موسس پارک خرم تهران به روایت نوه‌اش؛ وطن‌پرستی که اعدام شد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 83 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«آرزو دارم روزی کتاب خاطرات پدربزرگم را منتشر کنم. بلایی که انقلاب ۵۷ سر خانواده پدری‌ام آورد، خیلی وحشتناک‌تر از آن‌چیزیست که سر 'مرضیه' و خانواده مادری‌ام آمد.» گزارش شیما شهرابیshimashahrabi وگفتگوی او با «جانان» نوه رحیم علی خرم و مرضیه👇 اخبار_ایران

کتاب خاطرات مادربزرگش به زودی منتشر می‌شود اما می‌گوید: «آرزو دارم روزی کتاب خاطرات پدربزرگم را منتشر کنم. بلایی که انقلاب ۱۳۵۷ سر خانواده پدری‌ام آورد، خیلی وحشتناک‌تر از آن‌چیزی است که سر "مرضیه" و خانواده مادری‌ام آمد.»رحیم‌علی خرم بنیان‌گذار «پارک خرم»، «هتل خرم»، کارخانه شن و ماسه و شرکت «آسفالت راه» و از سرمایه‌داران و کارآفرینانی بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷ بازداشت و اعدام شده است.

جانان فرش‌های دست‌باف و تابلوها و وسایل ارزشمند خانه پدربزرگش را هم در موزه «دفینه» دیده بود: «چیزهای ارزشمندی مثل فرش‌های دست‌باف و… هم تا سال‌ها در موزه دفینه که مال بنیاد مستضعفان بود، گذاشته بودند و همه می‌توانستند بروند بازدید کنند. اما نمی‌دانیم چه شد که یک‌دفعه درش را بستند و رفتند. سال‌ها بعد یک روز من و پدرم رفته بودیم جمعه بازار و دیدیم پلاکی که پدربزگم در شرکت "آسفالت راه" روی میز کارش می‌گذاشت و با برنز و سنگ مرمر ساخته شده بود، برای فروش گذاشته‌اند.

پدر و مادر جانان زمانی که او پنج ساله بوده، از هم جدا می‌شوند: «تا قبل از این که پدرم از مادرم جدا شود، با ما در منزل مادربزرگم در صاحبقرانیه زندگی می‌کردند و بعد به خانه‌ای که مادرشان در ساختمان‌های "آ. اس. پ" اجاره کرده بودند، رفتند و بعد هم با خانم دیگری ازدواج کردند. پدرم تا آخر عمر ممنوع‌الامضا و ممنوع‌الخروج بود. برای همین به عنوان کارشناس عتیقه در خیابان "منوچهری" کار می‌کرد. کاملا دستش بسته بود.

چرا پدربزرگت از ایران نرفته بود؟ این را که می‌پرسیم، جانان چند ثانیه سکوت می‌کند و می‌گوید: «یک موضوعی را باید برای اولین بار این‌جا مطرح کنم. یک بار پیش از انقلاب که ایران شلوغ ‌شده بود، پدربزرگ من از کشور خارج می‌شود و می‌رود پاکستان که از آن‌جا برود امریکا. آن‌وقت تیمسار "نصیری" سفیر ایران در پاکستان بود. پدربزرگم با نصیری رفیق نزدیک بوده است. تماس می‌گیرد و می‌گوید من این‌جا هستم. نصیری می‌گوید به به، چه عالی! کجایی بیایم ببینمت؟ بعد قرار می‌گذارند.

روستاییانی که جنازه رحیم‌علی خرم را دیده‌اند، تایید کرده‌اند که او قبل از اعدام فوت کرده است: «می‌گویند تمام تن‌ او سفت شده بوده و تیرها بدون این که بدن را سوراخ کنند و بیرون بیایند، همان‌طور در بدن مانده بوده‌اند.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

JananKhorram shimashahrabi چقدر تلخ و دردناک و متأثر شدم 😔💔

JananKhorram shimashahrabi من هنوز این پارک را به نام خرم میدانم و میشناسم.واقعا بیگناه جانشان را گرفتند و همینطور زندگی نسل امثال من

JananKhorram shimashahrabi چقدر تلخ بود و سیاه😔، لعنت بهشون چه زندگیا و شخصیت‌هایی رو سوزوندن از سر حرص و جهل 😔

JananKhorram shimashahrabi تلخ بود خواندم انقلاب ۵۷ انقلاب سیاه بود

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سرقت دوربین‌های یوزآسیایی در پارک پردیسانسرقت دوربین‌های یوزآسیایی در پارک پردیسان فردی که اقدام به سرقت دوربین‌های مداربسته اطراف محوطه نگهداری یوزهای آسیایی در پارک طبیعت پردیسان کرده بود، دستگیر شد. یه فردی هم هست که کل ایرانو سرقت کرده، اون کی دستگیر میشه؟
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سرقت دوربین‌های یوزآسیایی در پارک پردیسانسرقت دوربین‌های یوزآسیایی در پارک پردیسان فردی که اقدام به سرقت دوربین‌های مداربسته اطراف محوطه نگهداری یوزهای آسیایی در پارک طبیعت پردیسان کرده بود، دستگیر شد. یه فردی هم هست که کل ایرانو سرقت کرده، اون کی دستگیر میشه؟
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ترامپ: به نفت و گاز خاورمیانه نیازی نداریم- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimترامپ: *به نفت خاورمیانه نیازی نداریم، اما به متحدانمان کمک می‌کنیم *بدلیل اینکه ما در چند سال اخیر درباره انرژی بسیار خوب عمل کرده‌ایم (تشکر آقای رئیس‌جمهور!)؛ ما انرژی را به صورت خالص صادر می‌کنیم و تولیدکننده شماره یک انرژی در جهان هستیم
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

۲۱ هزار فرهنگی تا سه سال آینده بازنشسته می‌شوندمدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: سال ۱۴۰۱ از ۵۷ هزار همکار فرهنگی ۲۱ هزار نفر بازنشسته می‌شوند و با بحران نیروی انسانی در آموزش و پرورش تهران مواجه خواهیم شد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ژن خوبی که ورشکست شد؛ آغاز محاکمه دختر وزیر پیشین به اتهام اخلال در نظام اقتصادیقطره در دریای فساد ملایان و وابستگانش
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

با موافقت استقلال، برای نخستین بار دربی تهران ۹۰ به ۱۰ شد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »