مینو محرز: مدرکی از ورود کرونای جهش‌یافته به ایران وجود ندارد | DW | 25.12.2020

25/12/2020 04:59:00 ب.ظ

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید تاکنون شواهدی علمی و بالینی دال بر ورود ویروس کووید ۱۹ جهش یافته بریتانیایی به ایران به دست نیامده است. ویروس جهش‌یافته در بریتانیا از کنترل خارج شده است.

کرونا, ویروس جهش یافته کرونا

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته است 'هر چند فعلا در ایران امکان توالی‌یابی دقیق ویروس را نداریم اما مدرکی هم برای ورود این ویروس جهش یافته به ایران در دست نیست.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید تاکنون شواهدی علمی و بالینی دال بر ورود ویروس کووید ۱۹ جهش یافته بریتانیایی به ایران به دست نیامده است. ویروس جهش‌یافته در بریتانیا از کنترل خارج شده است.

این کارشناس اظهار داشت،"به تازگی در حال راه‌اندازی امکاناتی برای این منظور هستیم که در این صورت توالی‌یابی دقیق ویروس فراهم خواهد شد".ویروس جهش‌یافته و توان مقابله واکسن‌های موجودآژانس دارویی اروپا (EMA) سلامت واکسن فایزر – بیون‌تک را تایید و بدین ترتیب راه را برای واکسینه کردن شهروندان اروپایی باز کرده است.

شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شونداستفاده از واحد‌های سیاردر بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک آلمان سالن‌های ورزشی، استادیوم‌ها و یا مراکز نمایشگاه‌ها با تغییر کاربرد به مرکز واکسنیاسیون تبدیل شده‌اند. تصویری از مرکز واکسیناسیون در فرانکفورت.شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

به نطر میرسه شما کم کم باید بری با نوه هات بازی کنی اصلا حالیش نیست چی میگه وقتی نمی تونی تست چطور انکار میکنی خانم محرز دروغگویی رو مد نکن حضرت عباسی ... هر دم یه چیزی میگی . از چشم میفتی ها خانم محترم ، مگرازاختراع ویروس یاب مستعان خبرنداری ؟! یاد بهمن پارسال افتادم که هیچ مدرکی از ورود کرونا به ایران نبود ... 🤔

پس قبلش چجوری خبر داشتن جهش هست و ویروس با جهش انگلیسی وارد شده؟؟؟؟؟؟ یا اون موقع دروغ گفتن یا الان

مینو محرز: از هر واکسن تائید‌شده کرونا باید استفاده کرد | DW | 17.01.2021 مینو محرز ، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفته است که برای مهار ویروس کرونا باید از هر واکسن تائیدشده در هر کشوری استفاده شود. رهبر جمهوری اسلامی به تازگی واردات واکسن‌های تولیدی در آمریکا و بریتانیا را ممنوع اعلام کرد. این کثافت ها ایرانیان داخل از کشور داخل را گذاشتن سرکار و شما رسانه قلابی هم با پخش اخبار این خالی بندی ایرانیان خارج از کشورگذاشتید سر کار... ماله کش اسلامیست مینو جاده صاف کن رژیم پست وادمکش ایران مرگ به همه شما که دستتان در خون مردم ایران شریک هستید

مینو محرز: واردات واکسن روسی از شانس بد مردم ایران استالبته شانس که نه ... MariaSarsalari این زن ای قهرمان است

افزایش تا ۲۰ برابری فوتی‌های کرونا در استان‌ها؛ مینو محرز: فاجعه ادامه دارددر حالی که وزارت بهداشت ایران از «موفقیت» در تولید همه نیازهای مقابله با کرونا سخن می‌گوید، یک عضو ستاد مقابله با کرونا وضعیت کشور را «فاجعه» خوانده و مقام‌های محلی در برخی استان‌ها از افزایش پنج تا ۲۰ برابری مرگ و میر خبر می‌دهند

مینو محرز: هر کشوری هر نوع واکسن تاییده شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کردمتخصص بیماری عفونی در ایران معتقد است تمام واکسن‌های تایید شده ویروس کرونا موثر هستند و تمام آنها ایمنی بدن را در مقابل بیماری کووید-۱۹ افزایش می‌دهد. ما واکسن چین و کوبا و روسیه نمیخوایم ی واکسن آمریکایی میخوایم واكسن_كرونا_مطالبه_ملى واكسن_بخرید ماشالا سرعت:))))) پزشکان_جوان تا کی حق جوانان نخبه خورده شود؟

کرونا در ایران؛ تقابل نمکی و محرزpkhwshhal وزیر جان نثار خبیث

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته است"هر چند فعلا در ایران امکان توالی‌یابی دقیق ویروس را نداریم اما مدرکی هم برای ورود این ویروس جهش یافته به ایران در دست نیست.مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا می‌گوید، برای مهار ویروس کرونا، عامل بیماری کووید۱۹ لازم است سطح ایمنی شهروندان جهان از طریق تزریق واکسن افزایش یابد.استان‌وایر- در حالی که مقامات دولت ایران از واردات اولین محموله واکسن روسی کرونا قبل از ۲۲ بهمن به ایران خبر داده‌اند، «مینو محرز»، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره واکسن روسی گفته است به عنوان یکی از اعضای کادر درمان، این واکسن را تزریق نمی‌کند.مقام‌های محلی در برخی استان‌ها از افزایش پنج تا ۲۰ برابری مرگ و میر خبر می‌دهند.

مینو محرز چهارشنبه سوم دی ماه با اشاره به"افزایش چشمگیر" قدرت سرایت کرونا با ویروس جهش‌یافته به خبرگزاری ایسنا گفته بود با توجه به"سرایت گسترده کرونا" در موج اخیر آن در ایران، احتمال دارد که این گونه قبلا وارد کشور شده باشد. موج سوم کرونا در ایران از اواخر شهریور و اوایل مهر ماه آغاز شد و برخلاف دو موج قبلی شدت شیوع و دوره اوج‌گیری آن بسیار شدیدتر بوده است.» نخستین واکسنی که برای اولین بار در ایالات متحده و کمی بعد در اتحادیه اروپا مجوز گرفت، محصول مشترک دو شرکت داروسازی آمریکایی و آلمانی، فایزر- بیون‌تک بود. خانم محرز با اشاره به اینکه"تا به حال امکان رصد کامل توالی این ویروس در ایران را نداشتیم"، افزود: «باید ویروس را به طور مرتب رصد کرد تا مشخص شود تغییری در آن ایجاد شده یا نه، کاری که معمولا در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود.» وی گفته است که روس‌ها به دلیل تعصبات حاضر نیستند اطلاعات واکسن را در اختیار دیگر کشورها قرار دهند.» این کارشناس اظهار داشت،"به تازگی در حال راه‌اندازی امکاناتی برای این منظور هستیم که در این صورت توالی‌یابی دقیق ویروس فراهم خواهد شد". مطابق پژوهش‌های انجام‌شده این دو واکسن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ حدود ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کنند. نوع جدیدی از ویروس کرونا دانشمندان و سیاستمداران بریتانیا را به شدت نگران کرده است.» این در حالی است که روحانی پیشتر اعلام کرده بود معتقد است پیک چهارم به دلیل ورود ویروس جهش‌یافته اتفاق افتاد.

ویروس جهش یافته کرونا در حال حاضر به سرعت در جنوب شرقی بریتانیا در حال گسترش است. برخی کشورها مانند امارات متحده عربی و ترکیه هم از واکسن‌های چینی استفاده می‌کنند که فقط مجوز ملی دریافت کرده‌اند و سازمان بهداشت جهانی بررسی نهایی آنها را انجام نداده است. مینو محرز درباره تایید واکسن روسی توسط سازمان غذا و داروی ایران گفته است: «از چه زمانی تاکنون سازمان غذا و داروی کشور جزو منابع بین‌المللی شده‌ است؟ سازمان غذا و داروی ایران زمانی می‌تواند دارو و واکسنی را تایید کند که پیش از آن، دارو یا واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته باشد. چندی پیش مت هنکوک، وزیر بهداشت این کشور به فرستنده بی بی سی گفته بود که این ویروس از کنترل خارج شده و"ما باید آن را دوباره تحت کنترل درآوریم". شماری کشورهای اروپایی پروازهای خود به بریتانیا را متوقف کرده‌اند. واکسن کرونا و فرمان مناقشه‌برانگیز خامنه‌ای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۱۹ دی ماه در یک سخنرانی واردات"واکسن آمریکایی و انگلیسی" به ایران را ممنوع اعلام و به این ترتیب ایرانیان را از دسترسی به سه واکسنی که مجوزهای بین‌المللی را دریافت کرده‌اند محروم کرد. ویروس جهش‌یافته و توان مقابله واکسن‌های موجود بر اساس بررسی‌های اولیه دانشمندان در بریتانیا، نوع جدید ویروس کرونا دارای تعداد زیادی تغییرات ژنتیکی است که غیرمعمول است. این جهش ژنتیکی در پروتئین خارمانند ویروس رخ داده است که واکسن شرکت فایزر بیون‌تک آنرا هدف قرار می‌دهد و در مقابل آن ایمنی ایجاد می‌کند. سخنان خامنه‌ای در حالی بیان می‌شد که مسئولان وزارت بهداشت پیش از آن از خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از طریق سازوکار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا خبر داده بودند و در آن زمان فقط محصول شرکت‌های فایزر و بیون‌تک مجوز گرفته بود.» نمکی؛ یک میلیون واکسن تا هفته بعد انتقادها از دولت ایران به دلیل تاخیر در تامین واکسن در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است.

به همین دلیل نگرانی‌هایی وجود دارد که ممکن است این واکسن بر نوع جدید ویروس کرونا عمل نکند. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند هموارسازی راه آژانس دارویی اروپا (EMA) سلامت واکسن فایزر – بیون‌تک را تایید و بدین ترتیب راه را برای واکسینه کردن شهروندان اروپایی باز کرده است. سازمان عفو بین‌الملل هشتم ژانویه در بیانیه‌ای فرمان خامنه‌ای و محروم کردن میلیون‌ها ایرانی از دسترسی به واکسن کرونا را"نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت" شهروندان خواند و آن را به عنوان"بی‌اعتنایی ‌شرم‌آور به تعهدات حقوق بشری" محکوم کرد. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند ایجاد صدها مرکز واکسیناسیون در آلمان در مرحله نخست در مجموع ۴۱۰ مرکز واکسنیه ایجاد شده است که وظیفه واکسینه شهروندان را برعهده دارند. در مرحله بعدی مطب پزشکان نیز می‌توانند شهروندان را واکسنیه کنند. گرچه تصمیم خامنه‌ای درباره ممنوع کردن واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی در فضای مجازی با انتقادهای شدیدی روبرو شده، مقام‌های مسئول و چهره‌های شناخته شده سیاسی تا کنون به آن کمتر واکنش صریح نشان داده‌اند. تصویری از مرکز واکسیناسیون در شهر دوسلدورف.».

شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند وظیفه تهیه واکسن وظیفه تهیه واکسن بر عهده دولت فدرال آلمان است.» نخستین واکنش تلویحی یک کارشناس با وجود سکوت اغلب کارشناسان درباره ممنوع اعلام کردن واردات واکسن شرکت‌های آمریکایی و بریتانیایی توسط خامنه‌ای، اظهارات مینو محرز، را می‌توان نخستین مخالفت تلویحی یکی از چهره‌های معتبر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با این ممنوعیت تلقی کرد. آماده سازی مراکز واکسیناسیون اما بر عهده دولت‌های ایالتی است. تصویری از بازدید مانوئلا اشوزیک، نخست وزیر سوسیال دمکرات ایالت مکلنبورگ فورپومرن از مرکز واکسنیاسیون در شهر شورین. نمکی مدعی شده خرید واکسن از آمریکا"با عقل جور در نمی‌آید" و نمایندگان مجلس از دولت خواسته‌اند از دستور خامنه‌ای تبعیت کند. او خود به تازگی از بیماری سرطان پستان بهبود یافته و بر سر کار بازگشته است. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند استفاده از واحد‌های سیار در مرحله نخست که از روز ۲۷ دسامبر (۷ دی) آغاز می‌شود، واحد‌های سیار به مراکز سالمندان مراجعه کرده و ساکنان و پرسنلی را که به مراقبت از سالمندان می‌پردازند، واکسنیه می‌کنند. بر این مبنا سخنِ گفته از چیزی به عنوان واکسن بریتانیایی یا آمریکایی چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند استفادها از فضاهای بزرگ موجود در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک آلمان سالن‌های ورزشی، استادیوم‌ها و یا مراکز نمایشگاه‌ها با تغییر کاربرد به مرکز واکسنیاسیون تبدیل شده‌اند. تصویری از مرکز واکسیناسیون در فرانکفورت. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام درحالی که نشانه‌های انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان مشهود بود و بسیاری از کشورها مرزها را بستند و رفت و آمدها را قطع کردند، هواپیمایی ماهان همچنان به چین پرواز داشت و نام شهر قم به‌عنوان اولین شهر ایران که وجود ویروس کرونا در آن تایید شد به ثبت رسید. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند همراهی سازمان‌های گوناگون در هفته‌های اخیر نهادهای گوناگونی نظیر صلیب سرخ، واحدهای ارتش و همچنین"مرکز کمک‌های تکنیکی" (THW) در ساخت مراکز واکسیناسیون سهیم بوده‌اند. این مرکز یکی از نهادهای قدرتمند آلمان است که به هنگام وقوع سوانح طبیعی همچون سیل و زلزله وارد عمل می‌شود. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آغاز مقامات آمریکایی را متهم کرد که در"تولید ویروس کرونا" نقش داشته‌ و گفت: «شما متهمید که خودتان این ویروس را تولید کردید. نیروها و تجهیزات این نهاد در صورت لزوم به کشورهای دیگر نیز اعزام و ارسال می‌شوند.

شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند تعیین اولویت کمیسیون واکسیناسیون دائمی (استیکو) در انستیتو روبرت کخ آلمان شهروندان را بر اساس گروه‌های سنی، وضعیت بیماری و میزان خطری که از سوی ویروس کرونا متوجه آنان است به شش گروه دسته‌بندی کرده که به ترتیب اولویت واکسینه می‌شوند. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام در چند ماه نخست، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت هر روز آماری از تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و افرادی که بر اثر بیماری کووید ۱۹ درگذشتند را اعلام می‌کرد. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند روند واکسینه‌شدن شهروندان آلمان از طریق دریافت نامه در روز و ساعتی خاص به واکسیناسیون دعوت می‌شوند. بر اساس این تابلویی که در مرکز واکسیناسیون مونیخ نصب شده، هر فردی که واکسینه می‌شود چهار مرحله را طی می‌کند: ۱) ثبت نام، ۲) انتظار برای واکسینه شدن، ۳) واکسیناسیون، ۴) ماندن در منطقه مراقبت پزشکی پس از واکسیناسیون. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام "طب اسلامی" برای مداوای کرونا پیشنهاد استعمال"روغن بنفشه" را مطرح کرد. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند اطلاع‌رسانی به زبان‌های مختلف افراد واکسینه شده در این سالن مدتی تحت مراقبت پزشکی قرار می‌گیرند و در صورتی که عکس‌العملی به واکسن از خود نشان ندهند مرخص می‌شوند. تابلوهای مراکز واکسیناسیون با توجه به ساختار جمعیتی شهر‌ها تهیه شده‌اند. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام برای نخستین بار یک ویروس باعث تعطیلی مراکز مذهبی و برگزاری نمازهای جمعه شد.

تصویری از تابلو مرکز واکسیناسیون در شهر کلن که به زبان‌های آلمانی، ترکی و انگلیسی نوشته شده است. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند آماده‌سازی پرسنلی تمامی پرسنلی که در مراکز واکسیناسیون آلمان کار می‌کنند، آموزش دیده و در این روزها در حال انجام تمرین هستند. مطابق تصویرها و ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شد، در مراسم مذهبی در موارد زیادی توصیه‌های بهداشتی به درستی رعایت نشدند. تصویری از تمرین پرسنل مرکز واکسیناسیون در شهر تریر واقع در ایالت راین‌لند فالس. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند پاسخ به پرسش‌های مراجعه‌کنندگان پزشکان و حتی پزشکان بازنشسته نیز در مراکز واکسیناسیون حضور دارند و به سئوالات مردم پاسخ خواهند دارد. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام کرونا به تعطیلی مدارس و آموزش آنلاین برای کودکان از طریق شبکه"شاد" انجامید. در این قسمت هم آموزش و تمرین‌های لازم در حال انجام است.

تصویر: دکتر کلاوس واینر (چپ) به صورت تمرینی در مرکز واکسناسیون شهر بامبرگ به سوالات فردی در زمینه واکسیناسیون پاسخ می‌دهد. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مدعی شد"حتی کشورهای دوست هم هنگام کرونا به کمک ایران نیامدند" اما کمک‌های بین‌المللی از سوی کشورهایی چون چین، سوئیس، اتحادیه اروپا و حتی سازمان یونیسف (عکس) راهی ایران شدند. شهروندان در آلمان چگونه واکسینه می‌شوند واکسیناسیون در دو نوبت طبق اعلام وزارت بهداشت آلمان، با آماده‌سازی ۱۳۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن کرونا برای دو نوبت واکسیناسیون شهروندان، ۶۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت این کشور می‌توانند در سال آینده میلادی واکسینه شوند. تصویری از مرکز واکسیناسیون هامبورگ. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام موج‌های پی‌درپی کرونا ظرفیت بیمارستان‌ها را به چالش کشید و کادر درمانی ایران را ماه‌های طولانی به نبردی شبانه‌روزی درگیر کرد. نویسنده: محمود صالحی شرکت بیون‌تک که با همکاری شرکت فایزر واکسن کرونا را تولید می‌کند آن را برای مقابله با ویروس جهش‌یافته هم موثر می‌داند. مشاهده گونه جهش‌یافته کرونا در بریتانیا بحث کارآمدی واکسن‌های تولید شده را پیش کشیده است. کرونا در ایران؛ رنج مردم و آزمون نظام سردخانه‌ها و گورستان‌های ایران روزانه پذیرای درگذشتگان بسیاری شدند.

خانم محرز در پاسخ به اینکه آیا جهش اخیر تاثیری در کارایی واکسن دارد یا نه، گفت: «به نظر می‌رسد که این جهش تاثیری بر کارایی واکسن ندارد. آن چیزی که در دیدگاه صاحب نظران و محققان انگلیسی مطرح شد این است که هرچند ویروس جهش پیدا کرده ولی بر آنتی ژن واکسن‌ها تاثیری نداشته است. در این ساعت تهران با ترافیک سنگین و مترو مملو از جمعیت شد.» عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «واکسن‌های کرونا کارایی لازم را دارند، مردم می‌توانند با خیال آسوده از آنها استفاده کنند و نگران اثربخش نبودن آن نباشند.» اوگور شاهین، از بنیانگذاران شرکت بیون‌تک، که دفتر مرکزی آن در شهر ماینس آلمان قرار دارد، ابراز اطمینان می‌کند که محصول مشترک این شرکت و شرکت فایزر برای مقابله با گونه‌های جهش‌یافته کرونا هم کارآمد هستند. نویسنده: محمود صالحی. شاهین در گفت‌وگو با شبکه یک تلویزیون آلمان درباره گونه جهش‌یافته کرونا می‌گوید، واکسن بیون‌تک – فایزر از جهات مختلف به ویروس حمله می‌کند و در حال حاضر اطمینان دارد که ایمنی ایجاد شده توانایی مقابله با گونه‌های جهش‌یافته کرونا را هم خواهد داشت.

تماشای ویدیو .