مسئولیت حقوقی حمله مرگبار به نفتکش تحت مدیریت شرکت اسراییلی

01/08/2021 09:00:00 ق.ظ

راستی_آزمایی, اسراییل

حمله مرگبار پهپادی به یک فروند نفتکش تجاری در خلیج فارس که تحت مدیریت یک شرکت اسراییل ی قرار دارد، وضعیت درباره احتمال وقوع یک درگیری فراگیر دریایی را افزایش داده است. راستی_آزمایی اسراییل نفتکش سپاه

**حمله مرگبار پهپادی به یک فروند نفتکش تجاری در خلیج فارس که تحت مدیریت یک شرکت اسراییلی قرار دارد، وضعیت درباره احتمال وقوع یک درگیری فراگیر دریایی را افزایش داده است. این حمله باعث کشته شدن کاپیتان رومانیایی کشتی و یک خدمه دیگر آن که ملیت بریتانیایی دارد، شده است.

شبکه العالم، تلویزیون عربی‌زبان جمهوری اسلامی اسلامی ایران پس از وقوع این حمله اعلام کرد که «گروه‌های مقاومت» مسئول حمله به کشتی هستند و علت حمله را تلافی عملیات هوایی ارتش اسراییل در فرودگاه منطقه قصیر سوریه اعلام کرده‌اند که در جریان آن دو نفر از شبه‌نظامیان «گروه‌های مقاومت» کشته شده بودند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

العالم: حمله به کشتی اسرائیلی پاسخ مقاومت به حمله تل‌آویو به سوریه بودشبکه خبری العالم ایران اعلام کرد که حمله امروز به کشتی اسرائیلی در نزدیکی سواحل عمان در پاسخ به حمله تل آویو به سوریه صورت گرفته است. - خبرگزاری آناتولی

حمله مرگبار در دریای عمان؛ اسرائیل به دنبال واکنش سازمان ملل علیه ایران استوزیر خارجه اسرائیل می‌گوید از دیپلمات‌های کشورش در واشنگتن، لندن و نیویورک خواسته است تا با مقامات ایالات متحده، بریتانیا و هیات‌های مستقر در مقر سازمان ملل درباره حادثه حمله به نفتکش متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی رایزنی کنند. به نظرم تیتر درست اینه حمله مرگبار اتمی منقرض کننده از ترس شاشیدن به تونبان دیگه نمیدونیم چه خاکی بر سرمان بریزیم .

حمله خمپاره‌ای به دفتر سازمان ملل در هرات افغانستان یک کشته برجای گذاشتدر پی اصابت خمپاره به دفتر سازمان ملل در ولایت هرات افغانستان یک نفر کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

کشته شدن دو نفر در حمله‌ به نفت‌کش تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در سواحل عمانکشته شدن دو نفر در حمله‌ به نفت‌کش تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در سواحل عمان بنا بر بیانیه‌ای که این شرکت منتشر کرده است، یک بریتانیایی و یک رومانیایی دو خدمه کشته شده در این حمله بوده‌اند

بریتانیا از حمله به یک کشتی اسرائيلی در دریای عمان خبر دادمقام‌های اسرائيلی هنوز واکنشی به این خبر نداشته‌اند. همچنین مقام‌های آمریکایی هم درخواست‌ها برای اظهار نظر در خصوص این حادثه را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. Typical: This is a classic Islamic Republic approach to introduce a new crisis to distract media from the old ones. All the internal affairs, including the protests in Khuzestan and the internetshutdown bill طرح_صیانت نه_به_اینترنت_ملی will be shadowed in the intl. media! غرق شدن إسرائيل خیلی وقت است شروع شده است! IsraelPersian

حمله به یک 'نفتکش اسرائیلی' در نزدیکی سواحل عمان | DW | 30.07.2021یک نفتکش در دریای عرب در جنوب عمان مورد حمله قرار گرفته است. این کشتی که محموله‌ای را حمل نمی‌کرده، در اختیار یک شرکت متعلق به یک میلیارد اسرائیلی است. درباره خسارت‌های احتمالی این حادثه گزارشی منتشر نشده است.

برای اولین بار حمله به کشتی‌هایی که به نوعی مرتبط با اسراییل هستند، دو کشته به دنبال داشته است.شبکه خبری العالم ایران اعلام کرد که حمله امروز به کشتی اسرائیلی در نزدیکی سواحل عمان در پاسخ به حمله تل آویو به سوریه صورت گرفته است.Aa اسرائیل ضمن متهم کردن ایران به «تروریسم» خواستار اقدام بین‌المللی علیه تهران به دلیل حمله مرگبار اخیر به یک نفتکش در دریای عمان شد.در پی اصابت خمپاره به دفتر سازمان ملل در ولایت هرات افغانستان یک نفر کشته شد.

وزیر خارجه اسراییل اعلام کرده است که مسئولیت این حمله با ایران است و جمهوری اسلامی باید هزینه این حمله را پرداخت کند. ایالات متحده، جمهوری اسلامی را «مظنون» اصلی عنوان کرده و وزارت دفاع بریتانیا که یک تبعه آن در جریان حمله به این کشتی جان باخته، می‌گوید در حال تحقیق درباره موضوع است.07. چرا جزییات این حمله خطر یک درگیری تمام‌عیار را میان ایران و اسراییل بالا می‌برد؟ ** حمله مرگبار پهپادی به یک فروند نفتکش تجاری در خلیج فارس که تحت مدیریت یک شرکت اسراییلی قرار دارد، وضعیت درباره احتمال وقوع یک درگیری فراگیر دریایی را افزایش داده است. یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که از دیپلمات‌های کشورش در واشنگتن، لندن و نیویورک خواسته است تا با مقامات دولت‌های ایالات متحده، بریتانیا همچنین هیات‌های مستقر در مقر سازمان ملل درباره این حادثه رایزنی کنند. این حمله باعث کشته شدن کاپیتان رومانیایی کشتی و یک خدمه دیگر آن که ملیت بریتانیایی دارد، شده است. به گزارش پایگاه اینترنتی این شبکه تلویزیونی ایران، منابع مطلع مقاومت در منطقه به شبکه خبری «العالم» گفتند که حمله امروز به کشتی اسراییلی در نزدیکی سواحل عمان در پاسخ به حمله اخیر تل آویو به فرودگاه ضبعه سوریه صورت گرفته است. شبکه العالم، تلویزیون عربی‌زبان جمهوری اسلامی اسلامی ایران پس از وقوع این حمله اعلام کرد که «گروه‌های مقاومت» مسئول حمله به کشتی هستند و علت حمله را تلافی عملیات هوایی ارتش اسراییل در فرودگاه منطقه قصیر سوریه اعلام کرده‌اند که در جریان آن دو نفر از شبه‌نظامیان «گروه‌های مقاومت» کشته شده بودند. همچنین چند محافظ دیگر نیز زخمی شده‌اند.

کشتی تجاری که مورد حمله «گروه‌های مقاومت» قرار گرفته، تحت مدیریت شرکتی قرار داشته که متعلق به یک میلیاردر اسراییلی است؛ اما خود کشتی تابعیت ژاپنی دارد و با پرچم لیبریا در دریا در حرکت بوده است. ساعاتی بعد نیز شرکت «زودياک ماريتايم» متعلق به ایال عوفیر، بازرگان اسرائیلی در حساب توئیتر خود اعلام کرد: 2 خدمه کشتی مورد حمله قرار گرفته در نزدیکی سواحل عمان کشته شدند.» یائیر لاپید همچنین در جریان گفتگوی تلفنی با دومینیک راب، همتای بریتانیایی خود خواستار «واکنش شدید» به حمله‌ای شد که در آن یک شهروند بریتانیایی کشته شده است. «گروه‌های مقاومت» اصطلاحی ساخته جمهوری اسلامی است و منظور از آن شبه‌نظامیانی است که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کشورهای منطقه شکل می‌گیرد و توسط جمهوری اسلامی تجهیز و سازماندهی نظامی و مالی می‌شوند و عمدتا در برابر اسرابیل فعالیت می‌کنند. منظور از مقاومت در این اصطلاح، عملیات شبه‌نظامی علیه اسراییل و سایر موجودیت‌هایی است که جمهوری اسلامی از طریق این گروه‌ها به طور نیابتی با آن‌ها رویارو می‌شود. این یک حمله تروریستی از سوی ایران است که منجر به کشته شدن دو انسان بی‌گناه شد. حالا سوال اینجاست که وضعیت حقوقی حمله به این کشتی چیست و چه کسی در برابر آن مسئولیت دارد؟ گرچه «گروه‌های مقاومت» در پی تلافی حمله اسراییل به فرودگاه سوریه بوده‌اند؛ اما حمله مرگبار آن‌ها به نفتکش، خسارت به ژاپن محسوب می‌شود که مالک کشتی بوده است. با این حال کارشناسان گروه «درایاد گلوبال» که در زمینه امنیت دریایی فعالیت می‌کنند، حمله اخیر را یک «انتقام‌گیری جدید در جنگ در سایه بین دو دشمن قدرتمند» در منطقه یعنی ایران و اسرائیل دانسته‌اند. شرکت اسراییلی که اپراتور کشتی بوده و مدیریت آن را بر عهده داشته، لزوما مسئولیتی بابت پیگیر خسارات و جبران صدمات وارده به آن ندارد. این کشتی با پرچم ژاپن از مبداء تانزانیا به مقصد امارات متحده عربی در حال حرکت بوده است.

لیبریا که دولت صاحب پرچم کشتی است، باید پیگیر خسارت وارده به کشتی باشد. شرکتی که کشتی تحت بیمه آن  قرار داشته، قانونا مسئول جبران خساراتی است که به کشتی در در زمان بحرپیمایی وارد می‌شود؛ اما بر اساس محتوای بیمه، ممکن است خسارات ناشی از حمله نظامی را به دلیل استثنائات وارد بر قواعد بیمه، پوشش ندهد. هم‌رسانی این مطلب:. در این وضعیت لیبریا با پشتوانه دولت صاحب کشتی که ژاپن است، باید به دنبال دریافت خسارات و غرامت از دولتی باشد که کشتی را هدف قرار داده است؛ اما می‌دانیم که هیچ دولتی رسما مسئولیت حمله به کشتی را به عهده نگرفته و حمله ناشی از اقدام بازیگران مسلح غیردولتی است. «گروه‌های مقاومت» در این حمله مسئول حمله مرگبار به کشتی اعلام شده‌اند و شیوه پذیرش آن از شبکه تلویزیونی حکومت جمهوری اسلامی است که نشانه‌ای از رابطه میان این دو است. می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران و مشخصا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خالق و پشتیبان گروه‌های شبه نظامی در منطقه است که دست به چنین تحرکات غیرمسئولانه‌ای می‌زنند.

این حمله در تلافی عملیات هوایی اسراییل و کشته شدن دو شبه‌نظامی صورت گرفته است. اقدام متقابل قانونی در برابر این حمله اسراییل، می‌بایست از سوی دولتی انجام می‌شد که از این بابت خسارات دیده و شکل آن هم می‌باید غیرنظامی و علیه منافع همان دولت اسراییل باشد؛ در صورتی که این حمله از سوی شبه‌نظامیان که بازیگر غیردولتی هستند، علیه منافع غیرنظامی و غیرمرتبط با دولت انجام شده که از آن هدفی «غیرمشروع» در زبان حقوقی می‌سازد. در چنین وضعیتی مسئولیت بازیگر غیردولتی با با دولتی است که آن‌ها را تحت تسلط و کنترل موثر دارد که در اینجا می‌تواند با جمیع شواهد در دسترس به سه دلیل جمهوری اسلامی ایران باشد. اول، گروه‌های مقاومت شبه‌نظامیانی هستند که جمهوری اسلامی می‌گوید محصول نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران هستند و توسط این نهاد تاسیس می‌شوند و اعضای آن آموزش می‌بینند و رفتار و عملکرد آن تحت کنترل سپاه است. آیت‌الله «علی خامنه‌ای» بارها از این گروه‌ها تمجید کرده، با رهبران آن ملاقات داشته و رهبران آن هم ساختار و توان مالی و میلیشایی خود را وابسته به جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند.

دوم، در جریان حمله مرگبار اخیر به کشتی تجاری در خلیج فارس، اعلام مسئولیت از طریق تلویزیون حکومتی ایران انجام شده که می‌تواند به عنوان مستندی مبنی بر ارتباط سازمانی میان دو طرف تلقی شود. سوم، اینکه پس از برقراری روابط رسمی میان اسرائیل و برخی از کشورهای منطقه همچون امارات متحده عربی و بحرین، جمهوری اسلامی مراوده تجاری میان دو طرف از جمله رفت‌وآمد کشتی‌های اسراییل به خلیج فارس را در تضاد با منافع خود اعلام کرد. مقام‌های جمهوری اسلامی صراحتا از نیت خود برای جلوگیری از رفت‌وآمد کشتی‌های اسراییلی در آب‌های خلیج فارس خبر دادند.  سومین حمله مشابه مرگبار در شش ماه اخیر علیه کشتی‌ها در خلیج فارس است که به نوعی با اسراییل ارتباط دارند و با توجه به تهدید اسراییل برای پاسخ دادن به آن، خطر درگیری تمام عیار را بالاتر می‌برد. .