موسس اولین موزه مشاغل ایران: «استرس برگشت دوباره به زندان راهی بیمارستانم کرد»

24/12/2020 10:07:00 ب.ظ

«برای تاسیس موزه مشاغل، خانه خود را فروختم. به‌خاطرعدم‌ حمایت مسرولین و به‌دلیل بدهی مالی به زندان افتادم. سه روز پیش از دادگاه برای ضبط وثیقه آمدند. همین استرس برگشت دوباره به زندان و از دست رفتن آن ملک راهی بیمارستانم کرد.» اخبار_ایران بیشتر بخوانید👇

آقای سرابی اقدم در گفتگو با ایران‌وایر، استرس و فشار روانی ناشی از احتمال برگشت دوباره به زندان را دلیل بیماری خود عنوان می‌کند.این مجموعه‌دار آثار تاریخی که برای خرید و جمع‌آوری آثار تاریخی و تأسیس موزه بازار و مشاغل تبریز مجبور به فروش منزل شخصی و صرف هزینه‌های هنگفت شده است، می‌گوید: «برای تأسیس موزه مشاغل، خانه خود را فروختم. بعدها به دلیل عدم‌حمایت و عمل نکردن مسئولین به وعده‌های خود به دلیل بدهی مالی به زندان افتادم. سه روز پیش از دادگاه برای ضبط وثیقه ملکی مراجعه کردند. همین استرس برگشت دوباره به زندان و از دست رفتن آن ملک راهی بیمارستانم کرد.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بی کار بودی عامو ، کار بر عکس شده ، دولت کاسب شده ، شما جای دولت موزه مشاغل میزنی ، سوراخ دعا رو گم کردی

اولین روز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر- عکس خبری تسنیم | Tasnimاولین روز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های 'رمانتیسم عماد و طوبا' به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده و 'بی همه چیز' به کارگردانی محسن قرایی در برج میلاد تهران برگزار شد. ماله کش ها عکس ها رو طوری انتخاب کردن انگار همه رعایت کردن عاره ارواح عمه شون تصاویر دومین روز سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم_فجر

عبور بی‌خطر یک سیارک از نزدیکی زمین در اولین روز سال ۱۴۰۰عبور بی‌خطر یک سیارک از نزدیکی زمین در اولین روز سال ۱۴۰۰ مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از عبور سیارکی از مقابل زمین در اولین روز از آخرین سال قرن ۱۴ خورشیدی خبر داد. اولین روز از اولین سال قرن ۱۵، درباره نجوم می‌نویسی سوتی گاهنامه‌ای کمتر بده.

توافق بر سر اولین مأموریت سازمان ملل در لیبی | DW | 31.12.2020طرف‌های درگیر در لیبی بر سر نخستین مأموریت نیروهای سازمان ملل در این کشور به توافق رسیدند. هدف ناظران بین‌المللی پایان دادن به جنگ داخلی در لیبی و برقراری صلح و ثباتی پایدار در سراسر این کشور است.

رئیس توییتر اولین توییت خود را به قیمت 3 میلیون دلار فروختجک دورسی، مدیر اجرایی و رئیس شرکت توییتر، روز دوشنبه 22 مارس 2021 از فروش اولین توییت خود در سایت

آغاز واکسیناسیون سراسری کرونا در کشور/ اولین واکسن روسی به فرزند وزیر بهداشت تزریق شدوزیر بهداشت گفت:‌ با پشتکار از منابع موثق دیگر واکسن کرونا را تا اواخر بهمن وارد کشور خواهیم کرد. نوش دارو بعد از مرگ سهراب انقدر مرد بود که اولین نفر به بچه خودش تزریق کنه ...یه آدم درست تو دولت باشه فقط نمکیه

«رضا سرابی اقدم» مؤسس اولین موزه مشاغل ایران در تبریز، به علت خونریزی داخلی و افت شدید فشارخون در بیمارستان شمس تبریز بستری‌شده است.نشست خبری فیلم رمانتیسم عماد و طوبا - سی و نهمین جشنواره فیلم فجر 43 / 1 اولین روز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱ حامد ملک‌پور اولین روز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های "رمانتیسم عماد و طوبا" به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده و "بی همه چیز" به کارگردانی محسن قرایی در برج میلاد تهران برگزار شد.مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌ و گو با ایسنا با اشاره به عبور بزرگترین و سریع ترین سیارک از کنار زمین در ابتدای سال ۱۴۰۰ خورشیدی، گفت: در ساعت ۱۹ و ۳۳ دقیقه شامگاه یکشنبه، اولین روز از نوروز سال ۱۴۰۰، سیارک 231937 و یا FO32 2001 از ۵ برابر فاصله ماه تا زمین، از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد و در کمترین فاصله با کره خاکی ما، حدود ۲ میلیون کیلومتر فاصله خواهد داشت که در ابعاد نجومی چنین فواصلی کوتاه به حساب می‌آید.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از موافقت دو طرف کشمکش در جنگ داخلی لیبی، با نظارت سازمان ملل بر آتش‌بسی که در ماه اکتبر گذشته برقرار شد، خبر داده است.

آقای سرابی اقدم در گفتگو با ایران‌وایر، استرس و فشار روانی ناشی از احتمال برگشت دوباره به زندان را دلیل بیماری خود عنوان می‌کند. این مجموعه‌دار آثار تاریخی که برای خرید و جمع‌آوری آثار تاریخی و تأسیس موزه بازار و مشاغل تبریز مجبور به فروش منزل شخصی و صرف هزینه‌های هنگفت شده است، می‌گوید: «برای تأسیس موزه مشاغل، خانه خود را فروختم. بعدها به دلیل عدم‌حمایت و عمل نکردن مسئولین به وعده‌های خود به دلیل بدهی مالی به زندان افتادم.۱۱ واحد نجومی است. سه روز پیش از دادگاه برای ضبط وثیقه ملکی مراجعه کردند. همین استرس برگشت دوباره به زندان و از دست رفتن آن ملک راهی بیمارستانم کرد. لیبی در آستانه گسستگی؛ جنگی در نزدیکی مرزهای اروپا اکنون برای اولین بار دو طرف با نظارت نیروهای سازمان ملل بر آتش‌بس موافقت کرده‌اند.

» موزه بازار و مشاغل تبریز یکی از منحصربه‌فردترین موزه‌های ایران و اولین موزه از نوع خود در کشور است. عتیقی یادآور شد: چهار نزدیکی پیش بینی شده بعدی این سیارک در دهه‌های آینده با زمین عبارتند از : مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: بنابراین سیارک مورد اشاره تا ۳۱ سال پس از سال ۱۴۰۰، از نزدیکی زمین عبور نخواهد کرد و جالب است علاقمندان آگاه باشند که در سال جدید پیش رو، این سیارک حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر نسبت به سال ۱۴۳۱ خورشیدی به زمین نزدیکتر است! وی ادامه داد: سرعت این جرم که حدود ۳۵ کیلومتر بر ثانیه است (۱۲۳ هزار و ۸۸۷ کیلومتر در ساعت) حتی از سرعت مداری زمین به گرد خورشید سریع‌تر (سرعت گردش زمین به دور خورشید ۳۰ کیلومتر بر ثانیه) است و آن چنان سریع این جرم در آسمان جا به جا می‌شود که رصدگران با تلسکوپ قادر به تشخیص جا به جایی آن از مقابل ستارگان خواهند بود. این موزه در سال ۱۳۹۳ توسط برادران سرابی و با مشارکت شهرداری منطقه هشت و در مجاورت بازار تاریخی تبریز احداث‌شده است. موزه بازار و مشاغل شامل تمام اشیاء بکار رفته در مشاغل سنتی تبریز است. تلگراف‌خانه، عطاری، بقالی و بنکداری، بزازی و پارچه‌فروشی، نجاری، آهنگری، داروخانه، سنگ آسیاب، رنگرزی، صحافی و. عتیقی، با بیان اینکه اجرام نزدیک به زمین با عنوان Near Erath Object و یا NEO طبقه بندی می‌شوند، ادامه داد: گاهی اوقات از NEO برای این اجرام به عنوان سیارک‌های نزدیک به زمین استفاده می شود.. هنوز روشن نیست کشورهایی مانند روسیه، که مستقیم در این کشمکش درگیر هستند، چه موضعی خواهند گرفت.

. ازجمله ابزار و آلات مربوط به مشاغلی است که در موزه بازار و مشاغل تبریز توسط برادران سرابی جمع‌آوری‌شده است. بااین‌وجود مردم تبریز که پس افتتاح موزه بازار و مشاغل این شهر، مفتخر به افزوده شدن یک اولین دیگر به لیست اولین‌های شهر تبریز بودند، در مدت‌زمان کوتاهی پس از افتتاح موزه، شاهد حواشی بسیاری پیرامون این موزه بوده‌اند. موزه بازار و مشاغل تبریز اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ با حضور مسئولان کشوری و استانی به‌طور رسمی افتتاح شد و مورد استقبال مردم و علاقه‌مندان تاریخ و هنر آذربایجان قرار گرفت. بااین‌وجود سرابی اقدم در بهمن‌ماه سال ۹۷ در گفتگو با رسانه‌ها، با گلایه از عدم‌حمایت و عمل نکردن مسئولین به وعده‌ها از تأسیس موزه مشاغل ابراز پشیمانی کرد. به گفته او تا زمان تدارک ساختارهای مشترک حکومتی،"کمیته نظامی" بر آتش‌بس نظارت می‌کند و نسبت به تخلفات از آن واکنش نشان خواهد داد.

بیست و هشتم اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و هم‌زمان با فرارسیدن روز جهانی موزه نیز خبر تعطیلی موزه مشاغل تبریز در درگاه رسانه‌ها قرار گرفت. رضا سرابی اقدم بابیان اینکه انتقاد اصلی در خصوص برچیده شدن موزه مشاغل به شهرداری وارد است می‌گوید: «شهرداری جایی را برای تأسیس این موزه درست کرد و دنباله کار را نگرفت. ما موزه را احداث نکردیم که روزی درب آن را ببندیم یا اشیا قدیمی را در آن محل انبار کنیم.» این مجموعه‌دار آثار تاریخی که چهل سال برای جمع‌آوری آثار زمان صرف کرده است می‌گوید: «برای تأسیس موزه مشاغل خانه خود را فروختم و بدهکار شدم؛ اما برخورد و قیمت پیشنهادی شهرداری برای تملک آثار، من را از فروش آن منصرف کرد. همچنین به دلیل بدهی هرلحظه امکان از دست دادن آثارم را داشتم و ضمن اینکه کلکسیونم هم در حال خراب شدن بود، ازاین‌رو مجبور شدم آثارم را از موزه جمع‌آوری کنم.

» تیرماه سال ۹۸ در میان بهت و حیرت اهالی فرهنگ و هنر تبریز، خبر زندانی شدن رضا سرابی اقدم به دلیل بدهی مالی از سوی رسانه‌ها منتشر شد. هرچند او با تودیع وثیقه آزاد شد اما عدم تحقق وعده‌هایی مدیران شهرداری تبریز مبنی بر حمایت و پشتیبانی از هزینه‌های موزه مشاغل و نهایتاً توقیف آثار تاریخی موزه به دلیل بدهی مالی و استرس ناشی از احتمال بازگشت وی به زندان، این نویسنده، مجسمه‌ساز و پژوهشگر فرهنگ آذربایجان را راهی بیمارستان کرده است. رضا سرابی اقدم متولد ۱۳۴۲ در محله شتربانان (دوه جی) تبریز است. آقای سرابی مجسمه‌ساز، نویسنده، مجموعه‌دار، کارشناس آثار تاریخی، مؤسس موزه علی مسیو تبریز و موزه بازار و مشاغل تبریز است. فارغ از مجموعه آثار تاریخی گرده آوری شده توسط وی که هرکدام گوشه‌ای از تاریخ تبریز و آذربایجان هستند، رضا سرابی اقدم را می‌توان گنجینه‌ی تاریخ معاصر ایران و آذربایجان به شمار آورد.

شخصی باسواد سوم راهنمایی که در ۲۵ سالگی «بازگشت به دنیای کمدی گذشته» را ترجمه و منتشر کرد. «آخرین سفر کاپیتان اسکات» در سال ۶۹ و «برادران مارکس» در سال ۷۱ کتاب‌های بعدی او بودند که یکی پس از دیگری ترجمه و انتشار یافتند. عطش بی‌حد سرابی به آموختن، وی را به مطالعه و جمع‌آوری کتاب‌های مرجع تشویق کرده است. وی هم‌زمان با جمع‌آوری آثار تاریخی و پژوهش درباره تاریخ تک‌تک آثار جمع‌آوری‌شده، با افزودن پیکرتراشی، مجسمه‌سازی، نویسندگی به توانمندی هایش خود را مصداق جمله فوکو کرده است «خود انسان بزرگ‌ترین اثر هنری است.» هنرمندی که در طول سالیان طولانی گذشته به‌جای خرید خانه و ویلا و ماشین، به جمع‌آوری، حفظ و پژوهش درباره تاریخ ایران پرداخته و امروز با بی‌مهری مسئولین و متولیان دولتی و براثر فشار و استرس ناشی از بدهی مالی و احتمال بازگشت به زندان در بستر بیماری است.

.