ممنوع‌التصویری؛ مجازاتی که قانونی برای آن وجود ندارد!

31/05/1399 11:17 ق.ظ

ممنوعیت نمایش تصویر، پخش آثار هنری یا انتشار اخبار درباره افراد موضوع بی‌سابقه‌ای نیست. شگفت‌آور اما آنجا است که این مجازات‌ طبق هیچ روال قانونی مشخصی رخ نمی‌دهد و اصولا قانونی به نام ممنوع_التصویری، وجود خارجی ندارد.👇 اخبار_ایران اطلاع_رسانی صداوسیما

» گفت‌ از رییس وقت صداوسیما شنیده که قربانی بازی‌های سیاسی شده است: «آقای هاشمی گفت می‌خواستند مرا تحت فشار بگذارند، ‌تو را اذیت کردند.» در بعضی موارد، ممنوع‌التصویری نه توسط صداوسیما که از طرف شورای عالی امنیت ملی ابلاغ می‌شود.

ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری سابق ایران از این طریق انجام شد.

مهم نیست طرف‌دار حکومت باشید یا یک شومن پرهیاهو مثل «سیدمحمد حسینی» و یا از مجریان باسابقه صداوسیما مانند «محمدرضا حیاتی» و «سیدمحمدرضا حسینیان»، باز هم می‌توانید در لیست ممنوع‌التصویری‌ها قرار بگیرید.

قانون ممنوع‌التصویری از کجا آمده است؟ هیچ‌کس نمی‌داند مجازات ممنوع‌التصویری چه طور و از چه زمانی به وجود آمد یا اجرا شد اما مسلم این است ‌که چنین قاعده‌ای در هیچ قانونی ثبت نشده است و اجرای آن هم طی یک روال قانونی انجام نمی‌شود. headtopics.com

«موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل دراین ‌باره به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید: «در سیستم‌های مربوط به صداوسیما، ما با ضعف شدید قانونی روبه‌رو هستیم. جدیدترین قانون این سازمان در اواسط دهه ۶۰ خورشیدی تدوین شده است. به طور مشخص، هیچ قانون، آیین‌نامه یا مصوبه‌ای در دست نیست که نشان بدهد افراد در این سیستم چه طور و طبق چه رویه‌ای ممنوع‌التصویر می‌شوند.»

ادامه مطلب:
iranwire »

اپل برای دولت آمریکا آیپاد «فوق محرمانه» ساخته استیک کارمند پیشین اپل طرحی را افشا کرده‌ است که به موجب آن، این شرکت شماری دستگاه پخش موسیقی آیپاد فوق محرمانه برای دولت آمریکا ساخته است بیشتر بخوانید🔽

برگزاری مراسم محرم در ایران با وجود کرونا - BBC News فارسیدر ایران برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم با وجود شیوع کرونا آغاز شده است و تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که در برخی موارد دستورالعمل‌های بهداشتی برای مهار ویروس رعایت نشده‌اند.

زدن ماسک در مترو ضروری استمترو تهران زیر سایه کرونا مترو یکی از محیط‌های خطرناک برای منتقل شدن کرونا به حساب می‌آید که عدم رعایت پروتکل‌ها در آن می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را برای مردم بجا بگذارد

پمپئو: اگر چین و روسیه با مکانیسم بازگشت تحریم‌ها مخالفت کنند، آن‌ها را نیز تحریم می‌کنیمپمپئو: اگر چین و روسیه با مکانیسم بازگشت تحریم‌ها مخالفت کنند، آن‌ها را نیز تحریم می‌کنیم وزیر خارجه آمریکا می‌گوید واشنگتن برای تحریم کسانی که با تلاش‌های آمریکا برای بازگردادن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالفت کنند، تعلل نخواهد کرد.

مجلس با نوع فروش نفت در بورس مخالف است/ طرح‌هایی تصویب نکنیم که برای مردم و نظام مشکل ایجاد کند/ از راهکارهای قانونی استفاده خواهیم کردنایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بنا است دولت در زمینه فروش نفت کاری انجام دهد اقدام قطعی کند؛ چراکه در حال حاضر ما افرادی داریم که نفت را خریداری می‌کنند خب به صورت قطعی و نقدی به آنان فروخته شود.

افزایش بی سر و صدای تعرفه‌ اینترنتنرخ بسته‌های اینترنت | مساله مهمی که پس از بازگشت بسته‌های اینترنت همچنان جای سوال دارد، این است که چرا گران‌شدن ۱۰تا ۱۵درصدی برخی از بسته‌های اینترنت و تفاوت قیمت در بسته‌های ارائه شده از سوی اپراتورها در سایت و اپلیکیشن، با شفافیت همراه نبوده است؟

فارس

» گفت‌ از رییس وقت صداوسیما شنیده که قربانی بازی‌های سیاسی شده است: «آقای هاشمی گفت می‌خواستند مرا تحت فشار بگذارند، ‌تو را اذیت کردند.»

در بعضی موارد، ممنوع‌التصویری نه توسط صداوسیما که از طرف شورای عالی امنیت ملی ابلاغ می‌شود. ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری سابق ایران از این طریق انجام شد.

مهم نیست طرف‌دار حکومت باشید یا یک شومن پرهیاهو مثل «سیدمحمد حسینی» و یا از مجریان باسابقه صداوسیما مانند «محمدرضا حیاتی» و «سیدمحمدرضا حسینیان»، باز هم می‌توانید در لیست ممنوع‌التصویری‌ها قرار بگیرید.

قانون ممنوع‌التصویری از کجا آمده است؟

هیچ‌کس نمی‌داند مجازات ممنوع‌التصویری چه طور و از چه زمانی به وجود آمد یا اجرا شد اما مسلم این است ‌که چنین قاعده‌ای در هیچ قانونی ثبت نشده است و اجرای آن هم طی یک روال قانونی انجام نمی‌شود.

«موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل دراین ‌باره به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید: «در سیستم‌های مربوط به صداوسیما، ما با ضعف شدید قانونی روبه‌رو هستیم. جدیدترین قانون این سازمان در اواسط دهه ۶۰ خورشیدی تدوین شده است. به طور مشخص، هیچ قانون، آیین‌نامه یا مصوبه‌ای در دست نیست که نشان بدهد افراد در این سیستم چه طور و طبق چه رویه‌ای ممنوع‌التصویر می‌شوند.»

او توضیح می‌دهد: «به نظر می‌رسد بخشی از کسانی که در صداوسیما فعال هستند،‌ به عنوان نیروی قراردادی یا استخدام ‌شده در صداوسیما، طبق یک روال اداری جابه‌جا می‌شوند. این افراد مثلا از بخش یک به بخش دو می‌روند که ممکن است شرح وظایف متفاوتی برایشان تعریف شود و جلوی دوربین کاری نداشته باشند.»

این وکیل می‌گوید در بعضی موارد دیگر، پیمان‌کار از بستن قرارداد با شخص منع می‌شود. در این شرایط، پیمان‌کار می‌گوید من در برنامه‌ام با مجری «الف» قرارداد می‌بندم و با مجری «ب» کاری ندارم. این جابه‌جایی‌ها هرچند طبق یک روال کاری انجام می‌شود ولی پشت‌پرده آن‌ها مسایلی مثل ممنوع‌التصویری جریان دارد.

چه کسی ممنوع‌التصویر می‌کند؟

هیچ‌کس جواب دقیقی برای این سوال ندارد. بررسی گزارش‌ها و گفت‌وگوهایی که درباره افراد ممنوع‌التصویر در ایران منتشر شده‌اند، نشان می‌دهد که افراد ممنوع‌التصویر معمولا خبر یا ابلاغیه‌ای تحت عنوان مرخصی یا ممنوع‌التصویری دریافت نمی‌کنند. در یکی از موارد، محمدرضا حیاتی، ‌مجری باسابقه صداوسیما که بعد از اظهاراتش درباره «ابراهیم حامدی» (ابی)، خواننده ایرانی، ممنوع‌الکار شده است، دراین باره گفته بود: «زنگ زدند و گفتند شما فعلا نیایید و در خانه بمانید!»

«محمد اولیایی‌فر»، وکیل دراین باره به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید: «ممنوع‌التصویری در هیچ‌کدام از انواع مجازات‌های سه گانه‌ (اصلی، تکمیلی و طبعی) که در قانون ایران تصویب شده‌اند، جایی ندارد. وقتی قانونی وجود ندارد، ‌مسوول اجرای قانون هم مشخص نیست.»

او درباره روال کاری صداوسیما به «ایران‌وایر» می‌گوید: «صداوسیمای جمهوری اسلامی یک رسانه انحصاری تحت نظر رهبر ایران است که مدیرانش طبق سلیقه‌های شخصی، قواعدی را اعمال می‌کنند. در چنین وضعیتی، همه‌چیز طبق مصلحت سیستم اداره می‌شود و این ارگان قرار نیست به کسی درباره شیوه کاری‌ خود پاسخ‌گو باشد.»

«موسی ‌برزین خلیفه‌لو»، حقوق‌دان و مشاور «یران‌وایر» نیز درباره این‌که چه کسی مسوول اجرای این قانون است، تاکید می‌کند هرچند بازوی اجرایی در این موارد ممکن است کارگردان یا کارفرمای پروژه باشد اما به نظر می‌رسد ممنوع‌التصویری اتفاقی است که به صلاح‌دید مسوولان یا مقامات امنیتی رخ می‌دهد.

آیا ممنوع‌التصویر می‌تواند شکایت کند؟

درباره روال قضایی که یک فرد ممنوع‌التصویر می‌تواند برای احقاق حق خود طی کند، دیدگاه‌های گوناگونی وجود دارد. موسی برزین خلیفه‌لو دراین‌باره به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید: «طبق قوانین ایران، هرکس از عمل نامشروع فرد دیگر خسارت ببیند،‌ می‌تواند با مراجعه به دادگاه، ادعای خسارت کند. این قاعده در مورد مسایل دیگری مثل خرید و فروش اجناس هم صادق است و فرد اگر بتواند ثابت کند که به خاطر لغو قرارداد کاری یا سلب حق کار متحمل خسارت شده است، می‌تواند طرف مقابل را به پرداخت خسارت محکوم کند.»

برزین‌ خلیفه‌لو تاکید می‌کند: «طبق قوانین ایران، نمی‌توان از دادگاه درخواست کرد که ممنوع‌التصویری را رفع کند. در یک دادگاه استاندارد جهانی می‌توان چنین ادعایی کرد اما سیستم قضایی ایران چنین ظرفیت قانونی را ندارد.»

این حقوق‌دان می‌گوید ممکن است چنین ادعاهایی در قالب پرونده‌های حقوقی به نتایجی برسند و طرف مقابل فرد هنرمند، محکوم به پرداخت خسارت شود: «اما چنین ظرفیتی در مورد پرونده‌های خاص سیاسی وجود ندارد؛ مثلا ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی به دستور شورای عالی امنیت ملی اتفاق افتاد و امکان پی‌گیری حقوقی برای آن فراهم نیست.»

محمد اولیایی‌فرد چندان به این‌که چنین پرونده‌هایی به نتیجه برسند یا امکان‌ مطرح شدن داشته باشند، خوش‌بین نیست. او می‌گوید تجربه نشان داده است که در چنین مواردی، صدای کسی شنیده نمی‌شود. او از ممنوع‌التصویری با عنوان یک «مجازات غیرقانونی» نام می‌برد و می‌گوید: «در چنین فضایی نمی‌توان به یک نتیجه حقوقی درست رسید.»