مناقشه انتخاباتی در آمریکا؛ چالش برای دمکراسی در جهان؟ | DW | 05.11.2020

15/08/1399 04:23 ب.ظ

در شرایطی که شمارش آرا در برخی از ایالت‌های آمریکا در جریان است، ترامپ تلاش دارد با کمک دیوان عالی شمارش را متوقف کند. آیا به لحاظ حقوقی دخالت او در روند انتخابات مجاز است؟ و اگر مجاز است چه پیامدی برای دموکراسی دارد؟

یاسپر اشتاین‌لاین، خبرنگار"تاگس‌شاو"، سایت خبری شبکه یک تلویزیون آلمان، نگاهی داشته به موقعیت پیچیده انتخابات آمریکا و سناریوها و پیامدهای احتمالی مشاجره بر سر نتایج این انتخابات از منظر حقوقی. مشاجره‌ای که حتی می‌تواند برای کشورهای دموکراتیک دیگر نیز تبدیل به چالشی سیاسی گردد.

او می‌تواند نتیجه اعلام شده انتخابات در ایالت معینی را نپذیرد و علیه آن به دادگاه شکایت کند. موضوعی که او هم اکنون نیز بر آن است تا انجام دهد.از آنجا که در آمریکا نه اداره مرکزی ناظر بر انتخابات وجود دارد و نه نهاد فدرال ناظر بر انتخابات، مشاجره بر سر نتیجه انتخابات در یک ایالت، ابتدا می‌بایست در دادگاه همان ایالت مورد بررسی قرار گیرد. تنها زمانی که مشاجره بر سر روند برگزاری انتخابات باشد، بررسی موضوع می‌تواند به مرجع بالاتر، یعنی به دیوان عالی سپرده شود.

پرسش دوم: چگونه می‌توان از منظر حقوقی در آمریکا روند انتخابات را به چالش کشید؟ ترامپ و جمهوریخواهان مخالف آن هستند که این آرا محاسبه شوند. در برخی از ایالت‌ها اعلام شده است که هرگاه مهر روی پاکت آرای پستی معتبر باشد (روز انتخابات و روزهای پیش از آن) محاسبه آن‌ها الزام‌آور است. ترامپ می‌تواند علیه نتایج چنین امری شکایت کند و یا حتی خواستار شمارش کامل آرای یک ایالت شود.

بایدن حتی می‌تواند رویکردی تهاجمی در برابر اقدامات ترامپ در پیش گیرد و نتایج انتخابات برخی از ایالت‌ها را به زیر سئوال ببرد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دو مقوله معمولا در جوّ احساسات با هم خلط می شوند : 1- ادعای تقلب 2-توقف شمارش آراء اگر ادعای تقلّب هست،باید مدّعی صبر کند تا شمارش آراء تمام شود بعد آنرا با شکایت دنبال کند اما توقف شمارش آراء هیچ محمل و توجیه قانونی ندارد در دموکراسی-هرجا-چرا رای مردم نباید شمارش شود؟! دموکراسی اگر اینه که با کثافت کاری دموکرات ها رای بیارن باید شاشید تو یه همچین دموکراسی

وقتی اصلاحطلب صادراتی بره زیر دست چپول اروپایی نتیجه‌اش میشه همین گهی که اسمش دویچه‌وله فارسیه تو نگران خودتی یا دموکراسی در امریکا ؟؟ تقلب شده من موافقم با شكايت پرزيدنت ترامپ رسانه های چپ میبینید کامنت ها رو ،یا چشاتون مثل مغزتون چپوله بله با تقلب گسترده ای که مافیای چپ علیه ترامپ انجام دادند، دموکراسی را به گه کشید.

نه مجاز نيست بايد بذاره دموكرات هاي كثيف به تقلب تو انتخابات ادامه بدن !!! شما رسانه هاي چپ از خودتون خجالت نميكشين !!؟؟؟

ویدئو؛ آخرین تجمعات انتخاباتی در حمایت از نامزدها در آمریکاتصاویر هواداران جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، در یک تجمع انتخاباتی که در یک پارکینگ روباز خودرو در شهر میامی ایالت فلوریدا برگزار شد.

«نظام دموکراسی در جهان» رو خوب اومدی! 😂😂😂😂😂😂 چپ یعنی وقاحت... گلوبالیسم یعنی چپاول.... و ........... یعنی دموکراسی! جای خالی را خودت پر کن که نگی بی احترامی کردم! CountEveryVote CountEveryLegalVote TRUMP2020ToSaveTheWorld مجاز است و وظیفه دارد به عنوان یک فرد متعهد به دموکراسی از شمردن آرای قلابی و مردگان به نفع بایدن جلوگیری کنه.

حتما امریکا هم برای خودش قانون و سیستم هائی برای بررسی دعاوی حقوقی دارد. نگرانی نسبت به ازبین رفتن دمکراسی در آمریکا همانقدر تعجب انگیز است که انفعال و حمایت آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپائی از رژیم تروریستی و آدمکش آخوندها در ایران! مشکل شما ترامپ است، نه دمکراسی آمریکا! اروپایی های خائن که خمینی را به ما انداختید،خمینی چه خطراتی برای دموکراسی داشت؟گوساله ها

دموکراسی جهان رو حزب دموکرات به چالش کشیدن و ابروی امریکا و دموکراسی رو بردن .قطعا ترامپ پیروز انتخابات 2020 هست شاید هم بخشی از دموکراسی باشد... چه عجب تقلب تو دموکراسی ضربه نمیزنه اما کسی از طریق قانون اقدام میکنه میشه ضد دموکراسی با انتخابات اخیر آمریکا جهان متوجه غول کثیف رسانه ای گلوبالیست ها شد که در پشت نقاب دموکراسی، حقوق بشر، آزادی و.... پنهان شده ومشغول تباه کردن انسانیت و جهان است. خوش باشید که زوالتان نزدیک است.

باز دویچه وله و چپها شانتاژشون رو شروع کردند ۱ ... دیوان عالی ، عالیترین نهاد حقوقی و فراحزبی آمریکاست و منصوب یا تحت امر ترامپ نیست و خودش بهتر میدونه وجهه حقوقی دارد یا نه این اعتراضات ۲.. هر دو جناح اعتراض دارند نه فقط ترامپ ۳..ترامپ کجا خواسته متوقف بشه شمارش؟! فکت خبریش؟ شما اروپایی های دو رو و کثیف حرف از دموکراسی نزنید.

وزیر خارجه آلمان: مناقشه انتخاباتی آمریکا، برای امنیت بین‌المللی خطرناک استوزیر خارجه آلمان: *مناقشه انتخاباتی آمریکا، برای امنیت بین‌المللی خطرناک است *آنچه در ایالات متحده می‌گذرد، نشانگر فرهنگ دموکراتیکی که ما از آمریکا توقع داریم، نیست *هر کسی که اتهاماتی را مطرح می‌کند باید آن‌ها را ثابت کند المان خفه شو لطفا جاکش وقتی دموکرات‌ها ادعا کردند ترامپ با حمایت روسیه اومده تو کجا بودی!!!

سفیر آمریکا در سازمان ملل: در مقابل تهدیدات رژیم ایران، آمریکا همراه اسرائیل خواهد ایستادسفیر آمریکا در سازمان_ملل: در مقابل تهدیدات رژیم_ایران، آمریکا همراه اسرائیل خواهد ایستاد آمریکا می‌گوید اسرائیل حق دفاع از خود در مقابل تهدید‌های خارجی از جمله گروه های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را دارد. تا قبل این قرار بود غربیها حمله کنند و ما🇮🇷 دفاع کنیم قربونت برم خدا ابر قدرتها از این به بعد دفاع میکنند سفیر امریکا در سازمان ملل -با آن قیافه احمقانه اش!-غلط کرد!😇 اسرائیل رژیمی جعلی و نامشروع است فلسطین فقط متعلّق به فلسطین است

سفارت آمریکا در میانمار به شهروندان آمریکایی در آن کشور هشدار داد در خانه بمانندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ابراز خوشبینی مشاور روحانی به حل مناقشه ایران و آمریکا در پی احتمال انتخاب رابرت مالی

یاسپر اشتاین‌لاین، خبرنگار"تاگس‌شاو"، سایت خبری شبکه یک تلویزیون آلمان، نگاهی داشته به موقعیت پیچیده انتخابات آمریکا و سناریوها و پیامدهای احتمالی مشاجره بر سر نتایج این انتخابات از منظر حقوقی. مشاجره‌ای که حتی می‌تواند برای کشورهای دموکراتیک دیگر نیز تبدیل به چالشی سیاسی گردد.

پرسش نخست: آیا ترامپ می‌تواند مانع از شمارش آرای پستی شود؟

اظهارات ترامپ به باور این تحلیلگر، از منظر حقوقی عملا بی‌تاثیر است. ادعای او که نتیجه انتخابات باید در فردای پس از برگزاری انتخابات روشن باشد، از حیث حقوقی قابل دفاع نیست. در قانون اساسی آمریکا، نظارت و پیشبرد انتخابات برعهده هر پنجاه ایالت این کشور نهاده شده و هر ایالتی در این زمینه نیز قوانین خود را دارد.

او می‌تواند نتیجه اعلام شده انتخابات در ایالت معینی را نپذیرد و علیه آن به دادگاه شکایت کند. موضوعی که او هم اکنون نیز بر آن است تا انجام دهد.از آنجا که در آمریکا نه اداره مرکزی ناظر بر انتخابات وجود دارد و نه نهاد فدرال ناظر بر انتخابات، مشاجره بر سر نتیجه انتخابات در یک ایالت، ابتدا می‌بایست در دادگاه همان ایالت مورد بررسی قرار گیرد. تنها زمانی که مشاجره بر سر روند برگزاری انتخابات باشد، بررسی موضوع می‌تواند به مرجع بالاتر، یعنی به دیوان عالی سپرده شود.

بدیهی است که ترامپ بر آن نیست در هر پنجاه ایالت و همچنین در واشنگتن اقدام به چنین کاری کند. او از جمله مایل است با تمرکز بر روی پنسیلوانیا و ویسکانسین موضوع را دنبال کند.

جالب اینجاست که هواداران ترامپ در ایالت‌هایی که ترامپ از بایدن جلوتر است، از توقف شمارش آرا دفاع می‌کنند و در ایالت‌هایی که بایدن از ترامپ پیشی گرفته، خواستار شمارش کامل آرا هستند.

پرسش دوم: چگونه می‌توان از منظر حقوقی در آمریکا روند انتخابات را به چالش کشید؟

حتی پیش از برگزاری انتخابات، شکایات و اعتراضات عدیده‌ای از سوی ترامپ مطرح شده بود. شکایاتی در مورد نحوه دادن رای و مهلت شمارش آن‌ها. این شکایات به دیوان عالی تحویل داده شده بودند. بسیاری از ایالت‌ها به علت شیوع ویروس کرونا، تغییراتی در نحوه رای‌گیری خود دادند؛ تغییراتی که از سوی جمهوریخواهان با مخالفت روبرو شد.

ترامپ تا واپسین لحظات از احتمال تقلب در ارتباط با رای‌گیری پستی سخن گفت. واقعیت این است که اداره پست در تحویل به موقع آرای پستی دچار دشواری شده بود. آرایی که بخشی از آن‌ها حتی پس از روز انتخابات به حوزه‌های رای‌گیری رسیده‌اند.

ترامپ و جمهوریخواهان مخالف آن هستند که این آرا محاسبه شوند. در برخی از ایالت‌ها اعلام شده است که هرگاه مهر روی پاکت آرای پستی معتبر باشد (روز انتخابات و روزهای پیش از آن) محاسبه آن‌ها الزام‌آور است. ترامپ می‌تواند علیه نتایج چنین امری شکایت کند و یا حتی خواستار شمارش کامل آرای یک ایالت شود.

پرسش سوم: در برابر تلاش‌های ترامپ از دست دموکرات‌ها چه کاری ساخته است؟

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات اعلام کرده است که تیمی از وکیلان را برای مقابله با چنین اقداماتی به خدمت گرفته است. این وکیلان می‌توانند علیه هر تصمیمی در این ارتباط به دادگاه شکایت کنند و خواستار تداوم شمارش آرا گردند.

بایدن حتی می‌تواند رویکردی تهاجمی در برابر اقدامات ترامپ در پیش گیرد و نتایج انتخابات برخی از ایالت‌ها را به زیر سئوال ببرد.

این موضوع که آیا بایدن از چنین شیوه‌هایی علیه ترامپ بهره خواهد گرفت یا خیر، موضوعی است که باید منتظر ماند و دید. آلکساندر تیله، کارشناس حقوق مدنی و ساختار سیاسی دولت‌ها در دانشگاه گوتینگن آلمان مشاجره بین ترامپ و بایدن را"نزاع قضایی" نامیده است.

او به نارسایی‌ها و مشکلات موجود در قانون انتخابات آمریکا اشاره کرده و می‌گوید اصل"صاحب اکثریت، همه کرسی‌ها را می‌برد" از جمله مواردی است که می‌تواند همیشه به اختلافات سیاسی دامن بزند. بر اساس این اصل، حزبی که تنها چند رای از حزب دیگر بیشتر کسب کرده باشد، همه رای‌های الکترال (همه رای‌دهندگان) آن ایالت را از آن خود می‌کند.قانون اساسی آمریکا برای مشاجراتی نظیر آنچه امروز در این کشور شاهد آن هستیم، قواعد جامعی پیش بینی نکرده است. چنین امری عملا دست دیوان عالی را باز می‌گذارد.

گرچه تصمیم درباره نتایج انتخابات با دیوان عالی نیست، اما این نهاد قضایی می‌تواند مهلت‌های تعیین شده و قواعد ناظر بر شمارش آرا را تایید کرده و تغییر بدهد. دیوان عالی حتی می‌تواند بخشی از آرا را نامعتبر اعلام کند.

چنین امری عملا می‌تواند نتایج اعلام شده انتخابات را از اعتبار بیاندازد. دیوان عالی در عین حال می‌تواند اعتبار نتایج را به طور قطعی اعلام کند.

می‌دانیم که شش نفر از نه قاضی دیوان عالی گرایش‌های محافظه‌کارانه دارند. سه نفر از این قاضیان دیوان عالی را خود ترامپ نامزده کرده است.

آخرین نمونه آن، چند روز پیش از برگزاری انتخابات بود. او امی برت را عملا با کمک اکثریت جمهوریخواه مجلس سنا به دیوان عالی فرستاد. در چنین شرایطی عملا ترامپ از امتیاز خاصی برخوردار خواهد بود.

پرسش پنجم: زمان‌بندی تعیین شده برای انتقال قدرت کدام است؟

همه ایالت‌ها می‌بایست تا روز هشتم دسامبر نتایج تایید شده انتخابات خود را به واشنگتن اطلاع دهند. روز ۱۴ دسامبر کالج الکترال (رای‌دهندگان منتخب ایالت‌های مختلف) رئیس جمهور را انتخاب می‌کند.

حتی آنجا هم ممکن است کار به دعوا و مشاجره حقوقی بکشد. به لحاظ نظری، رای‌دهنده‌ها در تصمیم‌گیری خود آزاد هستند. در صورت خودداری بخشی از رای‌دهندگان از پذیرش ریاست جمهوری نامزد معینی، هر دو مجلس کنگره آمریکا برای حل مشکل ناگزیر به دخالت می‌شوند.

در روز ادای سوگند رئیس جمهور منتخب، ۲۰ ژانویه، می‌بایست همه مشاجرات به پایان رسیده باشد. هرگاه فرصت برای اتخاذ تصمیم در مورد موارد مورد مشاجره کافی نباشد، آنگاه تصمیم‌گیری برعهده دیوان عالی خواهد بود.

به عنوان نمونه، تقاضای دموکرات‌ها برای شمارش آرای این یا آن ایالت می‌تواند باعث کمبود وقت گردد و بدیهی است که جمهوریخواهان از چنین امری استقبال خواهند کرد.

پرسش ششم: آیا مورد مشابهی در تاریخ آمریکا وجود داشته است؟

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰، تنها ۵۳۷ رای در ایالت فلوریدا سرنوشت انتخاب رئیس جمهور را تعیین کرد. در آن زمان رقابت بین جورج بوش از حزب جمهوریخواه و ال گور از حزب دموکرات بود.

مشاجره حقوقی بر سر آرای ایالت فلوریدا هفته‌ها ادامه داشت. کار به دیوان عالی کشید. پنج قاضی از نه قاضی دیوان عالی رای به توقف بازشماری آرا در ایالت یاد شده دادند. به این ترتیب، جورج بوش به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

در آن هنگام اما ال گور به تصمیم دیوان عالی گردن نهاد و آن رویکردی را در پیش گرفت که در نظام‌های دموکراتیک معمول و مرسوم است. او شکست خود را پذیرفت و به بوش تبریک گفت. اما روشن نیست که هرگاه دیوان عالی تصمیمی علیه نظر ترامپ اتخاذ کند، او از خود چه واکنشی نشان خواهد داد.

پرسش هفتم: آیا می‌توان تلاش ترامپ را نوعی کودتا دانست؟

آلکساندر تیله، کارشناس مسائل مربوط به قانون اساسی از"نزاع قضایی" سخن گفته است. نزاعی که می‌تواند به مشاجره بر سر قانون اساسی آمریکا راه ببرد.

قانون اساسی آمریکا برای چنین موقعیتی، قاعده مشخصی پیش‌بینی نکرده است. در چنین شرایطی تصمیم نهایی برعهده دیوان عالی خواهد بود. در چنین شرایطی هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید حکم دیوان عالی را بپذیرند. اما ممکن است که یکی از دو نامزد از پذیرش چنین امری خودداری کند.

برخی از ناظران سیاسی حتی پیش‌بینی کرده‌اند که در چنین شرایطی ممکن است هرج‌ومرج روی دهد. به عنوان نمونه، هرگاه ترامپ حاضر به ترک کاخ سفید نشود و بایدن از طرفداران خود بخواهد به خیابان‌ها بیایند، احتمال رویارویی شدید این دو نیرو منتفی نخواهد بود. به‌ویژه که پای شبه‌نظامیان راستگرای افراطی و از جمله گروه‌"پراد بویز" (پسران مغرور) نیز در بین است.

در چنین شرایطی، ترامپ می‌تواند در ایالت‌هایی که فرمانداران‌شان وابسته به حزب جمهوریخواه هستند، برای مقابله با معترضان از گارد ملی استفاده کند. بدیهی است که چنین امری تا کنون در تاریخ آمریکا بی‌سابقه بوده است.

پرسش هشتم: آیا سرنوشت انتخابات آمریکا می‌تواند برای کشورهای دموکراتیک چالش‌برانگیز شود؟

هرگاه ترامپ خود را پیروز این انتخابات بخواند، بی تردید از سوی کشورهایی که رویکردی مثبت نسبت به او دارند، پیام‌های تبریک دریافت می‌کند. در چنین شرایطی کشورهای دموکراتیک با یک مشکل حقوقی روبه‌رو می‌شوند. یا باید ریاست جمهوری او را به‌رغم مشاجره حقوقی در آمریکا به رسمیت بشناسند یا باید رقیب او را محق بدانند.

چنین امری در مورد کشورهای دیکتاتوری و اقتدارگرا پدیده عجیبی نیست. به عنوان نمونه، ونزوئلا را می‌توان مثال زد. اما تا کنون چنین پدیده‌ای در یک کشور دموکراتیک سابقه نداشته است.مهم‌ترین موضوع مربوط به رفتار ترامپ می‌شود. هرگاه او حاضر شود شکست خود را بپذیرد، موضوعی که یکی از شاخص‌های دموکراسی است، آنگاه کار همه ساده خواهد شد. تنها در کشورهای دیکتاتوری است که موضوع انتقال قدرت سیاسی به گونه‌ای قانون‌مند پیش‌بینی نشده است.

به هر حال نگاه همه کشورهای دموکراتیک به جنگ قدرت در قدیمی‌ترین دموکراسی جهان است. هرگاه ترامپ اما نظام دموکراسی آمریکا را به چالش بکشد، همین اقدام می‌تواند چالشی برای همه کشورهای دموکراتیک و مشکلی بزرگ برای نظام دموکراسی در جهان باشد.تکلیف انتخابات هنوز مشخص نیست، معترضان به خیابان آمدند

شمارش آرا در ایالات متحده ادامه دارد. نگاه‌ها به آراء ایالت‌های سرنوشت‌ساز است. در چند ایالت ازجمله آریزونا هنوز تکلیف مشخص نشده. بایدن با برد در میشیگان و ویسکانسین به ۲۷۰ رای لازم الکترال برای پیروزی نزدیک می‌شود. وضع آراء ترامپ در ایالت‌های جورجیا و پنسیلوانیا از بایدن بهتر است. در آریزونا هم فاصله‌ای که به سود بایدن بود، در حال کاهش است.گروهی جشن گرفته‌اند و شادی می‌کنند...

فضای جشن و شادی در ادمند (ایالت اکلاهما): یکی از هواداران دونالد ترامپ از شنیدن نخستین نتایج شمارش آراء در ایالت فلوریدا که رقابت تنگاتنگی میان ترامپ و بایدن در جریان بود، شادمانی می‌کند. ترامپ توانست آراء فلوریدا، مهمترین ایالت به اصطلاح چرخشی یا خاکستری آمریکا را از آن خود کند. در برخی ایالت‌های آمریکا هنوز مشخص نیست برنده کیست.گروهی دیگر نگران‌اند....

در حال انتظار در میدان مک‌فرسون واشنگتن؛ آنها که به پیروزی قاطع جو بایدن امید بسته بودند. با مشخص شدن این موضوع که در بسیاری از ایالت‌ها ترامپ و بایدن، شانه به شانه هم پیش می‌روند، طرفداران دموکرات بایدن را نگران کرده است.فضایی متشنج و آماده انفجار

در محلی در واشنگتن در نزدیکی کاخ سفید که جمله‌ی"جان سیاه‌پوستان مهم است" نقش بسته بر زمین، یادواره‌‌ای است برای جورج فلوید، اوضاع ناآرام است. یکی از هواداران ترامپ (سمت چپ) و یک معترض (سمت راست) برسر یکدیگر فریاد می‌کشند. خبرنگار دویچه وله در واشنگتن، فضا در پایتخت آمریکا را تنش‌آلود و آماده انفجار تشریح می‌کند. شادی زودهنگام؟

یک معترض در شهر نیویورک به طور نمادین بر عروسک ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا که به طنابی آویزان است، ضربه می‌زند. جو بایدن، نماینده دموکرات‌ها ۲۹ رأی مجمع برگزینندگان ایالت نیویورک را از آن خود کرد. هر نامزد به ۲۷۰ رأی الکترال کالج نیاز دارد تا به عنوان رئیس جمهور آینده آمریکا وارد کاخ سفید شود.اعتراضاتی که شعله‌ور می‌شوند

پورتلند (ایالت اورگن) ماه‌ها صحنه اعتراض‌های ضدنژادپرستانه بود. در شب انتخابات، معترضان در این جا پرچم آمریکا را به آتش کشیدند. در دیگر شهرهای آمریکا نیز شهروندان به خیابان رفتند. از بیم رخ دادن درگیری‌های خشونت‌آمیز، صاحبان فروشگاه‌ها پنجره‌ها و درهای فروشگاه‌ها را تا قسمتی با تخته‌های چوبی محفوظ کردند. بیشتر ناآرامی‌ها تاکنون در ساعات نخستین پس از بسته شدن محل‌های اخذ رأی گزارش شده است.ابهام و ناروشنی و تهدیدهای حقوقی

با توجه به نامشخص بودن نتیجه نهایی انتخابات، ترامپ روز ۴ نوامبر خود را پیروز انتخابات معرفی کرد و با اشاره به تأخیر در اعلام نتایج از"فریب ملت" سخن گفت و اعلام کرد که اعتراضش را به دادگاه عالی می‌برد تا جلو شمارش آراء را که هنوز ادامه دارد، بگیرد. ستاد انتخاباتی بایدن هم در مقابل اعلام کرده است که در صورتی که ترامپ دست به این اقدام بزند، آمادگی مقابله حقوقی با آن را دارد.