مواضع سیاسی، ماله‌کشی و ناهماهنگی شناختی | DW | 20.12.2019

29/09/1398 04:43 ب.ظ

'ماله‌کشی' سالهاست که به یکی از رایج‌ترین اصطلاحات ادبیات سیاسی ایران بدل شده است. نفس تلاش برای پوشاندن یا خوب جلوه دادن جنایت‌ها، اختلاس‌ها، ظلم‌ها و تبعیض‌ها چیزی است که در ادبیات سیاسی عامه، 'ماله‌کشی' خوانده می‌شود. تحلیلی از عرفان کسرایی

'ماله‌کشی' سالهاست که به یکی از رایج‌ترین اصطلاحات ادبیات سیاسی ایران بدل شده است. نفس تلاش برای پوشاندن یا خوب جلوه دادن جنایت‌ها، اختلاس‌ها، ظلم‌ها و تبعیض‌ها چیزی است که در ادبیات سیاسی عامه، 'ماله‌کشی' خوانده می‌شود. مواضع سیاسی، ماله‌کشی و ناهماهنگی شناختی "ماله‌کشی" سالهاست که به یکی از رایج‌ترین اصطلاحات ادبیات سیاسی ایران بدل شده است.

نفس تلاش برای پوشاندن یا خوب جلوه دادن جنایت‌ها، اختلاس‌ها، ظلم‌ها و تبعیض‌ها چیزی است که در ادبیات سیاسی عامه،"ماله‌کشی" خوانده می‌شود.

"ماله‌کشی" سالهاست که به یکی از رایج‌ترین اصطلاحات ادبیات سیاسی ایران بدل شده است. این تعبیر به قدری در پهنه سیاسی ایران جا افتاده که حتی چندی پیش، توییتر فارسی وزارت خارجه ایالات متحده نیز از جواد ظریف صراحتا به عنوان"ماله‌کش اعظم" نام برد.

اصطلاحی که یافتن معادل دقیقی برای آن در زبان انگلیسی ساده نیست و شاید آپولوژیست (apologist) نزدیک ترین معنا به آن را تداعی کند. ماله‌کشی در مذهب و سیاست به طور خلاصه به معنای آن است که فرد برای نجات تناقضات درونی دیدگاه و نظریات خود، حتی شواهد و فکت‌ها را نیز رد کند. به بیان دیگر چنین فردی به دلایل مختلف از جمله منفعت مالی یا انگیزه عاطفی و روانی، همیشه نظریه خود را درست می‌پندارد و به ندرت حاضر به بازنگری در مواضع خود خواهد شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

در یک کلام : تنها چیزی که جمهوری اسلامی زیاده از حد داشته ماله کش خارج کشوری بوده، از فرخ نگهدار گرفته تا کسانی روزی دستبند سبز جمهوری اسلامی را به دست داشتند از شاهزاده اش تا اساتید ریز و درشت دانشگاه، زن و مردش، تا تلویزیون ها و اختیار کامل آنها در دست بخشی از جمهوری اسلامی با آمدن ترامپ و فشارها بر جمهوری اسلامی، دوباره اینها کلمه 'ایران' را رها کردن و ' رژیم ملاها'، ' ج.ا' را چسپیدن و به قول معروف از در سرنگونی خواهی و این حرفها ظاهر شدن، به مصاحبه های امیر طاهری بعد از برجام مراجعه کنید، دیگران هم دستکمی از طاهری ندارند.

ژورنالیستی که ماله کشی نکرده بسیار اندک و کم هستند، مهدی فلاحتی را میتوان اسم برد، هیچوقت برای این جلادان ماله کشی نکرده، اما بقیه از امیر طاهری تا دیگران در دوران برجام، به جای 'رژیم ج.ا' از کلمه 'ایران' استفاده میکردند، تعویض این دو کلمه ماله کشی برجسته و ماهرانه ائی بود، ماله کش های اعظم : اتحادیه اروپا برای جمهوری اسلامی، ظریف برای نظام، اساتید کراواتی خارج کشوری برای جمهوری اسلامی(با اسم اصطلاح طلبی ) ، بی بی سی فارسی برای رهبر ، سکوت رادیو آلمان در مقابل جنایات رژیم در انتظار قراردادهای بهتر برای شرکت های آلمانی و ...........................

JahangirTaban مثال : ماله کشی DW فارسی برای رژیم ج ا در تاریخ اسلام، چند واقعه تاریخی ثبت شده است که پیامبر(ص) و امامان(ع)، خودی ها را مجازات کرده‌اند و یا تذکر به اجرای حدالهی قطع دست و...، داده‌اند. افرادی در حکومت ایران وجود دارند که حاکمیت مطلقه برای خود قائلند؛ «حتّی وسیعتر از حکومت مطلق خداوند»، چه رسد «حاکمیت محدود ائمه».

ماله کشی از زمانی به فرهنگ حکومت ایران رخنه کرد که مرزی کشیده شد بین خودی و غیرخودی. بعد مجرم خودی و غیر خودی، بعد جنایتکار خودی و غیرخودی پیدا شدند. به جنایتکاران و...، خودی لقب خادم و...، داده شد و مُهر مشروعیت بر جنایات مختلف آنان از جمله دزدی، اختلاس، ظلم، قتل و...، زده شد. کاش یه گزارش از ماله کشها هم می‌گرفتید تا چهره شون رو مردم ببینند.

توالتی که نشستن روی آن سخت استیک توالت فرنگی که طراحی کمی متفاوتی دارد تا نشستن بیشتر از چند دقیقه روی آن راحت نباشد، در شبکه‌های اجتماعی به گند کشیده شده است. این طراحی توالت نشیمنی شیبدار با زاویه ١٣ درجه‌ای دارد. شیبی که نشستن طولانی را دشوار می‌‎کند. اخبار پی پی سی شده کاسه توالت و فواید چس در افزایش طول عمر ....خبرگزاریه یا توالت عمومی؟! حتما بهنودم دم در توالت از مردم پول میگیره یعنی داغووونه خبر زدنتووونم🤣🤣🤣

چرخه رنج؛ نوزادانی که در اردوگاه پناهجویان به‌دنیا می‌آیندسازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید با ورود موج جدید پناهجو به جزایر اژه، اردوگاه‌های پناهجویان با وضع اضطراری بهداشتی روبرو هستند. جزکسانی که از ترس جان فرارمیکنن بقیه کسانی که بچه هاشون رو دراینطورشرایطی میگذارن مجرمن ودرحق اون بچه ها بالاترین ظلم رومیکنن.هیچ کشوری بدتراز یک اردوگاه دریک کشوربیگانه نیست ننگ به کارمندانِ کثیفِ بی بی سی این رژیم سقوط میکنه برای بعدش فکری کردین؟ AyatollahBBC

بازار تهران؛ بازاری که ساکنانش را فروختبازار تهران که از قرن ۱۹ تاکنون دیدنی‌ترین منطقه پایتخت از دیدگاه جهانگردان بوده، امروز هم یکی از قدیمی‌ترین و مرکزی‌ترین مناطق شهر است. این بازار قدمتی نزدیک به سیصد سال دارد و در مجموعه‌ای واقع شده که شمس‌العماره و کاخ گلستان بخشی از آن است. با این همه، کارکرد گردشگری بازار پایتخت، درخور این قدمت نیست.

ماجرای بنزین، یارانه و راهی که به ناکجا آباد می‌روددولت و نظام حکمرانی ما از شهامت کافی برای طرح موضوع واقعیت‌ها با مردم برخوردار نیست در واقع یک سیاست درست را به روش غلط اجرا می‌کند.

ایران وارد عصر پساتلویزیون شده/ عزل و نصب‌ها جنبه شعاری دارد/ با ضرب و زور فیلترینگ است که مردم با تلویزیون ارتباط دارندما در عصری به نام عصر 'پساتلویزیون' قرار گرفته‌ایم. به این معنا که مردم نیازهای ارتباطی خودشان را حتی از لحاظ تصویری و آن چیزی که در تلویزیون شکل می‌گرفت، در بستر وب دنبال می‌کنند. اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم، در ایران چنین اتفاقی رخ داده است.

مردم را آزاد بگذاریم که خودشان رأی بدهند/ با همین مجلس و نمایندگان هم می‌توان شرایط را تغییر دادنماینده مجلس دهم گفت: گاهی نهادهای انتصابی چنان در مجلس سایه می‌اندازند که عملا می‌توانند مجلس را منحل کنند و در بسیاری از جاها اراده خودشان را حاکم می‌کنند. نه تا زمانیکه ولی فقیه هست 😂😂😂😂😂😂😅😅😅😅 نه بابا پاشین برین باد بیاد بینیم با . یا پا میشین یا مجلس رو تکون میدیم که همه تونو یهو بریزه بیرون .اوفتاد حالا؟؟؟؟😬👇