موافقت با پیشنهاد اصلاح مستمری بازنشستگان پس از ماه‌ها اعتراض

20/05/1401 01:00 ب.ظ

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست امروز هیات دولت اعلام کرد: «در نشست هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی با اصلاح مستمری سایر سطوح بازنشستگان موافقت کردند. » اخبار_ایران

روز ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.«محمدهادی زاهدی‌وفا» که د ... روز ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد. روز ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.

«محمدهادی زاهدی‌وفا» که در حاشیه نشست امروز هیات دولتکرد: «در نشست هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی با اصلاح مستمری سایر سطوح بازنشستگان موافقت کردند. » سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این گفت‌وگو از تفویض اختیارات هیات دولت به وزرای عضو هیات امنا از سوی رئیس جمهور خبر داد و گفت با تاکید ابراهیم رییسی «اختیارات هیات دولت به وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی» واگذار شده و براساس چارچوب اختیارات و منابع سازمان تامین اجتماعی آن‌ها نسبت به «بازنگری و پذیرش اصلاح مستمری سایر سطوح بازنشستگان» موافقت کرده‌اند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به نشست‌هایی که با نمایندگان بازنشستگان برگزار شده از اعمال این اصلاحیه بر مستمری بازنشستگان در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد و گفت: «تصمیم نهایی شده و اجرایی شدن آن نیازمند جلسات کارشناسی است که کلیات آن هفته آینده به اطلاع مردم خواهد رسید.» headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

فریبا عادلخواه برای مرخصی ۵ روزه از زندان خارج شدفریبا عادلخواه، پژوهشگر و مدرس ایرانی-فرانسوی برای نخستین بار پس از بازگشت به زندان و در پی موافقت دادگستری با درخواست مرخصی، برای ۵ روز از زندان خارج می‌شود

مقام‌های اسرائیلی: بعید است ایران با پیشنهاد اروپا برای احیای برجام موافقت کندمقامات اسرائیلی می‌گویند احتمال کمی وجود دارد که ایران با پیشنهاد توافق هسته‌ای احیای برجام موافقت کند.

مائو رهبر و بنیانگذار چین معاصر چگونه و بر اثر چه بیماری درگذشت؟مائو تسه تونگ پس از موفقیت در کنترل مناطق مهمی از کشور، معروف به سرزمین اصلی چین و شکست‌دادن ملی‌گرایان تحت رهبری «چیانگ کای چک»، در 1 اکتبر 1949 جمهوری

درگیری خونین میان ایران و طالبان بالا گرفت/ یک سرباز وظیفه به شهادت رسیده و یکی زخمی شده است🔻درگیری خونین میان ایران و طالبان 🔹برخی منابع از درگیری طالبان با مرزبانی فراجا در هنگ مرزی شهرستان تایباد خبر می‌دهند 🔹یک سرباز وظیفه به شهادت رسیده و یکی هم زخمی شده 🔹هنوز هیچ مقام رسمی واکنشی نشان نداده است این مطلب را اینجا_بخوانیم👇 چیزی نیست جنبش اصیل منطقه است .ای خوار اون ......

مقام آمریکایی: ایران آموزش نیروهای روسیه را برای استفاده از پهپادهای رزمی آغاز کرده استمقام‌های آمریکایی در مصاحبه با رسانه‌ها گفته‌اند که ایران آموزش نیروهای روسی برای استفاده از پهپادهای رزمی ایرانی را از چند هفته پیش در این کشور آغاز کرده است. چرت نگو هذیانات شب جمعه!

آیا ایران با استفاده از رمز-ارز تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند؟گزارش‌ها حاکی از آن است که حکومت ایران که سال‌هاست تحت فشار تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد، اخیرا تصمیم گرفته با استفاده از تراکنش‌های رمز-ارزی این

خواندن در ۵ دقیقه

روز ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.

روز ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.

«محمدهادی زاهدی‌وفا» که در حاشیه نشست امروز هیات دولتکرد: «در نشست هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی با اصلاح مستمری سایر سطوح بازنشستگان موافقت کردند. »

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این گفت‌وگو از تفویض اختیارات هیات دولت به وزرای عضو هیات امنا از سوی رئیس جمهور خبر داد و گفت با تاکید ابراهیم رییسی «اختیارات هیات دولت به وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی» واگذار شده و براساس چارچوب اختیارات و منابع سازمان تامین اجتماعی آن‌ها نسبت به «بازنگری و پذیرش اصلاح مستمری سایر سطوح بازنشستگان» موافقت کرده‌اند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به نشست‌هایی که با نمایندگان بازنشستگان برگزار شده از اعمال این اصلاحیه بر مستمری بازنشستگان در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد و گفت: «تصمیم نهایی شده و اجرایی شدن آن نیازمند جلسات کارشناسی است که کلیات آن هفته آینده به اطلاع مردم خواهد رسید.»

زاهدی وفا، که روز گذشته در یک گفتگو با شبکه خبر شرکت کرده بود همچنین از پذیرفته شدن اصلاح افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: «هیات دولت تصمیم‌گیری در این باره را به وزرای عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی تفویض کرده بود که اکنون مورد پذیرش هیات امنای سازمان قرار گرفته است.»

او با اشاره به اینکه بخشی از منابع مالی برای این اصلاح، تعهدی است و باید به منابع نقدی تبدیل شود گفت: «با توجه به منابع و اعتبارات لازم برای تصویب میزان افزایش حقوق بازنشستگان نیازمند زمان بیشتر برای ارزیابی هستیم. احتمالا هفته آینده با حضور نمایندگان جامعه کارگری به جمع‌بندی نهایی خواهیم رسید و اعلام نتیجه خواهد شد.»در پی اعلام سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مبنی بر موافقت با اصلاح و افزایش مستمری سایر سطوح مستمری‌بگیران سازمان تامین ‌اجتماعی براساس ماده ۹۶ قانون تامین ‌اجتماعی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی این خبر را تایید کرده واست: «با توجه به این‌که فرآیند پرداخت حقوق از بیستم هر ماه طبق محاسبات و در قالب سامانه‌ متمرکز برای بازنشستگان انجام می‌شود، برای اعمال افزایش جدید و نحوه پرداخت و تأمین مالی مربوطه با هماهنگی با کانون‌ها، نیازمند زمان هستیم و ان‌شاءالله صدور احکام جدید در شهریورماه انجام می‌شود.»از صبح روز ۱۷خرداد۱۴۰۱ تا روز ۱۹ مردادماه سال جاری تقریبا هر روز در سراسر کشور تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی گزارش شده است.

این اعتراضات در شهرهای مختلف و با شعارهای تند علیه دولت و حکومت ایران برگزار شده و بازتابهای گسترده‌ای داشته است.

روز ۱۵خرداد و هم‌زمان با تعطیلی به مناسبت مرگ بنیانگذار انقلاب ایران، «هیات دولت» بدون توجه به مصوبه شورای عالی کار، میزان مستمری بازنشستگان حداقل بگیر را ده درصد افزایش داد.

این افزایش ناچیز در حالی انجام شد که براساس مصوبه شورای عالی کار، هیات دولت باید افزایش ۳۸ درصدی حقوق را در سال ۱۴۰۱ اجرایی می‌کرد.

ویدیوهایی که از تجمعات بازنشستگان معترض در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان‌دهنده خشم بازنشستگانی است که چند ماه برای مصوبه هیات دولت و اجرایی شدن نرخ ۳۸ درصدی افزایش حقوق، صبر کرده بودند.

شعارهای این تجمع‌ها، نسبت به تجمع‌های پیشین بازنشستگان تندتر شده و بیش‌تر از قبل، راس قدرت را نشانه گرفته‌اند. برخی گزارش‌ها حاکی ازتعدادی از بازنشستگان معترض توسط نیروهای امنیتی بود.

فعالان حقوق کارگران و بازنشستگان معتقدند تصمیم خردادماه هیات دولت، راهکار دولت رئیسی برای دور زدن شورای عالی کار در افزایش مستمری بازنشستگان بوده و قصد آنها افزایش پلکانی و بر مبنای میزان مستمری بوده است. در حالی که مستمری‌بگیران می‌گویند: ما سال‌ها قبل پولی را که امروز به به‌عنوان مستمری به ما داده می‌شود، به سازمان تامین اجتماعی پرداخته‌ایم.

بر اساس مصوبه خردادماه هیات دولت، که مورد اعتراض بازنشستگان قرار گرفت، دولت تصویب کرده بود تا سازمان تامین اجتماعی به مستمری آن‌هایی که حقوق متوسط داشته‌اند، ۱۰ درصد افزایش حقوق به علاوه ۶۵۰ هزار تومان به صورت ثابت اضافه کند. درباره گروهی هم که حداکثر‌بگیر هستند، هیات دولت فقط افزایش ۱۰ درصدی را به تصویب رسانده بود.مصوبه موسوم به ده‌درصدی به اعتراضات گسترده بازنشستگان منجر شد. تا جایی که صبح ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ حجت عبدالملکی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی که از حامیان افزایش۱۰درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر بود، با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور در توییتر از سِمت خود استعفا داد.

ساعتی بعد هم «علی بهادری جهرمی»، سخنگوی دولت از پذیرش این استعفا توسط رییس‌جمهور خبر داد. او این استعفا را دومین استعفای عبدالملکی اعلام کرد که مورد پذیرش «ابراهیم رئیسی» هم قرار گرفته است.ساخت لامبورگینی ایرانی

بود و وعده ایجاد مشاغل با حداکثر یک میلیون تومان می‌داد، در حالی از سمت خود کناره‌گیری کرد که بازنشستگان از هفدهم خردادماه جاری و اعلام افزایش ده درصدی حقوق توسط او، اعتراض خود را به سطح خیابان‌های سراسر کشور کشاندند.

به این اعتراضات، باید اعتراض کارگران بخش‌های مختلف صنعت را که به صورت مستقیم با سازمان تامین اجتماعی و مجموعه وزارتخانه درگیر هستند هم اضافه کرد. اعتراض هر ساله کارگران برای افزایش میزان حداقل حقوق که این وزارتخانه را هم که نقشی تعیین‌کننده در شورای عالی کار برای تصویب آن دارد، نباید از نظر دور کرد.

قطع کامل بیمه کارگران ساختمانی در ماه‌های اخیر هم یکی دیگر از اعتراضاتی است که نسبت به دوران وزارت او شکل گرفت. قطع این بیمه در حالی رخ داد که طلب سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه در ایران از دولت رقمی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است.گفت‌وگو با ایران‌وایر

درباره این وزارتخانه گفته بود: «وزیری که بر کرسی این وزارتخانه عریض و طویل می‌نشیند، باید به صورتی عمل کند که حامی کارگران و بازنشستگانی باشد که در تمام طول دوران کاری و ایام بازنشستگی به عملکرد این وزارتخانه اعتماد کرده‌اند. اداره یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های اقتصادی ایران (شستا) که زیرمجموعه تامین اجتماعی است و تامین‌کننده پشتوانه مالی برای ارائه خدمت به آن‌هاست، نیازمند حضور شخصیتی است که به لحاظ علمی و عملی دارای ذهن و سابقه درخشان اقتصادی باشد. نه این‌که مثل ربیعی از لایه‌های امنیتی بیاید و هیات مدیره شرکت‌های هلدینگ شستا را به حیاط خلوت طرفداران سیاسی خود تبدیل کند یا مثل جهرمی و شیخ‌الاسلامی در دولت احمدی‌نژاد بر اساس زد و بندهای سیاسی با شستا برخورد کنند و کسی مثل سعید مرتضوی را بر شستا، بدون یک روز سابقه مرتبط، مسلط کنند.»