میراث جنگ سرد؛ دکترین وحشت و مهار | DW | 10.03.2021

20/12/1399 06:06 ب.ظ

قدرت، سیاست و پست و بلند سرنوشت انسان‌ها در مناطق بحرانی، جانمایه خاطرات مصطفی دانش، مخبر جنگی است. روایات یگانه‌ نویسنده بر سال‌ها حضور در کانون‌های تنش استوارند. گزارش‌هایی دست اول از فاجعه‌آفرینی‌ها و ‌آتش‌افروزی‌ها.

قدرت، سیاست و پست و بلند سرنوشت انسان‌ها در مناطق بحرانی، جانمایه خاطرات مصطفی دانش، مخبر جنگی است. روایات یگانه‌ نویسنده بر سال‌ها حضور در کانون‌های تنش استوارند. گزارش‌هایی دست اول از فاجعه‌آفرینی‌ها و ‌آتش‌افروزی‌ها. مصطفی دانش پای صحبت کسانی چون روح‌الله خمینی، معمر قذافی، دانیل اورتگا، هایله ماریام، ببرک کارمل یا نلسون ماندلا نشسته و دگردیسی‌های فکری بسیاری را نیز دیده است.

کسی چون ماندلا را اسطوره و نماد صداقت یافته و فردی چون روح‌الله خمینی را "شیادی که با چهره نوفل‌ لوشاتو فرق داشت".

مصطفی دانش، ده‌ها سال به آلمانی نوشته و و "رد پای من؛ میراث جنگ سرد" اولین اثر او به زبان فارسی است. ایکاش ناشر به خاطر بحران کرونا عجله نمی‌کرد و این کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای به شایستگی ویراستاری می‌شد و تصاویر و صفحه‌آرایی نیز، کیفیت حرفه‌ای داشتند. دریغ که روایت‌ها گاه بین دل‌نوشته، گزارش، تفسیر و جریان سیال ذهن نوسان می‌کنند و توصیفات و احساسات نیز در بسیاری موارد متن را به حاشیه می‌برند. طرفه آن که با وجود کاستی‌ها و لغزش‌های دستوری، املایی و مضمونی، کتاب در آمریکا به چاپ چهارم رسیده است.

منظورم این است که بین تئوری‌ها و واقعیات میدان جنگ چه تفاوتی وجود دارد؟ سوال بسیار مهمی است. دوستانی را از زمان دانشجویی و فعالیتم در کنفدراسیون دانشجویان ایرانی می‌شناختم که بعدها درکشورهایی مانند آنگولا، افعانستان، نیکاراگوئه، اتیوپی و ایران به قدرت رسیدند. در زمان دانشجویی با افراد بسیار صادقی سرو کار داشتم که خواهان عدالت، استقلال و آزادی بودند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

میراث روحانی برای دولت 1400- اخبار خواندنی - اخبار رسانه ها تسنیم | Tasnimمیراث روحانی برای دولت ۱۴۰۰ این آمارها را کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ بخوانند ۸ سال با رشد اقتصادی صفر رکورددار تورم در ۶۰ سال اخیر صعود ۷۰۰ درصدی دلار رکورد ۱۰ ساله شکاف طبقاتی رشد ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن سفره‌هایی که خالی شدند دولت_تدبير_و_اميد گزارش کامل: Rouhani_ir HassanRouhani Rouhani_ir HassanRouhani علت ان: تزوير و ريا و نه تدبير و اميد اميد واهي به حل مشكلات مردم ايران بدست امريكا برادر جناب روحاني دزد برادر معاون دزد زنگنه با وجود قرداد كرسنت و دزديهاي قبل وزير تفت دروغ در باره آزادي پولهاي ايران از كره جنوبي بي توجهي به توانايي داخلي سياست ضعيف در برجام Rouhani_ir HassanRouhani عجب اینم از حسن کلید... رفسنجانی خاتمی احمدی نژاد قبلی ها گفتین دزد و خائن بودن قرن ۲۱ هست ،بسه دیگه.... هستن هنوز آدمایی که خر فرضشون کنید ،اما چند ساله که از تعداد اون خرها داره کمتر میشه. مردم، مردم چند سال پیش نیستن سخته دیگه گول بخورن تسنیم جان

میراث ماندگار - نیما‌ یوشیج، پایه‌گذار شعر نو فارسیمیراث ماندگار - نیما‌ یوشیج، پایه‌گذار شعر نو فارسی در این اپیزود به داستان زندگی نیما یوشیج می پردازیم؛ کسی که در ابتدای قرن چهاردهم خورشیدی٬ سنت هزار ساله شعر فارسی را متحول کرد و زبان جدیدی برای بیان تجارب زندگی روزمره فراهم آورد. همه هموطنان از صفحه ما برای انقلاب دستوری و پیمان نوین دستوری همیاری کنند

بیمارستان میثاقیه؛ میراث بنیان‌گذار بهائی و نام مصطفی خمینی

جای خالی آشپزی ایرانی در میراث ناملموس یونسکو | DW | 02.05.2021دلمه به نام جمهوری آذربایجان و نان لواش به اسم ارمنستان ثبت شده اما غذاهای ایرانی با همه تنوع به فهرست یونسکو راه نیافته‌اند. یک مسجدسلیمانی که در اشتوتگارت آلمان کلاس آشپزی دارد رویای ثبت جهانی پلو را در سر می‌پرواند. جهان سوم یعنی دعوا سر ثبت شکم جهان اول یعنی لذت بردن از غذا و دعوا بر سر رسیدن به کهکشان Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. دولما که از کلمه اش معلوم برای آذربایجان هست چرا اعتراض دارین؟ اگه پر کن بود بازم می شد گفت ایرانیه...

چند دهه بعد از جنگ سرد.. بریتانیا زرادخانه اتمی‌اش را افزایش می‌دهدبریتانیا برای اولین بار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در پایان بررسی استراتژی امنیتی، دفاعی و

"اسلامگرایی در قالب کنونی خود محصول جنگ سرد است و از دل رقابت‌های ابرقدرت‌های آن دوران زاده شده است. قدرت‌هایی که امروز به جنگ اسلامگرایی رفته‌اند، همان‌هایی هستند که دیروز از آن ابزاری ساختند علیه دشمنان خود."سومین کتاب مصطفی دانش، روزنامه‌نگار و مخبر جنگی رسانه‌های آلمانی زبان، روایاتی دست اول از چهار دهه حضور در مناطق بحرانی به دست می‌دهد؛ حکایات و گزارش‌هایی میدانی و مستند از نقاط مشتعل در خاورمیانه، خاوردور، جنوب آسیا، جنوب آفریقا و آمریکای لاتین.

راوی، درگیری‌ها، مداخله خارجی و میانجی‌گری‌های فرمایشی را دیده و در بازگویی خاطراتش، به شرح زوایای متروک و مسکوت رویدادها می‌پردازد. او با ده‌ها رهبرانقلابی یا دولتی در آنگولا، افغانستان، اتیوپی، سومالی، نیکاراگوئه و عراق، مصاحبه، ملاقات یا مراوده داشته و تاراج زندگی مردمی را دیده که قربانی اراده‌گرایی، آتش‌افروزی و مطامع سیاسی بوده‌اند.

نویسنده در کنگو شاهد کودکانی بوده که مامور اعدام شده‌ بودند و در موگادیشو به نوجوانانی برخورده که اجساد سربازان آمریکایی را در خیابان‌ها می‌کشاندند. در پنجشیر افغانستان، بزم جنگ‌سالاران با مجلس‌آرایی پسرکان را دیده و در شمال اتیوپی له شدن گرسنگان در هجوم به سمت کامیون مواد غذایی را.

مصطفی دانش پای صحبت کسانی چون روح‌الله خمینی، معمر قذافی، دانیل اورتگا، هایله ماریام، ببرک کارمل یا نلسون ماندلا نشسته و دگردیسی‌های فکری بسیاری را نیز دیده است. کسی چون ماندلا را اسطوره و نماد صداقت یافته و فردی چون روح‌الله خمینی را "شیادی که با چهره نوفل‌ لوشاتو فرق داشت".

دانش می‌نویسد هدفش از نگارش یادواره‌ها، رساله‌ای تحقیقی یا علمی نبوده بلکه می‌خواسته خواننده را در تجربیات بیش از ۲۰۰ سفر به مناطق بحران‌زده و جنگی شریک کند.

چکیده این مشاهدات اما شاید همان واقعیتی باشد که نویسنده با افسوس از آن یاد می‌کند؛ جمله‌ای در رمان قلعه حیوانات: «همه با هم برابرند اما بعضی برابرترند.» خواننده که با پست و بلند این خاطرات از تونل زمان عبور می‌کند و به ددمنشی‌ها پی‌ می‌برد، از خود می‌پرسد آیا آشنایی نویسنده با ده‌ها رزمنده و رهبر دولتی و سیاسی از شانس او بوده یا بدشانسی؟

مصطفی دانش، ده‌ها سال به آلمانی نوشته و و "رد پای من؛ میراث جنگ سرد" اولین اثر او به زبان فارسی است. ایکاش ناشر به خاطر بحران کرونا عجله نمی‌کرد و این کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای به شایستگی ویراستاری می‌شد و تصاویر و صفحه‌آرایی نیز، کیفیت حرفه‌ای داشتند. دریغ که روایت‌ها گاه بین دل‌نوشته، گزارش، تفسیر و جریان سیال ذهن نوسان می‌کنند و توصیفات و احساسات نیز در بسیاری موارد متن را به حاشیه می‌برند. طرفه آن که با وجود کاستی‌ها و لغزش‌های دستوری، املایی و مضمونی، کتاب در آمریکا به چاپ چهارم رسیده است.

دویچه وله پای صحبت این مخبر و مفسر سرشناس نشسته است. مصطفی دانش پس از بازنشستگی، میهمان برنامه‌های تحلیلی تلویزیونی است و به تناوب در آلمان و آمریکا زندگی می‌کند. مصطفی دانش - متولد سال ۱۳۲۳در سمنان -‌ روزنا‌مه‌نگار- مستندساز و کارشناس دادگاه - د‌انش‌آموخته علوم سیاسی در دانشگاه کلن

دویچه وله: رشته تحصیلی شما علوم سیاسی است. در کار روزنامه‌نگاری چه تناقض یا پیوندی بین مشاهدات میدانی و آموخته‌های تئوریک دیدید؟ آموخته‌های من، فکر کردن سیستماتیک و علمی بود و همین اساس کار روزنامه‌نگاری من بود. معتقد بودم که روزنامه‌نگار باید بر اساس منطق و سند حرف بزند. طبعا علوم سیاسی و تحصیل من پایه‌ای بود برای این که مخبر جنگی باشم. اما درس واقعی را در میدان‌های جنگ، در میدا‌ن‌های رقابت سیاسی و کشمکش‌های قدرت، در برخورد با مردم و از مردم آموختم.

منظورم این است که بین تئوری‌ها و واقعیات میدان جنگ چه تفاوتی وجود دارد؟

درمیدان بودن و دیدن پیامدهای مخرب جنگ، و روبرو شدن با انسان‌هایی که زخمی شده‌اند یا سرپناه و عزیزان‌شان را از دست داده‌اند، با آنچه که در تئوری می‌خوانیم و یا می‌شنویم تفاوت ماهوی دارد. ملاحظه هر صحنه‌ای از این دست، هم بر احساس و هم بر تفکرانسان ردی عمیق بر جای می‌گذارد.

شما در طول سال‌ها افراد زیادی را دیده‌اید که ابتدا در موضع اپوزیسیون بودند و سپس به قدرت رسیدند. تفاوت کاراکترها وقتی کنشگر هستند و سیاستمدار حاکم چیست؟

سوال بسیار مهمی است. دوستانی را از زمان دانشجویی و فعالیتم در کنفدراسیون دانشجویان ایرانی می‌شناختم که بعدها درکشورهایی مانند آنگولا، افعانستان، نیکاراگوئه، اتیوپی و ایران به قدرت رسیدند. در زمان دانشجویی با افراد بسیار صادقی سرو کار داشتم که خواهان عدالت، استقلال و آزادی بودند. اما در طول فعالیت روزنامه‌نگاری‌ام با رهبرانی آشنا شدم که قبلا ازمبارزان راه آزادی بودند و حال در هیبت رئیس دولت یا وزیرو وکیل بعضا کاملا تغییر کرده بودند. مثال مشخص، آقای خمینی است که من سه بار در پاریس با اوملاقات کردم. او کسی بود که از عدالت اجتماعی، حکومت سکولار و آزادی دم می‌زد. امّا دو ماه پس از پیروزی انقلاب همین فرد را در قم دیدم که آدم دیگری شده بود و از صدور انقلاب اسلامی حرف می‌زد.در شرایط انقلابی، شعار استقلال، آزادی، پیشرفت و عدالت اجتماعی همیشه برجسته است، اما بعد از پیروزی انقلاب‌ در کشورهای مختلف، می دیدم که برخی از همان شخصیت‌هایی که از استقلال و آزادی و عدالت دم می‌زدند، در مسیر دیگری قرار گرفته‌اند. نه تنها در ایران شاهد این امر بودم، بلکه در آنگولا، اتیوپی و لیبی هم دیدم که رهبران انقلابی برای حفظ قدرت، از مواضع و اهداف گذشته خود برگشتند و در برخی موارد مخالفان خود را سرکوب کردند.

آیا می‌توان این را عام کرد و گفت انقلابی‌ها اول صداقت دارند و بعد مسحور قدرت می‌شوند؟

طبعا‌ نمی‌توان به طور عام چنین ادعایی کرد. این به شرایط هر کشوربستگی دارد و به ساختارهای سیاسی قدرت بر می‌گردد. بطور مثال در کشورهایی که انقلاب‌های خونین صورت گرفت، رهبران انقلاب در مسیری قرار گرفتند که برای استحکام پایه‌های قدرت، به حکومت دیکتاتوری روی آوردند؛ اما در آفریقای جنوبی، نامیبیا و حتی پرتغال چنین اتفاقی نیافتاد و چهره دمکراتیک این انقلاب‌ها حفظ شد. اگر مکانیزمی برای کنترل وجود نداشته باشد، قدرت و پول همواره زمینه‌ساز انحصار خواهند بود.

شما در زمان حمایت از انقلاب ایران هم همین درک را داشتید و برایتان قابل پیش‌بینی بود که چه می‌شود؟

برای من قابل پیش بینی نبود که انقلاب می‌تواند از مسیر اصلی خود منحرف شود. اما وقتی دو ماه بعد از انقلاب برای مصاحبه با شخص خمینی به قم رفتم، متوجه شدم که او برخلاف گفته‌هایش در پاریس، انقلاب را به مسیر دیگری می‌راند. در چند مصاحبه با بنی صدر، رئیس جمهور وقت هم دیدم که حرف‌های اوهم با آنچه که در پاریس می‌گفت تفاوت آشکار دارد.

آیا شما آن موقع این تفاوت‌ مواضع را در گزارش‌هایتان مطرح می‌کردید؟

همیشه بعنوان یک روزنامه نگار سعی کردم از ورود به مسائل حزبی و جناحی و همچنین ایدئولوژیک پرهیز کنم. درارتباط با انقلاب ایران هم چندی بعد و با وجودی که از آن حمایت کرده بودم راهم را جدا کردم و مقابل آن قرار گرفتم. درافغانستان با ببرک کارمل و نجیب‌الله آشنایی دیرینه داشتم؛ اما گزارش‌هایم از افغانستان برای رسانه‌های آلمانی زبان، انتقادی و تند بودند. من آنچه را که می‌دیدم می‌نوشتم و هرگز برداشت یا مشاهداتم را سانسور نکردم.

در کتاب از ضبط گذرنامه‌تان در ایران در سال ۱۹۸۱ نوشته‌اید. موضوع چه بود؟

من به جبهه‌های جنگ در آبادان و خرمشهر و اهواز رفته بودم تا برای مطبوعات آلمانی زبان مانند اشپیگل و تلویزیون آلمان گزارش تهیه کنم. در زمان جنگ برای خروج از کشورباید از دفتر نخست‌وزیری اجازه خروج می‌گرفتید. مسئول مربوطه با دیدن مهر ورود به شوروی و کوبا و نیکاراگوئه و کشورهای سوسیالیستی آن را از من گرفت و ضبط کرد. توجه نداشتند که من یک روزنامه نگارم و کارم ایجاب می‌کند به هر کجا که لازم است بروم. آنها مرا ممنوع الخروج کردند اما قطب‌زاده که او را از زمان دانشجویی می‌شناختم، پا درمیانی کرد و گذرنامه‌ام را گرفتم و دیگر هیچ‌وقت به ایران برنگشتم.چرا هیچوقت نخواستید دوباره با سیاستمداران ایرانی گفت‌وگویی داشته باشید؟

من کسی بودم که مسائل ایران را درک می‌کرد و می‌شناخت. در نتیجه گزارش‌هایم بسیار انتقادی و صریح بودند. با رفسنجانی و بنی‌صدر و خمینی حرف زده‌ بودم اما بعد از همان مسئله گذرنامه در سال ۱۹۸۱ و بخصوص پس از آن که در سال ۱۹۸۳ برادرم، دکتر احمد دانش را که اولین پیوند کلیه در ایران را انجام داده بود، دستگیر و شکنجه کردند، تمام ارتباط‌هایم با ایران قطع شد. برادرم را چند سال بعد اعدام کردند.

شما سال‌ها در شهر کلن دفتر مطبوعاتی داشتید. چه شد که دفتر را بستید؟

من روزنامه‌نگار آزاد بودم و در مطبوعات آلمانی زبان در سوئیس و اتریش و آلمان و هلند فعالیت داشتم و از طریق این دفتر با رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ارتباط بودم. زمانی که علیه جمهوری اسلامی گزارش می‌نوشتم یا گزارش تلویزیونی می‌دادم مورد تهدید قرارمی گرفتم. روزی فریدون فرخزاد به دفتر من آمد و گفت تو در فهرست ترورهای جمهوری اسلامی هستی. گفت باید کاملا مراقب باشی. کسانی با ماسک دوستی با تو رابطه می گیرند و خواهند گرفت و هشدار داد که از هر نظر دقت کنم. البته خودش قربانی هشداری شد که به من داده بود. چند بار به قتل تهدید شدم حتی دخترم را به مرگ تهدید کردند. در نتیجه دفتر را بستم. اول دخترم را فرستام آمریکا و بعد خودم رفتم.

میان صحنه‌هایی که در طول کارتان دیده‌اید کدام بیش از همه برایتان هولناک بود؟

بزرگترین ضریه‌ای که در سفرهایم به من خورد، شنیدن داستان یک زن افغان به نام خدیجه بود. این زن مادر چهار فرزند بود که یکی از کودکانش دراثر اصابت ترکش بمبی به شدت زخمی می‌شود. او برایم تعریف کرد که در حال فرار از کابل به سمت شمال افغانستان، بچه زخمی را کنار جاده می‌گذارد تا شاید آمبولانس یا امدادگرها برسند. این کار را کرده بود تا آن سه تای دیگر را از مهلکه نجات دهد و دیگر هم هرگز از سرنوشت آن بچه باخبر نشد. شنیدن این ماجرا ضربه روانی سنگینی برای من بود و تا امروزهم گفت‌وگو با این زن درمانده را فراموش نمی‌کنم.

آقای دانش چه تفاوت و تمایزی بین کار در آن دوران هست با روزنامه‌نگاری آنلاین در حال حاضر؟

تفاوتی اساسی وجود دارد. کسی که خودش شاهد اتفاقات جهانی است، مخبر جنگی است و وقایع را مستقیما از نزدیک می بیند و با تمام وجودش لمس می کند، با کسی که خبرها را می‌خواند ویا تصاویر آن را می بیند، فرق می‌کند. آن که آنلاین کار می‌کند، هرگز نمی‌تواند مسئله را عمیقا دریابد و واقعیت‌های نهفته در پشت حوادث را درک و تجزیه تحلیل کند. من در جنگ‌ها اتفاقات را مستقیما می‌دیدم و گزار‌ش‌ها را بر اساس دیده‌هایم تهیه و تنظیم می‌کردم.

از بین چهره‌هایی که دیدید کدام از همه صادق‌تر بود یا روی شما تاثیر بیشتری گذاشت؟

بزرگ‌ترین چهره‌‌ای که با او آشنا شدم و بعد این آشنایی به روابطی نزدیک‌تر انجامید، نلسون ماندلا بود؛ رهبر جنبش سیاهان در آفریقای جنوبی که حتی موفق شدم دو همرزم او را در جنگل‌های جنوب آنگولا از دست نیروهای شورشی یونیتا نجات بدم.من با رهبران کنگره ملی آفریقا آشنایی داشتم. سفری داشتم به جنوب آنگولا به منطقه شورشیان یونیتا به رهبری یوناس ساویمبی که او را از پرتغال و از زمان جنبش دانشجویی می‌شناختم. در آن سفر رهبران کنگره ملی آفریقا به من گفتند دو نفر از اعضای کنگره در دست نیروهای ساویمبی اسیرند و خطر مرگ آنها را تهدید می‌کند. از من خواهش کردند در صورت امکان با آنها تماس بگیرم و برای آزادی‌شان تلاش کنم. من به خاطر آشنایی با ساویمبی به جنوب آنگولا رفتم و توانستم این دو را نجات بدهم. این سرآغاز آشنایی من با ماندلا شد و او پس از ریاست جمهوری هم همان صداقت را حفظ کرد. من شش مرتبه با او دیدار داشتم و یک بار هم در خانه‌اش میهمان او بودم.

مثال متقابلی دارید که طرف طوری چرخش کرده بود که نمی‌شد او را شناخت؟

بله. مثال مشخص منگیستو هایله ماریام دراتیوپی است. او رهبر جنبش علیه حکومت ظالمانه هایله‌سلاسی پادشاه اتپوپی بود. هایله ماریام پس از این که قدرت را در دست گرفت، چنان حکومت وحشتی به راه انداخت که باورکردنی نبود. من تنها روزنامه‌نگاری بودم که با او مصاحبه اختصاصی کردم و در همان مصاحبه آن چیزی را دریافتم که در اینجا می‌گویم.

"آنها که از کلام خدا سوءاستفاده می‌کنند" - کتابی در باره میلیتاریسم اسلامی

آیا بعنوان یک کارشناس سیاسی، سرنوشت امثال قذافی و صدام را می‌توانستید پیش‌بینی کنید؟

هرگز... من هفت مرتبه به لیبی رفته و سه بار با قذافی مصاحبه کرده بودم. قذافی یک دیکتاتور بود ولی در مسائل اقتصادی خیلی به مردم کمک می کرد. اوایل قدرتش فاسد نبود. این که می‌گفتند ده‌ها میلیارد در بانک‌های خارجی دارد در هیچ زمانی اثبات نشد. او بهداشت و آموزش را مجانی کرده بود، به جوان‌هایی که ازدواج می‌کردند خانه هدیه می‌داد و من شخصا این را دیده بودم. سرنوشت قذافی یا صدام قابل پیش‌بینی نبود. صدام حکومت خونین و مستبدانه‌ای داشت. آمریکا اما با کاری که کرد، پای جمهوری اسلامی را به عراق باز کرد و از طریق عراق پای ایران را به لبنان و سوریه و تا مدیترانه کشاند. این‌ها پیامدهای جنگ آمریکا در عراق است که موجب تشدید نفوذ جمهوری اسلامی شد.

جنگ سرد به کجا کشید؟ آیا به جنگ‌های نیابتی مبدل شد؟

جنگ سرد جنگ دو سیستم متخاصم سوسیالبسم و سرمایه‌داری بود. در راس آن، دو ابر قدرت شوروی و آمریکا بودند. کشورهای دیگر با هم درگیر جنگ‌های نیابتی دو ابر قدرت بودند؛ درست مانند آنچه در آنگولا و افغانستان اتفاق افتاد. امروز دیگر خطر سوسیالیسم علیه سیستم سرمایه داری مطرح نیست، بلکه این منافع اقتصادی است که مطرح است و چالش اصلی بین چین و آمریکاست. چین هنوز کمونیستی است اما هیچوقت ادعا نکرده که می‌خواهد کمونیسم را صادر کند. برای همین هیچ خطری برای آمریکا و دنیای سرمایه‌داری ندارد.امروزجنگ، جنگ سرمایه است. شما توجه کنید چین ۵۰۰میلیارد دلار به آمریکا صادرات دارد ولی آمریکا در عوض ۱۳۰ میلیارد دلار. در این مبادلات عظیم اقتصادی، سرمایه آمریکا در چین هم نقش بازی می‌کند. ما نمی‌توانیم بگوییم این کالاهای چینی است که بازارهای آمریکا را تسخیرکرده است. عکس آن هم صحت دارد. سرمایه‌ آمریکایی که تکنولوژی را به چین برده و امروز باعث اقتصاد رقابتی چین علیه منافع آمریکا در رابطه با تولید داخلی در آن کشور شده است.شکی نیست که چین در سال‌های ۲۰۳۰ بزرگترین قدرت اقتصادی خواهد بود و این حرف من نیست حرف تحلیلگران ارشد اقتصادی است. امروز چین در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد تولید جهانی را دارد. توجه کنید این رقم خیلی مهم است. در آفریقا، آمریکا، آسیا، بیشتر بازارها در اختیار چین هستند مثل پاکستان در غرب آسیا. در اروپا بزرگترین بندرهای اروپایی در یونان و ایتالیا در اختیار چین قرار دارند ودر آینده نزدیک چین بزرگترین قدرت اقتصادی جهان خواهد بود. می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در واقع چین با قدرت نظامی خود به چنین نفوذی دست نیافته ، بلکه با ثروت و سرمایه گذاری در زیر ساخت های دیگر کشورها این پیشروی را کرده است. آمریکا ۱۴۰۰ پایگاه نظامی در دنیا دارد و نمی‌داند با قدرت اقتصادی چین چه کار کند. میلیتاریسم اسلامی هم خود خطر بزرگی است. با وجود جنگ جورج دبلیو بوش، تروریسم اسلامی در حال پیشرفت است و طوری شده که آمریکا با مصالحه با طالبان، بار دیگر دشمن را در افغانستان به قدرت می‌رساند.

برگردیم به خودتان. شما در سال ۱۹۷۴آماده تدریس در دانشگاه می‌شدید و ورودتان به عرصه روزنامه‌نگاری محصول دعوت به یک میزگرد تلویزیونی در آلمان بود. آیا هیچگاه از این انتخاب، احساس پشیمانی یا سرخوردگی کرده‌اید؟

کسانی که کتاب را خوانده‌اند می‌دانند که ازخاطرات غم‌انگیزی حرف زده می‌شود. صحبت از بمباران و کشته شدن انسان‌‌هاست. صحبت از نابودی زندگی میلیون‌ها مردم عادی است که بی جهت و بی‌گناه طعمه جنگ‌های خانمانسوز شدند. آنچه که در افغانستان، آنگولا، اتیوپی و نیکاراگوئه دیدم، باعث ناارامی و افسردگی من می‌شد. هر بار فکر می‌کردم دیگر توان دیدن این همه بلایا را ندارم و آرزو می‌کردم ای کاش در مسیر تحقیق و پژوهش دانشگاهی قرار داشتم. اما طولی نمی‌کشید که باز راهی منطقه جنگی دیگری می‌شدم.امنیت فریبنده

زرادخانه‌های غول‌آسای اتمی می‌بایست در طول جنگ سرد توازن قوا میان ایالات متحده آمریکا و اتحادشوروی را تضمین کنند، ولی این امنیتی فریبنده بود. در فاصله سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۹ جهان بارها بر لبه پرتگاه یک جنگ اتمی قرار گرفت. عامل آن فقط بحران‌های بین‌المللی نبود. نقص‌های فنی و سوء‌تفاهمات نیز در پیدایش وضعیت‌های خطرناک و حساس نقش داشتند.نام رمز"کمانگیر کاردان"

برای نمونه در تاریخ ۲ نوامبر ۱۹۸۳ ناتو در سطح فرماندهی مانوری ده روز آغاز کرد که نام رمز آن"کمانگیر کاردان" (Able Archer) بود. در طرح این مانور مساله آمادگی برای شرایط وخیم در صورت بروز جنگی اتمی با اتحادشوروی نیز گنجانده شده بود. قرار بود حتی رهبران دولت‌ها مانند هلموت کهل، صدراعظم آلمان و مارگرت تاچر، نخست وزیر بریتانیا نیز در جریان آن قرار گیرند. ولی این ماجرا به سوء‌تفاهمی سنگین منجر گردید.آژیر خطر در پیمان ورشو

از طریق اطلاعات سرویس‌های مخفی برای بلوک شرق این سوء‌تفاهم پیش آمد که ناتو واقعا قصد یک حمله اتمی دارد. به‌ویژه شرکت رهبران دولت‌ها، نظامیان را به اشتباه انداخته بود. پیمان ورشو نیروهای خود را در اروپای شرقی و جمهوری دمکراتیک آلمان به حال آماده‌باش درآورد. در پی آن ناتو متوجه شد که با صلح جهانی بازی کرده است و از انجام برخی مراحل مانور خود چشم‌پوشی کرد.۱۹۸۳ سال بحران

در تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۱۹۸۳ مانور"کمانگیر کاردان" به خیر گذشت. ولی این تنها پیشامد در این سال بحرانی نبود. در تاریخ ۱ سپتامبر اتحاد شوروی سهوا یک هواپیمای مسافربری کره جنوبی را هدف قرار داد و سرنگون ساخت. ۲۶۹ سرنشین این هواپیما کشته شدند. این پیشامد به یخبندان تازه‌ای در مناسبات میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد شوروی انجامید. سپس ماجرای نقص فنی در کامپیوتر پیش آمد.نیم‌ساعت تا ضربه اتمی

سرهنگ استانیسلاو پتروف در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۳ مشغول خدمت در پناهگاهی زیرزمینی در نزدیکی مسکو بود. ناگهان آژیر خطر به صدا درآمد و کامپیوتر موشکی اتمی را نشان داد که ظاهرا در همان لحظه از پایگاهی در آمریکا شلیک شده بود. دستوراتی که برای این شرایط به زبده‌نظامیان داده شده کاملا روشن بود. در شرایط جدی فقط نیم‌ساعت فرصت تا وارد شدن ضربه‌ای مصیبت‌بار باقی می‌ماند. باید حمله متقابل آغاز می‌شد.یک سرهنگ جهان را نجات می‌دهد

این سرهنگ اما معتقد بود که اشتباهی رخ داده و به هیچ اقدامی دست نزد. لحظاتی بعد که برای او مانند عمری سپری شد، سیستم‌های کنترل نشان دادند که حق با او بوده و آژیر خطر اشتباهی به صدا درآمده است. ماهواره‌های جاسوسی اشتباها بازتاب نور خورشید را به منزله یک حمله موشکی ارزیابی کرده بودند. تنها در سال ۱۹۹۸ جهان از دلیری سرهنگ پتروف آگاه شد و در سال ۲۰۱۱ جایزه رسانه‌ای آلمان به نشانه ستایش به او اعطا شد.۲۰۰۰ موشک در پرواز

خطای مشابهی در تاریخ ۹ نوامبر ۱۹۷۹ در طرف مقابل صورت گرفت. یک سیستم هشداردهنده آمریکایی اعلام کرد که ۲۲۰ موشک اتمی به سوی آمریکا در پروازند. بعدا تعداد این موشک‌ها حتی ۲۰۰۰ فروند اعلام شد. جیمی کارتر، رئيس‌جمهور وقت آمریکا در جریان این رویداد قرار گرفت. ولی بعد معلوم شد که یکی از تکنیسین‌ها سهوا داده‌های مربوط به شبیه‌سازی (سیمولاسیون) یک حمله اتمی را وارد سیستم کرده است.هراس از جنگ جهانی سوم

جهان حساس‌ترین روزهای جنگ سرد را در پاییز سال ۱۹۶۲ تجربه کرد. به‌رغم هشدار جان اف کندی رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، اتحادشوروی سکوهای پرتاب موشک‌های اتمی خود را در کوبا، یعنی در نزدیکی آمریکا مستقر کرد. آمریکا با یک محاصره دریایی به این اقدام واکنش نشان داد. زیردریایی‌ها و کشتی‌ها جنگی دو طرف در آب‌های کارائیب مراقب یکدیگر و مترصد حمله بودند. به نظر می‌رسید که جنگی اتمی بسیار محتمل است.خط ارتباطی مستقیم برای لحظات حساس

ولی در تاریخ ۲۸ اکتبر ۱۹۶۲ خبر آرام‌کننده منتشر شد: خروشچف رهبر شوروی اعلام آمادگی کرد که موشک‌های خود را از کوبا خارج کند. ایالات متحده آمریکا از حمله نظامی به کوبا چشم‌پوشی کرد. نتیجه این بحران ایجاد خط ارتباطی مستقیم میان واشنگتن و مسکو برای لحظات حساس و خطرناک بود. چنین چیزی در زمان ماجرای دیوار برلین برای شهروندان این شهر یک رویا بود.گذرگاه مرزی میان دو برلین

در معروف‌ترین گذرگاه مرزی میان دو برلین به نام"چک‌پوینت چارلی" در اکتبر ۱۹۶۱ زورآزمایی دیگری میان دو ابر قدرت درگرفت. چندی پس از ساختن دیوار برلین وضعیت پیش آمده می‌توانست خاک آلمان را به یک صحنه کارزار اتمی تبدیل کند. این بحران به دلیل کنترل گذرنامه یک دیپلمات آمریکایی توسط یک مرزبان جمهوری دمکراتیک آلمان بروز کرد. دیپلمات آمریکایی چنان خشمگین شده بود که ژاندارمری آمریکا را به محل فراخواند.صف‌آرایی تانک‌ها در برابر هم

در پی آن شوروی تانک‌های خود را به خیابان"فریدریش" در بخش شرقی برلین فرستاد. لوسیوس کلی، فرستاده ویژه آمریکا در برلین نیز متقابلا تانک‌های آمریکایی را به"چک‌پوینت چارلی" گسیل داشت. بدین‌سان دو ابر قدرت عملا رویاروی یکدیگر قرار گرفتند. آنها با جنگ فقط چند متر فاصله داشتند. ولی در تاریخ ۲۸ اکتبر هر دو طرف کوتاه آمدند و تانک‌های خود را عقب کشیدند. البته هر دو بعدا خود را برنده این ماجرا معرفی کردند.برای صلح، علیه جنگ اتمی

وخیم شدن اوضاع در ماجرای"چک‌پوینت چارلی" و بحران کوبا هراس بسیاری از آلمانی‌ها را برانگیخت، ولی افکار عمومی از رویدادهای پاییز ۱۹۸۳ خیلی دیرتر آگاه شد. بسیاری به موازنه هسته‌ای اعتماد نداشتند. سال ۱۹۸۳ یعنی سالی که جهان از نزدیک یک جنگ اتمی عبور کرد، به عنوان سالی تعیین‌کننده برای جنبش صلح در آلمان وارد تاریخ شد.