انتخابات, سعید محمد, انتخابات سال ۱۴۰۰, یدالله جوانی, سپاه پاسدران

انتخابات, سعید محمد

معاون سیاسی سپاه پاسداران برکناری سعید محمد را تائید کرد | DW | 03.04.2021

یک مقام ارشد سپاه پاسداران تائید کرد که فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری برکنار شده است. پیشتر یکی از اعضای حزب مؤتلفه خبر برکناری سعید محمد را اعلام کرده و او آن را تکذیب کرده بود.

03/04/2021 02:03:00 ب.ظ

یک مقام ارشد سپاه پاسداران تائید کرد که فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری برکنار شده است. پیشتر یکی از اعضای حزب مؤتلفه خبر برکناری سعید محمد را اعلام کرده و او آن را تکذیب کرده بود.

یک مقام ارشد سپاه پاسداران تائید کرد که فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری برکنار شده است. پیشتر یکی از اعضای حزب مؤتلفه خبر برکناری سعید محمد را اعلام کرده و او آن را تکذیب کرده بود.

خبرگزاری فارس، از رسانه‌های منسوب به نیروهای نظامی و امنیتی، شنبه ۱۴ فروردین (۳ مارس) از قول معاون سیاسی سپاه پاسداران اعلام کرد که سعید محمد به دلیل ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری"بدون طی کردن مراحل قانونی" برکنار شده است.سردار یدالله جوانی در این باره گفته است: «منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.»

تظاهرات در کرمانشاه، کردکوی، کرج و اصفهان؛ بنر «خامنه‌ای» به آتش کشیده شد مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد

محمد که پس از برکناری به سمت مشاور فرمانده کل سپاه منصوب شد، ۱۷ اسفند ماه سال گذشته گفته بود قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ کاندید شود و به همین دلیل استعفا داده است.استعفا بعد از انتشار خبر برکناریتردید درباره برکناری یا استعفای سعید محمد از همان ابتدای انتشار خبر آغاز شد؛ در حالی که خبرگزاری تسنیم، از دیگر رسانه‌های نزدیک به سپاه، خبر انتصاب فرمانده جدید قرارگاه خاتم‌الانبیا را منتشر کرده بود، سعید محمد حدود یک ساعت و نیم بعد در یک پیام توئیتری از استعفای خود خبر داد.

یک هفته پس از انتشار این پیام خبرگزاری ایسنا از قول حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی نوشت، کنار گذاشتن فرمانده قرارگاه خاتم به دلیل انتخابات نبوده و"خود ایشان هم تخلفاتی داشته" است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدپس از بالا گرفتن حاشیه‌ها درباره سخنان حمیدرضا ترقی و تکذیب اظهاراتش توسط سعید محمد، عضو ارشد حزب مؤتلفه مدعی شد که ایسنا حرف‌های او را تحریف کرده است. خبرگزاری ایسنا هم در واکنش به این اتهام اعلام کرد که فایل صوتی مصاحبه با ترقی موجود است و"مصاحبه دقیقا براساس اظهارات مطرح شده در این فایل منتشر شده است". headtopics.com

اکنون با سخنان معاون سیاسی سپاه مشخص شده که برکناری فرمانده قرارگاه خاتم به هر علتی بوده، رخ داده است. حامیان سعید محمد می‌کوشند او را مصداق نظر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای عنوان کنند که از ضرورت"تشکیل دولت جوان، جهادی و انقلابی" سخن گفته است.

تکذیب حمایت سپاه از سعید محمدهمچنین با توجه به بحث‌هایی که درباره احتمال نشستن فردی با سابقه نظامی بر مسند ریاست جمهوری آینده در گرفته، طرفداران فرمانده برکنارشده قرارگاه خاتم می‌کوشند او را فرد مورد حمایت سپاه پاسداران جلوه دهند.یدالله جوانی این گمانه‌زنی‌ها را به"شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب" نسبت داده و به خبرگزاری فارس گفته است: «سپاه نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد. اساساً ورود سپاه و بسیج به انتخابات به‌طور مصداقی و حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها دارای منع قانونی و شرعی است.»

این ادعا در حالی مطرح‌شده که پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ ویدئوهایی از سخنان سه مقام ارشد سپاه منتشر شد که دخالت این تشکیلات در انتخابات ریاست جمهوری و به نفع محمود احمدی‌نژاد را آشکار می‌کند.سابقه دخالت سپاه در انتخاباتیکی از این ویدئوها مربوط به سخنان محمدعلی جعفری، فرمانده وقت سپاه پاسداران است که از نگرانی در مورد کشیده شدن انتخابات به دور دوم به دلیل موقعیت نامناسب احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌های سخن گفته است.

محمدرضا خاتمی، نایب رئیس مجلس ششم و دبیرکل سابق حزب جبهه مشارکت آذر ماه سال ۹۷ در مصاحبه‌ای گفته بود تقلب در انتخابات سال ۸۸"قطعی" است و در آن حدود هشت میلیون رای در ستاد انتخابات کشور به مجموع آراء اضافه شده است.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید headtopics.com

ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی، نقش ستاد جنگ را ایفا کرد/ تامین زندگی و معیشت مردم محور اصلی تصمیم گیری‌ها در ستاد اقتصادی دولت بوده است اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت لایحه احداث قبرستان‌های جدید در تهران تصویب شد

خاتمی که به خاطر این اظهارات محاکمه شد گفته است که مستند ادعاهای او سخنان برخی چهره‌های سیاسی غیر اصلاح‌طلب است که حاضر نیستند این موضوع را علنی مطرح کنند.یدالله جوانی ضمن تاکید بر عدم حمایت سپاهیان از نامزدی سعید محمد می‌گوید: «واقعیت این است که سپاه به جد با ورود پاسداران و از جمله ایشان به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است.»

این سخنان را می‌توان این گونه تعبیر کرد که سپاه به طور اصولی با نامزدی پاسداران در انتخابات ریاست جمهوری مخالف نیست اما از سعید محمد پشتیبانی نمی‌کند.حمید رضا ترقی در مصاحبه‌ای با ایسنا که بعدا تکذیب کرد درباره نامزدی سعید محمد در انتخابات ریاست جمهوری گفته بود: «ایشان اصلا در فضای اصولگرایان مطرح نیست، فقط در فضای مجازی مطرح است و روی ایشان کار شده است.»

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶تبلیغات انتخاباتی در ایران به مرور زمان از بسترهای رسمی یا"ارزشی" فاصله گرفته‌اند. کارزار‌ها و شعارهای نامزدهای انتخابات ۹۶ را می‌توان نقطه عطفی در شکسته شدن کلیشه‌های معمول سیاسی دانست.پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶

تبلیغات ادوار نخست انتخابات ریاست جمهوری به پوسترهایی سیاه و سفید با ادبیات مذهبی و ایدئولوژیک محدود بود. مثلا ابوالحسن بنی‌صدر مبشر اقتصاد توحیدی و علی خامنه‌ای، مرد محراب و جبهه معرفی می‌شدند. از دوره چهارم به بعد، دولت‌ها القابی عرفی چون سازندگی، اصلاحات، مهرورزی یا تدبیر و امید گرفتند. ابراهیم رئیسی نام دولت احتمالی خود را دولت کار و کرامت گذاشته است. headtopics.com

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶با رشد وسایل ارتباط جمعی و به موازات مشارکت مستقیم شهروندان در خبررسانی، تبلیغات انتخابات مجلس، شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری از جنبه خشک و"انقلابی" فاصله گرفته‌ و در فرم و محتوا دگرگون شده است. شعارها زمینی‌، غلو‌آمیز و"پوپولیستی‌" شده‌اند.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶دیده شدن: پدیده انتخابات دوازدهم از روز ثبت‌نام‌ها بروز کرد. هجوم و نام‌نویسی مردم عادی؛ نه برای نیل به دومین مقام سیاسی بلکه برای دیده شدن و به حساب آمدن. از میان ۱۶۳۶ نفر، شش داوطلب از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند.پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶

همه‌گیری پنهان؛ یتیم شدن یک میلیون‌ کودک در اثر بیماری کرونا وزارت دفاع ملی افغانستان از کشته‌شدن 187 طالب خبر داد دل‌نوشته کیمیا علیزاده؛ از همراه نشدن با صداوسیما متشکرم

جنگ دو دستار: نام و کنیه و رنگ عمامه دو رقیب اصلی انتخابات ۹۶ دستمایه تبلیغات و شعارهاست. حامیان رئیسی او را"ابراهیم زمان" و"سید مظلوم" می‌خوانند و خبرهای مربوط به این دو با عباراتی چون رویارویی"شیخ و سید" تیتر می‌خورند. شعار برخی هواداران رئیسی: «ابراهیم بت شکن، بت بزرگ رو بشکن»

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶همسران در برابر همسران: ابراهیم رئیسی در بخشی از فیلم تبلیغاتی خود همسرش را معرفی کرد تا اصولگراها روی عضویت جمیله علم‌الهدی در هیات علمی دانشگاه بهشتی سرمایه‌گذاری کنند و استادیاری دانشگاه و تالیفات او را امتیازی در برابر خانه‌دار بودن همسر روحانی بخوانند. همسر رئیسی در همایش‌های مربوط به شوهرش نیز سخنرانی کرد و از جمله در همدان، حق برابری جنسیتی برای زنان را به معنای پرداخت حق نفقه آنها دانست.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶حرف‌های جمیله علم‌الهدی پاسخی بود به روحانی که گفت برخی می‌خواهند در پیاده‌‌روها هم بین زن و مرد دیوار بکشند. حسین شریعتمداری در کیهان نوشت کسی چنین ادعایی را می‌کند که همسران رقیبانش استاد دانشگاه هستند اما همسر خودش خانه‌‌دار است.» صاحبه عربی فعالیت سیاسی ندارد. دیپلمه است و به گفته اطرافیانش در مسائل خیریه و نیکوکاری فعالیت می‌کند.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶زنان و جوانان: روحانی در ورزشگاه شیرودی از جناح رقیب پرسید: «حاضرید حرف‌هایی را که در جلسات خصوصی در باره اشتغال زنان می‌زنید به زبان بیاورید؟» تمرکز رئیسی روی کرامت زنان و حقوق اسلامی آنهاست. هر دو کاندیدا وعده کرده‌اند در کابینه‌شان وزیر زن داشته باشند. وزیر ورزش وعده کرده که دولت بعدی روحانی فرصت حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶جلوه‌های ویژه: کاندیدای موتلفه در مناظره‌ها به تدریج تهاجمی‌تر شد اما ظاهر متفاوتش بیشتر مورد توجه بود. اگر کاپشن محمود احمدی‌نژاد به یک آرم داخلی و جهانی مبدل شد، کت مصطفی میرسلیم، لباس سیاستمداران هندی و پاکستانی را تداعی می‌کرد. مصطفی میرسلیم روز ثبت‌نام با کلاه ایمنی و لباس کار به وزارت کشور رفت و در اولین نشست مطبوعاتی خودش نیز پیامی به زبان فرانسه فرستاد.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶کنسرت زنده در مشهد: ورود سلبریتی‌ها به کارزار حمایت از این یا آن کاندیدا. اکثر هنرمندان، ورزشکاران و نویسندگان از کاندیداتوری روحانی حمایت کردند. بخشی با بیانیه و برخی در همایش‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی. سالار عقیلی در همایش مشهد آواز خواند. اجرای موسیقی با پیامی ویژه در شهری که کنسرت در آن ممنوع و مذموم اعلام شده بود.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶موسیقی زیرزمینی: کمتر چهره‌ شناخته‌‌شده‌ هنری یا اجتماعی از رئیسی حمایت کرده و برای همین پشتیبانی امیر تتلو، خواننده جنجالی از او خبرساز شد. تتلو گفت انتخابش قالیباف بود اما «با اینکه همه چیزم و حتى پیج اینستامو از دست دادم، هنوزم به نظر ایشون احترام میذارم و راى بنده با وجود نداشتن اطلاعات کافى جناب آقاى رئیسى هستند.» تتلو نوشته که در نهایت نوکر منتخب مردم خواهد بود.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶پاسخگویی مردمی: واکنش طرفداران رئیسی به انتقاد روحانی از جمع کردن مردم با اتوبوس و نهار دادن در پادگان‌ها. روحانی در مناظره سوم نیز به رئیسی گفته بود اگر نبات و پارچه سبز می‌خواهید برای روستاییان بفرستید بگذارید برای بعد انتخابات.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶ناکامی سه باره: آرای قالیباف پس از آن که روحانی به تلاش او برای"لوله کردن" دانشجویان اشاره کرد، ریزشی جدی داشت و او از رقابت‌ها کنار کشید. اصولگراها اقدام قالیباف را عملی انقلابی خواندند اما حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی نوشت: «شمع ريخته‌ای نذر امام زاده‌ای شد. آبروی رفته‌ای فدای آينده‌ای مبهم شد ولی معادل‌های چندمجهولی حل شد. عمل انقلابی يعنی يا معاون اولی يا نايب توليتی».

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶دور زدن ممنوعیت‌ها: انتشار نام و تصویر خاتمی و یاد کردن از موسوی و رهنورد و کروبی در رسانه‌های رسمی قدغن است اما میتینگ‌های انتخاباتی روحانی در ورزشگاه شیرودی و آزادی، فرصتی برای طرح شعار رفع حصر، آزادی زندانیان سیاسی و حمایت از خاتمی بود. با این همه حتی رسانه‌های اصلاح‌طلب در پوشش خبری این میتینگ‌ها تصاویر افراد یاد شده را محو کردند.

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶تقدیر فرهنگی: ربنای شجریان و سرود ای ایران، در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی به عنوان میراث ملی ثبت شدند. همایون شجریان در اینستاگرام نوشت افرادی با روش خودجوش می‌کوشند من و پدرم را به اعلام موضع وادار کنند اما اجازه بدهید موضع من بماند برای خودم: «هرچند که مردم صلاح خود را بهتر می‌دانند زیرا این روزها و آن روزها هر آنچه که باید می‌دیدند و می‌شنیدند را دیده و شنیده‌اند و بر همان اساس تصمیم می‌گیرند.»

پدیده‌ها و عجایب انتخابات ۹۶تیغ و تبلیغ: روحانی در میتینگ‌هایش با صراحتی غافلگیرکننده به کاسبان تحریم تاخته و از سپاه و بسیج خواسته که در انتخابات دخالت نکنند. او در آخرین سخنرانی در اردبیل به دستگیری عوامل پاره کردن عکس‌هایش در استان‌های مختلف اشاره کرد و گفت: «دو چیز می‌خواهم بگویم. این چاقو‌کش‌هایی که فرستادید عکس را پاره کنند، چرا نرخ را بالا بردید آخر یک ساعت عکس پاره کردن یک میلیون تومان؟»

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

فامیلی این شخص شرشاب هستش که معنی فارسی ان میشود رختشور هستش. نابود باد سیاهی.

پنتاگون: قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را با شلیک اخطار از ناو آمریکایی دور کردیمپنتاگون اعلام کرد که پس از آنکه چند قایق تندروی سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی نزدیک شده و فاصله ایمن را نقض کردند، نیروهای آمریکایی با شلیک اخطار این قایق‌ها را دور کرده‌اند

سپاه پاسداران ۳ نفر را تحت عنوان «تروریست» در سیستان و بلوچستان کشت

وزارت خارجه ایران اظهارات معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه پیرامون یمن را تکذیب کرد

پنتاگون: نگرانی خود را از فعالیت نیروی دریایی سپاه به ایران اعلام کرده‌ایمجان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، در یک کنفرانس خبری در رابطه با افزایش تنش‌های اخیر ایران با شناورهای خود در خلیج اعلام کرد ناخرسندیو

فرمانده سپاه جنگ کشتی‌ها و عملیات متقابل علیه اسرائیل را تایید کردحسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، با اشاره به نقش تهران در وقوع انفجار در مراکز حساس اسرائیل و ایجاد اخلال در تجارت دریایی این کشور، عملا وقوع