مسجد باشکوه و 500 ساله سلطان سلیم در بوسنی‌وهرزگوین

11/05/1398 05:55:00 ب.ظ

مسجد جامع سلطان سلیم یا «هنکار» که 1519 میلادی در شهر استولاچ (Stolac) بوسنی‌وهرزگوین ساخته شده است، با هنر معماری شگرف و شکوه خود هر بیننده‌ای را مسحور می کند.

این مسجد که درهای آن 24 ساعته باز است، در زمان جنگ سال (1995-1992) بوسنی و هرزگوین از سوی صرب‌ها تخریب و پس از آن توسط آژانس توسعه و همکاری ترکیه «تیکا» بازسازی و مرمت شد.

مسجد جامع سلطان سلیم از مهمترین آثار دوره عثمانی در شهر استوالاچ و کشور بوسنی و هرزگوین است. مرشد شعبانویچ امام مسجد مذکور در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: «این مسجد پس از جنگ، با همان نقشه و معماری دوباره ساخته شد. این اثر 500 ساله قلب شهر ما و نشانه جاودانگی روح آن است. این مسجد مرکز معنوی مسلمانان استولاچ نیز به شمار می‌رود.

هر رهگذری تحت تاثیر این بنا تاثیر قرار می‌گیرد. شاهد حضور گسترده اهالی و گردشگران در مسجد سلطان سلیم هستیم. این مسجد به نقطه تلاقی پیروان دیگر ادیان و مذاهب نیز تبدیل شده است. مسجد مذکور تا سال 1993 سرپا ماند، اما زمان جنگ منهدم شد و جز یک زره، اثری آز آن نماند. اسناد این بنا وجود داشت و طبق آن بازسازی شد. در زمان جنگ علاوه بر این اثر، 9 مسجد دیگر این شهر تخریب و سپس مرمت شد». headtopics.com

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

سپاه در جنگ هشت ساله (بخش پنجم): برنامه موشکی سپاه پاسدارانفرق آن موقع وحالا در این بود تمامی مراکز فرماندهی و ستاد ارتش تحت مدیریت فرماندهی ستاد کل ارتش_ایالات_متحده_امریکا بود این موارد مشخصا در تمامی تاریخ_شفاهی تهیه شده درمورد ایران_قبل_از_۵۷در دانشگاه_هاروارد ذکرشده است.حالاچی؟

مخالفت اسپانیا و ژاپن با شرکت در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمزاسپانیا و ژاپن با شرکت در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز مخالفت کردند آلمان نیز در این ائتلاف شرکت نخواهد کرد، اما فرانسه همچنان به بررسی این مسئله ادامه خواهد داد جوجه را اخر پائیز میشمارند.

جسد سلطان کافه های هند در رودخانه پیدا شد؛ احتمال خودکشی وی جی سیدهارتاجسد سلطان کافه های هند در رودخانه پیدا شد؛ احتمال خودکشی وی جی سیدهارتا هنوز علت دقیق مرگ او مشخص نشده است؛ ولی به گزارش «بی بی سی»، خانواده آقای سیدهارتا اصالت نامه را تأیید کرده اند.

سناتورها «وارن» و «سندرز» در مناظره نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری زیر حمله بودندسناتورها «وارن» و «سندرز» در مناظره نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری زیر حمله بودند چالشگران میانه‌روتر در این مناظره سناتور الیزابت وارن و سناتور برنی سندرز، نامزدهای پیشرو و امیدوار به شکست پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، را هدف حمله قرار دادند.

سردار آزمون: از خواب بیدار می‌شوند و در اینستاگرام فحش می‌دهند!مهاجم ملی پوش کشورمان گفت: اگر پیشنهادی آمده باشد، قطعا باشگاه از آن خبر دارد. واقعا نمی‌دانم بین باشگاه‌ها چه اتفاق‌هایی افتاد و چه مذاکره‌هایی انجام شد. من اگر هم در جریان باشم حرفه‌ای نیست که ریز آن را بگویم.

تلفات 24 ساعت گذشته طالبان و داعش در افغانستانوزارت دفاع افغانستان اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 114 عضو طالبان و 4 تن از عناصر داعش در مناطق مختلف این کشور کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی