منشأ گرد و غبار کنونی خارجی است/گرد و غبارهای داخلی خرداد از راه می‌رسد

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 68 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

استاد محیط زیست دانشگاه تهران: *منشأ گرد و غبار کنونی خارجی است *گرد و غبارهای داخلی خرداد از راه می‌رسد

مظاهر معین الدینی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه به طور کلی دو دسته گرد و غبار وجود دارد که کشور ایران را در برمی‌گیرد، گفت: یک دسته از این گرد و غبارها تقریبا از بهمن ماه آغاز می‌شود و ممکن است تا اواسط خرداد ماه ادامه پیدا کند؛ گرد و غبارهایی هستند که از کشورهای همسایه از جمله عراق، اردن، سوریه و عربستان که منبع فرسایش پذیر بادی محسوب می‌شوند و می‌توانند در اثر جریانات شدید بادی در بازه زمانی که گفته شده به ایران برسند و بخش‌هایی از کشور را تحت تاثیر خود قرار بدهند.

وی با اشاره به اینکه از خرداد ماه تا زمانی که بارندگی آغاز می‌شود یعنی تقریبا مهر ماه و آبان ماه، گرد و غبارهای موجود در کشور بیشتر منشاء داخلی دارند؛ افزود: فصلی که کشور تحت تاثیر گرد و غبار خارجی قرار دارد فصل بارندگی محسوب می‌شود، بنابراین اگر در این بازه زمانی بارندگی کمتر از حد مشخصی باشد منشاء گرد و غبار داخلی نیز بر آن تاثیر می‌گذارد و مزید بر علت خواهند شد.

عضو هیات علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، تصریح کرد: خشکی و کاهش بارندگی که به صورت دوره‌ای طی دو سال اخیر در کشور وجود داشته منجر به فعال شدن یک سری از کانون‌های داخلی شده است، اما عمده گرد و غباری که در حال حاضر به کشور ایران رسیده مربوط به گرد و غباری است که در کشور عراق تشکیل شده و با جریانات شدید به مناطق مرکزی، شمال و شمال شرق ایران رسیده است.

وی ادامه داد: طبق پیش بینی‌های انجام شده درخصوص گرد و غباری که وارد کشور شده، این گرد و غبار به محض ورود به ایران از سمت کرمانشاه یا ایلام، با توجه به اینکه زاگرس رو به روی آن قرار گرفته تقریبا دو شاخه شده است. معین الدینی توضیح داد: شاخه‌ای از این گرد و غبار وارد فلات مرکزی ایران مانند تهران و قزوین شده و همچنین بخش‌های شمالی کشور مانند آذربایجان شرقی و غربی و گیلان را تحت تاثیر خود قرار داده و در ادامه مسیر خود استان‌های سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی را نیز درگیر کرده، شاخه دیگر این گرد و غبار که در امتداد زاگرس به سمت جنوب آمده؛ استان‌های خوزستان و بوشهر را درگیر کرده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

واکنش ابتکار به تشدید گرد و غبار در کشوررئیس اسبق سازمان محیط زیست ضمن اشاره به اشاره به دلایل وقوع طوفان‌های عظیم گرد و غبار در کشور، اقدامات دولت یازدهم برای کاهش این پدیده جوی را برشمرد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ورود توده گرد و خاک به کشور طی امروزرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: امروز (۲۰ فروردین ماه) با انتقال توده گردوخاک از کشورهای غربی همسایه به مناطقی از شمال غرب، غرب، جنوب غرب به‌تدریج در بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش کیفیت هوا و کاهش دید انتظار می رود. ARASHka ممنون که بهمون خبر دادید ARASHka عجب وضعیت خرابی؛ چراحکومت با قدرت مدیریت جهانی و فوق ابرقدرتی جهان در پی یافتن علل و رفع گرد و خاکی که سال ها هموطنان خوزستانی ما را آزارداده، نیست؟؟ در شبکه های اجتماعی می گویند ماشین های چینی در عراق این گرد و خاک را در حجم بسیار بالا تولید می کنند!!!؟؟؟
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا / خیزش گرد و خاک در غرب و مرکز کشوررئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از ورود موج بارشی جدید از شمال غرب کشور و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آخرین وضعیت پروازها پس از گرد و خاک امروزسرپرست معاونت هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: در پی گرد و خاک ایجاد شده امروز در آسمان کشور، پروازی لغو نشده چرا که دید کافی وجود دارد اما مسافران قبل از عزیمت به فرودگاه، حتما از آخرین وضعیت پروازشان مطمئن شوند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

توقیف یک کشتی نفتی خارجی توسط سپاه در خلیج فارسبه گزارش خبرگزاری «مهر»، رئیس کل دادگستری «هرمزگان» گفته است: «سپاه پاسداران یک کشتی خارجی را که حامل ۲۲۰ هزار لیتر سوخت قاچاق بوده توقیف کرده و ۱۱ خدمه خارجی آن نیز بازداشت شده‌اند.» توقیف_کشتی سپاه_پاسداران قاچاقچيان نفت فقط سپاهيان دزد نظام نكبت اسلامى أست و بس!!😡😡
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

سپاه ایران یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت «قاچاق» را توقیف کردرئیس کل دادگستری استان هرمزگان در جنوب ایران از توقیف یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق توسط نیروی دریایی سپاه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی Fars terörist ordusu demliydiz
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »