مقام‌های فیفا برای بررسی حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ایران می‌روند

20/06/1398 11:15:00 ب.ظ

مقام‌های فیفا برای بررسی حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ایران می‌روند

فیفا, زنان

مقام‌های فیفا برای بررسی حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ایران می‌روند

یکی از مسئولان فیفا به رویترز گفت که مقام‌های این نهاد به زودی برای بررسی وضعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال به ایران می‌روند. این خبر در حالی منتشر می‌شود که در چند روز اخیر، مرگ یک دختر هوادار فوتبال در ایران پس از به آتش کشیدن خود خبرساز شده است.

یکی از سخنگویان فیفا گفت که پیش بینی می‌شود که جلسات با مقام‌های فوتبال ایران در دو هفته آینده صورت گیرد. طبق گفته این سخنگوی فیفا، این جلسات بخشی از برنامه این نهاد در آماده سازی ایران برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی است. ایران در روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) در خانه با کامبوج روبرو می‌شود. وی اعلام کرده است که این سفر مقام‌های فیفا صرفا به خاطر مرگ سحر خدایاری نیست.

با این حال، مقامات فیفا مقدمات صورت گرفته توسط فدراسیون فوتبال ایران برای حضور زنان در این مسابقات را نیز بررسی می‌کنند. معاون حقوقی وزارت ورزش ایران ماه گذشته اعلام کرده بود که زنان می‌توانند برای تماشای بازی تیم‌های ملی ایران و کامبوج به ورزشگاه آزادی بروند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

احضار سفیر ایران در لندن در اعتراض به بدعهدی این کشور درباره نفتکش آدریان دریاوزارت خارجه بریتانیا با احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، بدقولی ایران درباره نفتکش آدریان_دریا۱ را محکوم کرد.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

بیانیه شورای بازنشستگان ایران در اعتراض به احکام فعالان کارگری

واکنش‌های جهانی به مرگ «دختر آبی» | درخواست از فیفا برای پایان «آپارتاید جنسی» در ورزشگاه‌های ایرانواکنش‌های جهانی به مرگ «دختر_آبی » | درخواست از فیفا برای پایان «آپارتاید جنسی» در ورزشگاه‌های ایران «گری لینه کر» چهره سرشناس فوتبال جهان توییت کرد: «به طرز تاسف باری غم انگیز است. و چه قدر تاسف بار که زنان نمی توانند به ورزشگاه فوتبال بروند.»

احضار سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیسوزارت امور خارجه انگلیس، سفیر ایران در این لندن را بابت تامین نفت برای رژیم اسد احضار کرد. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل به کارزار مقابله با ایران شدت می‌بخشدآمریکا در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل به کارزار مقابله با ایران شدت می‌بخشد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، سه شنبه گفت ایران با امتناع از همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی می کوشد جهان را فریب دهد.

سحر خدایاری هوادار تیم فوتبال استقلال تهران که به «دختر آبی» مشهور شد، چند روز پیش پس از خودسوزی جلوی دادگاه انقلاب در بیمارستان درگذشت.دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه ۱۹شهریور، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «ایران بارها اطمینان داده بود که نفت نفتکش آدریان دریا۱ به اشخاصی که در سوریه هدف تحریم قرار گرفته‌اند، تحویل داده نشود.قدیمی ترین اول وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است مدیر برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار خودکشی در ایران با شیب ملایم در حال افزایش است و این آمار در سال بیش از پنج درصد در حال رشد است و در این بین استان‌های غربی بیشترین آمار خودکشی را دارند.استان وایر- در پی صدور حکم ۱۱۰سال زندان و شلاق برای متهمان اعتراضات کارگری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه گروههای صنفی مختلفی، واکنش نشان داده و با محکوم کردن این احکام بیانیه‌ای صادر کردند.

طبق گفته برخی شاهدان وی از اینکه شاید به خاطر تلاش برای ورود به استادیوم با چهره مردانه به شش ماه زندان محکوم شود، ترسیده بود و اقدام به این کار کرد. یکی از سخنگویان فیفا گفت که پیش بینی می‌شود که جلسات با مقام‌های فوتبال ایران در دو هفته آینده صورت گیرد.» وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرده که «این فروش نفت به رژیم بی‌رحم بخشی از رفتار عادی دولت ایران در جهت از بین بردن امنیت منطقه است. طبق گفته این سخنگوی فیفا، این جلسات بخشی از برنامه این نهاد در آماده سازی ایران برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی است.۸۲ در صد هزار بوده که این آمار در سال گذشته به ۱۲۵. ایران در روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) در خانه با کامبوج روبرو می‌شود. احضار سفیر ایران در لندن در حالی است که عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته که محموله نفتکش آدریان دریا ۱ در «سطح دریا» به فروش رفته و این کشتی «فعلا در سواحل مدیترانه» پهلو گرفته است. وی اعلام کرده است که این سفر مقام‌های فیفا صرفا به خاطر مرگ سحر خدایاری نیست. جامعه یکپارچه معترض ایران، دیگر مرعوب این سیاست‌ها نخواهد شد، زیرا باور دارد که این نمایشی است از سر ناچاری و ناتوانی در پاسخگوئی به نیازهای یک جامعه که وظیفه هر حکومتی است.

با این حال، مقامات فیفا مقدمات صورت گرفته توسط فدراسیون فوتبال ایران برای حضور زنان در این مسابقات را نیز بررسی می‌کنند. پیش از آن، شرکت آمریکایی توسعه فناوری فضایی ماکسار اعلام کرده بود که تصاویر ماهواره‌ای از آدریان دریا ۱، این شناور را در نزدیکی بندر طرطوس سوریه نشان می‌‎دهد.۵۱ در صد هزار، سال ۹۶ حدود ۵. معاون حقوقی وزارت ورزش ایران ماه گذشته اعلام کرده بود که زنان می‌توانند برای تماشای بازی تیم‌های ملی ایران و کامبوج به ورزشگاه آزادی بروند. خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از منابع خود اعلام کرد که یک هیات سه نفره از بخش رقابتی و امنیتی این نهاد به ایران سفر می‌کنند. همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود: «اطلاعات موثقی داریم که نشان می‌دهد نفتکش ایرانی آدریان‌دریا۱ در راه بندر طرطوس، در غرب سوریه، است. مقام‌های فیفا روز دوشنبه، ۹ سپتامبر(۱۸ شهریور) در بیانیه‌ای بار دیگر مقام‌های ایران را به تأمین آزادی و امنیت زنانی که در کارزار مشروع پایان دادن به ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها شرکت دارند، فرا خوانده بود. وی افزود: حدود ۷۳ درصد از موارد اقدام به خودکشی ساکن مناطق شهری و حاشیه شهر، ۳۳ درصد خانه دار، ۱۱ درصد دانش آموز و هشت درصد بیکار هستند و روش اقدام ۸۲ درصد از افراد با استفاده از دارو است. از سوی دیگر باشگاه فوتبال بارسلونا اسپانیا در واکنش به مرگ این دختر فوتبال‌دوست در توئیتر خود نوشت: « باشگاه بارسلونا از شنیدن خبر مرگ سحر خدایاری بسیار متأسف است، امیدواریم روح او در آرامش باشد.» وزیر امورخارجه آمریکا نیز یادآورده شد که ظریف پیشتر به مقام‌های بریتانیایی «تضمین» داده بود که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت.

فوتبال یک بازی برای همه است، مردان و زنان و همه باید قادر باشند از این بازی زیبا در استادیوم‌ها کنار هم لذت ببرند.» باشگاه آ ث رم ایتالیا نیز روز گذشته به مرگ «دختر آبی» واکنش نشان داده بود. اما از ارائه توضیحات بیشتر درباره مقصد آن خودداری کرد. پیش‌تر خواهر سحر خدایاری در گفت‌وگویی با روزنامه شهروند از او با نام مستعار سارا یاد کرده، در شرح ماجرای بازداشت و خودسوزی خواهرش گفته بود که اسفند ماه سال ۹۷ در پی تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی با لباس مبدل مردانه برای تماشای بازی استقلال و العین توسط نیروی انتظامی بازداشت می‌شود. در دادسرای ارشاد برای آزادی او، وثیقه ۵۰ میلیون تومانی تعیین می‌شود اما با توجه به اینکه چهارشنبه بعد از ظهر این اتفاق می‌افتد و واریز وثیقه روز پنجشنبه و در طول تعطیلی اداری انجام می‌شود، سحر مجبور شده تا روز شنبه را در زندان به سر ببرد. ایران در واکنش به توقیف نفتکش گریس۱، یک نفتکش بریتانیایی را به اتهام «عدم رعایت قوانین بین‌المللی» در تنگه هرمز توقیف کرد. هم‌رسانی این مطلب: .