معافیت نهادهای اصلی حکومت ایران از طرح شفافیت مجلس

01/03/1401 07:39 ب.ظ

معافیت نهادهای اصلی حکومت ایران از طرح شفافیت مجلس العربيه_فارسى

مجلس ایران یک‌شنبه یکم خرداد «طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها» را با معافیت شورای عالی امنیت ملی، شوراهای تامین استان‌ها و در این طرح دوفوریتی، بخش عمده‌ای از نهادهای حکومتی که در امور امنیتی، نظامی و اطلاعاتی تصمیم‌گیر هستند و نهادهای استانی که در چند سال اخیر نقش اصلی در سرکوب اعتراضات مدنی به‌عهده داشتند، از شفافیت مستثنی شده‌اند.

سازمان انرژی اتمی ایران نیز از طرح شفافیت معاف شده است.

با این حال کلیه موسسات خصوصی که عهده‌دار خدمات عمومی هستند، از جمله کانون‌های وکلای دادگستری، سازمان نظام پزشکی، موسسات آموزش عالی، موسسات اعتباری و بیمه‌های غیر دولتی مشمول طرح شفافیت شده‌اند. بنا به متن این طرح «مشمولین این قانون موظفند داده‌ها و اطلاعات عمومی و تصمیمات متخذه سازمان یا شورای متبوع‌ خود را به‌موجب قوانین و مقررات از طریق سامانه مربوط به خود منتشر و اطلاع‌رسانی کنند».

همچنین در طرح تصریح شده است که با متخلفان طبق قوانین تخلفات اداری برخورد خواهد شد. طبق ادعای نمایندگان امضاکننده طرح شفافیت، هدف از آن «ارتقای سرمایه اجتماعی» حکومت جمهوری اسلامی و «تقویت باور عمومی» است. با این حال نهادهای اصلی حکومت از آن مستثنی شده و تنها بخشی از فعالیت‌ قوای مقننه و قضائیه را شامل می‌شود که رئیسان دو قوه ‌آن‌ها را جزو «مصادیق داده و اطلاعات عمومی» تشخیص بدهند. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

معافیت نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران از شفاف‌سازی | DW | 22.05.2022نمایندگان مجلس در بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه با معافیت برخی ارگان‌ها و نهادها از شفاف‌سازی موافقت کردند. در جمهوری اسلامی اغلب نهادهای حکومتی شامل شفاف‌سازی و نظارت نیستند و با طرح مجلس شمار آنها افزایش می‌یابد. تا چشمت کور! ..................... نیروی مسلح که نه سپاه تروریستی پاسداران که توش دزدیهای کلان انجام میشه و هیچ گونه حسابرسی هم در کار نیست

نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات ایران از طرح شفافیت مستثنی شدندنمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه یکم خرداد در بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه با معافیت نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از شفافیت موافقت کردند. وقتی ارگانی شفاف نباشه میشه محل فساد و خودکامگی و رانت متاسفانه هر قانونی در این کشور تصویب میشه یک عده ازش معاف هست. دزدی ها سرنخش نیروهای مسلح و نیروهای امنیتیه! سیستم عصبی این تن بیمار اقتصادی که درست کار نمیکنه همان سپاه و وزارت اطلاعاته! بیراهه نروید

سازمان انرژی اتمی از شفافیت معاف شدسازمان انرژی اتمی از شفافیت معاف شد نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به طرح شفافیت قوای سه گانه سازمان انرژی اتمی را معاف از اجرای این قانون کردند. مجلس قلابی ایران البته مجلس طویله است چون نوکران برده ها برای چین روسیه ملا خامنه ای است اینها چه دستور بدند مجلس طویله انجام بدن همه رباط های کوکی اند مال مفت دل بی رحم شدند شفافیت مقام انسانیت خدا پرستی آزاده گی در اینها یافت نمی شوند روح شیطانی و جسم حیوانی دارند

وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران از شفافیت معاف شدندوزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران از شفافیت معاف شدند براساس مصوبه امروز (یکشنبه اول خرداد ماه) مجلس ایران، سپاه پاسداران، ارتش، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی این کشور از طرح قانون «شفافیت قوای سه گانه» مستثنی شدند. می‌تونید درباره‌ش گریه کنید.

معافیت نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران از شفاف‌سازی | DW | 22.05.2022نمایندگان مجلس در بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه با معافیت برخی ارگان‌ها و نهادها از شفاف‌سازی موافقت کردند. در جمهوری اسلامی اغلب نهادهای حکومتی شامل شفاف‌سازی و نظارت نیستند و با طرح مجلس شمار آنها افزایش می‌یابد. تا چشمت کور! ..................... نیروی مسلح که نه سپاه تروریستی پاسداران که توش دزدیهای کلان انجام میشه و هیچ گونه حسابرسی هم در کار نیست

طرح شفافیت قوای سه‌گانه؛ نیروهای امنیتی و سازمان انرژی اتمی مستثنی شدندنمایندگان مجلس امروز یک‌شنبه یکم خرداد ۱۴۰۱ در جریان بررسی طرح_شفافیت قوای سه گانه شورای امنیت کشور، شورای تامین استان‌ها و شهرستان‌ها، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی را از این طرح مستثنی کردند. مجلس نیروهای_مسلح عدم_شفافیت

شهرستان‌ها، نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات مورد بررسی قرار داد.

در این طرح دوفوریتی، بخش عمده‌ای از نهادهای حکومتی که در امور امنیتی، نظامی و اطلاعاتی تصمیم‌گیر هستند و نهادهای استانی که در چند سال اخیر نقش اصلی در سرکوب اعتراضات مدنی به‌عهده داشتند، از شفافیت مستثنی شده‌اند.سازمان انرژی اتمی ایران نیز از طرح شفافیت معاف شده است.

با این حال کلیه موسسات خصوصی که عهده‌دار خدمات عمومی هستند، از جمله کانون‌های وکلای دادگستری، سازمان نظام پزشکی، موسسات آموزش عالی، موسسات اعتباری و بیمه‌های غیر دولتی مشمول طرح شفافیت شده‌اند.

بنا به متن این طرح «مشمولین این قانون موظفند داده‌ها و اطلاعات عمومی و تصمیمات متخذه سازمان یا شورای متبوع‌ خود را به‌موجب قوانین و مقررات از طریق سامانه مربوط به خود منتشر و اطلاع‌رسانی کنند».

همچنین در طرح تصریح شده است که با متخلفان طبق قوانین تخلفات اداری برخورد خواهد شد.

طبق ادعای نمایندگان امضاکننده طرح شفافیت، هدف از آن «ارتقای سرمایه اجتماعی» حکومت جمهوری اسلامی و «تقویت باور عمومی» است. با این حال نهادهای اصلی حکومت از آن مستثنی شده و تنها بخشی از فعالیت‌ قوای مقننه و قضائیه را شامل می‌شود که رئیسان دو قوه ‌آن‌ها را جزو «مصادیق داده و اطلاعات عمومی» تشخیص بدهند.

طرح دوفوریتی شفافیت هنگامی در مجلس ایران بررسی می‌شود که طبق گفته احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، این طرح چهار سال است در دفتر رهبر جمهوری اسلامی معطل و نادیده گرفته شده بود.

دفتر رهبر ایران تشکیلاتی عظیم شامل دست‌کم 8 معاونت و 7 دفتر ویژه و نیز نهادهای اقتصادی عظیم از جمله «ستاد اجرایی فرمان امام» و «بنیاد مستضعفان» است.

تاکنون هیچ گزارشی درباره ساختار سازمانی و عملکرد این تشکیلات بزرگ ارایه نشده است.