مناقشه مرزی چین و هند و نگرانی نسبت به وقوع بحران جدید در منطقه

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 30 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 15%
  • Publisher: 53%

اختلاف دیرین بین چین و هند در منطقه مرزی هیمالیا و درگیری اخیر نیروهای طرفین باعث نگرانی جامعه جهانی نسبت به خطر بحران و جنگ دیگری در این منطقه شده است. - خبرگزاری آناتولی

ایران اخبار, ایران سرفصلها

اختلاف دیرین بین چین و هند در منطقه مرزی هیمالیا و درگیری اخیر نیروهای طرفین باعث نگرانی جامعه جهانی نسبت به خطر بحران و جنگ دیگری در این منطقه شده است.درحالی‌که تمام جهان مشغول مبارزه با کووید-19 است، این‌روزها شاهد اختلافات طولانی‌مدت مرزی بین دو کشور بسیار پرجمعیت و هسته‌ای جهان؛ یعنی هندوستان و جمهوری خلق چین هستیم که می‌تواند به بحران بزرگی در منطقه منجر شود.

هند و چین در هیمالیا دارای مرز مشترک و اختلافی دیرین بر سر آن هستند ویکدیگر را مقصر می‌دانند. چین 90 هزار کیلومترمربع در منطقه شمال شرقی هند را تحت کنترل دارد. بنا به ادعای مقامات دهلی‌نو، چین 38 هزار کیلومترمربع از قلمرو هند در بخش اعظم منطقه متروک آکسایی‌چن در رودخانه کاراکاش را که زمانی مسیر تجارت بوده و دارای اهمیت استراتژیک است، اشغال کرده است.

مهندسان چینی در سال 2017 کوشیدند جاده‌ای را در منطقه در مرز چین، هند و بوتان احداث کنند که به رویارویی نظامی 73 روزه در منطقه منجر شد. اقدام چین برای احداث جاده و پیامدهای آن دلیل اصلی تنش‌ و درگیری کنونی بین دو کشور است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

چین اول تصاحب می‌کند، بعد گفت‌وگو؛ مناقشه مرزی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

رییس قوه قضاییه: هیچ منطقه ممنوعه‌ای در قوه قضاییه نداریمتاکید رییسی بر علنی بودن دادگاه‌ها جز در موارد خاص رییس قوه‌قضاییه: دادگاه علنی یک تاسیس قانون اساسی است، قوانین موضوعه ما پذیرفته‌اند که دادگاه‌ها جز در موارد خاص، علنی برگزار شود
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

افتتاح اولین رستوران روباتیک در چینافتتاح اولین رستوران روباتیک در چین ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا در چین و کره جنوبی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

علی‌رغم انتقادات بین المللی؛ نمایشگاه گوشت سگ در چین بازگشایی شد🔺علی‌رغم انتقادات بین المللی؛ نمایشگاه گوشت سگ در چین بازگشایی شد ⚡️علی رغم هشدارهای بین المللی و نگرانی ها درباره سلامتی در پی شیوع کرونا، جشنواره «گوشت سگ» در چین بازگشایی شده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

نمایشگاه سالانه گوشت سگ در چین افتتاح شدشنژن ماه آوریل گذشته نخستین شهر چین لقب گرفت که مصرف گوشت سگ را ممنوع اعلام کرد و انتظار می‌‌رود دیگر شهرها هم از این سیاست پیروی کنند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »