مشکلی در جهت تامین کالاهای اساسی پیش روی ما نیست/ ۴ میلیون تن کالا در روزهای آینده وارد کشور می‌شود/ ممکن است کرونا همیشه با ما باشد

02/04/2020 10:27:00 ق.ظ

رئیس جمهور در ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا: مشکلی در جهت تامین کالاهای اساسی پیش روی ما نیست/ ۴ میلیون تن کالا در روزهای آینده وارد کشور شود

حسن روحانی, ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا

رئیس جمهور در ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا : مشکلی در جهت تامین کالاهای اساسی پیش روی ما نیست/ ۴ میلیون تن کالا در روزهای آینده وارد کشور شود

رئیس جمهور گفت: جلسه امروز ما اقتصادی بود؛ تامین نیازمندی‌های کشور و مقابله با کرونا و تامین کالاهای اساسی و نیازمندی‌های تا پایان سال ۹۹ که گزارش مفصلی را وزارت کشاورزی و صمت دادند از ذخیره کالاهای اساسی که خوب بود. جداول روزانه ما هم همین را نشان می‌دهد که مشکلی پیش روی ما نیست اما باید برای سال ۹۹ نیازمندی های ما مشخص شود.

وی ادامه داد: جلسه امروز ما اقتصادی بود؛ تامین نیازمندی‌های کشور و مقابله با کرونا و تامین کالاهای اساسی و نیازمندی‌های تا پایان سال ۹۹ که گزارش مفصلی را وزارت کشاورزی و صمت دادند از ذخیره کالاهای اساسی که خوب بود. جداول روزانه ما هم همین را نشان می‌دهد که مشکلی پیش روی ما نیست اما باید برای سال ۹۹ نیازمندی‌‌های ما مشخص شود.

وی افزود: بانک مرکزی هم از شرایط ارزی گزارش خوبی برای نیازهای دارویی و کالاهای اساسی دادند که مشکلی برای تامین ارز نخواهیم داشت و طراحی انجام گرفته که چگونه بتوانیم این تامین کالا را داشته باشیم.رئیس‌جمهور گفت: بخش اول بحث امروز ما در مورد کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی بود که چه منابع ارزی در اختیار داریم و بخش دوم در خصوص گمرکات بود که امروز حدود ۴ میلیون تن در گمرکات ما است که کالاهای اساسی است و ما باید مقرراتی را مورد توجه قرار دهیم تا این کالاها آزاد شود . بانک مرکزی و صمت این چهارچوب را اعلام کردند و این به اطلاع صاحبان کالاها خواهد رسید. همچنین در مورد کالاهایی که در کشتی است تصمیمات خوبی اتخاذ شد و امیدواریم این ۴ میلیون تن کالا در روزهای آینده وارد کشور شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

حمایت مجمع صادرکنندگان ترکیه از کمپین «ترکیه‌ام، ما برای خودمان کافی هستیم»مجمع صادرکنندگان ترکیه با اهدای 15 میلیون لیر از کمپین همبستگی ملی «ترکیه‌ام، ما برای خودمان کافی هستیم» حمایت کرد. - خبرگزاری آناتولی

قطر: اتهام حمایت ما از حوثی‌ها بی‌پایه است

وزیر امور خارجه ایتالیا: کمک‌های ترکیه برای ما بسیار مهم و ارزشمند استوزیر امور خارجه ایتالیا: کمک‌های ترکیه برای ما بسیار مهم و ارزشمند است

ترامپ: اگر به نیروهای ما در عراق آسیبی برسد، بهای آن برای تهران بسیار سنگین خواهد بوددونالد ترامپ روز چهارشنبه در یک پیام توییتری تهران را شدیدا تهدید کرد. 🇮🇷 🇺🇸 ترامپ خفه‌شه فعلأ داره پایتخت شروع می‌شه انتقام_سخت لینک توییت رو میذارید. اگرم تفسیر خودتون رو نوشتید امامت دار باشید بگید گمشو برو بابا!

فرانسه: در صورت ادامه بحران کرونا به حد کافی ذخیره دارویی داریمادوارد فیلیپ در مورد پیش‌بینی خود از آینده کرونا در فرانسه گفت که با وجود «نشانه‌های امیدوارکننده» در بحران کنونی، «روزهای سخت‌تری» در پیش روی این کشور است.

ممکن است ایالات متحده با توجه به شیوع کرونا در جهان در مورد تحریم‌های ایران تجدید نظر کندپمپئو: ممکن است آمریکا به دلیل شیوع کرونا، در تحریم‌های خود علیه ایران تجدید نظر کند اخیرا آمریکا به دلیل تداوم تحریم‌ها علیه ایران از سوی بسیاری کشورها و شخصیت‌ها مورد انتقاد قرار گرفته بود آخی خیلی دوست دارین اینجوری بشه؟😂😂😂 ایسنا بسه گه نخور درغگوی پفیوز

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه روز پنجشنبه ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا گفت: در آغاز باید تشکر کنم از ملت هوشیار سراسر کشورمان که دیروز که روز طبیعت بود کاملا به پروتکل‌ها توجه کردند و همین مراعات اساس راهی است که امروز پیش رو داریم تا به نقطه باثبات برسیم.مجمع صادرکنندگان ترکیه با اهدای 15 میلیون لیر از کمپین همبستگی ملی «ترکیه‌ام، ما برای خودمان کافی هستیم» حمایت کرد.دوحه سخنان معمر العریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن مبنی بر حمایت دولت قطر از شبه‌نظامیان حوثی‌ را بی‌پایه دانست.01.

همه این تلاش‌ها برای این است که فوتی‌ها کاهش پیدا کند. مردم بتوانند سلامت خودشان را در روزهای آینده شاهد باشند و بتوانیم کار را با سلامت توأم کنیم.04. وی ادامه داد: جلسه امروز ما اقتصادی بود؛ تامین نیازمندی‌های کشور و مقابله با کرونا و تامین کالاهای اساسی و نیازمندی‌های تا پایان سال ۹۹ که گزارش مفصلی را وزارت کشاورزی و صمت دادند از ذخیره کالاهای اساسی که خوب بود.2020 دوحه/ خبرگزاری آناتولی وزارت امور خارجه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد: سخنان معمر العریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن مبنی بر حمایت ما از شبه‌نظامیان حوثی‌ بی‌پایه است. جداول روزانه ما هم همین را نشان می‌دهد که مشکلی پیش روی ما نیست اما باید برای سال ۹۹ نیازمندی‌‌های ما مشخص شود. گول‌له با بیان اینکه در این روزهای سخت همه باید دست در دست هم از کشور، دولت، ملت و تولید حمایت کنند، گفت: تولید در مجمع صادرکنندگان ترکیه هرگز متوقف نشده و به صورت شبانه روز صادرات انجام می‌شود. وی افزود: بانک مرکزی هم از شرایط ارزی گزارش خوبی برای نیازهای دارویی و کالاهای اساسی دادند که مشکلی برای تامین ارز نخواهیم داشت و طراحی انجام گرفته که چگونه بتوانیم این تامین کالا را داشته باشیم.

رئیس‌جمهور گفت: بخش اول بحث امروز ما در مورد کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی بود که چه منابع ارزی در اختیار داریم و بخش دوم در خصوص گمرکات بود که امروز حدود ۴ میلیون تن در گمرکات ما است که کالاهای اساسی است و ما باید مقرراتی را مورد توجه قرار دهیم تا این کالاها آزاد شود . ممکن است موانعی در سر راه‌مان باشد ولی قادر به رفع آنها هستیم.. بانک مرکزی و صمت این چهارچوب را اعلام کردند و این به اطلاع صاحبان کالاها خواهد رسید. همچنین در مورد کالاهایی که در کشتی است تصمیمات خوبی اتخاذ شد و امیدواریم این ۴ میلیون تن کالا در روزهای آینده وارد کشور شود. گول‌له همچنین تصریح کرد:"ترکیه به عنوان کشوری قابل اطمینان و تولید کننده قدرتمندانه به راه خود ادامه خواهد داد". وی ادامه داد: در گمرکات ما کالاهای دیگری وجود دارد که مورد نیاز برای تولید است و یا تجهیزاتی است که برای تولید وارد کشور شده است. برای تولید این هم مورد بحث قرار گرفت که که وزارت صمت لیست آن کالاها را مشخص کند که آزاد شوند و بانک مرکزی ترتیبات خاصی را پیش‌بینی کردند. این کمپین با استقبال گسترده تمام اقشار جامعه از جمله دولتمردان٬ احزاب٬ هنرمندان، ورزشکاران و خیرین در ترکیه روبرو شده است.

این دو قدم بسیار مهم هم برای تخلیه بنادر هم برای آمدن کالا است. روحانی گفت: امروز البته بحثی هم در مورد تولیدات داخلی داشتیم که نحوه خرید گندم مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گرفته شد که چگونه خریداری شود و برای بخشی که مورد نیاز نان کشور است تصمیم خوبی اتخاد شد. رییس جمهور در ادامه به ماموریت‌های وزارت امور خارجه اشاره و تصریح کرد: در خصوص منابع ارزی که داریم و همچنین روابط اقتصادی که باید با همسایگان در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشیم، تصمیماتی اتخاذ شد و وزارت امور خارجه اقداماتی را در این زمینه باید صورت دهد. وی ادامه داد: موضوع دیگری که امروز در درخصوص آن بحث و تصمیماتی اتخاذ شد که البته تصمیم‌گیری نهایی و اعلام آن با ستاد کرونا خواهد بود، مساله‌ نحوه‌ فعالیت اصناف و مشاغل بعد از ۲۰ فروردین است چرا که معتقدیم زندگی مردم باید تامین شود و آن کسب و کارهایی که فعالیت آن‌ها ضروری است با رعایت اصول بهداشتی فعالیت اقتصادی خود را از سر بگیرند. روحانی در ادامه ابراز داشت: سلامت مردم برای اهمیت زیادی دارد، اما مبارزه با فقر نیز شبیه مبارزه با کرونا است و هر دو باید در اولویت باشد.

در این خصوص تصمیمات خوبی امروز اتخاذ شد که روز یکشنبه و در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا نهایی شده و به مردم اطلاع داده خواهد شد. وی افزود: از همه دستگاه‌های فعال و مسئول در مساله کرونا تشکر می‌کنم به ویژه از وزارت بهداشت که به خوبی در عرصه حاضر هستند، همچنین از همه کسانی که در این ایام فعالیت تولیدی داشتند تشکر می‌کنم که اقدامات خوبی را صورت دادند به ویژه در حوزه اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت بخش زیاد و قریب به اکثر نیازهای وزارت بهداشت در داخل تولید و تامین می‌شود. از سوی دیگر لازم است از همه تولیدکنندگان در بخش‌های مختلف مواد غذایی تشکر کنیم که به خوبی فعالیت می‌کنند. رییس جمهور با اشاره به ماموریت بانک‌ها در خصوص مساله اشتغال، بیان داشت: از بانک‌ها نیز به دلیل فعالیت‌هایشان تشکر می‌کنیم، به ویژه این که بانک مرکزی و بانک‌ها مسئولیت سنگینی را بر دوش دارند در آینده پیرامون مساله اشتغال به ویژه کسانی که در این ایام اشتغال شان تحت فشار قرار گرفت و کسب و کار آن ها آسیب دید تصمیمات لازم را اعلام می‌کنیم. وی همچنین ضمن قدردانی از پلیس و هلال احمر به دلیل زحمات و تلاش های اخیر شان، گفت: از پلیس هلال احمر و همه بخش‌هایی که این روزها برای سلامت مردم تلاش می کنند سپاسگذاری می‌کنم و ان‌شاءالله بتوانیم خیلی زود به روند با ثباتی در خصوص مدیریت بیماری برسیم.

اما من لازم می‌دانم بار دیگر تاکید کنم کرونا مساله‌ای نیست که بتوانیم بگوییم در یک روز مشخص تمام می‌شود، ممکن است همیشه با ما باشد و یا اینکه تا پایان سال ادامه داشته باشد. در نتیجه ما باید همیشه پروتکل‌های بهداشتی را طبق دستورالعمل وزارت بهداشت در دستگاه‌های دولتی، اصناف، مراکز تولید و اماکن محل تجمع رعایت کنیم چرا که هنوز تا پایان راه مسیر زیادی در پیش است. البته همه می‌دانیم که این تنها مشکل ایران نیست و همه‌ کشورهای جهان به آن دچار هستند و ان‌شاءالله با همکاری و یاری یکدیگر از این مرحله عبور خواهیم کرد. لینک کوتاه .