مشکل بزرگ کمبود پرستار در کشور / اجرای قانون تعرفه‌گذاری؛ مهم‌ترین درخواست پرستاران

20/09/1400 09:44 ق.ظ

مشکل بزرگ کمبود پرستار در کشور معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری: در دوران کرونا در همین پایتخت که بیشترین امکانات بهداشتی درمانی در آن وجود دارد، هنوز هم در بیمارستان‌هایی ۱۵ بیمار توسط یک پرستار خدمت می‌گیرند و این تاسف‌بار است.

حمیدرضا عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در جلسه‌ای که هفته گذشته در نهاد ریاست جمهوری داشتیم موضوعات اجرای قانون تعرفه‌گذاری به عنوان مطالبه اصلی ما مطرح شد که قانون رسمی مجلس شورای اسلامی است .

وی گفت: از طرفی در این جلسه بر اجرای فوق‌العاده خاص پرستاران، بخشودگی مالیاتی در ایام کرونا و کاهش میزان آن پس از کرونا، تبدیل وضعیت پرستاران و... تاکید شد. وی درباره تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، تاکید کرد: دو روایت در این زمینه وجود داشت. حدود ۱۰ درصد از پرداختی‌های حوزه سلامت به بخش پرستاری تعلق می‌گیرد که نظر مسئولین این بود که با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور در شرایط فعلی کارانه‌ای که به پرستاران پرداخت می‌شود را در قالب تعرفه اجرایی کنیم و صحبت دیگر هم این بود که بر اساس کار کارشناسی حدود ۲۸.۵ درصد باید به تعرفه‌های پرستاری اختصاص دهیم و سرفصل جدا برای تعرفه‌های پرستاری در این امر تعریف کنیم که اعتقاد ما این است که استقلال بحث سرانه سبب می‌شود هویت مستقل پرستاری دیده شود.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

دبیرکل خانه پرستار: صد‌هزار پرستار بیکار هستند | DW | 09.12.2021به گفته دبیرکل خانه پرستار در حالی کە هم‌اکنون صد‌هزار فارغ‌التحصیل رشته پرستاری بیکار هستند، مراکز درمانی در ایران به صد و پنجاه هزار پرستار نیاز دارند. او از افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی مهاجرت پرستاران خبر داده است. درودها دوستان فردا جمعه 10.12.2021 چرخ اقبال بر بدآرآویخته 5.5.1443 پاپ اعظم بر خودش 19.9.1400 خورشید بر درویش روز پرستار در ایران را به تمامی زحمتکشان کادر درمان شادباش عرض میکنم. همه ملت اسیر یه دست آخوند بی سواد شدن ونه از حکومت سرشون می شه نه اقتصاد همه رو به روز سیاه نشوند..... اعتراضات _مردمیابان همبستگی _رمز_پیروزیست مرگ_بر _دیکتاتور اخوندیاعتراضات اتحاد_رمز_پیروزی نه_به_جمهوری_اسلامی دادگاه_بین‌المللی_مردمی_آبان اعتراضات_اصفهاناب_1400نه_

ویدئو؛ هواداران حقوق پناهجویان با عروسک بزرگ کودک سوری در لندن تجمع کردنداین تجمع در حالی برگزار شد که اعضای مجلس عوام بریتانیا در حال بررسی لایحه‌ای با هدف افزایش کنترل مرزی و مقابله با ورود پناهجویان هستند.

مذاکرات وین؛ پیشرفت در گفت‌وگوها در گرو چیست؟- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimمذاکرات وین؛ پیشرفت در گفت‌وگوها در گرو چیست؟ پیشرفت در گفت‌وگوهای و توافق در وین در صورتی که آمریکا ذهنیت‌های پیشین را کنار بگذارد و به دنبال رسیدن به توافقی مبتنی بر برد-برد باشد در دسترس است JCPOA گزارش تسنیم: 👏👏👏🇮🇶🇱🇧🇸🇾🇦🇫🇨🇳🇹🇷🇵🇰🇮🇷👏👏👏 تیم مذاکره کننده باید با سرعت توافق رابه سرانجام برساند، در صورتیکه مذاکرات طولانی و فرسایشی شود ، همان بلایی که سر دولت قبل آمد ، تکرار خواهد شد. سردار سعید_قاسمی تنها بازی برد برد در جهان، همجنس بازی است.

اولیانوف: ایده های ایران در مذاکرات باید کاملا در نظر گرفته شودنماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین بر ضرورت پرداختن به ایده ها و مطالبات دولت جدید ایران در مذاکرات وین تاکید کرد. چرا این خبرا فقط در خبرگزاری شماست For several years, you Russians have used Iran as a tool to achieve your own interests against the West. Iran is no longer the Iran it used to be, it can defend its rights with full authority...! روسیه همیشه دقیقه نود جاخالی میده

تمرین‌های فشرده ملی پوش آذربایجانی در ترکیه برای حضور در رقابت‌های جهانی «ام‌ام‌ای»عمران عباس‌قلی‌اف، ملی پوش آذربایجانی و دارنده مدال برنز قهرمانی اروپا در رشته هنرهای رزمی ترکیبی «ام‌ام‌ای» در کارابوک ترکیه به تمرین‌های فشرده خود برای حضور در رقابت‌های جهانی ادامه می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

جریمه چند هزار یورویی در انتظار واکسینه نشده‌ها در اتریشکودکان زیر ۱۴ سال، زنان باردار در کنار بهبودیافتگان از کرونا (تا ۶ ماه پس از بهبودی) و افرادی که از مشکلات سلامتی خاص در رنجند از این قاعده مستثنی خواهند بود.

حمیدرضا عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در جلسه‌ای که هفته گذشته در نهاد ریاست جمهوری داشتیم موضوعات اجرای قانون تعرفه‌گذاری به عنوان مطالبه اصلی ما مطرح شد که قانون رسمی مجلس شورای اسلامی است .

وی با اشاره فرمایشات مقام معظم رهبری در روز پرستار سال گذشته، افزود: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری لازم‌الاجرا است و رئیس جمهور محترم هم در برنامه‌ های انتخاباتی بر اجرای این قانون تاکید کرده بودند اما، علی‌رغم تمام این موارد این موضوع تاکنون اجرایی نشده است و امیدواریم این اصلی‌ترین خواسته ما برآورده شود.

وی گفت: از طرفی در این جلسه بر اجرای فوق‌العاده خاص پرستاران، بخشودگی مالیاتی در ایام کرونا و کاهش میزان آن پس از کرونا، تبدیل وضعیت پرستاران و... تاکید شد.

وی افزود: اکنون علی‌رغم اینکه در وزارتخانه بهداشت حدود ۳۰۰ هزار پست بدون تصدی داریم، همکاران با وضعیت استخدامی متفاوت شرکتی، قراردادی، تبصره‌ای و... مشغول به کار هستند و خواسته‌ ما مخصوصا از سازمان امور اداری و استخدامی این بود که به این امر توجه کرده و همکاران ما را از بلاتکلیفی خارج کنند.

وی درباره تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، تاکید کرد: دو روایت در این زمینه وجود داشت. حدود ۱۰ درصد از پرداختی‌های حوزه سلامت به بخش پرستاری تعلق می‌گیرد که نظر مسئولین این بود که با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور در شرایط فعلی کارانه‌ای که به پرستاران پرداخت می‌شود را در قالب تعرفه اجرایی کنیم و صحبت دیگر هم این بود که بر اساس کار کارشناسی حدود ۲۸.۵ درصد باید به تعرفه‌های پرستاری اختصاص دهیم و سرفصل جدا برای تعرفه‌های پرستاری در این امر تعریف کنیم که اعتقاد ما این است که استقلال بحث سرانه سبب می‌شود هویت مستقل پرستاری دیده شود.

او ادامه داد: از طرفی پیش‌بینی ما این است که کارانه و درآمد همکاران ۳ برابر شود اما، برخی مسئولین اعتقاد داشتند در شرایط فعلی که مشکل بودجه داریم اجازه دهیم با شرایط فعلی پیش برویم که ما به این موضوع رضایت ندادیم و نهایتا مقرر شد دوستان در ریاست جمهوری برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشند. مباحث ذکر شده در حالی مطرح شد که غایب بزرگ این جلسه نماینده سازمان برنامه و بودجه بود. توقع ما از رئیس جمهور محترم این است که در این مورد سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت را سر یک میز بنشانند و دستور اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را بدهند.

وی افزود: پیش‌بینی‌های ما در بخش تعرفه‌گذاری این است که سالانه حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است که با شرایطی که ما پیش‌بینی کردیم آیتم تعرفه گذاری پرستاری به صورت مستقل در سرانه سلامت دیده شود. این رقم بودجه‌ای نیست که دولت را به چالش بکشد هرچند که دوستان وزارتی ما فقط کارکنان خود را می‌بینند. ما ۱۴۰ هزار پرستار در حوزه وزارت بهداشت و بیمارستان‌های دانشگاهی داریم و حدود ۶۰ هزار نفر هم در بخش خصوصی و نیروهای مسلح و تامین اجتماعی فعال هستند. پیش‌بینی دوستان وزارتی بر اساس ۱۴۰ هزار پرستار خودشان است که ۴۰۰۰ میلیاردرتومان را پیش‌بینی کردند اما چون ما فرادستگاهی نگاه می‌کنیم ۷۰۰۰ میلیارد تومان را پیش‌بینی کردیم.

عزیزی در خصوص استخدام پرستاران، تصریح کرد: واقعیت میدانی بیمارستان‌ها آن است که با آن حداقل‌های استاندارد تعداد پرستار به تخت و بیمار فاصله زیادی داریم. در دوران کرونا در همین پایتخت که بیشترین امکانات بهداشتی درمانی در آن وجود دارد هنوز هم در بیمارستان‌هایی ۱۵ بیمار توسط یک پرستار خدمت می‌گیرند و این تاسف بار است و علاوه بر آسیب‌های جدی جسمی و روحی همکاران ما، حق مردم هم پایمال می‌شود و باید در این زمینه فکر اساسی شود.

وی ادامه داد: در شیفت‌های شب ساعاتی( حداکثر ۳ ساعت) باید پرستاران استراحت کنند و وقتی ۲ پرستار از ۳۰ بیمار مراقبت می‌کنند و یک پرستار برای استراحت می‌رود، یعنی در آن ساعات ۳۰ بیمار را یک پرستار مراقبت می‌کند که این یک فاجعه بزرگ است. مسئولین باید با نگاه غیر صنفی هم به این امر نگاه کنند؛ چرا باید وضعیت پرستاری ما چنین باشد؟

او ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه مدتی پیش نامه‌ای ابلاغ کرد که بدون اخذ مجوز، استخدامی صورت نگیرد؛ درحالی که این امر از بدبهیات است و تنها عایدی آن آزردگی خاطر همکاران پرستار ما بود. سالانه تعداد زیادی از همکاران از چرخه خدمت خارج می‌شوند. عمدتا به علت بازنشستگی یا مرخصی استعلاجی، مرخصی زایمان و... و در همین شرایط موضوع مهاجرت پرستاران امر بسیار جدی است که باید فکری برای آن شود.

وی با اشاره مجدد به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره پرستاران در سال گذشته، افزود: هنوز اقدام خاصی در رابطه با جذب پرستاران صورت نگرفته است و حتی تا جایی که ما برآورد کردیم خیلی از ظرفیت‌هایی که متعلق به سال ۹۸ و ۹۹ بوده است هم استخدام صورت نگرفته و یا با سرعت کند پیش می‌رود که این موضوع نیازمند تجدیدنظر است.

معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با اشاره به کاهش درآمد بیمارستان‌ها در ایام کرونا، بیان کرد: با اینکه حجم کار همکاران ما افزایش یافت ولی دریافتی‌ها بسیار کاهش یافت. با کاهش فشار کرونا امیدواریم روش پرداخت اصلاح شده و درآمد همکاران بهتر شود؛ اما چون نظام پرداخت مشکل دارد همکاران از میزان پرداختی پایین شکایت دارند و در برخی نقاط کشور حتی تا ۱۰ ماه هم معوقات داریم‌ و علیرغم شعارها معوقات، هم در مدت و هم در میزان پرداخت وجود دارد.