مصوبه 'تعیین محل مناسب' برای اعتراض و تجمع در ایران ابطال شد

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 67 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

دیوان عدالت اداری در ایران مصوبه‌‌ای رد کرده که در آن هیأت دولت مکان‌های مشخصی را برای تجمع و اعتراض در شهرهای مختلف تعیین کرده بود. دیوان عدالت اداری تعیین محل تجمع را با اصلی از قانون اساسی مغایر دانسته که بر اساس آن نباید محدودیتی برای برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز وجود داشته باشد. حکومت ایران همواره به دلیل رعایت نکردن این اصل مورد انتقاد بوده است.

تعیین اماکن و شرایط برای تجمعات عمومی در تهران - خرداد ۱۳۹۷

حکومت ایران همواره به دلیل رعایت نکردن اصل آزادی اجتماعات و اعمال محدودیت و ممنوعیت علیه برگزاری تجمع‌‌های مسالمت‌آمیز مورد انتقاد قرار گرفته است.دولت ایران در ماه خرداد سال ۱۳۹۷ مکان‌هایی را به عنوان"محل‌های مناسب برای تجمع‌های گروه‌های مختلف مردمی" درتهران و شهرهای دیگر تعیین کرد. تعدادی ورزشگاه و پارک، بوستان و همین طور"ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی" از جمله محل‌هایی بود که بر اساس تصویب هیئت دولت برای تجمع و اعتراض در نظر گرفته شد.مدیر کل سیاسی وزارت کشور ایران در زمان بررسی مصوبه‌ای که اکنون ابطال‌شده، گفته بود تلاش شده مکان‌هایی برای اعتراض مردم در نظر گرفته شود تا"هم این اعتراضات شنیده شود و هم امنیت آن‌ها تأمین شود و هم مزاحم کسب و کار مردم نباشد."

پیش از آن شورای شهر تهران در نیمه دی ماه سال ۱۳۹۶ و هم‌زمان با اعتراض‌های گسترده در ایران شهرداری تهران را موظف به تعیین مکان‌های مناسب برای تشکیل اجتماعات کرده بود.دیوان عدالت اداری علاوه بر ارجاع به قانون اساسی برای ابطال مصوبه دولت، تصمیم‌گیری درباره تجمعات و راهپیمایی‌ها را از وظایف و اختیارات"کمیسیون احزاب" دانسته و این موضوع را به عنوان دلیلی دیگر برای رد این مصوبه مطرح کرده است.

دیوان عدالت اداری بر اساس قانون اساسی"به ‌منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین یا واحدها یا آئین‌نامه‌های دولتی و احقاق حقوق آنها" و زیر نظر رئیس قوه قضائیه تأسیس شده و فعالیت می‌کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سیاست‌های «رحمت‌الله نبیل» برای آینده افغانستان در قبال لشکر فاطمیون و مهاجران در ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

ظریف: برای ایران مزیتی در مداخله در انتخابات آمریکا وجود نداردظریف: *برای ایران مزیتی در مداخله در انتخابات آمریکا وجود ندارد *آمریکا جنگ سایبری را با حمله‌ای خطرناک به تاسیسات هسته‌ای ما آغاز کرد *این حمله می‌توانست جان میلیون‌ها انسان را بگیرد *جنگ سایبری در میان است و ایران در آن درگیر است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

صدها هزار نفر در کانادا برای حمایت از محیط زیست به خیابان آمدندسازمان‌دهندگان این راهپیمایی می‌گویند تنها در شهر مونترال نیم میلیون نفر به خیابان‌ها آمده‌اند. مقام‌های شهری این تعداد را نزدیک به ۳۱۵ هزار نفر اعلام کرده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

دستور رئیس قوه قضائیه برای تسریع در اقدامات قضایی سانحه قطار مسافربری زاهدان- تهرانرئیس قوه قضائیه طی دستوری به رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان، ضمن تسلیت مجدد به بازماندگان سانحه قطار مسافربری زاهدان- تهران، تسریع در اقدامات قضایی مربوط به این پرونده را مورد تاکید قرار داد. سالها بود بخاطر بسیاری از بی عدالتیها، ویژه خواریها، کارتل سازیها، رانت و فساد و.... که این اواخر علنی هم شده بود، عذاب میکشیدم و امیدم از انقلاب بریده میشد. ولی امروز میبینم هر چیزی حسابی داشته و همینطوریم نبوده. شما چطور؟ طعم_شیرین_عدالت
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

آمادگی‌های لازم برای حضور حداقل ۳ میلیون نفر در مراسم اربعین تدارک دیده شده استوزیر کشور گفت: برای حداقل ۳ میلیون نفر تدارک لازم دیده شده است و با توجه به تجربیات چند ساله ای که در برگزاری مراسم اربعین داریم و همچنین اضافه شدن مرز خسروی، امیدواریم تسهیلات بهتر و خدمات مناسبتری به زوار ارائه دهیم. ای کاش یکم از این امادگیای لازم را برای حمایت از مردم فقیر جامعه بکار میگرفتید
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

علت عدم تفکیک زندانیان سیاسی، ناتوانی در تأمین اعتبار برای سازمان زندان‎هاستتهران- ایرناپاس- نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید عدم تفکیک بند زندانیان با جرایم مختلف، به‎خاطر ناتوانی دولت در تأمین اعتبار برای سازمان زندان‎هاست، چراکه دولت باید منابع مالی را فراهم کند تا سازمان زندان‎ها بتواند زندان جدید بسازد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »