موضوع ایران در مذاکرات آنتونی بلینکن و جوزپ بورل؛ زمان برای بازگشت به اجرای برجام «نامحدود» نیست

01/07/1400 07:17:00 ق.ظ

وزیر خارجه ایالات متحده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کرد.

خبر اول, سرخط خبرها

🔺 موضوع ایران در مذاکرات آنتونی بلینکن و جوزپ بورل ؛ زمان برای بازگشت به اجرای برجام «نامحدود» نیست ▪️ آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیمی را در وین در اواخر دولت روحانی برای بازگشت به برجام آغاز کردند اما بدون نتیجه در آستانه انتخابات ایران معلق شد.

وزیر خارجه ایالات متحده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با « جوزپ بورل » مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کرد.

براساس بیانیه دیگر که از سوی دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده،‌ آمده که جوزپ بورل و وزیر خارجه آمریکا درباره مسائلی از جمله نگرانی در خصوص بازگشت به توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند. آقای بورل در این دیدار گفت که برجام همچنان یک ابزار مهم برای عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در جهان، صلح در منطقه و امنیت بین‌المللی است اما «زمان برای بازگشت به اجرای آن نامحدود نیست.»

آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیمی را در وین اتریش در اواخر دولت حسن روحانی برای بازگشت به برجام آغاز کردند اما بدون نتیجه در آستانه انتخابات ایران معلق شد. هنوز دولت ابراهیم رئیسی تصمیم جدیدی برای از سرگیری این مذاکرات اعلام نکرده است. همزمان انتصاب علی باقری کنی به عنوان معاون وزارت خارجه ایران به عنوان یک چهره مخالف برجام، موجب بدبینی برخی تحلیلگران نسبت به آینده از سرگیری مذاکرات وین شده است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

جاوید رضا شاه دوم پاینده ایران و ایرانی ❤️ آقا برجام نمی‌خوایم پاتو از زندگیمون بکش بیرون LFG COVIDPunksNFT COVIDPunksNFT NFT NFTshill یک کار صادقانه بهتر از هزار حیله و ترفند جواب میده آقای آنتونی

یافته‌های باستان‌شناسی در ایران: دیگ‌های سفالی برای تدفین نوزادان | DW | 22.09.2021باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

بورل: دیدار در سطح وزرا با ایران در نیویورک صورت نمی‌گیرد | DW | 21.09.2021به گفته وزیر خارجه فرانسه باید از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل برای دیدار وزرای خارجه کشورهای اروپایی با ایران استفاده شود. بورل اما می‌گوید چنین دیداری صورت نمی‌گیرد و به جای آن باید هرچه زودتر به مذاکرات وین بازگشت. وزیر خارجه فرانسه فعلا برود گند لغو قراردادهای نظامی فرانسه با این و آن را جمع کند مذاکرات با ایران را بگذارد همانجا که رستم گذاشت

کشته شدن چهار کولبر کرد در هفته گذشته در مرزهای ایران | DW | 21.09.2021در هفته گذشته حداقل چهار کولبر در نواحی مرزی کردستان ایران کشته شدند. سه تن از آنان با شلیک مستقیم نیروهای مرزی جانشان را از دست دادند. دو نفر از این کولبران توسط نیروهای مرزبانی ترکیه کشته شدند.

اروپا: ایران آمادگی دارد به زودی به مذاکرات هسته‌ای بازگردددر حالی که ترکیب تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای دولت رئیسی و زمان از سرگیری مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی همچنان نامعلوم است

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: مذاکرات را از سر می‌گیریمحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران در دیدار با جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک گفت که تهران «با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی» است و دولت جدید گفت‌وگوها را از سر خواهد گرفت جزئیات بیشتر🔽

بایدن: به وعده خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای عمل خواهیم کردبایدن: به وعده خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح_هسته‌ای عمل خواهیم کرد حکومت جاهلیت شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران بایستی از طرف سازمان ملل متحد، غیر حقیقی و غیر علمی و غیر قانونی و غیر انسانی اعلام شود. وگرنه سازمان ملل متحد هم همکار جنایتهای فرقه فارسیسم است و با جنایتهای فرقه فارسیسم بر ملتهای ایرانیان و منطقه مشترک است. بایدن: به تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشت ایران به برجام ادامه می‌دهیم

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا که چهارشنبه شب منتشر شد، آقای بلینکن و این مقام ارشد اروپایی درباره نگرانی‌های مشترک گفت‌وگو کردند.بقایای جسد نوزادان در کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه باستانی سِگزآباد در دشت قزوین باستان‌شناسان ایران در کاوش‌های خود در تپه باستانی سِگزآباد در دشت قزوین دریافته‌اند که بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته عصرآهن دو و سه در قره‌تپه، به تدفین نوزادان و کودکان در سنین مختلف اختصاص یافته است.جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته وزرای خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه قراری برای ملاقات با وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ندارند.سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که دوشنبه شب ۲۹ شهریور (۲۰ سپامبر) نیروهای مرزی در استان وان ترکیه کولبران را هدف تیراندازی قرار دادند.

در این بیانیه جزئیات زیادی اعلام نشده است. براساس بیانیه دیگر که از سوی دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده،‌ آمده که جوزپ بورل و وزیر خارجه آمریکا درباره مسائلی از جمله نگرانی در خصوص بازگشت به توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند. این گورستا‌ن‌های نویافته مربوط به عصر آهن دو و سه هستند؛ قدمت این گورها به گفته سرپرست هیئت کاوش، به ۱۰۵۰ تا ۸۲۰ پیش از میلاد می‌رسد. آقای بورل در این دیدار گفت که برجام همچنان یک ابزار مهم برای عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در جهان، صلح در منطقه و امنیت بین‌المللی است اما «زمان برای بازگشت به اجرای آن نامحدود نیست. اما نکته مهم، دیدار وزرا نیست بلکه خواست همه طرف‌ها برای بازگشت به مذاکرات وین است.» آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیمی را در وین اتریش در اواخر دولت حسن روحانی برای بازگشت به برجام آغاز کردند اما بدون نتیجه در آستانه انتخابات ایران معلق شد. پژوهشگران یافته‌های جدید را در راستای پاسخ به ابهامات باستان‌شناسی حوزه شمال فلات ایران در عصر آهن دو و سه با اهمیت می‌دانند. هنوز دولت ابراهیم رئیسی تصمیم جدیدی برای از سرگیری این مذاکرات اعلام نکرده است. بر اساس این گزارش دست‌کم پنج کولبر دیگر نیز توسط نیروهای مرزی ترکیه بازداشت شده‌اند.

همزمان انتصاب علی باقری کنی به عنوان معاون وزارت خارجه ایران به عنوان یک چهره مخالف برجام، موجب بدبینی برخی تحلیلگران نسبت به آینده از سرگیری مذاکرات وین شده است. به گفته این کارشناس در آن زمان به دلیل محدودیت زمان و کمبود اعتبار مالی، کاوش در لایه‌های زیرین امکان‌پذیر نبود. هدف این مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا به توافق برجام است. ایران بخش‌هایی از توافق هسته‌ای را نقض کرده و این مساله موجب نگرانی جامعه جهانی شده است. دولت آمریکا از زمان روی کار آمدن جو بایدن تاکید دارد که در صورت انجام تعهدات ذیل برجام توسط ایران، آمریکا نیز به این توافق باز می‌گردد اما جمهوری اسلامی می‌گوید تا زمانی که ایالات متحده همه تحریم‌های دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را لغو نکند، تهران نیز به تعهدات برجام باز نمی‌گردد. باستان‌شناسان می‌گویند در تدفین‌های تک نفره معمولاً افراد به صورت جنینی در گور قرار می‌گرفته‌اند در پژوهش‌های باستان‌شناسی، باستان‌شناسان با تهیه نقشه و تعیین یک نقطه مبدأ، برای ایجاد نظم در عملیات کاوش، تمامی سطح منطقه را به صورت شطرنجی با توجه به نقطه مبدأ شبکه‌بندی می‌کنند. روز سه شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.» ژان لیو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه گفته بود که مذاکرات وین باید هرچه زودتر از سر گرفته شود. آقای بورل در این دیدار بر لزوم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل مسائل باقیمانده میان دو طرف تاکید کرد و از مسیر کلی که برنامه هسته‌ای ایران در پیش گرفته است، ابراز نگرانی کرد. دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید ده‌پهلوان در مصاحبه با پژوهشگاه میراث فرهنگی و هنری گفته است: «در ترانشه ۱۲ تاکنون ۶۵ گور به ثبت رسیده که به سه شیوه‌ی تدفین‌های صندوقی یا چهارچینه خشتی، گودالی در خاکستر و ظروف پخت و پز بوده که در جهت‌های شمالی ـ جنوبی، شمال‌غربی ـ جنوب‌شرقی و شرقی ـ غربی قرار داشته‌اند. بنا بر این گزارش جسد این کولبر همچنان در بیمارستان سردشت است و به خانواده او تحویل داده نشده است.

ایران برنامه‌ هسته‌ای خود را گسترش داده و با اقداماتی نظیر تولید اورانیوم فلزی نگرانی‌های کشورهای غربی و منطقه‌ای نسبت به اهداف کلی هسته‌ای خود را افزایش داده است. دفتر آقای بورل در بیانیه‌ای اعلام کرد که در دیدار روز سه شنبه اولین مکالمه تلفنی دو طرف در ۳۱ اوت (ماه گذشته میلادی) نیز پیگیری شد و مباحث درباره توافق هسته‌ای برجام متمرکز بود. تدفین نوزادان و کودکان این باستان‌شناس می‌گوید در تدفین‌های تک نفره معمولاً افراد به صورت جنینی در گور قرار می‌گرفته‌اند.» نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل به پرسش خبرگزاری رویترز درباره این موضوع پاسخ نداده است. پیشتر جوزپ بورل، روز دوشنبه ۲۹ شهریور به خبرنگاران گفته بود که وزیران خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، و روسیه در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با طرف ایرانی دیدار نخواهند کرد. ایالات متحده بارها هشدار داده است که فرصت بازگشت به برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت." این باستان‌شناس ادامه می‌دهد: «دیگ‌های سفالی پخت و پز را به تدفین جنین و نوزادان اختصاص داده‌اند. میانه شهریورماه، وزیر خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس خبری با حضور وزیر خارجه آلمان که فرصت بازگشت به برجام و رعایت متقابل آن «نامحدود» نیست مطالب مرتبط . در همین زمینه:.