منابع غربی به وال استریت ژورنال: عربستان به دنبال استخراج کیک زرد است

15/05/1399 04:15 ب.ظ

منابع غربی به وال استریت ژورنال: عربستان به دنبال استخراج کیک زرد است جزئیات بیشتر🔽

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع رسمی خود، خبر از تلاش عربستان برای استخراج کیک زرد خبر داد. کیک زرد سوخت اصلی نیروگاههای اتمی است. این روزنامه آمریکایی هویت منبع خبر خود را افشا نکرده است و به «منابع رسمی غربی» اکتفا کرده است اما خبر داده است که عربستان در این مسیر از کمک های چین برخوردار است.

محلی که عربستان امکانات استخراج کیک زرد خود را مستقر کرده است در العلا در شمال استان مدینه است.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود از نگرانی های ایالات متحده و متحدینش از برنامه جاه طلبانه عربستان و حرکت این کشور به سمت ساخت بمب اتمی نیز خبر داده است. افشای تاسیسات عربستان سعودی برای استخراج کیک زرد موجب نگرانی در کنگره آمریکا خواهد شد.

پیش از این و در سال ۲۰۱۸ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفته بود که اگر ایران بمب هسته ای بسازد ما نیز در اسرع وقت به این سلاح مجهز خواهیم شد. وزارت انرژی عربستان گزارش این روزنامه را به شدت تکذیب کرد ولی اعلام کرد که به همکاری چین در حال استخراج معدن و سنگ های اورانیوم هستند. headtopics.com

وال استریت ژورنال می نویسد که باسفارت چین در واشنگتن تماس گرفته است اما سفارت چین حاضر به موضع گیری در خصوص این گزارش نشده است. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ موفق به امضای توافق نامه همکاری در «توسعه صلح آمیز انرژی هسته ای» با شرکت ملی هسته ای چین و گروه مهندسی هسته ای چین شد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

غائله دماوند یک‌هزارم دست‌اندازی اوقاف به منابع طبیعی است

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 36782 نفر رسید

در واکنش به رویدادهای اخیر در بلندی‌های جولان؛ اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آلمان هشدار عدم سفر به شهرهای توریستی ترکیه به دلیل پاندمی کرونا را لغو کردآلمان هشدار عدم سفر به شهرهای توریستی ترکیه به دلیل پاندمی کرونا را لغو کرد

شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه به 234 هزار و 934 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در ترکیه به 234 هزار و 934 نفر رسید

انفجار بزرگ بیروت؛ شمار کشته‌ها به دست‌کم ۵۰ و زخمی‌ها به ۲۷۰۰ نفر رسیدپس از وقوع این انفجار بسیاری از چهره‌های سیاسی در کشورهای مختلف با مردم بیروت ابراز همدردی کرده و آمادگی خود را برای کمک به لبنان اعلام کردند. آن ایدالگو شهردار پاریس، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران از جملۀ این افراد بودند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع رسمی خود، خبر از تلاش عربستان برای استخراج کیک زرد خبر داد. کیک زرد سوخت اصلی نیروگاه های اتمی است.

این روزنامه آمریکایی هویت منبع خبر خود را افشا نکرده است و به «منابع رسمی غربی» اکتفا کرده است اما خبر داده است که عربستان در این مسیر از کمک های چین برخوردار است. محلی که عربستان امکانات استخراج کیک زرد خود را مستقر کرده است در العلا در شمال استان مدینه است.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود از نگرانی های ایالات متحده و متحدینش از برنامه جاه طلبانه عربستان و حرکت این کشور به سمت ساخت بمب اتمی نیز خبر داده است.

افشای تاسیسات عربستان سعودی برای استخراج کیک زرد موجب نگرانی در کنگره آمریکا خواهد شد.

پیش از این و در سال ۲۰۱۸ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفته بود که اگر ایران بمب هسته ای بسازد ما نیز در اسرع وقت به این سلاح مجهز خواهیم شد.

وزارت انرژی عربستان گزارش این روزنامه را به شدت تکذیب کرد ولی اعلام کرد که به همکاری چین در حال استخراج معدن و سنگ های اورانیوم هستند.

وال استریت ژورنال می نویسد که باسفارت چین در واشنگتن تماس گرفته است اما سفارت چین حاضر به موضع گیری در خصوص این گزارش نشده است.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ موفق به امضای توافق نامه همکاری در «توسعه صلح آمیز انرژی هسته ای» با شرکت ملی هسته ای چین و گروه مهندسی هسته ای چین شد.امارات عربی متحده، پنج روز پیش، شنبه یک اوت (۱۱ مرداد) از آغاز فعالیت یک راکتور هسته ای در نیروگاه هسته‌ای براکه خبر داد. این نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب است.

حماد الکعبی، نماینده امارات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی نوشت: «اولین راکتور هسته‌ای امارات در نیروگاه انرژی هسته‌ای براکه نخستین گام حساس خود را برداشت و با موفقیت فعال شد.»

امارات در حال احداث سه نیروگاه دیگر است تا مجموع نیروگاه های خود را به چهار نیروگاه برساند و از این طریق یک چهارم برق خود را تامین کند. این پروژه در سال ۲۰۱۲ با همکاری یک شرکت کره‌ای کلید خورد و برای ساخت آن طبق برآوردها ۲۴.۴ میلیارد دلار هزینه شده است.

بودجه ۸۰ میلیارد دلاری عربستان برای ساخت ۱۶ نیروگاه

​​​​​​​کابینه عربستان روز ۱۳ مارس برنامه ای را تصویب کرد که بر مبنای آن این کشور در ۲۰ سال آینده ۱۶ نیروگاه هسته‌ای خواهند ساخت. مقامات عربستان گفتند که اهداف این کشور صلح طلبانه و تنها برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی خود است. عربستان برای راه اندازی این ۱۶ نیروگاه بودجه ۸۰ میلیارد دلاری در نظر گرفته است.

تلاش دو کشور عربی امارات و عربستان برای ایجاد نیروگاههای اتمی در حالی است که ایران چندین سال است به خاطر برنامه های اتمی خود مورد انزوای سیاسی و تحریم های گسترده ایالات متحده و متحدینش قرار گرفته است. ایران از یکسو و دو کشور عرب امارات و عربستان از سوی دیگر دارای روابط خصمانه ای هستند.