مقامات عراق‌: کتائب حزب‌الله مسئول حمله پهپادی به اربیل است | DW | 09.06.2022

19/03/1401 03:29 ب.ظ

مقام‌های دولت عراق و اقلیم کردستان حمله پهپادی به اربیل را محکوم کردند و آنرا اقدامی در راستای ایجاد بی‌ثباتی در عراق دانستند. شورای امنیت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای گفت این حمله کار کتائب حزب‌الله عراق بوده است.

مقام‌های دولت عراق و اقلیم کردستان حمله پهپادی به اربیل را محکوم کردند و آنرا اقدامی در راستای ایجاد بی‌ثباتی در عراق دانستند. شورای امنیت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای گفت این حمله کار کتائب حزب‌الله عراق بوده است. شب گذشته"سازمان مبارزه با تروریسم کردستان عراق" گزارش داد که یک پهپاد در جاده پیرمام در حومه اربیل منفجر شده است.

شواری امنیت اقلیم کردستان گفته که پهپاد مورد استفاده در این حمله از منطقه آلتون کوبری در استان کرکوک به سمت اربیل به پرواز در آمده بود.یک مقام امنیتی پیشتر به رویترز گفته بود هدف حمله کنسولگری آمریکا بوده است. رسانه‌ها در همین رابطه نوشتند وزارت خارجه آمریکا در ساعات پایانی روز چهارشنبه اعلام کرده است که"پیش از حمله پهپادی به اربیل، گزارش‌هایی درباره احتمال انجام حمله‌ای پهپادی به اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق دریافت کرده بود".برهم صالح، رئیس جمهور عراق روز پنجشنبه ۱۹ خرداد این حمله را محکوم کرد و نسبت به تلاش‌هایی که برای ایجاد آشوب در این کشور انجام می‌شود هشدار داد. او در بیانیه‌ای حمله پهپادی شب گذشته به اربیل را"یک اقدام مجرمانه" دانست و بر ضرورت تقویت عملکرد دولت و دستگاه‌های امنیتی در برابر"قانون‌شکنان" تاکید کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز در گفتگوی تلفنی با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق حمله پهپادی به اربیل را اقدامی در جهت تشدید آشوب وهرج و مرج در عراق دانست.

ادامه مطلب:
dw_persian »

حمله پهپادی به کنسولگری آمریکا در اربیل عراقیک منبع امنیتی شامگاه چهارشنبه 18 خرداد به خبرگزاری «رویترز» گفت که یک هجوم پهپادی کنسولگری آمریکا را در شهر اربیل در شمال عراق هدف قرار داده است.ستاد

تخلیه پارلمان عراق از بیم حمله احتمالی تظاهرکنندگانتلویزیون السومریه به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که مقام‌های عراقی دستور تخلیه کارمندان و کارگران پارلمان عراق را صادر کردند.السومریه سه‌شنبه 17 خرداد به

عامل حمله به سه روحانی در مشهد به اعدام محکوم شدمسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، از صدور حکم اعدام عبداللطیف مرادی، عامل حمله به سه روحانی شیعه مشهد خبر داد.به‌ گزارش خبرگزاری «ایسنا»، روحانى؟؟؟؟؟؟؟

حمله مسلحانه در اتیوپی؛ 19 کشتهدر حمله مسلحانه و درگیری مهاجمان با نیروهای امنیتی در غرب اتیوپی 19 نفر کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی

سه تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای‌ درآمدندسه تن از اعضای گروه تروریستی پ.ک.ک در عملیات سازمان اطلاعات ملی ترکیه در شمال عراق از پای درآمدند. - خبرگزاری آناتولی

«خانه آزادی»: حمله رژیم‌های دیکتاتوری به مخالفان خود در آمریکا افزایش یافته استاندیشکده «خانه آزادی» در جدیدترین گزارش خود، نوشته است، رژیم‌های دیکتاتوری حملات خود علیه مخالفان و منتقدان خود در ایالات متحده آمریکا را به شدت افزایش

به دنبال حمله یک پهپاد انفجاری به شهر اربیل در شامگاه چهارشنبه ۱۸خرداد، شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای این حمله را به کتائب حزب‌الله عراق، از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نسبت داد و با تروریستی خواندن آن گفت این اقدام در ادامه حملات پیشین برای تحت فشار قرار دادن اقلیم کردستان است.

شب گذشته"سازمان مبارزه با تروریسم کردستان عراق" گزارش داد که یک پهپاد در جاده پیرمام در حومه اربیل منفجر شده است. شواری امنیت اقلیم کردستان گفته که پهپاد مورد استفاده در این حمله از منطقه آلتون کوبری در استان کرکوک به سمت اربیل به پرواز در آمده بود.یک مقام امنیتی پیشتر به رویترز گفته بود هدف حمله کنسولگری آمریکا بوده است. رسانه‌ها در همین رابطه نوشتند وزارت خارجه آمریکا در ساعات پایانی روز چهارشنبه اعلام کرده است که"پیش از حمله پهپادی به اربیل، گزارش‌هایی درباره احتمال انجام حمله‌ای پهپادی به اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق دریافت کرده بود".برهم صالح، رئیس جمهور عراق روز پنجشنبه ۱۹ خرداد این حمله را محکوم کرد و نسبت به تلاش‌هایی که برای ایجاد آشوب در این کشور انجام می‌شود هشدار داد. او در بیانیه‌ای حمله پهپادی شب گذشته به اربیل را"یک اقدام مجرمانه" دانست و بر ضرورت تقویت عملکرد دولت و دستگاه‌های امنیتی در برابر"قانون‌شکنان" تاکید کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز در گفتگوی تلفنی با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق حمله پهپادی به اربیل را اقدامی در جهت تشدید آشوب وهرج و مرج در عراق دانست.خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به نقل از حساب توئیتری"اینتل اسکای" نوشت سه خودرو در بزرگراه اصلی شهر اربیل که سرنشینان آن «یک تیم از سازمان جاسوسی» اسرائیل بودند هدف حمله قرار گرفته و یکی از آنها کشته شده است. بنابر این خبر فرد کشته شده فرمانده یکی از یگان‌های موساد بوده است. فارس به شبکه تلویزیونی"المیادین" در لبنان نیز استناد کرده که در صفحه توییتر خود نوشته است"منابع عراقی، از کشته‌شدن ایلاک رون" خبر داده‌اند.

فارس از قول دبیر کل گروه"کتائب سیدالشهداء" در عراق نوشته است که اسرائیل در منطقه کردستان عراق بیش از بیست مرکز راهبردی و تاکتیکی دارد. این اولین حمله نیروهای وابسته به ایران در شمال عراق نیست. اسفند سال گذشته نیز ایران مدعی شد"دو مرکز آموزشی متعلق به موساد" در اربیل هدف موشک‌ قرار گرفته‌اند. گروه کتائب حزب‌الله عراق همان زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله به"مقر موساد واکنش به اقدام علیه ایران" توسط اسرائیل"از خاک عراق بود."بیانیه گفته بود که در عملیات یاد شده «توسط نیروهای ایرانی که در آن تعدادی از افسران اسرائیلی"موساد" کشته و یا زخمی شدند، روندی است که مرحله‌ای از درگیری از نوع متفاوت را در سرزمین عراق پیش‌بینی می‌کند.» در بیانیه کتائب حزب‌الله همچنین آمده بود که این عملیات"در واکنش به بمباران فضای داخل ایران" توسط اسرائیل و از خاک عراق با هواپیماهای بدون سرنشین است.