من واسطه گرفتن پول سودی برای یک نفر بودم آیا جرمی مرتکب شده‌ام؟

28/03/1400 09:55:00 ق.ظ

یکی از آشنایان را که به پول احتیاج داشت به بنگاه‌داری معرفی کردم که مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان با سود از ایشان گرفت. بعد آن‌ها به اختلاف خوردند و از من شکایت کرده اند.من واسطه گرفتن پول سودی برای یک نفر بودم آیا جرمی مرتکب شده‌ام؟ سوال_جواب_حقوقی

چند ماه پیش یکی از آشنایان که برای کاری به پول احتیاج داشت، از من راهنمایی خواست. من هم یک بنگاه‌داری را به ایشان معرفی کردم که مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان با سود از ایشان گرفت. این وسط بنگاه‌دار یک مبلغی را به عنوان هدیه به من داد.

بعد آن‌ها به اختلاف خوردند و متوجه شدم که آشنای ما به جرم «ربا» از من شکایت کرده است. بنگاه‌دار هم به خاطر عصبانیت، اسم من را در بازپرسی آورده است. خلاصه برای من احضاریه آمده است. می‌خواستم بدانم آیا پای من هم گیر است؟ من فقط معرفی کردم و قصد کمک داشتم. این هدیه‌ای هم که گرفتم، خیلی ناچیز بود.

با سلام؛ خدمت‌تان عرض شود که بر اساس ماده ۵۹۵ «قانون مجازات اسلامی»، بخش «تعزیرات»، علاوه بر ربا دهنده و ربا گیرنده، واسطه هم مجرم است و تحت شرایطی به مجازات شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم ‌می‌شود. برای تحقق این جرم باید قصد ربا دادن وجود داشته باشد. بنابراین بهترین راه این است که در بازپرسی بگویید معرفی شما به منظور گرفتن ربا نبوده است و اطلاعی هم از ربا نداشته‌اید. اگر آن هدیه‌ای را که می‌گویید به صورت دستی بوده است، امکان انکار دارید. به هر حال باید طوری دفاع کنید که نشان‌گر این باشد که شما به منظور ربا این دو نفر را آشنا نکرده‌اید.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

اردوغان از سرخوشی آواز خواند!

اردوغان با آواز خوانی پیروزی خود در انتخابات را جشن گرفت. ادامه مطلب >>

آیا با پرداخت بیمه خویش‌فرما سابقه کار سخت برای یک کارگر ادامه پیدا می‌کند؟

تصاویری از سیل نپال؛ یک نفر کشته و هفت نفر مفقود شدندمقام‌های منطقه‌ای می‌گویند که تاکنون یک جسد پیدا شده است و هفت نفر دیگر در مسیر طغیان رودخانه مفقود شده‌اند. با این حال گروه‌های امداد توانسته‌اند دست‌کم ۶۰ نفر را نجات دهند.

سازمان ملل: یک میلیون نفر در میانمار نیازمند به کمک هستند

دادستانی فرانسه برای سارکوزی در یک پرونده دیگر درخواست یک سال زندان شامل ۶ ماه حبس تعلیقی کردنیکولا سارکوزی و دیگر مسئولان کارزار انتخاباتی او متهم هستند که با نقض قوانین انتخاباتی و ایجاد ساز و کاری برای صدور قبض‌های جعلی نزدیک به دو برابر حد مجاز در رقابت انتخاباتی سال ۲۰۱۲ هزینه کردند.

راهکارهای پیشنهادی یک کارشناس فناوری‌های اینترنتی برای ارتباط با خارج از کشور هنگام «قطع اینترنت» در ایرانراهکارهای پیشنهادی یک کارشناس فناوری‌های اینترنتی برای ارتباط با خارج از کشور هنگام «قطع اینترنت» در ایران ⬇️بیشتر بخوانید: بابا چرا وقت مردم رو میگیرین؟!؟! این مزخرفات چیه بعنوان خبر و مقاله توئیت میکنین؟ کارشناستون نظرش هست تصاویر و گفته هامونو ببندیم به پای کفتر رها سازی کنیم تا برسه به شبکه‌ی شما؟! اسکولای عقب مونده با این مطلب نوشتنتون... تیتر رو خوندم گفتم الان کلی حرف علمی و درست حسابی گفته تف این کارشناسی های کارشناس دوزاریتون را بقال سرکوچه احمدی‌نژاد هم میدانست...