ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ بازداشت معترضان و اختلال در اینترنت

06/09/1400 12:55:00 ب.ظ

ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ بازداشت معترضان و اختلال در اینترنت

جامعه ایران, تظاهرات در ایران

ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ بازداشت معترضان و اختلال در اینترنت

گروه «نت‌بلاکس» که سطح دسترسی به اینترنت را رصد می‌کند از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داد. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید «بیش از ۱۲۰ نفر» به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده‌اند.

ماموران پلیس ایران روز جمعه برای مقابله با معترضان به مدیریت بحران خشکسالی در شهر اصفهان با آنها درگیر شدند.برخی گزارش‌ها حاکی است که ناآرامی‌ها در اصفهان تا شامگاه جمعه ادامه داشته است. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ماموران پلیس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان دست به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای زدند.

در برخی از این تصاویر تعدادی از تظاهرکنندگان با صورت و بدن مجروح دیده می‌شوند. محمدرضا میرحیدری، فرمانده انتظامی استان اصفهان نیز ضمن تائید «جراحات سطحی مردم» گفت که تعدادی از ماموران پلیس نیز زخمی شده‌اند. به گفته وی پلیس شماری از معترضان را بازداشت کرده است اما «جمع‌بندی نسبت به دستگیری‌ها انجام نشده» و «آمار نهایی» در آینده اعلام خواهد شد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

خیلی بیشرفی بازداشت معترضان همین ؟ اونهمه ادمو که زدن لت و پار کردن و کشتن اونا چی ؟

برخورد خشونت‌بار با اعتراض‌ها در اصفهان؛ اینترنت در مناطقی از ایران «قطع» شدروزنامه شرق روز جمعه ۵ آذر در حساب توییتر خود به نقل از «شهروندان اصفهانی و شاهدان عینی» از قطعی اینترنت همراه در بخش‌های مرکزی شهر اصفهان خبر داد و نوشت «اینترنت اپراتور همراه اول در محدوده خیابان شهدا و خیابان بزرگمهر و خیابان‌های اطراف پل خواجو قطع است.» 🚨هموطن به هوش باش و به گوش باش! ⭕ قیامی که برای آب، بنزین، تخم مرغ و مرغ باشد محکوم به شکست است و فقط نتیجه اش کشتار مردم بیکناه توسط رژیم تروریستی ایران هست! 🔴 مزدوران رژیم در پی گول زدن شما مثل 40 سال گذشته اند ⭕ قیام باید با خرد و اندیشه باشد! ری_استارت_تنها_راه_نجات باگدازادگانی که ۴۰سال پیش با جهالت و نفهمی ملت،یکشبه به قدرت و ثروت و..رسیدند ،کاری نداریم که مشخصه..فقط اون کفتارایی که وایه یک تکه استخوان،دم تکان میدن و با خیال راحت به سمت مردم شلیک میکنن، مطمین باشن بزودی ،ملت با همون خیال راحت، مثل موش زیر پا لهشون میکنن..موش کثیف انتظامی بایدن با که میخاهد مُذاکره کُند ! حکومتی نامشروع و نماینده ملت ایران نمیباشد ! دولت آمریکا بداند هز زد و بند یا توافقی بنام برجام با حکومت نامشروع از نظر اکثریت ایرانیان غیر قابل قبول میباشد . بایدن و حزب او را گَرفتار خواهیم کَرد اگر اَشتباه کُند و راه اوباما را برود😏

بحران آب در ایران؛ شلیک گاز اشک‌آور به معترضان در اصفهاننه دیگه اخبار رو کامل گزارش بدید صدای گلوله در تمام زاینده_رود میاد

شمار موارد ابتلا به 'اومیکرون' در آفریقای جنوبی به سرعت در حال افزایش است

اختلال اینترنت در اصفهان؛ ناجا بازداشت و مجروح شدن معترضان را تایید کرد

نت‌ بلاکس: دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران محدود شده استهم‌زمان با رویارویی خشونت‌بار نیروهای یگان ویژه و امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان به بی‌آبی در اصفهان، گزارش‌ها نشانگر اختلال در شبکه اینترنت این استان و

نامگذاری میدانی در پاریس در ادای احترام به زنان قربانی خشونت خانگیکریستین لونوآس، عضو اتحادیه ملی خانواده‌های قربانی خشونت که در این مراسم حضور داشت، ابراز امیدواری کرد که با این کار، بحث درباره خشونت‌های خانگی و زنانی که قربانی خشم شرکای زندگی‌شان می‌شوند، پیش از گذشته در فضاهای عمومی مورد توجه قرار گیرد. کس کلک بازی گلوبالیست ها. جمع کنید مسخره بازی رو مادرقحبه ها. خیلی فکر زنان هستید نذارید زن باردار پناهنده وسط دریا تو راه انگلیس غرق بشه

Send ماموران پلیس ایران روز جمعه برای مقابله با معترضان به مدیریت بحران خشکسالی در شهر اصفهان با آنها درگیر شدند.بنا بر این گزارش، اپراتور همراه ایرانسل و رایتل نیز در مناطق مذکور قطع است و «کاربران امکان استفاده از آن را ندارند.استان‌ ‎ وایر - اعتراضات کشاورزان و شهروندان در اصفهان، روز جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰، نیز ادامه دارد و بنا بر ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران امنیتی و انتظامی به تجمع معترضان در بستر خشک زاینده‌رود با شلیک گاز اشک‌آور حمله کردند.ویروس کرونا شمار موارد ابتلا به "اومیکرون" در آفریقای جنوبی به سرعت در حال افزایش است تعداد موارد ابتلا به کرونا در آفریقای جنوبی که سویه جدید موسوم به "اومیکرون" در آن شناسایی شده در روزهای اخیر به سرعت در حال افزایش است.

برخی گزارش‌ها حاکی است که ناآرامی‌ها در اصفهان تا شامگاه جمعه ادامه داشته است. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ماموران پلیس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان دست به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای زدند. همزمان، شهروندان از قطع اینترنت در اهواز در دو روز گذشته گزارش می‌دهند. در برخی از این تصاویر تعدادی از تظاهرکنندگان با صورت و بدن مجروح دیده می‌شوند. اعتراضات به بحران آب در اصفهان از روز دوشنبه، ۱۷ آبان ماه، با اعتصاب کشاورزان به شکل ایجاد چادر در بستر زاینده روز آغاز شد. محمدرضا میرحیدری، فرمانده انتظامی استان اصفهان نیز ضمن تائید «جراحات سطحی مردم» گفت که تعدادی از ماموران پلیس نیز زخمی شده‌اند. همچنین، کانال تلگرامی کلمه، که عمدتا اخبار مربوط به «جنبش سبز» را پوشش می‌دهد، بدون ذکر منبع گزارش داده است که اینترنت در چهارمحال و بختیاری و خوزستان، دو استانی که پیش از این شاهد اعتراضات مردمی مشابه بودند، نیز مختل شده است. به گفته وی پلیس شماری از معترضان را بازداشت کرده است اما «جمع‌بندی نسبت به دستگیری‌ها انجام نشده» و «آمار نهایی» در آینده اعلام خواهد شد. دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این افزایش تعداد مبتلایان، به سویه جدید «اومیکرون» که به آن «سوپر واریانت» نیز گفته می‌شود و دیروز در این کشور شناسایی شده، مربوط است یا نه.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید سازمان حقوق بشر ایران از انتقال «بیش از ۱۲۰ نفر» به زندان دستگرد اصفهان خبر داده است. در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸، هم‌زمان با گسترش اعتراضات سراسری علیه ارکان جمهوری اسلامی که در پی اعلام گران شدن بنزین آغاز شده بود، مقامات جمهوری اسلامی اینترنت کشور را قطع کردند تا اخبار مربوط به اعتراضات و سرکوب آن به جهان مخابره نشود. آن‌ها تهدید کردند ادامه اعتراضات «ارتباطی به کشاورزان ندارد» و اراذل و اوباش در تلاش هستند فضا را در دست بگیرند. بنا به اعلام این سازمان سه نفر از بازداشت‌شدگان با آمبولانس به طور مستقیم به «بهداری و سردخانه» زندان منتقل شدند و این احتمال وجود دارد که جان باخته باشند. از سوی دیگر بنا به گزارش‌های منتشرشده دسترسی به اینترنت در اصفهان همزمان با ناآرامی‌ها در این شهر مختل شده بود. مطالب مرتبط. گروه «نت‌بلاکس» که سطح دسترسی به اینترنت را رصد می‌کند از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داد. به گفته شرکت آب منطقه‌ای یزد، این اقدام خسارات زیادی به وجود آورده و آب انتقالی قطع شده است. محمدرضا جان‌نثاری، معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان ضمن «غیرقانونی» خواندن اعتراض‌های روز جمعه تائید کرد که ماموران پلیس تلاش کردند که مانع از شکل‌گیری تجمعات شوند.1.

امری که به گفته وی باعث شد «تنش‌هایی» به وجود آید. تظاهرکنندگان برای ابراز همبستگی با کشاورزان معترض به مدیریت بحران خشکسالی در بستر خشک زاینده‌رود تجمع کرده بودند. شهروندان در شهرکرد به پروژه‌های انتقال آب از این استان به اصفهان(طرح تونل کوهرنگ ۳) اعتراض دارند. نیروهای امنیتی همزمان با شکل‌گیری تجمع در زاینده‌رود اصفهان، گاز اشک‌آور شلیک کردند «ورشکستگی آبی»؛ احتمال «سرایت» اعتراض‌ها به شهرهای دیگر یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده رهبر ایران در استان اصفهان درباره رویدادهای روز جمعه در مرکز این استان گفت: «ادامه دادن کار [اعتراض] برای منافقان و ضدانقلاب فرصت فراهم می‌کند و نباید ادامه پیدا می‌کرد.» اما جمعه اصفهان افزود که مشکل آب «یک روزه» قابل حل نیست و «سوءمدیریت‌های قبل یک دفعه جمع نمی‌شود.» سخنان یوسف طباطبایی‌نژاد درباره اینکه اعتراض‌ها «نباید پیدا می‌کرد» در حالی بیان شد که برخی از فعالان سیاسی و اجتماعی پس از عدم برخورد امنیتی با تجمعات قبلی در اصفهان نسبت به افزایش سطح تعامل با حاکمیت در دوره جدیدی که با انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست‌جمهوری ایران آغاز شده است امیدوار شده بودند.

اما درگیری‌های روز جمعه پلیس با معترضان در اصفهان به نظر می‌رسد باعث شده است تا چنین امیدهایی رنگ ببازد. در همین راستا عباس عبدی، فعال سیاسی در ایران در صفحه توئیتر خود رویدادهای روز جمعه را «بازگشت کارخانه به تنظیمات اصلی خود» ارزیابی کرد. از سوی دیگر رضا مرتضوی، استاندار اصفهان روز شنبه در یادداشتی که در روزنامه ایران منتشر شد به نقل از پژوهشگران از «ورشکستگی آبی» سخن گفت. عالی ترین مقام دولت ایران در استان اصفهان نوشته که مشکلات بخش آب در این استان طی دو دهه پدید آمده است و به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که «ظرف چند ماه» این مشکلات حل شود. از سوی دیگر محمدرضا دشتی اردکانی، نماینده اردکان در مجلس ایران نسبت به توقف انتقال آب به استان یزد هشدار داد و گفت: «مساله شکستن لوله انتقالی آب به استان یزد فراتر از یک اتفاق عادی است و مسلما در این قضیه دشمن ورود پیدا خواهد کرد.

» وی افزود که مردم اصفهان نیز راضی به تعرض به خط لوله آب شرب انتقالی به استان یزد نیستند. این نماینده استان یزد در عین حال هشدار داد که اعتراض به مدیریت آب استان‌های اصفهان و یزد می تواند «به شهرها و دیگر موضوعات نیز سرایت کند.» هم‌رسانی این مطلب: .