معمای ناپدید شدن یک ستاره عظیم در کهکشانی دورافتاده

معمای ناپدید شدن یک ستاره عظیم در کهکشانی دورافتاده

02/07/2020 06:18:00 ق.ظ

معمای ناپدید شدن یک ستاره عظیم در کهکشانی دورافتاده

ناپدید شدن یک ستاره عظیم که اخترشناسان در حال رصد آن بودند آنها را سردرگم کرده است. آنها احتمال می دهند که این شی دورافتاده در یک فروپاشی تبدیل به سیاهچاله شده بدون آنکه ابتدا در یک انفجار بزرگ به ابرنواختر بدل شود.

اما وقتی آنها تلسکوپ خیلی بزرگ (وی ال تی) رصدخانه جنوبی اروپایی (ای اس او) را به سوی آن نشانه رفتند، دیگر قادر به دیدن نشانه های ستاره نبودند.آقای الن گفت:"ما شگفت زده شدیم که ستاره ناپدید شده! خیلی غیرعادی است که ستاره ای به این عظمت بدون انفجاری ابرنواختری ناپدید شود."

گسترش اعتصاب‌های کارگری در پالایشگاه‌های ایران ملاقات سفیر استرالیا با کایلی مور گیلبرت در زندان قرچک؛ 'حال او خوب بوده است' - BBC News فارسی دانشمند زنی که باروری انسان را برای همیشه تغییر داد - BBC News فارسی

مشاهدات قدیمی تر ظاهرا نشان می داد که ستاره فوران های عظیمی را تجربه می کند به طوری که این مواد راهی فضا می شود. به نظر می آید این فوران ها بعد از ۲۰۱۱ متوقف شده باشد. این ستاره ها اغلب چنین فوران هایی را تجربه می کنند.حق نشر عکسNASA, ESA/Hubble, J. Andrews (U. Arizona)

Image captionعکس کهکشان کوتوله کینمن که با تلسکوپ فضایی هابل گرفته شدهمنجمان براساس مشاهدات خود دو توضیح برای ناپدید شدن این ستاره و فقدان ابرنواختر ارائه می کنند.این فوران های شدید ممکن است این ستاره را به یک ستاره کمتر تابنده تبدیل کرده باشد که آن هم ممکن است در پشت غبار پنهان شده باشد.

توضیح دیگر این است که این ستاره ممکن است بعد از فروپاشی تبدیل به یک سیاهچاله شده باشد بدون آنها ابتدا در انفجاری تبدیل به ابرنواختر شده باشد.این یک حادثه نادر خواهد بود: درک کنونی ما از چگونگی مرگ این ستارگان عظیم این است که بیشترشان در یک انفجار عظیم از میان می روند.

به گفته آقای الن اگر توضیح دوم درست باشد"این اولین شناسایی مستقیم چنین ستاره هیولایی است که زندگی اش به این شکل پایان پیدا می کند."برای تایید سرنوشت ستاره مطالعات بیشتری لازم است.تلسکوپ فوق العاده بزرگ رصدخانه جنوبی اروپایی (ای ال تی) قرار است در سال ۲۰۲۵ فعال شود که قادر خواهد بود ستارگان کهکشان های دورافتاده مثل کینمن را رویت و به حل معماهای کیهانی از این نوع کمک کند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

انفجار مهیب و آتش‌سوزی در یک مرکز درمانی در تجریششاهدان عینی به یورونیوز گفته‌اند این انفجار و آتش سوزی حدود ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه شب روی داده و چندین خودرو آتش‌نشانی و آمبولانس در محل حاضر شده‌اند.

افزایش قربانیان انفجار و آتش سوزی در یک کلینیک در تهرانخبرگزاری مهر به نقل القاصی مهر، دادستان تهران از کشته شدن ۴ مرد و ۱۵ زن در حادثه انفجار و آتش سوزی در کلینیک تشخیص پزشکی سینا اطهر در خیابان شریعتی تهران خبر داده است. این حادثه که سه شنبه شب رخ داد، با دست کم دو انفجار و آتش سوزی همراه بود و تصاویر آن به سرعت در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

مجسمه ملا محمد فضولی شاعر بزرگ آذربایجان در تبریز ناپدید شدمجسمه ملا محمد فضولی از شاعران بزرگ آذربایجان ایران که به زبان ترکی شعر سروده است در تبریز ناپدید شد. - خبرگزاری آناتولی

مخالفت مقامات امنیتی با بستری شدن سمانه نوروزمرادی در بیمارستان

تیک‌تاک پس از مسدود شدن از عملکرد خود در هند دفاع کردوزارت فناوری اطلاعات هند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دسترسی به تیک‌تاک و دیگر اپلیکیشن‌های چینی پس از دریافت شکایت‌های متعدد در خصوص سرقت احتمالی داده‌های شخصی و نقض قوانین مرتبط با رعایت حریم خصوصی مسدود شده است.

یک شبکه آزار جنسی کودکان با ده‌ها هزار مظنون در آلمان کشف شدپیتر بایزنباخ، وزیر دادگستری ایالت نوردراین‌وستفالن، می‌گوید یک شبکه بزرگ و سراسری کودک آزاری آنلاین در این کشف شده است.