مقایسه قدرت خرید بنزین در ایران و سایرکشورهای درگیر اعتراض‌های خیابانی

26/08/1398 05:33 ب.ظ

مقایسه قدرت خرید بنزین در ایران و سایر کشورهای درگیر اعتراض‌های خیابانی

قیمت هر لیتر بنزین آزاد در ایران از روز جمعه گذشته(۲۴ آبان) از هزار به ۳ هزار تومان افزایش یافت، اقدامی که موجی از اعتراض‌های خیابانی علیه تصمیم حکومت ایران به راه انداخته است، با توجه به فشار این افزایش ۲۰۰ درصدی بر قدرت خرید خانوارهای ایرانی آیا این اعتراض‌ها غیرطبیعی بوده است؟ چندی پیش نیز در اکوادور نیز مردم علیه تصمیم دولت مبنی بر افزایش ۱۲۳ درصدی متوسط قیمت حامل‌های انرژی به خیابان‌ها آمدند.

اعتراض‌هایی که منجر به کشته شدن ۷ نفر و بازداشت بیش از ۱۳۰۰ نفر شد و در نهایت رئیس جمهوری این کشور ناچار شد، مصوبه دولت را لغو کند.

اما فشار اقتصادی ناشی از گرانی بنزین در اکوادور و ایران تا چه حد به هم نزدیک بوده است؟ دو برابر شدن قیمت بنزین در اکوادور قدرت خرید حداقل دستمزد را از ۸۱۱ لیتر فعلی به حدود ۴۰۵ لیتر کاهش می‌داد. اما در ایران نرخ رسمی یورو بر پایه دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از سوی بانک مرکزی، ۴ هزارو ۶۴۳ تومان اعلام شده است.

حداقل دستمزد ماهانه سال ۱۳۹۸ که به تصویب شورای عالی کار ایران رسیده یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۱ تومان است که برابر می‌شود با ۳۲۶ یورو. همچنین بر پایه نرخ رسمی یورو هر لیتر بنزین ۳ هزار تومانی معادل ۶۵ سانتیم یا ۰.۶۵ یورو است. headtopics.com

بر این اساس پس از گرانی ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، هر ایرانی با حداقل دستمزد ماهانه خود می‌تواند حدود ۵۰۱ لیتر بنزین خریداری کند. این میزان پیش از گرانی بنزین هزار و ۵۵۲ لیتر بود.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تجمع در برخی از شهرهای ایران در اعتراض به گرانی بنزیندر پی اعلام ناگهانی افزایش نرخ بنزین، گزارشها حاکی از موج اعتراض ها در برخی از شهرهای ایران است.\r\n بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا، گروهی از شهروندان در اهواز، مشهد، شیراز و برخی دیگر از شهرها

حمایت رهبر ایران از افزایش بهای بنزین و متهم سازی«دشمنان» به اعمال تخریب آمیزآیت الله علی خامنه‌ای رهبر انقلاب ایران از مصوبه ناگهانی دولت در مورد بالا بردن سه برابری بهای بنزین

حمایت آمریکا از معترضان ایران و انتقاد از قطع اینترنت | DW | 17.11.2019وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به حرکت‌های اعتراضی به گرانی بنزین تاکید کرد که آمریکا از معترضان ایرانی حمایت می‌کند. سفیر واشنگتن در برلین می‌گوید آمریکا و اروپا می‌توانند با قطع اینترنت در ایران مقابله کنند. بنزين IranProtests

فیفا بحرین را برای توهین به سرود ملی ایران جریمه کرد/ ایران اخطار گرفتفیفا بحرین را برای توهین به سرود ملی ایران جریمه کرد فدراسیون جهانی فوتبال، بحرین را به دلیل توهین کردن به سرود ایران و تاخیر در شروع مسابقه با جریمه مالی روبرو کرد.

در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد♦️در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی_بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد ⚡️در ادامه اعتراضات مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت مشخص نیست چه زمانی وصل شود.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| درخواست افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی کرایه سواری‌های بین‌شهری

قیمت هر لیتر بنزین آزاد در ایران از روز جمعه گذشته (۲۴ آبان) از هزار به ۳ هزار تومان افزایش یافت، اقدامی که موجی از اعتراض‌های خیابانی علیه تصمیم حکومت ایران به راه انداخته است، با توجه به فشار این افزایش ۲۰۰ درصدی بر قدرت خرید خانوارهای ایرانی آیا این اعتراض‌ها غیرطبیعی بوده است؟

چندی پیش نیز در اکوادور نیز مردم علیه تصمیم دولت مبنی بر افزایش ۱۲۳ درصدی متوسط قیمت حامل‌های انرژی به خیابان‌ها آمدند. اعتراض‌هایی که منجر به کشته شدن ۷ نفر و بازداشت بیش از ۱۳۰۰ نفر شد و در نهایت رئیس جمهوری این کشور ناچار شد، مصوبه دولت را لغو کند.

اما فشار اقتصادی ناشی از گرانی بنزین در اکوادور و ایران تا چه حد به هم نزدیک بوده است؟

دو برابر شدن قیمت بنزین در اکوادور قدرت خرید حداقل دستمزد را از ۸۱۱ لیتر فعلی به حدود ۴۰۵ لیتر کاهش می‌داد.

اما در ایران نرخ رسمی یورو بر پایه دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از سوی بانک مرکزی، ۴ هزارو ۶۴۳ تومان اعلام شده است.

حداقل دستمزد ماهانه سال ۱۳۹۸ که به تصویب شورای عالی کار ایران رسیده یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۱ تومان است که برابر می‌شود با ۳۲۶ یورو. همچنین بر پایه نرخ رسمی یورو هر لیتر بنزین ۳ هزار تومانی معادل ۶۵ سانتیم یا ۰.۶۵ یورو است.

بر این اساس پس از گرانی ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، هر ایرانی با حداقل دستمزد ماهانه خود می‌تواند حدود ۵۰۱ لیتر بنزین خریداری کند. این میزان پیش از گرانی بنزین هزار و ۵۵۲ لیتر بود.

بنابراین افت قدرت خرید بنزین در ایران بیش از اکوادور رخ داده است. اما این قدرت خرید در کشورهای مختلف از جمله آنهایی که به دلایل مختلف طی ماه‌های اخیر درگیر اعتراض‌های خیابانی بوده‌اند، متفاوت است.

در کشورهایی همچون پاکستان، هنگ‌کنگ و شیلی، عراق و ترکیه قدرت خرید بنزین پایین‌تر از ایران است و در لبنان، اکوادور و الجزایر بالاتر.عقب‌نشینی رئیس جمهوری اکوادور در برابر بومیان؛ دستور‌العمل حذف یارانه سوخت لغو شد