منازعه کشمیر چه تاثیری در مذاکرات صلح افغانستان دارد؟

08/08/2019 02:23:00 ب.ظ

منازعه کشمیر چه تاثیری در مذاکرات صلح افغانستان دارد؟

منازعه کشمیر چه تاثیری در مذاکرات صلح افغانستان دارد؟

حران اخیر در کشمیر پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند از سوی مقامات این کشور، تنش در این منطقه مورد منازعه بین هند و پاکستان را وارد فصل تازه و در عین حال خطرناکی کرده است که بالقوه می‌تواند بر روابط بین هند و پاکستان از یک سو و تحولات منطقه‌ای از جمله مذاکرات صلح در افغانستان تاثیر بگذارد.

در دیدار نخست وزیر پاکستان با رئیس جمهور آمریکا، گزارش شده است که درخواست میانجی‌گری در مناقشه کشمیر میان هند و پاکستان مطرح شده است. با توجه به رابطه پاکستان با آمریکا و در حالی که نقش اسلام‌آباد در مذاکرات آمریکا با طالبان و ثبات در این کشور کلیدی است،گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده که ممکن است پاکستان میانجی‌گری آمریکا در خصوص کشمیر را یکی از شرط‌های همکاری در مذاکرات صلح قرار داده باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در واکنش به اظهارات برخی مقام‌های پاکستانی که مسأله کشمیر را با صلح افغانستان مرتبط دانستند گفته است:"ما از حکومت پاکستان می‌خواهیم تا مسأله افغانستان و کشمیر را که دو موضوع جداگانه است به هم ربط ندهند".

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

گروهی از فعالان زن در ایران از خامنه‌ای خواستند استعفا دهد | DW | 06.08.2019گروهی از کنشگران و فعالان زن در داخل ایران در بیانیه‌ای خواستار کناره‌گیری رهبر و گذار از جمهوری‌اسلامی شده‌اند. یکی از امضا کنندگان در گفت‌وگو با دویچه‌وله از زمینه‌های عینی طرح این خواست و استقبال از آن می‌گوید. نه_به_جمهوری_اسلامی شرایط فعلی ایران بعد از گذشت ۴۰ سال نشانه مدیریت یک حکومت دینی است که سراسر فساد و استبداد است. این حکومت باید از بین برود و یک حکومت مردم محور با انتخاب مدیرانی شایسته برای اداره ایران تشکیل شود. دیکتاتورها زمانی سقوط می کنند که پشتوانه مردمی ندارند و ج ا رو به سقوط است.

دو تن از طراحان حمله مسلحانه به دیپلمات ترک در اربیل از پای درآمدنددو تن از طراحان حمله مسلحانه به دیپلمات ترک در اربیل از پای درآمدند

کاتز: اسرائیل در عملیات حمایت از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز حضور دارداسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل گفته این کشور حضور فعالی در عملیات حمایت از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز دارد. آقای کاتز به کمیته‌ای در پارلمان اسرائیل گفت این حضور برای کمک به مقابله با نفوذ ایران و شما نقش شغال و دارین اسراییل بااینکه خودش دران محدوده کشتی ندارد به خاطر حمایت از منافع متحدان مثل بریتانیا به خلیج فارس امده. ای کاش مسیولان ایران باامریکا و اسراییل که صادقانه در کنار متحدان می ایستند دست دوستی و برادری میداد. چهل ساله انگلیس و فرانسه و روس در ایرانند فقط منافع خودشان مهم است _Sheina__ مرگ این باند ٭داعش شیعه.چپول٭ هم آخرش بدست ارتش اسرائیل ممکن خواهد شد اسرائیل از دوسال پیش مشغول ارسال این بازیچه های روسیه یعنی گله های شیعهٔٔ تروریست ٭ایرانی.لبنانی.سوری.عراقی٭ به بهشت در خارج از ایران است.! استعمار_روسیه

تنش در خلیج فارس: رایزنی آمریکا و عربستان؛ هشدار در مورد 'اخلال' ایران در سیستم ناوبریوزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با ولیعهد عربستان سعودی در مورد ادامه تنش در منطقه خلیج فارس و امنیت خطوط کشتیرانی در تنگه هرمز رایزنی کرده و منابع کشتیرانی آمریکا در مورد احتمال مداخله ایران در سیستم ناوبری تجاری در منطقه هشدار داده‌اند. Old macdonald had a cow, E.I.E.I.O این خلیج عربی است. بیشتر ساحل خلیج متعلق به اعراب است. اعراب از قدیم در این دریا صیادی و دریانوردی کرده اند نه فارس ها. فارس برای اصفهان و شیراز است.

آمریکا از مذاکره مستقیم هند و پاکستان بر سر کشمیر حمایت می‌کندبه دنبال تشدید تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام آباد، ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد از مذاکره مستقیم بین هند و پاکستان بر سر منطقه مورد مناقشه کشمیر حمایت می‌کند. خبرگزاری رویترز از قول سخ

دولت هند دست‌کم ۳۰۰ فعال سیاسی را در کشمیر بازداشت کرددولت هند دست‌کم ۳۰۰ فعال سیاسی و جدایی‌خواه کشمیری را بازداشت کرد. به گزارش رویترز، دلیل بازداشت این افراد، اعتراض به لغو خودمختاری منطقه کشمیر از سوی دولت هند اعلام شده است. دولت هند از روز یک‌

بحران کشمیر؛ دولت هند اختیارات ویژه کشمیر را لغو کرد در دیدار نخست وزیر پاکستان با رئیس جمهور آمریکا، گزارش شده است که درخواست میانجی‌گری در مناقشه کشمیر میان هند و پاکستان مطرح شده است.۱۴ تن از کنشگران مدنی و فعالین حوزه زنان در داخل کشور با انتشار بیانیه‌ای خواستار گذار از جمهوری‌اسلامی و کناره‌گیری رهبر آن آقای خامنه‌ای شده‌اند.Mehmet Tosun,Goletekin Akhondzadeh   | Ankara آنکارا/ خبرگزاری آناتولی حاجی قربان و متین آک‌گون، از طراحان حمله مسلحانه پ.مرداد ۱۵, ۱۳۹۸ دیده بان حقوق بشر: احتمالا دو فعال محیط زیست بازداشتی اعتصاب غذا کرده‌اند در حالی که بیش از بیش از ۵۰۰ روز از بازداشت موقت فعالان محیط زیست در ایران می‌گذرد، دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که حداقل دو فعال محیط زیست بازداشتی در ایران احتمالا دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

با توجه به رابطه پاکستان با آمریکا و در حالی که نقش اسلام‌آباد در مذاکرات آمریکا با طالبان و ثبات در این کشور کلیدی است،گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده که ممکن است پاکستان میانجی‌گری آمریکا در خصوص کشمیر را یکی از شرط‌های همکاری در مذاکرات صلح قرار داده باشد. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در واکنش به اظهارات برخی مقام‌های پاکستانی که مسأله کشمیر را با صلح افغانستان مرتبط دانستند گفته است:"ما از حکومت پاکستان می‌خواهیم تا مسأله افغانستان و کشمیر را که دو موضوع جداگانه است به هم ربط ندهند".» امضا کنندگان می‌گویند «بسیاری از حقوق اولیه و انسانی ما زنان ایران سلب شد و جنسیت و هویت زنانه ما تحت قیمومیت ولایت مطلقه و جنسیت مردانه و فرهنگ مردسالارانه در آمد، و هر کس علیه این تبعیض جنسیتی لب به اعتراض گشود به توهین و تحقیر، ضرب و شتم و حبس و حتی در مواردی به شکنجه و اعدام گرفتار گردید!» این زنان «خواستار حکومتی سکولار دموکرات با حفظ تمامیت ارضی ایران» شده‌اند. Image caption ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان هند مسأله کشمیر را موضوع داخلی این کشور می‌داند و بنابراین بلافاصله وزارت خارجه هند این موضوع که نارندرا مودی برای میانجی‌گری از آقای ترامپ"درخواست" کرده را رد کرد.. وزارت خارجه آمریکا در تازه‌ترین واکنش هم گفته است که هند در زمینه لغو اصل ۳۷۰ و اعلان وضعیت تازه در جامو و کشمیر با آمریکا رایزنی نکرده است.» آنها با تصریح این که  مصمم‌اند با شیوه‌ای مدنی و بدون خشونت تا رسیدن به مطالبات کامل خود به مبارزه ادامه دهند، از مردم خواسته‌اند به آنها بپیوندند و از آنها حمایت کنند. @State_SCA هر دو کشور هند و پاکستان مدعی حاکمیت کامل بر کشمیر است که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند اما هر کدام از این دو کشور تنها کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند. این منبع آگاه به دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که فعالان محیط زیستی اعتصاب‌کننده خواهان این هستند که «مقامات به برزخ حقوقی‌شان پایان دهند و یا آنها را تا زمان صدور حکم با وثیقه آزاد کنند یا آنها را به بخش عمومی زندان اوین منتقل کنند.

حکومت آقای مودی و حزب حاکم بهارتیا جاناتا (بی جی پی) با شتاب زیاد روند ادغام کشمیر در اداره فدرال هند را روی دست گرفته است.. بنا به این طرح، قرار است جامو و کشمیر به دو حکومت محلی (جامو و کشمیر و لداخ) تقسیم و در هند ادغام شود یعنی به عبارتی با لغو اختیارات ویژه این منطقه وضعیتی مشابه با دیگر ایالات هند خواهد داشت. به این ترتیب، رابطه دولت فدرال (مرکزی) هند با این ایالت تغییر خواهد کرد و به عبارتی دست دولت در این منطقه بازتر می‌شود.» گیتی پورفاضل، وکیل دادگستری و از امضاکنندگان این بیانیه به سوالات دویچه‌وله درباره این بیانیه پاسخ داده است. ضمن اینکه اکنون هندیهای دیگر نقاط کشور آزادانه‌تر می‌توانند به این منطقه رفته مشغول به کسب و کار شوند و یا خانه و املاک خریداری کنند. پاکستان به این اقدام هند واکنش شدیدی نشان داده و گفته است:"از طریق شورای امنیت سازمان ملل، اکنون درحال مطالعه آن هستیم، و موضوع را در مجمع عمومی مطرح خواهیم کرد، و در هر مجمعی با سران کشورها صحبت خواهیم کرد. خانم پورفاضل معقتد است که این نارضایتی در ابعادی گسترده مجددا بروز خواهد کرد و می‌گوید: «وضع در ایران حال انفجار است. اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود و کمی بعدتر اتهام چهارنفر از آن‌ها به «فساد فی‌الارض» تغییر پیدا کرد.

مسأله را در رسانه ها مطرح خواهیم کرد و به جهان خواهیم گفت." نخست وزیر پاکستان در این خصوص گفت:"من نگرانم که هند اکنون در کشمیر دست به پاکسازی قومی بزند.» دو ماه پیش نیز ۱۴ نفر از از کنشگران مدنی و سیاسی با انتشار بیانیه‌ای از رهبر جمهوری اسلامی خواسته بودند کناره گیری کند. آنها سعی خواهند کرد بومیان را خارج و سایرین را جایگزین کنند و آنها را در اکثریت قرار دهند، تا جایی که بومیان چیزی جز برده نباشند." مسأله صلح و ثبات افغانستان نقطه قوت پاکستان در بازی‌های منطقه‌ای است. چون نتوانسته کشور را  آنطور که باید پیش ببرد و مردم راضی کند. در حالی که هند دست بالاتر در کشمیر دارد. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد.

مقام‌های پاکستان به طور غیر رسمی و رسمی صلح در افغانستان را به حل مسأله کشمیر با هند مرتبط می‌دانند.» گیتی پورفاضل معتقد است که حرکت انفجاری جامعه ممکن است بسیار سریع اتفاق بیافتد و جامعه ایران اکنون به مرحله‌ای رسیده که می‌تواند پشت خواست کناره‌گیری آیت‌الله خامنه‌ای بایستد. حق نشر عکس Image caption تظاهرکنندگان در شهر لاهور پاکستان از کشمیری ها حمایت می کنند زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان در میانه دور هشتم مذاکرات صلح با طالبان و درحالی‌که که بر اساس گزارش‌ها نمایندگان طالبان و آمریکا روی جزئیات توافق کار می‌کنند و انتظار نهایی شدن توافقات صلح می‌رود، به دهلی نو سفر کرد. این سفر همزمان شد به اقدام هند در خصوص کشمیر. این فعالان امیدوارند که سیاستمداران ایران با نگاه به منطقه از سوق دادن ایران به پرتگاه سقوط پرهیز کنند. این همزمانی البته گمانه‌زنی‌هایی را مطرح کرد که این سفر بی‌ارتباط با کشمیر و مذاکرات صلح با طالبان نیست. آقای خلیلزاد در صفحه توییترش نوشته است که با وزیر خارجه هند درباره روند صلح افغانستان گفتگو کرده، جزئیات را شریک ساخته و نظر جانب هندی را گرفته است و اضافه کرده است:"هند می‌تواند نقش مهمی در کمک به صلح پایدار در افغانستان بازی کند".» آخرین سوال دویچه‌وله که شاید اولین سوال برای بسیاری باشد که این بیانیه‌را خوانده‌اند این است که آیا آنها نگران عواقب بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند نیستند، آیا نمی‌ترسند؟ او می‌گوید: «ما با داغ و درفش این حکومت سرکوبگر آشناییم.

.