مسئولان ما می‌توانند فقط دو - سه شهر را اداره کنند/ ثروت مملکت صرف عده‌ معدودی می‌شود

29/07/2021 08:14:00 ق.ظ

مرتضی افقه مطرح کرد؛ مسئولان ما می‌توانند فقط دو - سه شهر را اداره کنند/ ثروت مملکت صرف عده‌ معدودی می‌شود

خوزستان, اعتراضات در ایران

مرتضی افقه مطرح کرد؛ مسئولان ما می‌توانند فقط دو - سه شهر را اداره کنند/ ثروت مملکت صرف عده‌ معدودی می‌شود

استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: بی‌عرضگی در عرصه‌ی مدیریتی کار را به اینجا کشانده است؛ انگار مسئولان در طول این مدت فقط توانسته‌اند دو سه شهر را اداره کنند و باقی را به حال خود رها کرده‌اند.

مرتضی افقه (استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز)در خصوص علت ایجاد فقر و محرومیت در مناطقی مثل خوزستان و سیستان بلوچستان گفت: مسئولان مسائل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی را خیلی ساده گرفته‌اند. یکی از اهداف انقلاب کاهش فقر و به خصوص نابرابری بود؛ قرار بود به جز نابرابری فردی، نابرابری منطقه‌ای را هم از بین ببریم به همین دلیل در همان اوایل انقلاب جهاد سازندگی ایجاد شد تا به این مسائل رسیدگی کند. اما امروز به جایی رسیدیم که به دلیل ندانم کاری‌ها، ساده‌انگاری‌ها و ناآشنایی‌ها هم نابرابری بین افراد و اقشار جامعه و هم بین مناطق افزایش پیدا کرده است. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

ائتلاف دو پهپاد و 4 موشک بالستیک پرتاب‌شده به‌سوی «جازان» را سرنگون کردائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، از سرنگونی دو فروند پهپاد و 4 فروند موشک بالستیک حوثی پرتاب‌شده به‌سوی شهر جازان سعودی خبر داد.به گزارش «العربیه»،

آشتی دو کره؛ سئول و پیونگ یانگ کانال‌های ارتباطی میان یکدیگر را احیا کردندرهبران دو کشور پس از چندین ماه نامه نگاری تصمیم گرفتند بار دیگر کانال‌های ارتباطی دو طرفه را که از سال گذشته قطع شده بود، دوباره فعال سازند. بسلامتی به امید خدا امیدوارم همه جهانیان شاد باشن و مردم زجر دیده کره شمالی هم یکم رنگ خوشی رو ببین و از دست این دیوانه راحت بشن دفعه اولشونه مگه دوماه دیگه اون خپل میزنه زیرش.

دشمن با توطئه اقتصادی در سال ۹۷ به دنبال فروپاشی اقتصاد و کشور بود که شکست خورد/ تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی با دستور رهبر معظم انقلاب ازجمله مهمترین کمک ها به دولت بود/ در دو مقطعِ جنگ اقتصادی و کرونا این واقعیت را تجربه کردیم که فقط باید روی پای خود بایستیمدکتر روحانی در دیدار هیات دولت با رهبر معظم انقلاب: دشمن با توطئه اقتصادی در سال ۹۷ به دنبال فروپاشی اقتصاد و کشور بود که شکست خورد/ تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی با دستور رهبر معظم انقلاب ازجمله مهمترین کمک ها به دولت بود حاجی لاکن زرشــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ+)

فیفا میزبانی در بصره را نپذیرفت/ بازی ایران و عراق در زمین بی طرففدراسیون بین‌المللی فوتبال درخواست عراق برای برگزاری بازی‌های خانگی خود در بصره را رد کرد.

دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم کشتارهای ۶۷ را صادر کرد | DW | 27.07.2021دادستانی سوئد پس از ۲۰ ماه بازداشت موقت، علیه حمید نوری متهم کشتار ۶۷ در ایران کیفرخواست صادر کرد. طبق این کیفرخواست آقای نوری به کشتار زندانیان سیاسی اعضای گروه‌های چپ و مجاهد متهم شده است. کی گند همکاری دولت آلمان با ج.ا. در میاد سوئد برای اینکه ایرانیان حقیرتر از غرب 'فهم' استفاده از این پرونده را ندارند. mb_ghalibaf raisi_com Ejei_com ایرانیان 'نمیفهمند' فردا نوبت رئیسی، اژه ای و دیگران است. manototv BBCWorld radiosweden SR_Farsi_Dari IRIMFA AhmadMasoumifar

هشدار فرانسه؛ ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر می‌اندازد | DW | 27.07.2021وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده که جمهوری اسلامی با موکول کردن مذاکرات احیای برجام به دولت ابراهیم رئیسی نه تنها فرجام مذاکرات وین بلکه لغو تحریم‌های ایالات متحده آمریکا را به خطر می‌اندازد. آمریکا که قصد برداشتن تحریم‌ها رو نداره پس این فیلم بازی کردنا واسه چیه؟! النگوها تون نشکنه انقدر به جمهوری اسلامی هشدار میدید خوب بود چنین وزارت خارجهٌ بسیار دمکراتی؟؟؟ که تا کنون به نحوی سبب تداوم بیشتر جمهوری جهل و جنایت شد ، یک جمله هم در خصوص حفظ و اشاعهٌ ، چنین به اصطلاح دمکراسی طرفدار جنایتکاران ، به خودش می گفت که تا کنون با چه تزویر و ترفندهای کثیفی همراه این نابود کننده گان ایران بوده و هست!!!

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرتضی افقه (استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز) در خصوص علت ایجاد فقر و محرومیت در مناطقی مثل خوزستان و سیستان بلوچستان گفت: مسئولان مسائل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی را خیلی ساده گرفته‌اند.28 ژوئیهٔ ,2021: 06:26 صبح GST آخرین به روزرسانی: 28 ژوئیهٔ ,2021: 08:49 صبح GST آدرس کپی شد ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، از سرنگونی دو فروند پهپاد و 4 فروند موشک بالستیک حوثی پرتاب‌شده به‌سوی شهر جازان سعودی خبر داد.Aa کره شمالی و جنوبی توافق کردند که کانال‌های ارتباطی معلق میان یکدیگر را بازیابی کرده و با برقراری مجدد خط تلفن مستقیم، روابط فی‌ما‌بین را بهبود بخشند.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رشد اقتصادی و کاهش تورم را از جمله دستاوردهای درخشان دولت در سالهای ۹۳ تا ۹۶ دانست و گفت: دشمن با توطئه اقتصادی در سال ۹۷ به‌دنبال فروپاشی اقتصاد و کشور بود که شکست خورد.

یکی از اهداف انقلاب کاهش فقر و به خصوص نابرابری بود؛ قرار بود به جز نابرابری فردی، نابرابری منطقه‌ای را هم از بین ببریم به همین دلیل در همان اوایل انقلاب جهاد سازندگی ایجاد شد تا به این مسائل رسیدگی کند. اما امروز به جایی رسیدیم که به دلیل ندانم کاری‌ها، ساده‌انگاری‌ها و ناآشنایی‌ها هم نابرابری بین افراد و اقشار جامعه و هم بین مناطق افزایش پیدا کرده است. Advertisement ائتلاف با توضیح این که توانمندی‌های سامانه پدافند هوایی سعودی همه تلاش‌های بیهوده شبه‌نظامیان حوثی را ناکام کرده است، افزود:«اقدامات عملیاتی برای هدف قرار دادن منابع تهدید را متناسب با قوانین انسانی بین‌المللی اتخاذ خواهیم کرد».  بی‌عرضگیِ مدیریتی/ فقط توانسته‌اند دو - سه شهر را اداره کنند وی یکی از دلایل افزایش نابرابری منطقه‌ای راعدم وجود مسئولان و مدیران باتجربه در این مناطق دانست و گفت: تصور حاکم این است که با تخصیص بودجه به این مناطق مشکل این مناطق حل می‌شود و توسعه پیدا می‌کند اما قبل از تخصیص بودجه افرادی که مدیریتِ مناطق محروم را به دست گرفته‌اند مهم هستند، این افراد معمولا تسلط و آشنایی لازم به مسائل ندارند و ضعف مدیریتی دارند. پارک سو هیون، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی همچنین در ادامه اظهار داشت که دو کره از صبح روز سه‌شنبه کانال‌های ارتباطی میان یکدیگر را بازگشایی کردند. در این وضعیت حتی منابع محدودی هم که به این مناطق تخصیص داده می‌شود، به هدر می‌رود. همچنین 4 فروند پهپاد انفجاری که توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی منطقه جنوبی سعودی پرتاب شده بودند از جمله یکی از آنها که به‌سوی شهر خمیس مشیط پرتاب شده، نیز رهگیری و سرنگون شدند.  افقه بیان کرد: تقریبا منافعِ اکثر سرمایه‌گذاری‌هایی که در مناطق محروم شده است به تهران و یکی دو شهر دیگر می‌رود و مردم این مناطق خودشان محروم می‌مانند نهایتش این است که جاده‌ای می‌سازند و تمام.

  این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به مدیریتِ صنایع در مناطقی مثل خوزستان گفت: عمده‌ی پیمانکارانی که در این مناطق فعالیت می‌کنند افراد صاحب نفوذ و سوءاستفاده‌گرانی هستند که همواره به دنبال سود و بهره‌مندی از رانت بوده‌اند و معمولا هم پایتخت‌نشین هستند، در نتیجه همانطور که گفتم منافع حاصل از این صنایع هم در نهایت به پایتخت سرریز می‌شود. این کشورهای عربی و غربی با تقبیح حملات حوثی‌ها بر ایستادگی در کنار ریاض و دفاع از امنیت سعودی تاکید کردند.» این رسانه دولتی همچنین در ادامه می‌نویسد: «رهبران ارشد شمال و جنوب بعد از تبادل چندین نامه توافق کردند که خطوط ارتباطی قطع شده را بار دیگر احیا کنند.  افقه اظهار کرد: حاصل این وضع شکاف منطقه‌ای است که به تدریج افزایش پیدا کرده و امروز نتایج این شکاف را در تنش‌های سیاسی و اجتماعی می‌بینیم.  این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: بی‌عرضگی در عرصه‌ی مدیریتی کار را به اینجا کشانده است؛ انگار مسئولان در طول این مدت فقط توانسته‌اند دو سه شهر را اداره کنند و باقی را به حال خود رها کرده‌اند. در این راستا وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، دوشنبه حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمنعلیه پادشاهی عربی سعودی را محکوم کرد. توان مدیریتی آن‌ها در اندازه‌ی کشور پهناوری مثل ایران نیست اما در دوره‌های مختلف ادعا می‌کنند که ما بودجه به این مناطق تخصیص و اقدامات موثری انجام داده‌ایم در صورتی که محرومیتِ شدید این مناطق چیز دیگری می‌گوید. بن‌بست تازه در روابط پیونگ‌یانگ-واشنگتن؛ کره شمالی جواب دولت بایدن را نمی‌دهد مذاکرات هسته‌ای میان پیونگ یانگ و واشنگتن با ابتکار رئيس جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ آغاز شد اما بدون حصول هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید. دلیل مهاجرت از مناطق دیگر به شهرهای نسبتا برخورداری مثل تهران و اصفهان و تبریز هم همین است. در ادامه این بیانیه آمده است که اکنون «وقت آن شده که مذاکرات از سرگرفته و به جنگ پایان داده شود».

  اهداف ایدئولوژیک مقدم بر توسعه/ در تصمیم‌گیری‌ها اولویت با معیشت و رفاه مردم نیست وی در پاسخ به این سوال که علت‌ عدم موفقیت برنامه‌های توسعه در ایران چیست، گفت: بعد از شش برنامه و چشم‌انداز و ده‌ها سند بالادستی مثل اقتصاد مقاومتی و الگوی اسلامی ایرانیِ پیشرفت و چندین مورد دیگر شرایط به مراتب بدتر از قبل شده است. به اعتقاد من یکی از مهم‌ترین دلایلی که ما به اینجا رسیده‌ایم این است که در کشور ما ایدئولوژی بر مسائل اقتصادی و پیشرفت و توسعه اولویت دارد.. برخی از کارشناسان پیشتر گفته بودند که در صورت وخیم‌تر شدن مشکلات اقتصادی کره شمالی، ممکن است پیونگ یانگ به برقراری دوباره ارتباط با کره جنوبی یا آمریکا ترغیب شود.  افقه ادامه داد: وقتی ایدئولوژی بر معیشت و رفاه مردم سایه می‌افکند و بخش عظیمی از بودجه‌ی مملکت بلعیده می‌شود، واضح است که مردمِ برخی مناطق و اصلا مردم کل ایران به چنین فلاکتی می‌رسند. اولویت تصمیم‌گیران در مملکت معیشت و رفاه مردم نیست؛ مرورِ ردیف بودجه نشان می‌دهد که اولویت تصمیم‌گیران ما چه چیزهایی است.  این استاد دانشگاه افزود: ببیند همین نگرش باعث شده ساختارهای اداری، اجرایی، قضایی و نظارتی همه با همین نگرش شکل بگیرند؛ نگرشی که ساختارهای ناکارآمد ضد تولید و ضد توسعه ایجاد کرده است و با این ساختارها ده برنامه توسعه دیگر هم که بیاید کاری از پیش نمی‌برد و تنها نتیجه‌ی آن اتلاف منابع و فرصت‌سوزی است. این در حالی است که برخی از کارشناسان بر این باورند اظهارات تازه رهبر کره شمالی می‌تواند نشانی از احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی این کشور باشد.

در سالهای آخر چشم‌انداز بیست‌ساله هستیم، ایده‌ال‌های بسیار متوهمانه‌ای در این سند در نظر گرفته بودند اما نه تنها به آن نرسیدیم بلکه عقب‌تر هم رفتیم.  افقه با اشاره به اینکه ما سال‌ها در تنش با دنیا بوده‌ایم، گفت: امروز تنش با دنیا به اوج خود رسیده و این اصلا به نفع ما نیست. البته ما از ابتدای انقلاب این تنش را داشتیم اما از زمان دولت آقای احمدی‌نژاد وضعیت بدتر شد این در صورتی است که ما به شدت به درآمد نفتی خود وابسته هستیم و اگر اقتصاد ما بخواهد همینقدر وابسته به درآمد نفتی بماند حتما باید روابط تجاری خود را با دنیا گسترش دهیم. در حال حاضر حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی برای جلوگیری از تجاوزهای احتمالی کره شمالی، در کره جنوبی مستقر هستند.  وی تاکید کرد: امروز این وابستگی به خارج نه تنها کم نشده بلکه بیشتر هم شده است و طبیعی است که اولین عامل تاثیرگذار بر اقتصاد و معیشت مردم داشتن رابطه معمول و مرسوم و مطلوب با جهان خارج است. هیچ کشوری نمی‌تواند بدون اینکه با جهان خارج روابط تجاری و اقتصادی داشته باشد به رفاه برسد چون هیچ کشوری نمی‌تواند نیازهای خود را به تنهایی تامین کند.

  این استاد دانشگاه با بیان اینکه در دوران ریاست‌جمهوری خاتمی تنش ما با دنیا کمتر بود، گفت: بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در آن دوران انجام شد. عسلویه هم حاصل روابط خوب آن دوره با کشورهای دیگر بود. اما از زمانی که قطعنامه‌ها و تحریم‌ها تشدید شد، رشد اقتصادی هم منفی شد و نرخ تورم به چیزی حدود ۴۳ درصد رسید. ثروت مملکت صرف عده‌ی معدودی می‌شود  افقه تاکید کرد: در چنین شرایطی کاملا طبیعی است که انبوهی از مردم در کشور به زیر خط فقر ریزش کنند و در اینجاست که می‌توانیم بگوییم این محرومیت فقط مربوط به استانهایی مثل خوزستان و سیستان و بلوچستان نیست اگرچه در آنجا به مراتب وضعیت بدتر است.  این استاد دانشگاه تصریح کرد: در این وضعیت مقدار پولی هم که وارد کشور می‌شود به دلیل بی‌تدبیری‌ها و بی‌کفایتی‌ها سهم عده‌ی معدودی می‌شود که یا دسترسی به قدرت دارند و یا راه و چاه‌های دور زدن قوانین را بلد هستند و البته با چراغ سبز صاحبین قدرت درآمدهای کلان پیدا می‌کنند.

طبق گزارش‌های معتبر منتشر شده درآمد برخی از این ثروتمندان به اندازه‌ی ثروتمندان مطرح دنیا است. این درحالیست که طبق محاسبات وزارت کار و رفاه اجتماعی ۶۰میلیون از ۸۰میلیون نفر از جمعیت ایران مشمول دریافت سبد حمایتی هستند؛ یعنی بیش از ۷ دهک در جامعه زیر خط فقر قرار دارند و این وضعیت حاصل همین سیاستهایی است که تا به امروز اجرا کرده‌ایم. انتهای پیام/ .