معامله 70 میلیارد تومانی برخی از مجوزها/ عده‌ای مجوزها را پیش‌فروش می‌کنند/ با صدور کد یکتا جلوی دلالی مجوزها را می‌گیریم

08/03/2021 02:16:00 ب.ظ

رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد گفت: در حال حاضر نرخ خرید و فروش برخی از مجوزها به 70 میلیارد تومان رسیده‌است.

ایلنا, اقتصاد

یک مقام مسئول در وزارت اقتصاد در گفت‌وگو با ایلنا : معامله 70 میلیارد تومانی برخی از مجوزها/ عده‌ای مجوزها را پیش‌فروش می‌کنند/ با صدور کد یکتا جلوی دلالی مجوزها را می‌گیریم

رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد گفت: در حال حاضر نرخ خرید و فروش برخی از مجوزها به 70 میلیارد تومان رسیده‌است.

وی با بیان اینکه این روند در دنیا تغییر کرده است، ادامه داد: قاعده دنیا دیگر این روند نیست که مجوز حالت کنترل پیشینی داشته باشد و در دنیا به حالت مجوز با ایفای نقش پسینی تبدیل شده‌ است. در دنیا کسانی که مجوز یک کسب و کار می‌گیرند باید استانداردهایی را رعایت کنند وگرنه هم آن کسب و کار تعطیل می‌شود و هم برای آن فرد محرومیت اجتماعی در نظر گرفته می‌شود.

رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد افزود: البته باید گفته شود که در دنیا ارایه مجوز زمان‌بر نیست و تمام استعلامات مورد نیاز انجام می‌شود بدون اینکه کسی را درگیر کنند.فیروزی تاکید کرد: متاسفانه نظام مجوزدهی در ایران نظام امضا طلایی است به این معنا که برای ارایه یک مجوز اصلی آنقدر استعلامات دستی می‌گیرند و پروسه طولانی مدتی دارد که درخواست کننده خسته می‌شود. برای مثال فردی با یک میلیارد تومان سرمایه گذاری سراغ مجوز که می‌رود یک سال دیگر به فرد داده می‌شود که این مدت زمان 20 درصد نرخ استهلاک پول دارد. در این شرایط  همین مجوز را ممکن است فردی 50 میلیون تومان به فروش گذاشته باشد بنابراین 150 میلیون تومان به صرفه‌تر است و کسی هم از خرید و فروش آن ناراضی نیست.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

شهرداری ماهیانه ۷۰ میلیارد تومان بابت بدهی‌های دوره پیشین به تامین اجتماعی پرداخت می‌کندرئیس کمیته اقتصاد ی شورای شهر تهران گفت:‌ شهرداری تهران در توافق با تامین اجتماعی، ماهیانه ۷۰ میلیارد تومان از بدهی‌های دوره قبلی مدیریت شهری را پرداخت می‌کند.

روحانی: مذاکرات برجام 70-60 درصد پیشرفت داشته استرئیس جمهور ایران اعلام کرد مذاکرات 1+4 برجام در وین حدود شصت هفتاد درصد پیشرفت کرده است. - خبرگزاری آناتولی

'سالخورده‌ترین پرنده وحشی جهان' در ۷۰ سالگی جوجه آورد - BBC News فارسیویزدم، سالخورده ترین پرنده شناخته شده جهان، در سن حداقل ۷۰ سالگی بار دیگر صاحب جوجه شده است. سازمان ماهی و حیات وحش آمریکا گفت جوجه این پرنده از خانواده آلباتروس های لِیسان روز اول فوریه در یک پناهگاه حیات وحش در اقیانوس آرام شمالی سر از تخم درآورد. ماشاءالله در 70سالگي تخم گذاشت و مادر شد . این یعنی اگه علیاحضرت، ملکه هم به خودشون یه کم فشار بیارن میتونن برای جامعه بشریت یک یا چند تخم سلطنتی بزارن. هر چی باشه تخم و ترکه سلطنتی ایشون هنوز تپه نریده در کره زمین دارن. اینجوری میتونن ماموریت رو تکمیل کنن.

سیل در اندونزی و تیمور شرقی جان بیش از ۷۰ نفر را گرفتمسئولان محلی و مدیران سازمان‌ها و نهادهای امداد رسان در اندونزی و تیمور شرقی تاکنون از مفقود شدن ده‌ها نفر خبر داده‌اند؛ مساله‌ای که احتمال بالا رفتن شمار تلفات را طی ساعات آینده افزایش می‌دهد. درودها دوستان فردا سه شنبه 6.4.2021 ازدواج بر سلطان 23.8.1442 مسیح بر صبرواستقامت 17.1.1400 ستاره بر کیمیاگر ضمن اعلام همدردی با خانواده قربانیان مایلم بگم یک چیزی بین من و قربانیان حوادث طبیعی و غیر طبیعی مشترکه من باید بدونم تعداد جانباختگان حوادث در روز چقدره بهرحال متاسفم

فردی ۷۰ ساله به جرم حیوان‌‌آزاری در بوکان بازداشت شدبعد از ۷۰ سال هم آدم نشد ای جانی وحشی!

علی فیروزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره خرید و فروش انواع مجوز کسب‌و کار با نرخ‌های نجومی اظهار داشت: هر مجوزی بالقوه می‌تواند فسادآفرین باشد در جامعه ما هم در بُعد اداری و هم بُعد بخش‌خصوصی مجوز زده و مجوز محور هستیم و از این ابزار (مجوز) در همه بخش‌ها استفاده می‌کنیم.«سید محمود میرلوحی» رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به سوالی درباره بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری به بانک شهر که مدیران شهری پیشین آن را قبول ندارند و می‌گویند مستندات لازم برای این ارقام وجود ندارد، گفت: ما بعد از سه سال و نیم تلاش کارشناسی به این اعداد و ارقام رسیده‌ایم.رئیس جمهور ایران اعلام کرد مذاکرات 1+4 برجام در وین حدود شصت هفتاد درصد پیشرفت کرده است.'سالخورده‌ترین پرنده وحشی جهان' در ۷۰ سالگی جوجه آورد ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۷ مارس ۲۰۲۱، ۰۱:۵۰ GMT منبع تصویر، Jon Brack/Friends of Midway Atoll NWR توضیح تصویر، جوجه ویزدم در ماه فوریه سر از تخم در آورد ویزدم، سالخورده ترین پرنده شناخته شده جهان از خانواده آلباتروس، در سن حداقل ۷۰ سالگی بار دیگر صاحب جوجه شده است.

وی با بیان اینکه این روند در دنیا تغییر کرده است، ادامه داد: قاعده دنیا دیگر این روند نیست که مجوز حالت کنترل پیشینی داشته باشد و در دنیا به حالت مجوز با ایفای نقش پسینی تبدیل شده‌ است. در دنیا کسانی که مجوز یک کسب و کار می‌گیرند باید استانداردهایی را رعایت کنند وگرنه هم آن کسب و کار تعطیل می‌شود و هم برای آن فرد محرومیت اجتماعی در نظر گرفته می‌شود. در ۹۰ مورد گزارش حسابرسی این موارد ذکر شده است. رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد افزود: البته باید گفته شود که در دنیا ارایه مجوز زمان‌بر نیست و تمام استعلامات مورد نیاز انجام می‌شود بدون اینکه کسی را درگیر کنند.2021 تهران/ خبرگزاری آناتولی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز (20 آوریل2021) در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی این کشور درباره روند مذاکرات برجام در وین و توافق‌ هسته‌ای توضیحاتی ارائه داد. فیروزی تاکید کرد: متاسفانه نظام مجوزدهی در ایران نظام امضا طلایی است به این معنا که برای ارایه یک مجوز اصلی آنقدر استعلامات دستی می‌گیرند و پروسه طولانی مدتی دارد که درخواست کننده خسته می‌شود. سال گذشته با وزارت اقتصاد بخشی از این مشکل را حل کردیم. برای مثال فردی با یک میلیارد تومان سرمایه گذاری سراغ مجوز که می‌رود یک سال دیگر به فرد داده می‌شود که این مدت زمان 20 درصد نرخ استهلاک پول دارد..

در این شرایط  همین مجوز را ممکن است فردی 50 میلیون تومان به فروش گذاشته باشد بنابراین 150 میلیون تومان به صرفه‌تر است و کسی هم از خرید و فروش آن ناراضی نیست.در حقیقت ۸ هزار میلیارد تومان در طی سه سال گذشته بدهی شهرداری به بانک‌ها پرداخت شده است. وی ضمن تاکید بر حفظ «چارچوب تعیین‌شده از طرف رهبری درمورد مذاکرات»، تصریح کرد: معنای حضور قدرتمند امروز ایران در مذاکرات وین شکست قطعی فشار حداکثری دشمنان است. وی با اشاره به نرخ خرید و فروش مجوزهای خاص اظهار داشت: در حال حاضر مجوز‌هایی با نرخ 70 میلیارد تومانی خرید و فروش می‌شوند که البته در حال رفع این موضوع هستیم و به زودی مجوز این بخش آزاد می‌شود. رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد با بیان اینکه هر چیزی شبیه مجوز چه در اختیار دولت، چه بخش خصوصی‌ و اتحادیه، انجمن و . لینک کوتاه...

می‌تواند فسادانگیز باشد، ادامه داد: بنابراین در نظام مجوز دهی راهی نداریم جز اینکه پارادایم را تغییر دهیم و اینکه خرید و فروش مجوز را جرم تلقی کنیم. فیروزی گفت: در برخی از جلسات عده‌ای با افتخار اعلام می‌کنند که مجوز خریداری کردند و آن را شبیه به سهم الشرکه می‌دانستند در حالی که این تصور درست نیست. مجوز ابزار حاکمیت است برای حکمرانی و خرید و فروش مجوز به معنای داد و ستد ابزار حاکمیت است. وی افزود: شرایط برای ارائه مجوز وقتی سختیگرانه باشد، عده‌ای که دارنده مجوز هستند بر روی آن مجوز قیمت گذاری و آن را قابل خرید و فروش می‌کنند بنابراین وقتی هر اقدامی را به اخذ مجوز گره می‌زنیم باید انتظار این را داشته باشیم که فساد در آن حوزه اتفاق بیفتد. رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد با بیان اینکه موضوع عجیب‌تر به ارث رسیدن مجوز است، گفت: دیده شده که عده‌ای مجوز سردفتری پیش فروش می‌کنند یعنی فردی که 5 سال دیگر بازنشست می شود مجوز خود را پیش فروش می‌کند که این موضوع ترسناک‌تر از خرید و فروش مجوز است که البته قرار شده دستگاه قضایی به این موضوع ورود کند.

   فیروزی ادامه داد: برخی از این انتقلات به صورت صلح عمری است و خریدو فروشی صورت نمی گیرد. وی با تاکید بر اینکه باید پارادایم نظام مجوز دهی تغییر کند، گفت: باید قوانین مرتبط تغییر کنند یا اصلاح شوند که از این رو طرح تهسیل برخی از مجوزهای کسب و کار را مجلس پیگیری می‌کند و اصلاح ماده 7 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 در مجلس در حال انجام است. رییس مرکز پایش و بهبود محیط کسب وکار وزارت اقتصاد افزود: در این باره همچنین دو مصوبه هیات وزیران داده که تکلیف شده کد یکتای مجوز صادر شود به این معنا که اگر کسی مجوزی گرفته آن دستگاه مکلف است، اطلاعات هویتی و مجوزی که درخواست داده با ذکر تاریخ و مکان مجوز را برای وزارت اقتصاد ارسال کند تا کد یکتا برای آن مجوز داده‌ شود که از آن پس،  مجوز قابل واگذاری نبود و از این طریق جلوی دلالی مجوز و خلق یک شبه مجوز گرفته می‌شود و می‌دانیم هر فرد چند مجوز برای چه بخش‌هایی دارد. لینک کوتاه .