منابع حقوق بشری؛ وضعیت برخی از زندانیان سیاسی وخیم است | DW | 28.02.2022

10/12/1400 01:22 ق.ظ

به گفته فعالان حقوق بشری در ایران عباس واحدیان شاهرودی، سپیده قلیان و محمد هوشنگی از زندانیان سیاسی محبوس، در وضعیت نامناسب جسمی به سر می‌برند. واحدیان به بیمارستان منتقل و قلیان به کرونا مبتلا شدە است.

به گفته فعالان حقوق بشری در ایران عباس واحدیان شاهرودی، سپیده قلیان و محمد هوشنگی از زندانیان سیاسی محبوس، در وضعیت نامناسب جسمی به سر می‌برند. واحدیان به بیمارستان منتقل و قلیان به کرونا مبتلا شدە است. گفته می‌شود کە وضعیت نامناسب جسمی او همراه با علائم مسمومیت، تنگی نفس و ضربان قلب پایین بودە است و به دستور پزشکان به دلیل نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی از زندان خارج شدە است.

یک منبع بە خبرگزاری هرانا گفتە است کە در زمان حضور واحدیان‌ شاهرودی ‌ماموران امنیتی و حراست بیمارستان اجازه ندادەاند کە او با خانوادە خود تماس بگیرد. این موضوع باعث افزایش نگرانی در خصوص وضعیت او شده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط عباس واحدیان شدە بود سازمان عفو بین‌الملل پیشتر از جمهوری اسلامی ایران خواستە بود کە عباس واحدیان را"فوری و بدون قید و شرط"آزاد کند. عباس واحدیان شاهرودی معلم، نویسنده و فعال مدنی ساکن استان مشهد است کە روز چهارشنبه ۱٠ شهریورماه بازداشت شد. او چند روز پس از بازداشت در یک تماس تلفنی با خانواده خود از گشایش پرونده جدیدی تحت عنوان اقدام علیه امنیت ملی خبر داده بود.

شاهرودی پیشتر در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.فعالان حقوق بشر می‌گویند کە وضعیت جسمی سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی در زندان بوشهر نیز در پی ابتلا به کرونا رو به وخامت گذاشته و جان او در معرض خطر قرار گرفته است. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

وخامت حال سپیده قلیان در زندان در پی ابتلا به کرونا

وعده گروه ۷ به تحریم‌های جدید علیه روسیه در صورت ادامه عملیات در اوکراین«جی هفت»، گروه متشکل از هفت کشور قدرتمند جهان، تهدید کرد که اگر اشغال اوکراین ادامه پیدا کند تحریم‌های جدیدی متوجه روسیه خواهد شد. این گروه طی بیانیه‌ای تاکید کرد که دستاوردهای نظامی روسیه در این جنگ به رسمیت شناخته نخواهند شد.

لغو شرکت لاوروف در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنولغو شرکت لاوروف در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سفر وزیر امور خارجه روسیه به ژنو سوئیس برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به دلیل ممنوعیت پرواز هواپیمای وی در نزدیکی کشورهای عضو اتحادیه اروپا لغو شد

حمله روسیه به اوکراین؛ تحریم‌های گسترده در انتظار ورزش روسیه - BBC News فارسیابتدا یوفا میزبانی فینال لیگ قهرمانان فوتبال اروپا را از سن‌پترزبورگ گرفت و به پاریس داد. سپس ورزش‌های دیگر نیز دست به کار شدند و از جمله میزبانی روسیه در فرمول یک لغو شد. سپس فیفا یک گام جلوتر رفت و گفت که تیم ملی فوتبال روسیه باید کلیه مسابقاتش را در زمین بی‌طرف، بدون پرچم و سرود ملی روسیه و با نام 'اتحادیه فوتبال روسیه' انجام دهد و کمیته بین‌المللی المپیک به فدراسیون‌های جهانی توصیه کرد که روسیه را محروم کنند. کس مادر اونایی که میگفتند ورزش سیاسی نیست. چطور ایران با اسراییل بازی نمیکرد میگفتن ورزش سیاسی نیست دخالت سیاست در ورزش و ایران و ورزش کارش رو تحریم میکردن؟ ورزش اصلا سیاسی نیست😁😂😂😂

ایلان ماسک استارلینک را در سراسر اوکراین در دسترس قرار داداینترنت استارلینک ایلان ماسک در اوکراین فعال شد ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا،‌ در توییتی خطاب به معاون نخست‌وزیر اوکراین گفت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در سرتاسر اوکراین در دسترس است.

تحریم های یک جانبه ایران مانعی جدی در دسترسی به ابزارهای لازم برای مهار کرونا هستندوزیر بهداشت گفت: تحریم های یک جانبه مانعی جدی در راه تحقق حق اساسی کشورمان برای به دست آوردن و دسترسی به ابزارهای لازم برای مهار و شکست COVID-۱۹ هستند.

فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند کە عباس واحدیان‌شاهرودی، معلم و فعال مدنی، شنبه شب، ۷ اسفندماه به دلیل وضعیت نامناسب جسمی به بیمارستان امام رضا مشهد منتقل و صبح امروز توسط نیروهای امنیتی و بدون توجه به توصیه پزشکان به بازداشتگاه بازگردانده شد. وبسایت خبری هرانا در گزارشی نوشتە است کە واحدیان شاهرودی شش ماه گذشته را در یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات مشهد به سر برده است.

گفته می‌شود کە وضعیت نامناسب جسمی او همراه با علائم مسمومیت، تنگی نفس و ضربان قلب پایین بودە است و به دستور پزشکان به دلیل نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی از زندان خارج شدە است.

یک منبع بە خبرگزاری هرانا گفتە است کە در زمان حضور واحدیان‌ شاهرودی ‌ماموران امنیتی و حراست بیمارستان اجازه ندادەاند کە او با خانوادە خود تماس بگیرد. این موضوع باعث افزایش نگرانی در خصوص وضعیت او شده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط عباس واحدیان شدە بود

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر از جمهوری اسلامی ایران خواستە بود کە عباس واحدیان را"فوری و بدون قید و شرط"آزاد کند.

عباس واحدیان شاهرودی معلم، نویسنده و فعال مدنی ساکن استان مشهد است کە روز چهارشنبه ۱٠ شهریورماه بازداشت شد. او چند روز پس از بازداشت در یک تماس تلفنی با خانواده خود از گشایش پرونده جدیدی تحت عنوان اقدام علیه امنیت ملی خبر داده بود.

شاهرودی پیشتر در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.فعالان حقوق بشر می‌گویند کە وضعیت جسمی سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی در زندان بوشهر نیز در پی ابتلا به کرونا رو به وخامت گذاشته و جان او در معرض خطر قرار گرفته است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سپیده قلیان به کرونا مبتلا شده و خونریزی معده دارد و حال وی رو به وخامت و جانش در خطر است. با وجود این، به قرنطینه زندان منتقل شده و به وضعیت او رسیدگی نمی‌شود.

همچنین با مرخصی این زندانی نیز موافقت نشده و مراجعات مکرر خانواده او نیز به نتیجه‌ای نرسیده است.

این فعال مدنی در آبان ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات کارگری خوزستان به همراه اسماعیل بخشی، فعال کارگری و شماری از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بازداشت شد. وی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ به زندان منتقل شد.به گفته شبکه حقوق بشر کردستان محمد هوشنگی، فعال بازداشت شده کُرد در حالی کە در اعتصاب غذا بە سر می‌برد به دستور مسئولان زندان به سلول انفرادی منتقل شده است.

گفته می‌شود کە او در اعتراض به بازداشت طولانی مدت و مخالفت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با آزادی موقتش علی‌رغم سپردن وثیقه از تاریخ ۴ اسفند ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.محمد هوشنگی در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۹۹ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهر تهران بازداشت و به بازداشتگاه ۷ تیر سازمان اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شد.

به گفته شبکه حقوق بشر کردستان، او پس از ۶ ماه نگهداری در این بازداشتگاه با قرار بازداشت موقت به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت.