مصونیت اسدالله اسدی و شرایط بازداشت؛ محور اصلی دفاعیات وکیل دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 64 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مصونیت اسدالله اسدی و شرایط بازداشت؛ محور اصلی دفاعیات وکیل دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم گفت‌وگوی دیمیتری دبکو، وکیل اسدالله اسدی با یورونیوز را بخوانید🔽

دومین و آخرین جلسه دادگاهی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، که متهم به برنامه ریزی یک حمله تروریستی در جریان گردهمایی دوسال پیش مجاهدین خلق با همراهی سه ایرانی دیگر شده است، پنجشنبه سوم دسامبر گذشته در شهر آنتورپ بلژیک برگزارشد.

دیمیتری دبکو: برخی با استناد به کنوانسیون وین، بر این باورند که این دیپلمات مصونیت داشته و برخی دیگر می گویند که مصونیت نداشته است. زمانی که من به عنوان وکیل می بینم برخی از استادان شناخته شده حقوق بین الملل مصونیت دیپلماتیک را تایید می کنند، ناگزیر این موضوع را در دادگاه مطرح کردم. تنها متهمان این پرونده، موکل من و سه مظنون دیگر هستند. و سومین دفاعیه من در واقع بحث بر سر احترام به حقوق موکلم به عنوان یک مظنون است. اگر دادگاه با هیچ یک از این دفاعیات من مشکلی پیدا نکند، آن زمان تصمیم خواهد گرفت که آیا موکل من مجرم هست یا نه؟ و این که حکم او چه خواهد بود. اینها همه سوالاتی است که دادگاه بلژیک باید روز ۲۲ ژانویه پاسخ آنها را بدهد.

دیمیتری دبکو: در این دادگاه، موکل من متهم به این است که قصد داشته در خاک فرانسه دست به عملیات تروریستی بزند. دادگاه وظیفه دارد در این باره او را محاکمه کند. اما به‌خاطر اینکه من دفاعیات را در رابطه با روند دادرسی و دادگاهی کردن موکلم مطرح کرده‌ام، دادگاه ابتدا باید به دفاعیات پاسخ بدهد.

من وکیل حکومت ایران نیستم اما به نظرم اتخاذ چنین تصمیمی از سوی یک دادگاه فدرال بلژیکی غیرممکن است. دادگاه کیفری بلژیک اجازه ندارد درباره چنین اتهامی تصمیم بگیرد یا حکم صادر کند. در واقع نه تنها نقض مصونیت دیپلماتیک، بلکه مصونیت یک دولت که نماینده مردم است، به میان خواهدآمد. به همین دلیل می گویم که به نظرم کاملا غیرممکن خواهد بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

این جنایتکاران حکومت اسلامی تمام مخالفین خود را تروریست معرفی می کنند ولی هزاران جاسوس در بین مهاجران ایرانی دارند که تک تک آنها در برنامه های تروریستی این حکومت دخیل هستند. کشورهای اروپایی هم سرگرم مماشات با رهبران این حکومت ضد بشری هستند

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها