مسجد قدیمی کندوان در معرض ریزش قرار دارد/ پرواز بالن در کندوان ایمن نیست/ نیمی از روستا ساخت و ساز غیرمجاز دارد

11/09/1400 01:16:00 ب.ظ

در گفت‌وگو با #ایلنا مطرح شد؛ مسجد قدیمی کندوان در معرض ریزش قرار دارد/ پرواز بالن در کندوان ایمن نیست/ نیمی از روستا ساخت و ساز غیرمجاز دارد

ایلنا, بالن

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ مسجد قدیمی کندوان در معرض ریزش قرار دارد/ پرواز بالن در کندوان ایمن نیست/ نیمی از روستا ساخت و ساز غیرمجاز دارد

سرپرست پایگاه ملی روستای تاریخی کندوان با اشاره به آنکه مسجد قدیمی این روستا که ۵ طبقه است در معرض ریزش قرار گرفته از مرمت و استحکام بخشی آن خبر داد و گفت: یکی از آسیب‌های کندوان حفاری غیر مجاز است.

امیر جدایی (سرپرست پایگاه ملی روستای تاریخی کندوان)با اشاره به آنکه بهسازی و نظارت بر کران‌های این روستا به‌صورت مستمر در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد، از مرمت ۶ کران خبر داد و گفت:برخی از این کران‌ها در بیش از ۴ بخش و نقطه نیازمند مرمت بود و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، می‌توان گفت کران‌ها در حدود ۱۲ نقطه مرمت و اسحتکام‌بخشی شدند.

 او همچنین از کف‌سازی روستای کندوان خبر داد و گفت: کف‌سازی حدود ۱۰۰ متر مربع از بخشی از روستا انجام شد و درعین حال مرمت خانه باتیک تکمیل شد. حدود ۲۵ در و پنجره فلزی با کمک مردم، چوبی شدند و نرده‌کشی طرح چوب در مکان‌های پرخطر انجام گرفت. همچنین دیواری حائل به طول ۲۵ متر در انتهای روستا در راستای جلوگیری از ریزش سنگ اجرا شده است. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

کنسرت جنجالی جاستین بیبر در عربستان؛ خشم مدافعان حقوق بشر از تصمیم خواننده کاناداییبیبر روز یکشنبه در بندر جده‌ عربستان و در حاشیه نخستین تورنمنت جایزه بزرگ فرمول یک تاریخ این کشور در کنار داوید گتا و جیسون درولو مقابل هزاران تماشاگر به اجرای برنامه خواهد پرداخت. تازه رسیده به ابی و دیگر خوانندگان لسانجلسی مدافعان حقوق بشر کورند ؟ پناهجویان را که در مرز اروپا قتل عام می‌شوند نمی بینند مدافعان حقوق بشر مردم عربستان رو بشر حساب نمی‌کنن که بواسطه این برنامه‌ها از زیر شمشیر اسلام بیان بیرون؟

افزایش آگاهی درباره تولید زباله؛ از درخت کریسمس آشغالی در لندن رونمایی شدسازندگان این درخت امیدوار هستند تا با این اقدام به اصلاح الگوهای رفتاری در زمینه تولید زباله کمک کنند.

دو تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای‌ درآمدندنیروهای سازمان اطلاعات ترکیه «میت» 2 تروریست پ.ک.ک/ک.ج.ک را در شمال عراق از پای درآوردند. - خبرگزاری آناتولی

اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند🔺اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که حضور پنگ شوای در انظار عمومی، نگرانی‌ها درمورد امنیت و آزادی او را کاهش نمی‌دهد.

مرز ایران و افغانستان در شرایطی کاملا آرام/\nجزئیات بیشتر از علت حادثه مرزی امروزمعاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت مرز ایران و افغانستان هم اکنون کاملا آرام و شرایط عادی دارد.

افزایش بیش از 75 درصدی قیمت برخی کالاهای اساسی در ایران طی یک ماهوزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ایران اعلام کرد که قیمت برنج، شکر و گوشت در مهر امسال بین 17 تا 75.8 درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش قیمت مربوط به شکر،

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر جدایی (سرپرست پایگاه ملی روستای تاریخی کندوان) با اشاره به آنکه بهسازی و نظارت بر کران‌های این روستا به‌صورت مستمر در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد، از مرمت ۶ کران خبر داد و گفت: برخی از این کران‌ها در بیش از ۴ بخش و نقطه نیازمند مرمت بود و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، می‌توان گفت کران‌ها در حدود ۱۲ نقطه مرمت و اسحتکام‌بخشی شدند.Send کنسرت عربستان جاستین بیبر، خواننده ۲۷ساله کانادایی هنوز برگزار نشده با حواشی و جنجال‌های بزرگ رسانه‌ای و نیز خشم مدافعان حقوق بشر همراه شده است..نیروهای سازمان اطلاعات ترکیه «میت» 2 تروریست پ.

  او همچنین از کف‌سازی روستای کندوان خبر داد و گفت: کف‌سازی حدود ۱۰۰ متر مربع از بخشی از روستا انجام شد و درعین حال مرمت خانه باتیک تکمیل شد. حدود ۲۵ در و پنجره فلزی با کمک مردم، چوبی شدند و نرده‌کشی طرح چوب در مکان‌های پرخطر انجام گرفت. جاسیتن بیبر قرار است روز یکشنبه در بندر جده‌ عربستان و در حاشیه نخستین تورنمنت جایزه بزرگ فرمول یک تاریخ این کشور در کنار داوید گتا و جیسون درولو مقابل هزاران تماشاگر به اجرای برنامه بپردازد. همچنین دیواری حائل به طول ۲۵ متر در انتهای روستا در راستای جلوگیری از ریزش سنگ اجرا شده است.  جدایی درخصوص وضعیت کران‌های روستای تاریخی کندوان گفت: مهم‌ترین کرانی که نیازمند مرمت است مسجد قدیمی روستاست که به صورت ۵ طبقه است و در طول زمان خالی شده، در معرض ریزش قرار گرفته. نشریه لوفیگارو با انتشار گزارشی در این خصوص یاد آور شده: «در حالی که عربستان سعودی به دنبال تلطیف چهره و وجهه خود به عنوان یک نظامی پادشاهی فوق محافظه‌کار است، دستگیری مخالفان، ترد جامعه دگرباشان و شمار بالای موارد مجازات مرگ و اعدام در این کشور مدام در کانون توجه سازمان‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد. از این رو مرمت آن را در برنامه امسال قرار داده‌ایم. 02.

چند مورد کرال هم هست که ترک عمیق برداشته‌اند و نیازمند مرمت هستند. خانم چنگیز در ستونی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد خطاب به جاستین بیبر می‌نویسد: «این یک فرصت منحصر به فرد برای فرستادن پیامی قوی به جهان است که نشان می‌دهد از نام و استعداد شما برای بازگردان اعتبار از دست رفته رژیمی که مخالفانشان را می‌کشد بهره برداری نخواهد شد. کران‌های شخصی با مشارکت اهالی مرمت می‌شوند و سایر کران‌ها را خودمان مرمت می‌کنیم.  او یادآور شد: درحالی که بیشتر کران‌های کندوان نهایتا دو طبقه هستند اما مسجد قدیمی روستا ۵ طبقه است که مسجد در طبقه دوم قرار دارد و در سایر طبقات آن نیز خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که اکنون به دلیل شرایط موجود، خالی شده‌اند. ماه گذشته نیز درجریان برپایی مراسم توزیع جوایز یک فستیوال مطرح موسیقی در ایالات متحده یک هواپیما بنری را با خود در آسمان لس‌آنجلس به نمایش گذاشت که روی آن عبارت «چرا بیبر برای قاتلان سعودی می‌خواند؟» نوشته شده بود. این مجموعه به مرور زمان مقاومت خود را از دست داده است. ضمن آنکه این کران‌ها آهکی‌تر هستند همانند سنگ‌های آتشفشانی نیستند که استحکام زیادی داشته باشند و متخلخل هستند. برخی کابران در شبکه‌های اجتماعی نیز با اشاره به سکوت جاستین بیبر در برابر انتقادات این پرسش را طرح کرده‌اند که چه دستمزد کلانی پس از برپایی کنسرت در انتظار خواننده کانادایی و دیگر هنرمندان شرکت کننده در مراسم افتتاحیه مسابقات فرمول یک جده خواهد بود؟ لوفیگارو در گزارش خود به نقل از سایمون چادوویک، استاد یک مدرسه عالی تجارت در شهر لیون فرانسه آورده است: «می توان تصور کرد که جاستین بیبر در مقابل تماشاچیان آواز می خواند، اما در اصل، آنچه آخر هفته در عربستان سعودی رقم خواهد خورد موضوعی پیچیده‌ است، از جمله اینکه وقتی بخواهیم بدانیم چه کسی آنجا آواز می‌خواند و چه کسی در جایزه بزرگ رانندگی می‌کند.ج.

اگر مورد استفاده قرار گیرد احتمال ریزش آن وجود دارد از این رو مسجد قدیمی باید مرمت و استحکام بخشی شود.  به گفته سرپرست پایگاه ملی روستای تاریخی کندوان، باتوجه به آنکه فصل بارش آغاز نشده و به نوعی به نظر می‌رسد که امسال فصل کم بارشی خواهیم داشت، فعلا نیازی به استحکام بخشی بیشتر برای کندوان احساس نمی‌شود. جیمز دورسی، کارشناس مسائل خاورمیانه در دانشگاه سنگاپور نیز به این موضوع اشاره دارد که عربستان با ثروت ناشی از ذخایر نفتی خود در پی جلب توجه سلبریتی‌ها و بهره‌برداری‌های ویژه از برپایی و سرمایه‌گذاری در رویدادهای بزرگ هنری و ورزشی است. درحالی که هر سال این موقع در کندوان بیش از ۲۰ متر برف می‌آمد اما امسال نه تنها برف نیامده بلکه از باران هم خبری نیست. البته سعی کردیم تمام کارهایمان را تا آبان ماه آن هم با بودجه و اعتباری که از سال ۱۳۹۹ بود به اتمام برسانیم. این در حالیست که شاهزاده خالد بن سلطان الفیصل، رئیس فدراسیون اتوموبیل‌رانی عربستان معتقد است: «این یک خواننده نیست که چهره حکومت پادشاهی را ترمیم می‌کند بلکه این نقش را رهبران و مردم این کشور ایفا می‌کنند. هنوز اعتبارات ۱۴۰۰ تخصیص نیافته.

  او یادآور شد: اکنون نظارت‌ها را افزایش داده‌ایم چراکه یکی از آسیب‌های کندوان حفاری غیرمجاز است که ناشی از طمع‌هایی است که صورت می‌گیرد و کران‌ها را بیشتر می‌کنند.» وی معتقد است که این خواننده از یک سو به دلیل آمدن به عربستان از سوی لیبرال‌ها به شدت مورد قضاوت قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر اگر به این کشور نمی‌آمد برخی در خلیج فارس یا جاهای دیگر او را به عنوان مخالف آنچه در این کشورها در حال روی دادن است، معرفی می‌کردند.  جدایی در خصوص وضعیت گردشگری کندوان نیز گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا سالانه حدود یک تا یک و نیم میلیون گردشگر به کندوان می‌آمدند. اما در دوران کرونا این میزان کاهش یافت. ضمن آنکه بر اساس پژوهش‌های انجام شده متوجه شدیم که ظرفیت تحمل کندوان در حدود ۴ هزار نفر است و اگر تعداد گردشگران بیش از این تعداد شود، آسیب رسان خواهد بود.  او ادامه داد: در شلوغ‌ترین روزهای سال که تابستان‌ها و نوروز است شاهد در حدود ۶۰۰ تا ۲ هزار گردشگر به کندوان هستیم که به آستانه تحمل نمی‌رسد و می‌توان پذیرای این تعداد گردشگر بود.

  سرپرست پایگاه ملی روستای تاریخی کندوان درخصوص مقایسه این روستای تاریخی با نمونه مشابه آن که در ترکیه قرار دارد، گفت: کاپادوکیا ۱۵ برابر بزرگتر از کندوان است. امکاناتی که دارد در مقایسه با وسعت آن قابل استفاده است. برخی نقد می‌کنند که در آنجا امکانات بالن سواری وجود دارد این درحالی است که نمی‌گویند که کاپادوکیا در یک دشت وسیع قرار دارد که امکان پرواز بالن در آن وجوددارد و گاها در عکس‌ها شاهد پرواز تعداد زیادی از بالن هستیم. این درحالی است که نه تنها وسعت کندوان به آن اندازه نیست بلکه در میان کوه قرار دارد و پرواز بالن با خطر روبه رو خواهد شد و به لحاظ ایمنی مناسب نیست.  با این وجود جدایی معتقد است: کندوان مزیتی که نسبت به کاپادوکیا دارد آن است که مردم در کندوان زندگی می‌کنند و زندگی در آن جریان دارد درحالی که کاپادوکیا را خالی کرده‌اند و تنها گردشگران در آن حضور دارند.

البته این هم می‌تواند خوب و یا بد باشد. با این وجود جریان داشتن زندگی در کندوان مزیتی برای این روستای تاریخی است که می‌تواند به جذب بیشتر گردشگران هم بیانجامد.  او همچنین از وجود عواملی به عنوان موانع ثبت جهانی کندوان یاد کرد و گفت: ساخت و سازهای غیرمجازی که قبل از دهه ۷۰ انجام شده از جمله موانع ثبت جهانی این روستای تاریخی است. تقریبا نیمی از روستا در آن سال‌ها تخریب و ساخت و ساز جدید در آن انجام شده است. رفع این موانع نیز دشوار است.

انتهای پیام/ .