ناآرامی در سراوان؛ کشته‌شدن چندین سوخت‌بر و تسخیر فرمانداری | DW | 23.02.2021

05/12/1399 08:47 ب.ظ

در پی کشته شدن چند سوخت‌بر در منطقه مرزی سراوان عده ای از مردم با نیروهای امنیتی درگیر شدند. بنا بر فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی معترضان فرمانداری شهر را تسخیر کرده‌اند. مسئولان، حادثه را به «معاندان» نسبت داده‌اند.

در پی کشته شدن چند سوخت‌بر در منطقه مرزی سراوان عده ای از مردم با نیروهای امنیتی درگیر شدند. بنا بر فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی معترضان فرمانداری شهر را تسخیر کرده‌اند. مسئولان، حادثه را به «معاندان» نسبت داده‌اند. براساس خبری که روز دوشنبه وبسایت هرانا منتشر کرد، نیروهای مرزبانی مسیر تردد گروهی از سوخت‌بران را مسدود کرده و زمانی که آنها به نشانه اعتراض در مقابل پایگاه سپاه جمع شدند، به سوی‌شان تیراندازی کرده‌اند.

هرانا نوشته است نیروهای سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوختبران ممانعت کردند. این اقدام خشم سوخت‌بران را برانگیخته و شماری از آنها با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز شده‌اند که هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند.

خبرگزاری ایلنا نیز در این باره نوشت «درگیری هایی در مرز پنج گور پاکستان در روستای زیارت از توابع شهرستان سراوان رخ داده است.» در خبرها هم‌چنین آمده است که سپاه پاسداران «برای متفرق کردن سوختبران از نیروهای مرصاد نیز کمک خواسته و آنها نیز با تجهیزات کامل در منطقه حاضر شده و سوخت بران در محاصره نیروهای مرزبانی قرار دارند». headtopics.com

🇮🇷💖🇦🇫💪

سوختبرامون نیان آلمانتون

فضای کشور بدلیل فساد روزافزون و بی کفایتی در اداره کشور مستعد اشتعال است مسئولین محترم کاش پیش از تکرار حوادث سال گذشته با درایت و آگاهی مانع ریختن خونهای بیشتر شوید DontKillBalochi

ادامه مطلب:
dw_persian »

ایران ستیزان صهیونیستی ، 'سوخت بران ' 'کولبران' دویچه وله رسانه 'ازاد' صهیونیستی لطف بفرمائید برای مخاطبان خودتون توضیح بدهید در کشور آلمان با قاچاقچیان چه رفتاری میکنید واگر هم به مراکز پلیس،شهرداری حمله کنند بهشون میگید معترض؟ شرمتان باد سراوان_تنها_نیست DW اینو یادت باشه! يه تصوير نايس از پرچم متحد و فضايي كه بيشتر شبيه استاديوم ورزشي هستش و تيتر بالاي صفحه در مورد بحران مهاجران كه گويي مقصر نژادپرستيِ ژرمنها مهاجرينن و يه خبر ملووووو از كشته شدنِ توأم با آرامشِ مقتول در آلمان،مقايسه كنيد با خبر سراوان باشد كه رستگار شويد😉

مسئولان نظام تروریستی آخوندی غلط کرده اند‌. تفنگت را زمین بگذار و شرم بر تو .با که در جنگی؟؟؟ تفنگت را زمین بگذار . بشر و جهان تشنه ی صلح و آرامش است حتی پیام کرونا را نشنیدید چه اخطاری شفاف تر وواضح تر از این برای انسان سوار بر اسب سرکش غرور؟ به امید بیداری و آگاهی جهان و انسانها.

روز دوشنبه خبرها و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شد که از درگیری و کشته شدن گروهی از سوختبران در منطقه مرزی شهرستان سراوان حکایت داشتند. این سوخت‌بران در مناطق مرزی آسکان شهرستان سراوان هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته‌اند. وبسایت هرانا روز گذشته (دوشنبه چهام اسفند) از کشته شدن دست‌کم دو تن و زخمی شدن دو نفر از شهروندان خبر داد.اما به گفته فعالان بلوچ دست‌کم ۱۰ سوختبر در سراوان توسط سپاه پاسداران کشته و پنج نفر زخمی شده‌اند. برخی منابع محلی که صحت و سقم خبر آنها هنوز روشن نیست از «کشته شدن ده‌ها نفر» خبر داده‌اند.

براساس خبری که روز دوشنبه وبسایت هرانا منتشر کرد، نیروهای مرزبانی مسیر تردد گروهی از سوخت‌بران را مسدود کرده و زمانی که آنها به نشانه اعتراض در مقابل پایگاه سپاه جمع شدند، به سوی‌شان تیراندازی کرده‌اند.

هرانا نوشته است نیروهای سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوختبران ممانعت کردند. این اقدام خشم سوخت‌بران را برانگیخته و شماری از آنها با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز شده‌اند که هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند.

خبرگزاری ایلنا نیز در این باره نوشت «درگیری هایی در مرز پنج گور پاکستان در روستای زیارت از توابع شهرستان سراوان رخ داده است.»

در خبرها هم‌چنین آمده است که سپاه پاسداران «برای متفرق کردن سوختبران از نیروهای مرصاد نیز کمک خواسته و آنها نیز با تجهیزات کامل در منطقه حاضر شده و سوخت بران در محاصره نیروهای مرزبانی قرار دارند».

ویدیوها در فضای مجازی با هشتگ «سراوان تنها نیست» انتشار وسیعی یافته‌اند.

روز سه‌شنبه پنجم اسفند ملک فاضلی، نمایند سراوان به خبرگزاری ایلنا وعده پیگیری این «ماجرا» را داد و در رابطه با فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی گفت: «مردم به خاطر موضوعی به فرماندهی رفته بودند اما نه به آن شکلی که در بعضی از خبرها گفته شد. به هر حال ممکن است عصبانی شوند و بحثی به وجود بیاید و حتی شیشه‌ای هم شکسته شود، اما تا جایی که من اطلاع دارم فرماندار در فرمانداری مستقر است و جلسه در حال پیگیری است.»نماینده سراوان کشته شدن گروهی از سوختبران را «حادثه ناگوار» نامید و گفت: «موضوع توسط مسئولین امنیتی و این جانب در سطح کلان مملکت در حال بررسی است تا با کسانی که ممکن است اهمال کرده باشند و یا مشکلی به وجود آوردند، برخورد قانونی صورت گیرد.» او تاکید کرد: «باید حواسمان به مردم باشد».

سعید تجلیلی، رئیس شورای تامین شهرستان سراوان روز سه‌شنبه پنجم اسفند به ایلنا گفته است «تاکنون اطلاعات دقیقی از اتفاقات روز دوشنبه در مرز سراوان به دستمان نرسیده» و « فعلا نمی‌توانیم در این زمینه اظهارنظر کنیم».

شه بخش گرگیج، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها نیز به ایلنا، گفته است که هنوز روشن نیست که «اتفاق رخ داده توسط نیروهای خودی یا خارج از مرز بوده» است. او تاکید کرده است که «هنوز موفق به ارتباط با هیچ کسی در سراوان برای کسب اطلاعات بیشتر نشده‌ایم بنابراین اطلاع دقیقی نتوانسته‌ایم در این زمینه کسب کنیم.»