن‌ها نوعی شورش بودند: "آن‌ها همه چیزهای بالماسکه‌ها را می‌دیدند و بعد از آن خود می‌کردند.

فیونا کامپتون در سنت‌لوسيا متولد شد. او بیست سال پیش برای شرکت در یک دوره عکاسی در کالج چاپ، یکی از معتبرترین موسسه‌های کارهای خلاق در بریتانیا، به لندن رفت. او ‌دید حتی در میان عکاسان سیاه‌پوست بریتانیایی آن موسسه هم جایی برای کارائیب وجود ندارد احساس یاس می‌کرد. او می‌گوید تمرکز تاریخ بر جاماییکاست و انگار هر وقت می‌خواهی درباره کارائیب حرفی بزنی، مجبوری حرفت را زیر چتر دیگری بگویی.

به عنوان سفير کارناوال برای کامپتون مهم است که ريشه‌های تاريخی کارناوال در در روایت فعلی حفظ شود.: "کارناوال برای من بسیار مهم است. خیلی عالی می‌شود اگر همه کارکرد معنوی کارناوال را درک کنیم. منشاء اجتماعی و سياسی کارناوال هم بايد کاملا فهمیده شود. کارناوال یک اعتراض است."از لحاظ هنری، تاثیر کارناوال بر موسیقی بریتانیایی نباید دست کم گرفته شود. headtopics.com

اما تجاری شدن هر چه بیشتر این کارناوال در طی چند دهه اسباب شکایت شده است. کامپتون به این مسئله اشاره‌ می‌کند که کارناوال بزرگتر و بزرگتر می‌شود اما بنیادش کوچکتر و کوچکتر می‌شود. او فکر می‌کند کارناوال دارد زیر فشار نام‌های بزرگ اقتصادی خفه و برخلاف هدف نخستین، اسیر سودجویی می‌شود.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

آیا ارتش بریتانیا استفاده از تانک‌ را کنار می‌گذارد؟ - BBC News فارسیژنرال مارک کارلتون اسمیت، فرمانده ارتش بریتانیا اخیرا در یکی از سخنرانی‌های خود گفت در جنگ افزارهای مدرن، اهمیت استفاده از تانک کاهش یافته‌است. او خاطرنشان کرد که تهدیدهای اصلی تانک و موشک نیستند.

محسن نامجو با انتشار ویدئویی اتهام تعرض جنسی را رد کرد - BBC News فارسیمحسن نامجو، خواننده و نوازنده ایرانی، اتهام‌ آزار جنسی و اقدام به تجاوز را که علیهش مطرح شده بود 'شایعه' خوانده و گفته این اتهام‌ها را 'قویا' رد می‌کند.

جوان آلمانی که به فارسی زبانان زبان یاد می‌دهد - BBC News فارسییادگیری یک زبان خارجی برای خیلی‌ها دشوار است. مثلا زبان آلمانی.‌ کسانی که در سال‌های گذشته به آلمان پناه آورده ‌یا مهاجرت کرده‌اند حتما آن را تایید می کنند.

هفته‌ای که گذشت به روایت تصویر - BBC News فارسیمجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری هفته گذشته (۲۲ - ۲۸ اوت ۲۰۲۰) در نقاط مختلف دنیا

مثله کردن رازآلود اسب‌ها در فرانسه؛ وزیر کشاورزی: هیچ احتمالی منتفی نیسترئیس فدراسیون اسب‌سواری فرانسه موج کنونی مثله کردن اسب‌ها در این کشور را «وحشی‌گری بی‌رحمانه‌ای» توصیف کرد که پیش از این به ندرت دیده شده بود.

فرماندار سنجار: پ.ک.ک ایزدی‌های ربوده شده را در زندان‌های مخفی نگهداری می‌کندفرماندار شهرستان سنجار عراق اعلام کرد که گروه تروریستی پ.ک.ک ایزدی‌های ربوده شده را در زندان‌های مخفی نگهداری می‌کند. - خبرگزاری آناتولی