معیشت کارگران: مخارج زندگی در ماهشهر چند برابر پایتخت

30/01/2020 12:14:00 ب.ظ

کارگران, خوزستان

یک فعال کارگری پتروشیمی رازی معتقد است که دستمزد سال آینده کارگران در ماهشهر حداقل باید بیش از ۷ میلیون تومان در ماه باشد. به گفته او این کفِ حقوقی است که یک خانواده کارگری برای زندگی نیاز دارد. اخبار_ایران کارگران خوزستان

علی ساجدی‌نیا، فعال کارگری شرکت پتروشیمی رازی واقع در ماهشهر معتقد است که برای حفظ قدرت خرید کارگران در وضعیت فعلی دستمزد کارگران باید بیش از ۷ میلیون تومان باشد. وی با اشاره به اینکه کمترین دستمزدی که کارگر با دو فرزند در شهرستان ماهشهر برای سال آینده نیاز دارد، باید بیش از ۷ میلیون تومان باشد، به ایلنا گفته است: «۷ میلیون تومان کفِ حقوقی است که یک خانواده کارگری برای زندگی نیاز دارد. کارگری که بخواهد کمی زندگی راحت‌تری داشته باشد؛ گاهی تفریحاتی برای خانواده مهیا کند و پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشد، با دستمزد ۷ میلیون تومانی هم نمی‌تواند سَر کند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

تورم دی ماه 98 معیار تعیین سبد معیشت کارگران است/تا زمانی که زیر ساخت‌ نداشته باشیم مزد منطقه‌ای اجرایی نمی‌شودعضو کمیته مزد شورای عالی کار ، گفت: «پس از 10 بهمن‌ماه سال جاری که مرکز آمار اطلاعات نرخ تورم را به روزرسانی می‌کند، سبد معیشت کارگران را برای تورم منتهی به دی ماه تعیین و به شورای عالی کار ارائه می‌کنیم.

نارضایتی از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در پتروشیمی‌های ماهشهر

انتقاد شدید ترامپ از طرح کاهش اختیارات جنگی‌اش علیه ایرانرئیس جمهور آمریکا در واکنش به طرح کاهش اختیارات جنگی‌اش در مجلس نمایندگان مدعی شد: دموکرات‌ها می‌خواهند دفاع از آمریکا در برابر کشورهایی همچون ایران را سخت‌تر کنند. توی توله سگ رو اگه ول کنن میخای پاچه ی همه ی دنیارو بگیری. دقیقادرست گفته است وماهم همین نظرروداریم لعنت به دموکراتهای جلاد ترامپ بابا ابرقدرت جهان چقدر می ترسی از ایران !

چرا اجرای تئاترهای جشنواره فجر، در پایتخت خلاصه می‌شود؟ / ضرورت تمرکززدایی از یک رویداد هنریکارگردان نمایش «در دهانم حرف بزن» که در بخش مسابقه صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، با طرح این پرسش که چرا اجرای آثار برگزیده جشنواره تنها باید در پایتخت متمرکز باشد، گفت: تمرکز زدایی از انحصار اجرای تئاترهای جشنواره فجر در تهران، می‌تواند امر مبارکی برای تئاتر سراسر ایران باشد چراکه بخش عظیمی از مفاخر تئاتر امروز ایران کسانی هستند که کار خود را در شهرستان آغاز کرده‌اند.

نتانیاهو: پایتخت پیشنهادی فلسطین در «ابودیس» خواهد بودپس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه برنامه صلح خود موسوم به «معامله قرن» را شتر در خواب بیند پنبه دانه! گَهی لُف لُف خورَد گَه دانه دانه! یک سیاستمدار فاسد،رشوه گیر و کلاهبردار که پرونده فساد او در دادگاه است را چه رسد به این گنده گوئی ها؟! قدس متعلّق به مردم مظلوم و آواره فلسطین است و مسلمانان،دندان های بی بی را در دهان او خُرد خواهند کرد

ترامپ به دموکرات‌های کنگره: ایستادگی در برابر ایران را سخت‌تر نکنیدرئیس جمهوری آمریکا می‌گوید دموکرات‌های مجلس نمایندگان با طرح هایی که در حال بررسی هستند در پی محدود کردن اختیارات رئيس جمهوری برای مقابله با ایران هستند. vrey nice وجود ايستادن نداري، فقط نا مردي بلدي عاقو كار امريكا بجايي رسيده كه اونا باس جولو ما ايستادگي كنن 🤣🤣🤣🤣🤣

استان وایر- یک فعال کارگری پتروشیمی رازی معتقد است که دستمزد سال آینده کارگران در ماهشهر حداقل باید بیش از ۷ میلیون تومان در ماه باشد.محمدرضا تاجیک درباره بررسی مزد منطقه‌ای در شورای عالی کار به ایلنا گفت: «مزد منطقه‌ای و مزد صنوف  از جمله موضوع‌هایی است که در دستور کار بررسی‌های کمیته مزد قرار دارد.استان وایر- کارگران شاغل در پتروشیمی‌های ماهشهر از اجرای سلیقه‌ای «طرح طبقه بندی مشاغل» انتقاد کردند.به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از رای گیری مجلس نمایندگان درباره طرح کاهش اختیارات جنگی او که قرار است روز پنج‌شنبه (امروز) انجام شود به شدت انتقاد و ناراحتی خود را از این اقدام ابراز کرد.

علی ساجدی‌نیا، فعال کارگری شرکت پتروشیمی رازی واقع در ماهشهر معتقد است که برای حفظ قدرت خرید کارگران در وضعیت فعلی دستمزد کارگران باید بیش از ۷ میلیون تومان باشد. وی با اشاره به اینکه کمترین دستمزدی که کارگر با دو فرزند در شهرستان ماهشهر برای سال آینده نیاز دارد، باید بیش از ۷ میلیون تومان باشد، به ایلنا گفته است: «۷ میلیون تومان کفِ حقوقی است که یک خانواده کارگری برای زندگی نیاز دارد. البته مزد منطقه‌ای نیازمند زیرساخت‌هایی است و تا زمانی که زیر ساخت‌ها را نداشته باشیم در کشور اجرایی نمی‌شود. کارگری که بخواهد کمی زندگی راحت‌تری داشته باشد؛ گاهی تفریحاتی برای خانواده مهیا کند و پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشد، با دستمزد ۷ میلیون تومانی هم نمی‌تواند سَر کند.» به گفته کارگران، ضرایب حقوقی برای نیروهای یک پتروشیمی متفاوت هستند: «مثلاً برای نیروهای مدت موقت، ضرایب حقوقی از دیپلم تا فوق لیسانس بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ درصد است که باتوجه به مدرک تحصیلی لحاظ شده‌اند.» این فعال کارگری افزود: «الان در پتروشیمی‌های ماهشهر، کارگران از ۷ صبح تا ۶ یا ۷ بعد ازظهر یعنی عملاً معادل دو ماه کار می‌کنند. کارگران ماهر باید سطح دریافتی بیشتری را داشته باشند و به عنوان یکی از مواردی که درسال‌های آینده باید مورد توجه جدی قرار گیرد ترمیم سطح دستمزد کارگرانی است که از مهارت و تخصص کافی برخوردار هستند. حتی خیلی‌ها پنج‌شنبه و جمعه هم کار می‌کنند. این در حالی است که کاخ سفید روز گذشته نیز تهدید کرد که طرح مجلس نمایندگان آمریکا برای کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران را وتو خواهد کرد.

این کارگران هیچ استراحتی ندارند؛ هیچ زمانی برای گذران وقت در کنار خانواده ندارند و خرج و مخارج در ماهشهر آنقدر زیاد است که زندگی با کمتر از ۷ میلیون تومان برای یک خانواده با ۲ فرزند، واقعاً غیر ممکن است. بسیاری از کارگران اکنون تنها نیمی از دستمزد واقعی خود را دریافت می‌کنند و تا زمانی که حداقل دستمزدها اصلاح نشود نمی‌توان درباره ساری و جاری شدن مزد منطقه‌ای و صنایع سخن گفت.» نیروهای شاغل در پتروشیمی‌ها می‌گویند: «این چه طرح طبقه‌بندی مشاغلی است که هیچ تساوی و برابری در آن نیست؛ حتی در یک پتروشیمی.» به گفته این کارگر پتروشیمی رازی در سال آینده با وجود تورم، کارگران اهل ماهشهر با ۷ میلیون تومان حداقل دستمزد، حتی مبلغی بابت پس‌انداز نخواهند داشت: «در واقع ما با افزایش سه برابری حداقل دستمزد نسبت به سال گذشته نیز باید کار کنیم تا زنده بمانیم. کارگر پیمانکاری ماهشهر نسبت به کارگر رسمی وضعیت بدتری دارد.» لینک کوتاه.» این فعال کارگری تصریح کرد: «اگر فرزند کارگر رسمی به مدرسه برود، نزدیک به ۸۰ درصد تخفیف می‌گیرد. اما فرزند کارگر پیمانکاری چنین مزایایی ندارد.

امکانات هم به کارگران پیمانکاری نمی‌دهند. سال به سال مزایا کمتر می‌شود. در برخی پتروشیمی‌ها که پاداش‌ها هم حذف شده است.» ساجدی‌نیا با بیان اینکه نزدیک به ۱۰ روز است که کارگران پتروشیمی بندرامام در اعتصاب هستند، تاکید کرد : «چندی پیش ۲۵۰ اتوبوس و مینی‌بوس در مجموعه ماهشهر اعتصاب کردند. آنها با سرمایه خودشان، اتوبوس و مینی‌بوس تهیه می‌کنند و ماهیانه ۳ و نیم میلیون تومان دریافتی دارند.

از پول بنزین تا تعمیر خودرو و استهلاک و خرید لوازم یدکی خودرو را خودشان می‌پردازند.» وی افزود: «بچه‌های ماهشهر وضعیت زندگی خوبی ندارند. ماهشهر بیش از ۱۱ هزار نفر بیکار دارد. زندگی بیکاران بسیار اسف‌بار است. در پتروشیمی‌ها گروهی از کارگران با عذاب زندگی می‌کنند و تعدادی از کارگران در رفاه کامل.

پتروشیمی رازی ۷۰۰ کارگر رسمی و ۱۸۰۰ کارگر پیمانکاری دارد. اضافه‌کار برای یک کارگر پیمانکاری پتروشیمی عملاً اجبار است چون بدون اضافه‌کاری واقعاً توان گذران زندگی‌اش را ندارد.» ساجدی‌نیا خاطرنشان کرد: «طرح طبقه‌بندی که در برخی پتروشیمی‌ها در نظر گرفته شده است، حداقل ضریب است. در منطقه عسلویه ضریب حقوقی کارگران ۴.۷ است.

ضریب حقوقی کارگران رسمی ماهشهر ۲.۷ است؛ ضریب حقوقی کارگران پیمانکاری ماهشهر ۱.۵ است. به کارگران عسلویه وام‌های بزرگ می‌دهند اما ما چنین امکاناتی نداریم.» این فعال کارگری پتروشیمی رازی تصریح کرد: «اگر ما کارگران پیمانکاری در پتروشیمی‌ها بخواهیم وام بگیریم باید به صورت آزاد وام بگیریم.

با اینکه ۱۸ سال سابقه کار در پتروشیمی دارم، همچنان باید برای یک وام ۵۰ میلیونی با ۱۸ درصد سود، ضمانت ۳ کارگر رسمی را جور کنم. این درحالی است که ما حقوق‌بگیر همان شرکت هستیم.» این فعال کارگری تصریح کرد: «واقعاً مشکلات معیشتی ۱۸ هزار بیکار چطور باید رفع شود؟ به هر حال وقتی بیکاری باشد، اعتراض رخ می‌دهد. اگر مردم آسایش داشته باشند و زندگی بدون تبعیض و مشکل را بگذرانند، این اتفاقات نمی‌افتد. حاشیه‌نشینی در ماهشهر واقعاً وخامت پیدا کرده است.

لازم نیست راه دور برویم. دو کیلومتر از پتروشیمی‌ها که دور بشویم، جاده‌ای است که مردم در کپر زندگی می‌کنند. مناطقی هستند که در آنجا ناهنجاری‌های اجتماعی دیده می‌شود. نتیجه فقر و طلاق در زندگی کارگران به اینطور مشکلاتی ختم می‌شود. بچه‌های طلاق مشکلات روانی پیدا می‌کنند و به سمت فساد کشیده می‌شوند.

اینجا کارگران آنقدر در محیط کارشان وقت می‌گذرانند که فرصت نمی‌کنند، با خانواده وقت بگذرانند.» به گفته این فعال کارگری پتروشیمی رازی همه این مشکلات به علت پایین بودن دستمزد کارگران است: «ماهشهر  حدود ۳۰ پتروشیمی دارد و بخش مهمی از اقتصاد ایران را در بر می‌گیرد. حتی پارک‌هایی هست که مردم در آن زندگی می کنند. این شهر ۸ ماه گرما دارد. ماهشهری‌ها ماهی شهرشان را نمی‌توانند بخورند.

آلودگی پتروشیمی‌ها به خور خلیج فارس سرایت کرده و مردم باید ماهی را از مناطق دیگر بخرند. آب آشامیدنی درستی نداریم. در برخی شهرک‌ها و مناطق مردم واقعاً در فقر زندگی می‌کنند.» وی در پایان افزود: «برادر من آتش‌نشان است و ساعت‌ها کار می‌کند و حق شیفت می‌گیرد و به لحاظ رده شغلی هم از دیگر آتش‌نشانان بیشتر دریافت می‌کند، حقوقی در حد ۴ میلیون تومان دارد. این کارگر با ۴۷ سال سن دیگر چه زمانی باید خانه‌دار شود؟ ماهیانه یک میلیون تومان بابت کرایه خانه پرداخت می‌کند.

ما اقوامی در کرج داریم، ما در ماهشهر میوه و گوشت و ماهی را باید گران‌تر بخریم و در کل مخارج زندگی ما از تهران بالاتر است.»   📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: .