مهدی صالحی، از بازداشتی‌های اعتراضات دی ۹۶، که در زندان به اغما رفته بود جان باخت

25/01/1401 09:59 ب.ظ

مهدی صالحی در زندان خمینی‌شهر اصفهان دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد. او با اتهام‌های ادعایی چون «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به اعدام و پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مهدی صالحی در زندان خمینی‌شهر اصفهان دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد. او با اتهام‌های ادعایی چون «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به اعدام و پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود. گزارش‌ها از سکته مغزی یک زندانی سیاسی «بر اثر تزریق داروی اشتباه» وب‌سایت حقوق بشری «جوانه‌ها» نیز همان زمان گزارش داده بود که آقای صالحی ابتدا به دلیل ناراحتی از ناحیه قلب و فشار به مغز به بهداری زندان مراجعه می‌کند و در آن‌جا...

گزارش‌ها از سکته مغزی یک زندانی سیاسی «بر اثر تزریق داروی اشتباه» وب‌سایت حقوق بشری «جوانه‌ها» نیز همان زمان گزارش داده بود که آقای صالحی ابتدا به دلیل ناراحتی از ناحیه قلب و فشار به مغز به بهداری زندان مراجعه می‌کند و در آن‌جا به او دارویی تزریق می‌شود که موجب تشنج او شده و حالش رو به وخامت می‌گذارد.

تا کنون هیچ‌یک از مقام‌های جمهوری اسلامی درباره علت جان باختن آقای صالحی توضیحی ارائه نداده‌اند، اما سازمان عفو بین‌الملل در یک گزارش تحقیقیِ تازه که ۲۳ فروردین امسال منتشر شد، می‌گوید که «نزدیک به یک‌صد مورد از به مرگ کشاندن عمدی زندانیان بیمار در زندان‌های ایران را مستند ساخته است».

در این گزارش تحقیقی با جزئیات بسیار توضیح داده شده است که چگونه مقام‌های زندان‌ها در ایران، با ممانعت از اعزام یا تاخیر در انتقال اورژانسی زندانیان به بیمارستان، در مرگ زندانیان نقش داشته یا مسبب اصلی آن هستند. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

محاکمه مردی در برلین به اتهام ''جنایت جنگی'' در دمشق | DW | 14.04.2022با اعلام دادستانی فدرال آلمان، مردی که متهم است در سال ۲۰۱۴ با نارنجک‌انداز ضدتانک به سوی مردم دمشق شلیک کرده و هفت غیرنظامی را به کشتن داده، به ''قتل'' و ''جنایت جنگی'' متهم شده است. این فرد در برلین بازداشت شده بود.

نامه 500 شخصیت ایرانی به بایدن برای ابقای سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستیبیش از 500 شخصیت ایرانی برجسته مقیم آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خواستار عدم حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های نگو شخصیت چون اینها بی شخصیت و مزدور هستن. خائن به ایران لعنت بر ان ایرانی که فشار گرسنگی بر ملت را ارزو کند در ازای رسیدن به قدرت و خوشباشی امریکا و انگلیس .. لعنت لعنت لعنت .. نفرین بی نهایت .. 🔥 روشنگری‌ مهم موتا درباره گرانی دلار و جو افغانی‌_ستیزی تلاش مزدوران جهت انحراف جنبش براندازی و جراحی افکار عمومی علیه افغانها. هراس از خیزش داخلی، باعث شده مزدوران جاعش بالماسکه‌ افغانی‌ستیزی راه بیندازند تا ساکنان ایرانشهر را مقابل هم قرار دهند.👇

احتمال افزایش مختصر کرونا در اردیبهشت‌ / بدهی ۸۰۰۰ میلیاردی تامین اجتماعی به بیمارستان‌هامعاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که با توجه به شرایط فعلی، فعلا بروز موج سهمگین کرونایی دیگری را پیش‌بینی نمی‌کنیم، اگرچه که افزایش مختصری خواهیم داشت، گفت: متاسفانه تامین اجتماعی تا امروز حدود ۸ هزار میلیارد تومان بدهی به بیمارستان‌ها دارد و هنوز پرداخت نکرده است. اولش که کرونا هم اومد میگفتید مختصره مشخص بود مختصر بود اصلا گمشید بابا لعنت به جد و آبادتون

اسکوچیچ در گفت‌وگو با تسنیم: در جام جهانی به دنبال رقم زدن یک اتفاق جدید هستیم/ به فوتبال فکر می‌کنیم نه سیاست- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimاسکوچیچ: به دنبال رقم زدن یک اتفاق جدید هستیم هدف‌مان این است که از گروهمان در جام‌جهانی صعود کنیم ما پیش از این هم نشان دادیم که مقابل عراق یا بحرین با وجود برخی مسائل سیاسی به تنها چیزی که فکر می‌کنیم، فوتبال است Qatar20222 اتفاقا باید به مسائل سیاسی فک کنی تا به تیمت انگیزه بدی اصلا این اسکوچیچ در قواره تیم ملی نیست حتما باید جلو انگلیس و آمریکا تحقیر بشیم تا عمری مورد طعنه براندازان شویم مسئولین هم خواب

آمریکا تردید دارد که گماشتن «قصاب سوریه» کمکی به پیشروی روسیه در اوکراین کندانتصاب این فرمانده ۶۰ ساله که یکی از باتجربه‌ترین افسران روسیه است و سابقه زیادی در خشونت علیه غیرنظامیان سوریه دارد موجی از پیش‌بینی‌ها در میان مقامات آمریکایی به‌‌راه انداخته است. وقتی در سوریه به قصاب سوریه معروف شده بود چرا آمریکا ابراز نگرانی نمی کرد؟!! 100 تا فرمانده مثل ایشون نمیتونه جلوی شکست خفت بار ارتش پوشالی پوتین رو بگیره ... ورق برگشت... فقط همین

بایدن پوتین را به 'نسل‌کشی' در اوکراین متهم کرد | DW | 13.04.2022جو بایدن، رئيس‌جمهور آمریکا ولادیمیر پوتین را به 'نسل‌کشی' در اوکراین متهم کرد. او گفت،‌ شواهد جنایات و 'نسل‌کشی' توسط نیروهای روسیه در اوکراین در حال افزایش است و پوتین تلاش دارد تا ایده اوکراینی بودن را از بین ببرد. به نظر مياد كه پرزیدنت بایدن سخت دچار بيماري زهايمر شده و فراموش كرده كه پسرش هانتر در ساخت اسلحه بيولوجي در اوكراين دست داشته پدر قتل و غارت و نابودی بشریت حالا تریبون دست گرفته و داره دیگران و گاهی قربانیان جنایات رو با پدرسوخته بازی یاغی و قاتل خطاب میکنه 🤬. امریکا اولین متهم در کره زمین هست و به زمانش پاسخگویتان میکنیم. شما باید پاسخ تمام قتل ها و غارت ها و نابودی نژادها را بدهید. پدرسوخته ها

فعالان مدافع حقوق بشر دی‌ماه پارسال از سکته مغزی آقای صالحی «بر اثر تزریق داروی اشتباه و تاخیر در اعزام او به بیمارستان» خبر داده‌ بودند.

گزارش‌ها از سکته مغزی یک زندانی سیاسی «بر اثر تزریق داروی اشتباه»

وب‌سایت حقوق بشری «جوانه‌ها» نیز همان زمان گزارش داده بود که آقای صالحی ابتدا به دلیل ناراحتی از ناحیه قلب و فشار به مغز به بهداری زندان مراجعه می‌کند و در آن‌جا به او دارویی تزریق می‌شود که موجب تشنج او شده و حالش رو به وخامت می‌گذارد.

تا کنون هیچ‌یک از مقام‌های جمهوری اسلامی درباره علت جان باختن آقای صالحی توضیحی ارائه نداده‌اند، اما سازمان عفو بین‌الملل در یک گزارش تحقیقیِ تازه که ۲۳ فروردین امسال منتشر شد، می‌گوید که «نزدیک به یک‌صد مورد از به مرگ کشاندن عمدی زندانیان بیمار در زندان‌های ایران را مستند ساخته است».

در این گزارش تحقیقی با جزئیات بسیار توضیح داده شده است که چگونه مقام‌های زندان‌ها در ایران، با ممانعت از اعزام یا تاخیر در انتقال اورژانسی زندانیان به بیمارستان، در مرگ زندانیان نقش داشته یا مسبب اصلی آن هستند.

بر اساس این گزارش مستند، ۶۴ نفر از ۹۶ زندانی‌ای که عفو بین‌الملل گزارش‌های مربوط به آن‌ها را بررسی کرده، در داخل زندان جان باخته‌اند.

بنابر این گزارش، ۲۶ زندانی نیز به دنبال تاخیرهای عمدی و کشنده از سوی کارکنان پزشکی یا مسئولان زندان، در حین انتقال به بیمارستان یا اندکی پس از بستری شدن در آن جان باخته‌‌اند.

با استفاده از گزارش‌های عفو بین‌الملل، هرانا، کمپین دفاع از زندانیان و رادیو فردا/ د.خ/ ک.ررادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.