مونالیزای ایتالیایی چطور از فرانسه سر درآورد؟

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 68 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی در موزه_لوور پاریس، روزانه تا ۵۰هزار بازدیدکننده دارد. ماجرای خلق این اثر چه بود؟ چگونه از ایتالیا به پاریس آمد و به نمادی برای کشور فرانسه تبدیل شد؟ چرا فرانسوی‌ها آن را ژکوند می‌نامند؟

ایران اخبار, ایران سرفصلها

۲۲ اوت ۱۹۱۱ می‌توانست برای لویی برودِ نقاش روزی معمولی مثل روزهای دیگر باشد. شغلش کشیدن کپی از تابلوهای لوور بود. اما وقتی ساعت ۱۰ صبح وارد لوور شد و بساط نقاشی‌اش را روبه‌روی مونالیزا پهن کرد، با شگفتی دید نقاشی سر جایش نیست. قبل از هر کاری، از نگهبان موزه سراغ نقاشی را گرفت. نگهبان زیاد دستپاچه نشد و به لویی اطمینان داد که حتما نقاشی را برای عکاسی یا کپی به‌ جای دیگری برده‌اند. با این‌ حال، لویی تصمیم گرفت برای اطمینان بیشتر، ساختمان عظیم لوور را بگردد.

مونالیزا تابلویی کوچک در ابعاد ۷۷ در ۵۳ سانتی‌متر است که روی چوب درخت سپیدار با قطر ۱۳ میلی‌متر نقاشی شده است. گفته می‌شود این تابلو پرتره‌ زن جوانی اهل فلورانس به‌نام لیزا دل جوکوندو (Lisa del Giocondo) است که همسرش در سال ۱۵۰۳، به داوینچی سفارش داد. لئوناردو داوینچی برای کشیدن این تابلو سه‌ سال وقت گذاشت و به این زن نگاه و لبخندی منحصر‌به‌فرد داد که فراموش‌نشدنی است. داوینچی در این تابلو از تکنیک پرسپکتیو دو‌نقطه‌ای استفاده کرده است که در زمان خود بسیار بدیع بود.

پلیس فرانسه پس از سرقت مونالیزا، زیر فشار افکار عمومی، از صدها نفر بازجویی کرد و ده‌ها نفر بازداشت شدند. اما تا دو سال بعد، هیچ اثری از مونالیزا پیدا نشد. در ۱۱ دسامبر ۱۹۱۳، پلیس ایتالیا با فرانسه تماس گرفت و خبر داد در فلورانس، زادگاه ژکوند، سارقی را همراه تابلو دستگیر کرده است. رباینده ایتالیایی بود و در گروه بازسازی و مرمت لوور کار می‌کرده است. وقتی موزه تعطیل بود، همراه گروه تعمیر و بازسازی به‌راحتی وارد موزه شده بود، تابلو را در پارچه پیچیده و با خود به خانه‌اش برده بود.

ژکوند گرچه ایتالیایی است، دهه‌هاست که به‌ یکی از نمادهای پاریس و فرانسه تبدیل شده است. فرانسوی‌ها شیفته‌ این تابلوی نقاشی‌اند. هاله رمز‌و‌رازی که این نقاشی را احاطه کرده در گذر سال‌ها، بیشتر و بیشتر شده و دستمایه چند فیلم و کتاب بوده است. شاید یکی از مشهورترین آن‌ها رمان «رمز داوینچی» اثر دن براون باشد که جنجالی جهانی به‌ پا کرد و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ شد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

رئیس مجلس ملی فرانسه تحت تعقیب قضایی قرار گرفتگروه های سیاسی مخالف دولت فرانسه خواستار کناره گیری ریشار فران از سمت خود شده اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد 'خط اعتباری' مکرون برای حفظ برجام موافقت کردتهران- ایرنا- سناتور آمریکایی 'کریس مورفی' روز پنجشنبه از موافقت ترامپ با طرح فرانسه برای پرداخت ۱۵ میلیارد دلار به ایران در مقابل بازگشت از کاهش تعهدات برجامی خبر داد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

دادگاه فرانسه: ایست قلبی هنگام سکس در سفر کاری حادثه ناشی از کار استبنا بر قانون کار فرانسه «حادثه ناشی از کار» به حادثه‌ای گفته می‌شود که در جریان فعالیت حرفه‌ای روی می‌دهد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

فرانسه، آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا از ایران خواستند تا «کاملا» با آژانس انرژی اتمی همکاری کنداتحادیه اروپا به همراه فرانسه، آلمان و بریتانیا از ایران خواستند که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همه موضوعات مربوطه به‌طور کامل همکاری کند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

واکنش علم‌الهدی به برکناری جان بولتونواکنش آیت‌الله علم‌الهدی به برکناری جان بولتون: همه شیطنت‌ها زیر سر بولتون بود او اعلام کرده بود که در سال 2019، جشن پیروزی خودمان را با همدستانمان در تهران خواهیم گرفت این مرتیکه را مثل یک سگ دمش را گرفتند و از کاخ سفید بیرون انداختند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

رای عجیب در فرانسه؛ دادگاه به نفع مردی رای داد که در ماموریت، هنگام رابطه جنسی فوت کردرای عجیب در فرانسه؛ دادگاه به نفع مردی رای داد که در ماموریت، هنگام رابطه جنسی فوت کرد به عقیده خانواده این فرد، او در حین انجام وظیفه و در جریان یک سفر کاری درگذشت و این شرکت فرانسوی مسئول مرگش است و باید غرامت بپردازد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »