معمار آرامگاه فردوسی | DW | 16.01.2021

27/10/1399 10:02:00 ق.ظ

۲۷ دی ۱۲۸۵؛ ۱۱۴ سال پيش در چنين روزی حسين لرزاده در تهران زاده شد: 'هنر معمار، هنر تزيينات است'. ۲۶ ساله بود كه دنباله كار هوشنگ سيحون را برای طراحی و بازسازی آرامگاه فردوسی گرفت و با همكاری خوشنويس نامدار عمادالكتاب نوشته‌های آرامگاه را تهيه كرد.

۲۷ دی ۱۲۸۵؛ ۱۱۴ سال پيش در چنين روزی حسين لرزاده در تهران زاده شد: "هنر معمار، هنر تزيينات است". "خانه مسكونی ما در كوچه قلمستان از محلات طراز اول شهر بود و رجال آن زمان در آنجا سكونت داشتند". "مدرسه در آن زمان كم و مسافت‌ها طولانی بود.

نوبت دبيرستان كه شد، رفتم مدرسه سلطانی، سر پل اميربهادر. اميربهادر از اعيان محله بود و سردار جنگ.

سپس او را نزد استاد تابلوساز فرستادند:"مايل به تحصيل در مدرسه كمال‌الملك بودم، اما به هر صورت به دفتر كار نقاش‌باشی روانه شدم". ۲۰ ساله بود كه كنار مسجد مجدالدوله در حسن‌آباد تهران"نقاشخانه حسين لرزاده" را گشود و به طراحی و ساخت سردر ايرانی بانك شاهی (بانك تجارت كنوني) و سردر مدرسه دالفنون پرداخت و اين طرح‌ها و ساخت‌ها را چنان با اصل بنا درآميخته كه نمی‌توان سردرها را از كل بنا جدا فرض كرد:

۲۶ ساله بود كه دنباله كار هوشنگ سيحون را برای طراحی و بازسازی آرامگاه فردوسی گرفت و با همكاری خوشنويس نامدار عمادالكتاب نوشته‌های آرامگاه را تهيه كرد: كار آرامگاه فردوسی ۴ سال طول كشيد: هزار و سه صد از پی اش، سيزده". headtopics.com

كاخ مرمر، مسجد اعظم قم و حرم‌های عتبات در عراق از ديگر آثار او هستند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

تصاویری از آثار بی‌نظیر هلموت یان، معمار آلمانی | DW | 10.05.2021هلموت_یان، معمار آلمانی در سن ۸۱ سالگی بر اثر تصادف با دوچرخه‌اش در حومه شیکاگو آمریکا درگذشت. سازه‌های بی‌نظیری از این معمار آلمانی در سراسر جهان باقی مانده است. گزارشی تصویری: وب سایتتون معلوم نیست بازار تبلیغات یا منبع خبری نمیشه خبر راحت خوند marketquestion1 😓

فلورنتینو پرس: درون ذهن معمار سوپرلیگ اروپا چه می‌گذرد؟ - BBC News فارسیفلورنتینو پرس به دلیل نقشی که در راه‌اندازی سوپر لیگ فوتبال اروپا داشت به عنوان انسانی طمع‌کار و به نوعی شیطان‌صفت تصویر شده است. اما رئیس باشگاه رئال مادرید واقعا چگونه شخصیتی دارد؟

درباره ریچارد نفیو، معمار تحریم‌های ایران چه می‌دانیم؟

آغاز کمپین عظیمی در هند برای تزریق واکسن کرونا | DW | 16.01.2021در هند از روز شنبه (۱۶ ژانویه) کمپین عظیمی برای واکسیناسیون سراسری ضد کرونا در این کشور آغاز شده است. قرار است تا تابستان سال جاری صدها میلیون نفر واکسن کرونا دریافت کنند. هند بیش از ۳ . ۱ میلیارد نفر جمعیت دارد.