ملی‌گرایی هندی عامل تشدید بحران کشمیر

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 37 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 18%
  • Publisher: 63%

اختلاف بر سر کشمیر از مهم‌ترین مسائلی است که از پایان حکومت استعماری بریتانیا در شبه قاره هند در سال ۱۹۴۷ تا‌کنون در جریان بوده و کماکان حل‌نشده باقی مانده است. یادداشتی از سعید باقری، پژوهشگر حقوق بین‌الملل

ایران اخبار, ایران سرفصلها

قی مانده است. هر دو کشور هند و پاکستان در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۹۹ دو بار بر سر کشمیر وارد جنگ با یکدیگر شدند. دو کشور در سال ۲۰۱۸ نیز تا مرز آغاز یک درگیری نظامی جدی دیگر پیش رفتند. اما در نتیجه فشارهای وارده از سوی جامعه بین‌الملل، دو طرف از رویارویی با یکدیگر خودداری کردند. مجهز بودن هر دو کشور به سلاح‌های هسته‌ای خطر بروز جنگ هسته‌ای را در اذهان عمومی تقویت کرده و اختلاف میان دو کشور هند و پاکستان بر سر کشمیر همواره محل توجه و نگرانی دیگر کشورهای جهان بوده است.

از لحاظ سیاسی، کشمیر را که حدود ۹۰ در‌صد جمعیتش مسلمان‌اند سه کشور چین، هند و پاکستان اداره می‌کنند. در حال حاضر، حدود ۳۵ درصد از قلمرو کشمیر تحت کنترل پاکستان، ۴۵ درصد تحت کنترل هند و ۲۰ درصد آن تحت کنترل چین قرار دارد. اما واقعیت امر این است که اکثریت مردم کشمیر تمایل به خودمختاری تحت حاکمیت پاکستان دارند.

اما مساله مهم‌تری محرک هند بوده است تا برای به دست گرفتن کنترل کشمیر تلاش کند. کنترل مستقیم هند بر کشمیر یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، بوده است. مودی و ملی‌گراهای افراطی هند این اقدام‌ها را برای تبدیل هند به قدرت مطلق ضروری می‌دانند. از سوی دیگر، درگیری‌های شبه‌نظامی‌های مورد حمایت پاکستان با نیروهای امنیتی هند و شبه‌نظامی‌های هندی در روزهای اخیر تشدید شده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تاکید ترکیه بر لزوم نقش فعال‌تر سازمان ملل در جامو و کشمیروزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای از سازمان ملل خواست نقش فعال‌تری را در حل مسئله جامو و کشمیر مطابق با قطعنامه‌های پیشین خود ایفا کند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

هند در کشمیر «محدودیت تردد» برقرار کرد🔺هند در کشمیر «محدودیت تردد» برقرار کرد ⚡️مقامات هند پس از درگیری های شدید شبانه بین ساكنان و پلیس محدودیت های تردد در بخش‌های اصلی سرینگر، بزرگترین شهر کشمیر ایجاد کرده‌اند. همچنین گزارش‌ها حاکی است که در درگیری خشونت‌بار شبانه ده ها نفر زخمی شدند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ادامه تدابیر شدید امنیتی در جامو و کشمیرتدابیر امنیتی شدید در جامو و کشمیر علیرغم اظهارات مقامات هند در مورد کاهش آن همچنان ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کشته شدن 2 غیرنظامی در منطقه مرزی جامو و کشمیربر اثر تیراندازی سربازان ارتش هندوستان در منطقه مرزی جامو و کشمیر 2 غیرنظامی کشته و یک نفر دیگر زخمی شد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

از تامین نشدن غذای 'زیارت اولی' ها تا صادر نشدن مجوز هنرستان موسیقی در مشهدمعاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌ و پرورش خراسان‌رضوی گفت: معاونت فرهنگی آموزش‌وپروش استان برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با شاهنامه برنامه‌هایی چون نقالی و مسابقات مربوط به آن را در مدارس برگزار می‌کند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

مرد عنکبوتی از برجی در هنگ کنگ بالا رفت و خواستار صلح شد🔺مرد عنکبوتی از برجی در هنگ کنگ بالا رفت و خواستار صلح شد ⚡️آلن رابرت، مشهور به «مرد عنکبوتی» فرانسوی، از یک آسمان‌خراش ۶۸ طبقه در هنگ کنگ بالا رفت تا پرچمی که نماد آشتی چین و هنگ کنگ است را روی این ساختمان نصب کند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »