ناتو از روسیه خواست در امور داخلی بلاروس دخالت نكند

06/06/1399 10:56 ب.ظ

دبیر کل ناتو که پس از دیدار روز پنجشنه خود با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان سخن می گفت، با تأکید بر لزوم احترام به استقلال کشور بلاروس گفت 'روسیه و هیچ کشوری نباید در امور داخلی بلاروس دخالت کند.

بلاروس در روزهای گذشته صحنه اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بوده است. الکساندر لوکاشنکو بنا بر نتیجه رسمی انتخابات، برای ششمین بار به عنوان رییس جمهور بلاروس انتخاب شده است؛ انتخاباتی که معترضان نتیجه آن را زیر سوال برده‌اند.

دبیر کل ناتو که پس از دیدار روز پنجشنه خود با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان سخن می‌گفت، با تأکید بر لزوم احترام به استقلال کشور بلاروس گفت که روسیه و هیچ کشوری نباید در امور داخلی بلاروس دخالت کند. این سخنان پس از آن مطرح شد که ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده بود که برای اعزام نیروی نظامی به بلاروس در صورت تلاش برای تغییر نظام سیاسی در این کشور آمادگی دارد. پوتین احتمال اعزام نیروی نظامی به بلاروس را در راستای توافق های امنیتی و نظامی کشورش با بلاروس عنوان کرده بود.پیش از این الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس از قول کمک مسکو برای برقراری ثبات و نظم در کشورش خبر داده بود.

دبیر کل ناتو روز چهارشنبه نسبت به هر نوع مداخله کشورهای خارجی برای سرکوب اعتراض ها در بلاروس با عنوان «اتحاد» هشدار داده بود. الكساندر لوكاشنكو هفته گذشته گفته بود که تحرکاتی از سوی ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس در دو کشور لهستان و لیتوانی مشاهده شده است که به سرعت از سوی ناتو تکذیب شد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

بلاروس یا روسیه سفید، کدامیک را باید به‌کار ببریم؟با وجود اینکه پس از استقلال نام این کشور بلاروس است اما بسیاری از کشورهای اروپایی همچنان از نام روسیه سفید برای این کشور استفاده می کنند. ترکیبی که به گفته کارشناسان استقلال کشور را زیر سوال می‌برد.

نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در میانه تنش شرق مدیترانه و بحران بلاروسوزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اولین بار پس از شیوع ویروس کرونا موفق به دیدار و گفتگوی حضوری در برلین شدند.

تلگرام به نشانه همبستگی با معترضان ایموجی پرچم بلاروس را تغییر دادپرچم سرخ و سفید مورد استفاده تظاهرکنندگان در بلاروس به نماد جنبش اعتراضی علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری این کشور تبدیل شده است.

پوتین نسبت به اعزام نیرو به بلاروس هشدار دادرئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که الکساندر لوکاشنکو، همتای بلاروسی‌اش از او خواسته است تا برای اعزام نیروی پلیس به این کشور آماده شود. روسیه و بلاروس رابطه سیاسی، اقتصادی و نظامی نزدیکی دارند.

نوید محمدزاده، بهترین بازیگر جشنواره اورنبورگ شدنوید_محمدزاده | نوید محمدزاده، برای بازی در فیلم سرخپوست، جایزه بهترین بازیگر مرد در سیزدهمین جشنواره اورنبورگ روسیه را از آن خود کرد

بلاروس یا روسیه سفید، کدامیک را باید به‌کار ببریم؟با وجود اینکه پس از استقلال نام این کشور بلاروس است اما بسیاری از کشورهای اروپایی همچنان از نام روسیه سفید برای این کشور استفاده می کنند. ترکیبی که به گفته کارشناسان استقلال کشور را زیر سوال می‌برد.