مناظره شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره اوکراین

13/12/1400 11:48 ق.ظ

شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی یک جلسه مناظره فوری درباره اوکراین را از پنجشنبه آغاز کرده که این مناظره امروز جمعه و احتمالا با انجام یک رای گیری بر سر طرح تشکیل یک کمیسیون تحقیقات درباره آنچه 'جنایات' روسیه در آنجا خوانده شده، پایان یابد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه یک جلسه مناظره فوری درباره جنگ روسیه در اوکراین برگزار کرد در حالی که در آن جلسه نمایندگان برخی از کشورها خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقات در مورد"جنایت‌های" روسیه در آنجا شدند.

امین ژاپارووا، معاون وزیر امور خارجه اوکراین و گنادی گاتیلوف، سفیر روسیه در مقر سازمان ملل در ژنو، پس از گشایش این جلسه از سوی میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در شورا سخنرانی کردند. او بیان کرد:"آنها خود را فراتر از قوانین بین المللی و فراتر از نظم مبتنی بر قوانین قرار می دهند."

او تاکید کرد: ما معتقدیم این ابتکار به گام بعدی با پیامدهای ملموس و عملی هم راستا با ادامه مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل خواهد شد. او اضافه کرد: و آن سلاح‌ها مرتباً وارد می شوند و شما روی صفحه‌های تلویزیون خود می‌بینید که چگونه آن سلاح‌ها در اختیار نیروهای دولت کی یف قرار می‌گیرند.

این فرستاده روسیه تصریح کرد، دولت کی‌یف"در نتیجه یک کودتای غیرقانونی به قدرت رسید" و این دولت به گفته او"در راستای سنت‌های آلمان نازی" شروع به"نابودی عملی جمعیت روس زبان کشورش" کرد.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

کمیته‌ تحقیق حمله به کنگره آمریکا: ترامپ در یک توطئه مجرمانه مشارکت داشته استکمیته منتخب کنگره آمریکا که درباره حمله طرفداران دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور به ساختمان کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ تحقیق می‌کند، اعلام کرد که آقای ترامپ و متحدانش در یک توطئه «مجرمانه» برای به تعویق انداختن تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شرکت داشته‌اند. هنوز هم برخلاف رسانه های خبری که می خواهند از پرزیدنت دونالد ترامپ یک چهره منفور بسازند .... ، برعکس ... دونالد ترامپ ، با اختلاف کیلومتری محبوب ترین انسان و سیاستمدار آزادیخواهان جهان است .

صادرات بیش از یک میلیون تُن سنگ تالک افغانستاناتاق تجارت و سرمایه‌گذاری دولت موقت طالبان از صادرات بیش از یک میلیون تُن سنگ تالک طی سال 1400 شمسی خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سازمان ملل: یک میلیون آواره از اوکراین به کشورهای همسایه پناه برده‌اند

سازمان ملل: یک میلیون نفر از اوکراین گریخته‌اندسازمان ملل: *یک میلیون نفر از اوکراین گریخته‌اند *از این یک میلیون نفر بیش از نیمی از آن‌ها در لهستان پناه گرفته‌اند *تخمین زده می‌شود که چهار میلیون نفر برای فرار از جنگ به کشورهای همسایه بروند

شبکه ۱۲ اسرائیل: ایران و قدرت‌های جهانی احتمالا یک تا دو هفته بعد به توافق برسندشبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که بخت دستیابی به توافق هسته‌ای جدید میان قدرت‌های جهانی با ایران به‌شدت افزایش یافته است. چقدر حالم از این دمکرات های لعنتی به هم‌میخوره لعنت براین بایدن کودن

زلنسکی: حدود 9000 سرباز روسی طی یک هفته کشته شدندولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که حدود 9000 سرباز روسی طی یک هفته کشته شدند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه یک جلسه مناظره فوری درباره جنگ روسیه در اوکراین برگزار کرد در حالی که در آن جلسه نمایندگان برخی از کشورها خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقات در مورد"جنایت‌های" روسیه در آنجا شدند.

سادیک ارسلان، سفیر ترکیه در مقر سازمان ملل در ژنو، در جریان مناظره این شورای ۴۷ عضوی گفت، کشورش"آماده است هر گونه تلاشی را در هر قالبی در جهت دستیابی به راهی صلح آمیز برای خروج از این وضعیت تسهیل کند."

امین ژاپارووا، معاون وزیر امور خارجه اوکراین و گنادی گاتیلوف، سفیر روسیه در مقر سازمان ملل در ژنو، پس از گشایش این جلسه از سوی میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در شورا سخنرانی کردند.

ژاپارووا که سابق بر این مجبور به ترک خانه اش در کریمه به هنگام الحاق این منطقه به روسیه در سال ۲۰۱۴ شده، گفت:"تنها دلیلی که این اتفاق می افتد این است که گروهی از جنایتکاران جنگی دارای دسترسی به دکمه هسته ای به این نتیجه رسیدند که مردم ما برای مقاومت و جنگیدن ضعیف هستند و جهان اهمیتی نخواهد داد."

او بیان کرد:"آنها خود را فراتر از قوانین بین المللی و فراتر از نظم مبتنی بر قوانین قرار می دهند."

وی خاطرنشان کرد که در پایان این مناظره فوری، این شورا در نظر دارد قطعنامه ای با هدف تشکیل یک کمیسیون تحقیقات در مورد نقض حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین المللی ناشی از جنگ روسیه را مطرح کند.

او تاکید کرد: ما معتقدیم این ابتکار به گام بعدی با پیامدهای ملموس و عملی هم راستا با ادامه مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل خواهد شد.

گاتیلوف بیان داشت: من می خواهم از نمایندگان آمریاک و کشورهای اتحادیه اروپا سؤالی بپرسم: کدام ابزارهای بین المللی حقوق بشری که شما طرف آن هستید می گویند تامین سلاح های مرگبار نجات جان انسان ها را تسهیل می کند؟

او اضافه کرد: و آن سلاح‌ها مرتباً وارد می شوند و شما روی صفحه‌های تلویزیون خود می‌بینید که چگونه آن سلاح‌ها در اختیار نیروهای دولت کی یف قرار می‌گیرند.

این سفیر روسیه اظهار کرد:‌ زندگی مردم عادی اوکراین مورد توجه شما نیست. شما نیاز به حل و فصل وضعیت در اوکراین ندارید. این تنها رژیم دست نشانده زلنسکی به عنوان یک ابزار اعمال فشار و کارت پیروزی در تقابل با روسیه است که مورد توجه شماست.

این فرستاده روسیه تصریح کرد، دولت کی‌یف"در نتیجه یک کودتای غیرقانونی به قدرت رسید" و این دولت به گفته او"در راستای سنت‌های آلمان نازی" شروع به"نابودی عملی جمعیت روس زبان کشورش" کرد.

در این مناظره بلاروس عملا در دفاع از موضع روسیه تنها بود.

سفیر ترکیه گفت:"تجاوز روسیه به اوکراین نقض فاحش قوانین و نظم بین المللی است."

او تصریح کرد:"ما از روسیه می خواهیم که عملیاتهای نظامی را متوقف کند و نیروهای خود را از اوکراین خارج کند."

شبا کراکر، سفیر آمریکا در مقر سازمان ملل در ژنو گفت که اکنون"لحظه ای عمیقاً پرپیامد برای اوکراین و کل جهان است. من می خواهم کاملاً واضح بگویم که مردم روسیه دشمن ما نیستند."

او مدعی شد:"ما آن روس‌های شجاعی که با اعتراض مسالمت آمیز به جنگ وحشتناک و اشتباه دولت خود امنیت شخصی خود را به خطر می اندازند تحسین می‌کنیم. تنها در چند روز گذشته بیش از ۶۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند."

طرح قطعنامه مذکور می‌تواند بدون رأی گیری در این شورا به تصویب برسد، اما اگر یکی از کشورهای عضو شورا اصرار کند، به رأی گیری می‌رود.

چین، روسیه و آمریکا همگی عضو شورای حقوق بشر هستند، اما برخلاف شورای امنیت سازمان ملل، هیچ یک در آن حق وتو ندارند.