موج سوم کرونا در هنگ گنگ، درس‌هایی که باید آموخت - BBC News فارسی

10/05/1399 10:19 ب.ظ

موج سوم کرونا در هنگ گنگ، درس‌هایی که باید آموخت

تا همین اواخر، هنگ کنگ به خاطر نحوه مقابله با همه‌گیری کرونا مورد تحسین بود اما اکنون نه تنها با موج دوم این بیماری بلکه حتی با موج سوم آن روبرو است. هنگ‌کنگ با وجود داشتن مرز مشترک با چین که در آن اولین موارد کرونا گزارش شده بود، تعداد موارد ابتلا به این ویروس را پایین نگه داشته بود و توانسته بود از اعمال محدودیت های شدید مربوط به قرنطینیه و خانه نشینی که در بخش هایی از چین، اروپا و ایالات...

هنگ‌کنگ با وجود داشتن مرز مشترک با چین که در آن اولین موارد کرونا گزارش شده بود، تعداد موارد ابتلا به این ویروس را پایین نگه داشته بود و توانسته بود از اعمال محدودیت های شدید مربوط به قرنطینیه و خانه نشینی که در بخش هایی از چین، اروپا و ایالات متحده برقرار شد، اجتناب کند.

چه اشتباهی رخ داد و کشورهایی که هم با این همه گیری و هم با پیامدهای اقتصادی ناشی از آن درگیرند چه درسهایی می توانند بگیرند؟ هنگ کنگ سپس در ماه مارس آنچه را به عنوان "موج دوم" شناخته شد، تجربه کرد. هنگ کنگ حتی از دستبندهای الکترونیکی برای ردیابی ورودهای جدید و اطمینان از ماندن آنها در خانه استفاده می کرد.

بنابراین "موج سوم" که منجر به بیش از ۱۰۰ مورد تازه از ابتلا به کرونا در ۹ روز متوالی شد، چگونه ایجاد شد. در مرحله اول بسیاری از افراد که به کشور بازگشتند به مدت ۱۴ روز در خانه قرنطینه شدند و نه در کمپ های قرنطینه. این تمهیداتی است که البته در بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا معمول است. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

برگزاری آزمون دکتری در ایران همزمان با هشدار‌های کرونا - BBC News فارسیدر ایران، به رغم هشدارها، امروز کنکور دکترای تخصصی برگزار شد. برگزاری آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها هم که برای سه هفته دیگر برنامه ریزی شده بسیاری را نگران کرده است.

اوج گرما با طعم کرونا در اروپا؛ آیا در صورت تعرق باید ماسک را عوض کرد؟در برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا و فرانسه استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها اجباری است و اگر کسی از این قوانین سرپیچی کند با جریمه‌های تقریبا سنگینی روبرو می‌شود اما طبق گفته برخی متخصصان استفاده ماسک در هوای بسیار گرم ممکن است منجر به گرمازدگی شود.

معیار برگزاری مراسم عزاداری محرم ضوابط ستاد ملی مقابله با کرونا استتهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب اسلامی معیار در برگزاری عزاداری‌های محرم را ضوابط کارشناسان بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کردند و فرمودند: هرچه آنها لازم بدانند، باید مراعات شود.

کرونا در جهان- نگرانی بریتانیا از موج دوم کرونا و احتمال بیشتر ابتلا در افراد قد بلندکرونا در جهان- نگرانی بریتانیا از موج دوم کرونا و احتمال بیشتر ابتلا در افراد قد بلند بزرگترین ایالتهای آمریکا- کالیفرنیا، فلوریدا و تگزاس- رکوردی تازه در افزایش روزانه شمار مبتلایان ثبت کردند.

افزایش اقدامات سختگیرانه کانادا در ارتباط با تراکنش‌های مالی با منشاء ایرانیمرکز تحلیل گزارش‌ها و تراکنش‌های مالی کانادا با انتشار دستورالعملی از موسسات مالی این کشور خواست تراکنش‌های مالی با منشاء ایرانی را پر ریسک قلمداد کرده و اطمینان حاصل کنند که این معاملات اقدامی برای پول‌شویی و یا تامین مالی تروریسم نباشند.

عکس: عراقی‌ها در موج گرمای بالای ۵۰ درجه خودشان را خنک می‌کنند - BBC News فارسیعراقی‌ها می‌کوشند در موج گرما که سراسر خاورمیانه را فرا گرفته خودشان را خنک کنند. روز سه شنبه دمای هوا در بغداد پایتخت عراق به حدود ۵۲ درجه رسید که یکی از گرمترین روزهای پایتخت بود.

توضیح تصویر،

هنگ گنگ با موج سوم کرونا روبرو شده است

تا همین اواخر ، هنگ کنگ به خاطر نحوه مقابله با همه‌گیری کرونا مورد تحسین قرار گرفته بود.

هنگ‌کنگ با وجود داشتن مرز مشترک با چین که در آن اولین موارد کرونا گزارش شده بود، تعداد موارد ابتلا به این ویروس را پایین نگه داشته بود و توانسته بود از اعمال محدودیت های شدید مربوط به قرنطینیه و خانه نشینی که در بخش هایی از چین، اروپا و ایالات متحده برقرار شد، اجتناب کند.

اما اکنون نه تنها با موج دوم این بیماری بلکه حتی با موج سوم آن روبرو شده.

و در حالی که بالاترین رقم مبتلایان به کرونا در طول یک روز در این کشور را ثبت کرده، دولت هشدار داده است که به علت تعداد زیاد مبتلایان سیستم بیمارستانی این کشور می تواند با فروپاشی روبرو شود.

چه اشتباهی رخ داد و کشورهایی که هم با این همه گیری و هم با پیامدهای اقتصادی ناشی از آن درگیرند چه درسهایی می توانند بگیرند؟

استثناهای مربوط به قرنطینه و "نقاط ضعف"

هنگ کنگ اولین مورد از ابتلای به کرونا را در اواخر ژانویه داشت که منجر به نگرانی گسترده و خریدهای ناشی از وحشت شد، اما تعداد ابتلا نسبتا کم باقی ماند و شیوع آن به سرعت کنترل شد.

هنگ کنگ سپس در ماه مارس آنچه را به عنوان "موج دوم" شناخته شد، تجربه کرد.

این موج بعد از آن بروز کرد که دانشجویان و ساکنین خارج از کشور دوباره به هنگ کنگ بازگشتند و منجر به افزایش موارد ابتلاهای وارداتی شدند.

در نتیجه، هنگ کنگ کنترل های سخت مرزی را اعمال کرد و ورود افراد غیر مقیم به هنگ کنگ را ممنوع اعلام کرد و هر کس که به هنگ کنگ بازگشت موظف شد تست کرونا را انجام دهد و ۱۴ روز در قرنطینه قرار بگیرد.

هنگ کنگ حتی از دستبندهای الکترونیکی برای ردیابی ورودهای جدید و اطمینان از ماندن آنها در خانه استفاده می کرد.

این اقدامات که همراه با استفاده گسترده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی صورت گرفت، موثر واقع شد.

هنگ کنگ برای هفته ها بدون حتی یک مورد از ابتلا ماند و به نظر می رسید که زندگی به حالت عادی برگشته است.

بنابراین "موج سوم" که منجر به بیش از ۱۰۰ مورد تازه از ابتلا به کرونا در ۹ روز متوالی شد، چگونه ایجاد شد.

ملک پیریس، رئیس بخش ویروس شناسی در دانشگاه هنگ کنگ می گوید: "این بسیار ناامیدکننده است زیرا واقعاً هنگ کنگ همه چیز را بشدت تحت کنترل داشته است."

او در عین حال معتقد است دو نقص در سیستم وجود داشته است.

در مرحله اول بسیاری از افراد که به کشور بازگشتند به مدت ۱۴ روز در خانه قرنطینه شدند و نه در کمپ های قرنطینه. این تمهیداتی است که البته در بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا معمول است.

پروفسور پیریس می گوید: "در این قسمت ضعف وجود دارد زیرا سایر افراد در خانه تحت کنترل و محدود نیستند و بیرون می‌روند و برمی‌گردند."

با این حال وی معتقد است مشکل جدی تر ناشی از تصمیم دولت مبنی بر معاف کردن چند گروه از افراد از آزمایش و قرنطینه هنگام ورود به هنگ کنگ بوده است.

هنگ کنگ حدود ۲۰۰ هزار نفر از جمله دریانوردان، خدمه هواپیماها و مدیران شرکتهای بورس کالا را از قرنطینه معاف کرده بود.

مقامات گفته بودند که این استثنائات برای اطمینان از ادامه فعالیت های روزمره در هنگ کنگ یا به دلیل سفر آنها برای توسعه اقتصادی شهر لازم بود.

به عنوان یک شهر بین المللی و بندر تجاری، هنگ کنگ تعداد زیادی ارتباطات هوایی دارد و بسیاری از کشتی ها خدمه خود را آنجا پیاده و سوار می‌کنند.

این سرزمین همچنین برای واردات مواد غذایی و کالاهای اساسی به سرزمین اصلی چین و جاهای دیگر وابسته است.

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

دولت هنگ کنگ حالا اجتماع بیش از دو نفر را منع کرده

جوزف تسانگ، پزشک و متخصص بیماری های عفونی این استثناها را از عوامل مهمی می داند که خطر ابتلا به ویروس را افزایش داد، به خصوص از ناحیه دریانوردان و خدمه هوایی که از نقاط توریستی نیز بازدید کرده و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کردند.

دولت در ابتدا گفت که استثناهای مربوط به قرنطینه عامل شیوع بیشتر کرونا نبوده، اما بعد اعتراف کرد که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه این معافیت ها عامل شیوع بیشتر ویروس بوده است.

آنها اکنون مقررات را برای خدمه هوا و دریایی سخت‌تر کرده‌اند اما اجرای آن دشوار است.

بر اساس گزارش‌ها اوایل این هفته یک خلبان خارجی که هنوز منتظر نتایج آزمایش مربوط به کرونا بود در حال گشت و گذار مشاهده شد.

برقراری تعادل میان بهداشت عمومی و نگرانی‌های عملی اجرای مقررات و مسایل اقتصادی می تواند دشوار باشد.

اتحادیه خلبانان فدرال اکسپرس از این شرکت خواسته است پروازهای خود را به هنگ کنگ متوقف کند زیرا می گوید اقدامات شدیدتر هنگ کنگ از جمله اقامت اجباری در بیمارستان برای خلبانانی که آزمایش کرونایشان مثبت بوده "شرایطی غیرقابل قبول برای خلبانان است."

بنیامین کاولینگ، استاد بیماری‌های همه‌گیر دانشگاه هنگ کنگ می‌گوید که تجربه هنگ کنگ با مشکلات قرنطینه ممکن است در سایر کشورها نیز رخ دهد.

"برای مثال در بریتانیا هم شما قرنطینه ۱۴ روزه در خانه دارید؛ بنابراین بالقوه مشکل پخش ویروس از این طریق را دارید."

در همین حال، نیوزیلند و استرالیا سیاست قرنطینه در هتل را اجباری کرده اند که "یک ایده خوب است ... اگرچه مسئله این است که چه کسی هزینه آن را پرداخت می کند." انگلستان نیز مانند هنگ کنگ برخی از مسافران، از جمله رانندگان وسایل نقلیه، دریانوردان و خدمه هوایی را از اجرای مقررات مرزی مربوط به قرنطینه معاف کرده است.

لغو مقررات رعایت فاصله اجتماعی

معافیت های قرنطینه هنگ کنگ ماه ها است که وجود دارد اما موج سوم تا ماه ژوئیه رخ نداد.

پروفسور پیریس معتقد است که این امر به دلیل یک عامل مهم دیگر یعنی مقررات رعایت فاصله اجتماعی است که به طور قابل توجهی از ماه ژوئن اجرا نشد.

وی می گوید: "تا زمانی که مقررات رعایت فاصله اجتماعی وجود داشته باشد، سیستم می تواند مقابله کند - اما پس از تعدیل این اقدامات عفونت های وارداتی ویروس به سرعت گسترش یافت. "این یک درس برای همه است."

دکتر تسانگ می گوید در اواخر ژوئن دولت اجازه تجمع عمومی تا ۵۰ نفر را داده بود و جشن هایی برای گرامیداشت روز پدر و سالگرد تحویل هنگ کنگ برگزار شد.

وی گفت: "بسیاری از شهروندان بعد از ماهها رعایت فاصله اجتماعی دچار خستگی شده بودند، بنابر این وقتی دولت گفت همه چیز خوب به نظر می رسد و محدودیت ها را کاهش داد، آنها ملاقات با دوستان و خانواده را آغاز کردند. من فکر می کنم بدشانسی بود که بسیاری از عوامل همزمان اتفاق افتادند."

با این حال، پروفسور پیریس تأکید می کند که مردم هنگ کنگ در طول موج های اول و دوم از مقررات اجتماعی و بهداشتی بسیار خوب تبعیت کردند، "در واقع ، آنها حتی یک قدم جلوتر از دستورالعمل های دولت بودند و قبل از اجباری شدن، خود از ماسک استفاده می کردند. "

وی معتقد است که اجرای دوباره مقررات رعایت فاصله گذاری اجتماعی از همین حالا تأثیرگذار بوده او امیدوار است که تعداد موارد ابتلا در هنگ کنگ ظرف چهار تا شش هفته به نزدیکی صفر برسد.

وی افزود: در این مرحله چالش اصلی جلوگیری از عفونت های وارداتی به ویژه در هنگامی است که مقررات رعایت فاصله اجتماعی برداشته شود.

این یک چالش است که سایر کشورها پس از موفقیت در مهار ویروس در مرزهای خود با آن روبرو خواهند شد.

آیا اعتراضات طرفدار دموکراسی ویروس را گسترش داد؟

در تاریخ ۱ ژوئیه هزاران نفر با وجود ممنوعیت، در راهپیمایی های اعتراض آمیز شرکت کردند و مقامات می گویند که در جریان این راهپیمایی ها مقررات رعایت فاصله اجتماعی نقض شد.

از آن زمان رسانه های دولتی چین این رویدادها را دلیل بروز موج سوم شیوع کرونا در هنگ گنگ دانستند و یکی از سیاستمداران آن را "رفتاری کاملا غیرمسئولانه" خوانده است.

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

بعضی برگزاری تظاهرات را دلیل بروز موج سوم کرونا در هنک کنگ دانسته اند

با این حال ، کارشناسان بهداشتی می گویند شواهدی مبنی بر این که این تجمعات باعث موج تازه شیوع کرونا باشد، وجود ندارد.

در همین حال، دکتر تسانگ می گوید تحقیقات نشان داده که "ویروس در موج سوم با امواج قبلی متفاوت است" - به ویژه نوع تغییر یافته ویروس را می توان در دریانوردان فیلیپین و قزاقستان مشاهده کرد؛ بنابر این او معتقد است که ویروس موج سوم در هنگ کنگ، واراداتی است.

انتخابات آری یا نه؟

دولت هنگ کنگ انتخابات را با استناد به افزایش شیوع ویروس به بعد موکول کرده است.

چندین گزارش رسانه محلی به نقل از منابع ناشناس حاکی است که دولت تصمیم دارد انتخابات را تا یک سال به تعویق بیندازد.

سیاستمداران مخالف دولت را متهم کردند که از همه گیری ویروس به عنوان بهانه ای برای تأخیر در انتخابات استفاده کرده است.