ناتو: توافق ترکیه و آمریکا به کاهش تنش کمک خواهد کرد

18/10/2019 11:41:00 ب.ظ

آمریکا, «ناتو»

ناتو: توافق ترکیه و آمریکا به کاهش تنش کمک خواهد کرد

18.10.2019بروکسل/ خبرگزاری آناتولیینس استولتنبرگ دبیرکل سازمن پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در نشست خبری مشترک با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل گفت: معتقدم که توافق ترکیه و آمریکا بر سر منطقه امن به کاهش تنش در شمال شرقی سوریه کمک خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به وضعیت حساس در شمال شرقی سوریه، تصریح کرد: پمپئو من را در جریان توافق حاصله میان ترکیه و آمریکا در سوریه قرار داد.دبیرکل ناتو تاکید کرد: ترکیه در خط مقدم یک مبارزه مهم قرار گرفته و نسبت به متحدان دیگر ناتو مورد حملات تروریستی بیشتری قرار گرفته است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

پوتین: مردم در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا یک انتخاب روشن انجام دادند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

'آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش‌بس در سوریه به توافق رسیدند'

جزئیات توافق ترکیه و آمریکا بر سر عقب‌نشینی ی.پ.گ از شرق فرات

پنس: ترکیه و آمریکا بر سر آتش‌بس در شمال سوریه توافق کردند | DW | 17.10.2019مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا ، گفت که ترکیه با برقراری آتش بس پنج روزه در شمال شرق سوریه موافقت کرده تا به نیروهای کرد فرصت عقب نشینی داده شود. این توافق موفقیت چشمگیری برای دولت آمریکا به‌شمار می‌رود. این تسلیم کردن کوردستان به دولت زالم تورک است ازطرف امریکا کوردها نباید عقب نشینی کنند از خاک خود عقب نشینی کنن؟ حتما ترکیه به آمریکا پیشنهاد کرد که در عراق و سوریه بعنوان نوکر آمریکا عمل خواهد کرد. و گرنه آمریکا چیزی مجانی به کسی نمی دهد

واکنش محتاطانه اتحادیه اروپا به توافق ترکیه و آمریکا | DW | 18.10.2019ترامپ توافق آتش بس پنج روزه شمال سوریه را پیروزی بزرگی برای خود می‌داند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و سایر رهبران اتحادیه اروپا نسبت به توافق حاصله با احتیاط برخورد کرده‌اند. ناظران این توافق را شکننده ارزیابی می‌کنند.

مکرون: حمله ترکیه به کردها ناتو را زیر سوال می‌برد | DW | 18.10.2019رئیس جمهور فرانسه بعد از اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل گفت، حمله ترکیه به نیروهای کرد سوری که علیه داعش جنگیدند، پرسش‌هایی درباره چگونگی عملکرد ناتو بر می‌انگیزد. آقای رئیس جمهور فرانسه شما هر وقت به جزیره ی کرس فرانسه استقلال دادید آن وقت کرد کرد کنید. فقط پرسش نه بلکه نفرت ودورویی و بازی باکارت کرد وبی اعتمادی به غرب و همدستی با جنایتگری که زندان داعش را بمب باران تااونارا فراری و قتل عام ملتی به تاوان روبرویی وشکست داعش وصدهارزلت دیگرناتو

هلند: ناتو بدون ترکیه قابل تصور نیستمارک روته، نخست‌وزیر هلند تاکید کرد که ناتو بدون حضور ترکیه قادر به انجام کاری نخواهد بود. - خبرگزاری آناتولی

دبیرکل ناتو اعلام کرد معتقدم که توافق آنکارا و واشنگتن بر سر منطقه امن به کاهش تنش در شمال شرقی سوریه کمک خواهد کرد.عملیات چشمه صلح "آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش‌بس در سوریه به توافق رسیدند" مایک پنس، معاون اول رئیس جمهور آمریکا از توافق آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش‌بس در سوریه خبر داد.در بیانیه مشترک ترکیه و آمریکا آمده است آمریکا نگرانی امنیتی مشروع ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی خود را درک می کند.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه (راست)، و مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، پنج‌شنبه ۱۷ اکتبر در آنکارا با هم دیدار کردند شامگاه پنجشنبه، ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که موفق شده‌ است، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را برای برقراری آتش‌بس موقت در مناطق کردنشین سوریه قانع کند.

18.10.10.2019 بروکسل/ خبرگزاری آناتولی ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمن پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در نشست خبری مشترک با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل گفت: معتقدم که توافق ترکیه و آمریکا بر سر منطقه امن به کاهش تنش در شمال شرقی سوریه کمک خواهد کرد.2019 آنکارا/ خبرگزاری آناتولی بیانیه مشترک ترکیه و آمریکا درباره توافق دو کشور بر خروج گروه تروریستی ی. وی ضمن اشاره به وضعیت حساس در شمال شرقی سوریه، تصریح کرد: پمپئو من را در جریان توافق حاصله میان ترکیه و آمریکا در سوریه قرار داد. وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف خواهد کرد و ی. دبیرکل ناتو تاکید کرد: ترکیه در خط مقدم یک مبارزه مهم قرار گرفته و نسبت به متحدان دیگر ناتو مورد حملات تروریستی بیشتری قرار گرفته است. به گزارش خبرگزاری آلمان، ملاقات پنس و اردوغان که قرار بود ده دقیقه باشد بیش از یک ساعت و نیم طول کشید.

استولتنبرگ اظهار داشت: ترکیه میزبان میلیون‌ها پناهنده است.گ نیز در قبال این طی 120 ساعت از منطقه امن خارج خواهد شد، گفت:  عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه به مدت 120 ساعت به حالت تعلیق در می‌آمد.ک. آنکارا نگرانی‌های امنیتی مشروعی دارد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت: باید تلاش های خود را برای تحقق روند سیاسی در سوریه مطابق قطعنامه های سازمان ملل و مبارزه با داعش در منطقه ادامه دهیم.پ. وی افزود: ترکیه نباید به تنهایی بار سنگین 3-4 میلیون پناهنده که به دلیل جنگ داخلی کشورشان مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند را به دوش بکشد. - هر دو کشور بر لزوم همکاری بیشتر میدانی به‌ویژه در شمال شرق سوریه در راستای منافع مشترک تاکید می‌کنند. این یک مسئولیت مشترک و جهانی است و اروپایی ها نیز به مسئولیت خود در قبال پناهجویان عمل کنند. مهلت 120 ساعت آغاز شده است. با وجود این، دونالد ترامپ اعلام کرد که"به‌زودی" تحریم‌ها علیه ترکیه لغو خواهند شد.

گفتنی است٬ روز گذشته ترکیه و آمریکا درباره توقف موقت عملیات چشمه صلح در شمال سوریه به منظور خروج گروه های ترویستی ی.پ.. - هر دو کشور بر تعهد خود در زمینه حفاظت از جان مردم، حقوق بشر و اقلیت‌های دینی و قومی تاکید می کنند.گ/پ.ک.ک از منطقه امن طی 120 ساعت به توافق رسیدند.. در روزهای اخیر مقامات آمریکایی و اروپایی و روسی نیز بارها در این رابطه هشدار دادند.

.