مطهری: رابطه امارات و اسرائیل تقصیر ماهم هست

25/05/1399 03:20 ب.ظ

نماینده سابق مجلس ایران کشورش را یکی از مقصران توافق امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی سازی روابط دانست. - خبرگزاری آناتولی

نماینده سابق مجلس ایران کشورش را یکی از مقصران توافق امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی سازی روابط دانست. - خبرگزاری آناتولی 15.08.2020 عکس از ایرنا استابول/ خبرگزاری آناتولی علی‌ مطهری، نماینده پیشین مجلس ایران در صفحه توییتر خود نوشت: «در برقراری رابطه امارات با اسراییل، ما نیز مقصر بوده‌ایم. عرب‌ها را ترسانده‌ایم و به دامان اسرائیل سوق داده‌ایم.

نمونه آن؛ آتش زدن سفارت عربستان.»

او افزود: «سیاست دشمن شناختن ایران به جای اسراییل در میان اعراب نتیجه داده است. باید ترس آنها زایل شود.» گفتنی است دونالد ترامپ٬ رئیس جمهور آمریکا 13 آگوست 2020 در یک پیام توئیتری از «توافق تاریخی» اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی سازی کامل روابط دوجانبه خبر داد.

بنیامین نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل نیز با انتشار پیامی در رسانه‌های اجتماعی امضای توافق‌نامه عادی سازی روابط با امارات متحده عربی را «یک گام تاریخی» خواند. به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (WAM)، مقامات این کشور و اسرائیل برای تعیین"نقشه راه مشترک" به منظور برقراری روابط دو جانبه، توافق کرده و در هفته‌های آینده گرد هم می‌آیند تا توافق‌نامه‌هایی را در زمینه‌های مختلف امضا کنند. headtopics.com

ادامه مطلب:
aa_persian »

ایران به سبک مخصوص خامنه‌ای رابطه امارات و اسرائیل را محکوم می‌کند

ایران به سبک مخصوص خامنه‌ای رابطه امارات و اسرائیل را محکوم کرد

تقویت ائتلاف اسرائیل علیه ایران؛ بحرین، عمان و شاید عربستان پشت سر امارات - BBC News فارسیاعلام توافق تاریخی میان امارات متحده عربی و اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، برای همه کشورهای منطقه منهای ایران فوایدی در پی خواهد داشت. عمان که دو سال پیش میزبان نخست‌وزیر اسرائیل در مسقط بود و بحرین که سال گذشته میزبان کنفرانس صلح اسرائیل و فلسطینیان شد، احتمالا در نوبت بعدی علنی کردن روابط خود با اسرائیل‌اند. اما این بلوک ضدایران تا هنگامی که عربستان علنا پشت آن قرار نگیرد، رسمیت نخواهد یافت.

واکنش‌های گسترده به توافق اسرائیل و امارات - BBC News فارسیشمار زیادی از رهبران جهان از توافق امارات متحده عربی و اسراییل برای عادی سازی روابط استقبال کرده و آن را گامی برای صلح در خاورمیانه دانسته اند.

واکنش‌های متضاد کشورهای منطقه‌ به آغاز روابط امارات و اسرائیلمصر مهمترین کشور منطقه بود که از موضع امارات در به رسمیت شناختن اسرائیل حمایت کرد. در عوض ایران و ترکیه موضع منفی در این خصوص اتخاذ کردند.

واکنش ترکیه به توافقنامه عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیلوزارت خارجه ترکیه: وجدان مردمان منطقه هرگز رفتار ریاکارانه امارات متحده عربی که به مساله فلسطین خیانت کرده است را نخواهد بخشید