منشا آلودگی هوای تهران چیست و چه بلایی سر شهروندان می‌آورد؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 84 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

موسسه آی‌کیو ایر روز گذشته تهران را آلوده‌ترین شهر جهان دانست. منشا این آلودگی چیست و چه بلایی سر شهروندان می‌آورد؟ آلودگی_هوا محیط_زیست تهران منشا_آلودگی_هوای_تهران گزارشی از roqayehrezaei

تهران در رقابت با پکن، پایتخت چین که جمعیتی در حدود سه برابر جمعیت تهران دارد، برنده و تبدیل به آلوده‌ترین شهر جهان شد.محسن ارسلان پژوهشگر حوزه محیط زیست می‌گوید که نهادهای تصمیم‌گیر در ایران در تشدید بحران ریزگرد در ایران دخیل بوده‌اند.

«ناصر کرمی»، فعال محیط زیست و پژوهشگر حوزه تاثیرات محیط زیستی نظام‌های سیاسی اقتدارگرا، درباره علت این آلودگی اخیر، به ایران‌وایر می‌گوید: «در حالی‌که پیش از این آلودگی هوا در شهرهای ایران، اغلب از نوع آلاینده‌های شیمیایی بود، این آلودگی‌ اخیر، عمدتا از جنس ریزگردهاست که آن‌هم در این گستره، شدت و فراوانی دفعاتی که در سال رخ می‌دهد، موضوع جدیدی است.»

اما، «محسن ارسلان»، پژوهشگر و فعال محیط زیست ساکن «نورنبرگ» آلمان معتقد است که منشا این ریزگردها فقط آن سوی مرزهای ایران نیست و حدود ۳۵ میلیون هکتار منطقه غبار خیز داخل خاک ایران نیز در به وجود آمدن بحران آلودگی هوای کنونی در ایران موثر بوده است.دبیر ستاد مقابله با گردوغبار ایران است که در شهریورماه سال گذشته گفته بود ۳۵ میلیون هکتار از زمین‌های ایران در ۲۳ استان کشور، غبارخیز هستند و برای حل مشکل گرد و غبار، باید «اقدامات عملی» صورت گیرد.

این فعال محیط زیست، با تاکید بر این‌که دولت باید برای کانون‌های خارجی ریزگرد نیز «با دولت‌های منطقه همکاری داشته باشد»، می‌گوید: «باید نسبت به فعالیت‌های سدسازی ترکیه واکنش نشان داده شود. خود ایران هم روی بالادست بسیاری از رودخانه‌های مرزی با عراق سد سازی کرده و حق‌آبه رودخانه‌های مرزی را نمی‌دهد.» به باور این فعال محیط زیست، «بده و بستان‌هایی که حاکمان ایران با دولت ترکیه دارند» احتمالا باعث شده که نتوانند از ترکیه بپرسند که چرا این سیاست‌ها را اجرا می‌کند و همین به بزرگ‌تر و عمیق‌تر شدن مشکل ریزگردها دامن زده است.ناصر کرمی، فعال و پژوهشگر حوزه محیط زیست معتقد است که در کوتاه‌مدت، هیچ افق روشنی در پیش نیست. او با تاکید بر این‌که بحران ریزگردها، عمدتا ناشی از تغییرات اقلیمی است، می‌گوید: «به‌طور کلی، از این به بعد، پدیده ریزگرد در ایران بسیار معمول خواهد بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

واکنش رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران به آلودگی هوای پایتخترییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران نوشت به دلیل حفظ جان و سلامت شهروندان، باید تعطیلی تهران، مدارس و ادارات را پیشه گرفت اما هنوز برای اجرای اقدامات کارشناسی با عزم و اراده ملی دیر نیست!.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کیفیت هوای تهران در شرایط «خطرناک»بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین کیفیت هم‌اکنون هوای پایتخت (۱۹ فروردین‌ماه) در شرایط خطرناک قرار دارد. شما میخوای از زلنسکی عکس بذاری هوای تهران زیاد مهم نیست
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

کیفیت هوای تهران خطرناک اعلام شد؛ احتمال تعطیلی مدارساداره کل هواشناسی تهران شرایط هوای پایتخت را در روز جمعه، ۱۹ فروردین، «خطرناک» اعلام کرد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا/ درخواست مجازی شدن مدارس در روز شنبه در پی اعلام وضعیت خطرناک در تهرانرئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا در تهران از درخواست وزارت بهداشت برای مجازی شدن مدارس،در روز شنبه خبر داد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

لغو بازی پرسپولیس به دلیل آلودگی هوا؛ چمن آزادی قربانی می‌شود؟طبق اعلام سازمان لیگ فوتبال ایران، مسابقه تیم‌های پرسپولیس و آلومینیوم اراک در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی که قرار بود فردا (شنبه شب) در ورزشگاه آزادی برگزار شود، به دلیل آلودگی هوای تهران لغو شده است. اخبار_ایران مدارس بازن...ادارات بازن و جون هیچ جوان و نوجوان و بلکه کودکی هم مهم نیست اما فوتبال نیست نکنه کسی ریش ناراحت بشه....اما هیچ دان آموزی سر سوزن مهم نیست....
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌های استان البرز به علت آلودگی هوا فردا تعطیل شد- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم | Tasnimتعطیلی مهدکودک و پیش‌دبستانی‌های استان البرز استاندار استان البرز: مدارس استان در مقاطع مهدهای کودک و پیش دبستانی شنبه ۲۰ فروردین به علت آلودگی_هوا تعطیل است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »